Nagrzewnica jest przenośnym, stacjonarnym lub podwieszanym urządzeniem służącym do ogrzewania miejsc, w których nie jest możliwe lub jest nieekonomiczne wykonanie instalacji grzewczych. Znajduje zastosowanie w ogrzewaniu magazynów, hal, placów budów, warsztatów, kościołów i innych pomieszczeń o małych, dużych i największych kubaturach, a także pojazdów. W artykule podpowiadamy jaką nagrzewnicę wybrać, publikujemy również aktualny ranking nagrzewnic.
Nagrzewnice dzielą się ze względu na przeznaczenie i budowę, jednak najważniejszym kryterium jest rodzaj wykorzystywanego paliwa. Obecnie na rynku najbardziej popularne są nagrzewnice wodne, elektryczne, gazowe oraz olejowe. Wszystkie z nich charakteryzują prostą obsługą, szybkim czasem nagrzewania oraz nieskomplikowaną konstrukcją, która pozytywnie wpływa na serwis urządzenia.
Nagrzewnica wodna
Ten rodzaj nagrzewnic doskonale sprawdza się przy ogrzewaniu obiektów o małej, średniej oraz dużej powierzchni. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie nagrzewnicy wodnej z instalacją centralnego ogrzewania zasilaną z własnej kotłowni lub miejskiej sieci ciepłowniczej.
Zaletami nagrzewnic wodnych są małe gabaryty, duże możliwości sterowania oraz odpowiednie parametry pracy. Poza tym są ciche oraz wydajne. Można je stosować w pomieszczeniach o dowolnej kubaturze. Obecnie nagrzewnice wodne, a właściwie urządzenia grzewczo-wentylacyjne zyskują coraz większą popularność na polskim rynku.
Nagrzewnice wodne nagrzewają powietrze dzięki aluminiowemu wymiennikowi, przez który płynie gorąca woda. Energia cieplna przekazywana jest do otoczenia za pomocą lameli. Najczęściej lamele nałożone są na miedziane rury, które oplatają wymiennik cieplny.
Najważniejszym parametrem dobrej nagrzewnicy wodnej jest moc, która uzależniona jest od grubości oraz powierzchni lameli. Istotny wpływ na moc ma również średnica rur, liczba ich rzędów oraz poszczególne odległości rur.
Przy pomieszczeniach o małej i średniej kubaturze warto wybrać nagrzewnicę o mniejszej mocy grzewczej, a większym i szybszym przyroście temperatury wydmuchiwanego powietrza. Przy wyborze nagrzewnicy wodnej warto zwrócić uwagę na obecność minimum dwurzędowego wymiennika ciepła.
Nagrzewnica elektryczna
Jak sama nazwa wskazuje, działają wykorzystując energię elektryczną, która rozgrzewa ich grzałki. Ciepłe powietrze wywiewane jest z nagrzewnicy elektrycznej za pomocą wydajnych wentylatorów. Nagrzewnice elektryczne najczęściej mają 3 lub 4 stopniową regulację pracy. Poza tym wszystkie nagrzewnice elektryczne wyposażone są w termostaty, które dbają o zmniejszanie zużycia energii i sterowanie załączaniem i wyłączaniem grzałek, w zależności od temperatury panującej w nagrzewanym obiekcie.
Nagrzewnice elektryczne mniejszej mocy (do 3,3 kW) można zasilać z gniazd sieciowych (230 V), natomiast urządzenia większej mocy wymagają zasilania trójfazowego.
Zaletami nagrzewnic elektrycznych są małe gabaryty, mobilność, spore możliwości konfiguracji pracy oraz najmniejsza awaryjność spośród wszystkich rodzajów nagrzewnic. Poza tym są stosunkowo tanie w zakupie, przyjazne dla środowiska, generują suche ciepło, podczas pracy nie zużywają tlenu i nie wydzielają zapachów.
Ich największymi wadami jest duży pobór energii elektrycznej, a co za tym idzie mała wydajność. Poza tym grzałki w nagrzewnicach elektrycznych ze względu na zabezpieczenia nie nagrzewają się do tak dużych temperatur, jak w przypadku nagrzewnic gazowych lub olejowych, w związku z tym wydmuchiwane powietrze ma dosyć niską temperaturę. Tak samo ich moc grzewcza ograniczona jest do 22kW.
Nagrzewnice elektryczne sprawdzają się przy nagrzewaniu pomieszczeń o małej kubaturze.
Nagrzewnica olejowa
Są to jedne z tańszych w eksploatacji nagrzewnic. Mogą pracować bez systemu rozprowadzającego ciepło, zapewniają stałą i stabilną cyrkulację powietrza. Poza tym charakteryzują się dużym przepływem i mogą z powodzeniem osuszać ściany budynków. Poza tym chronią urządzenia przed wychłodzeniem poniżej 0 stopni Celsjusza.
W nagrzewnicach olejowych źródłem energii jest olej opałowy wtryskiwany do komory spalania, który podgrzewa przepływające powietrze. Nagrzewnice olejowe możemy podzielić na te z wymiennikiem ciepła oraz bez wymiennika.
Te z wymiennikiem mają zamkniętą komorę spalania i odprowadzenie spalin na zewnątrz. W nagrzewnicach olejowych bez wymiennika powietrze nagrzewane jest bezpośrednio przez płomień spalanego paliwa i łączy się ze spalinami.
Nagrzewnica gazowa
Dzięki nadal, dość niskim cenom gazu nagrzewnice gazowe są tanimi i lekkimi urządzeniami grzewczymi o mocy od 15 do 100 kW. Ich zasada działania jest podobna do nagrzewnic olejowych. Najczęściej spotykane są nagrzewnice na gaz ziemny lub na LPG (propan-butan), które generują czyste i ciepłe powietrze.
Cały proces spalania odbywa się w otwartej komorze spalania, gdzie wentylator zasysa powietrze, a następnie po ogrzaniu wydala je z nagrzewnicy. Przy użytkowaniu nagrzewnic gazowych należy zadbać o odpowiedni odpływ spalin, który usprawnia dopływ powietrza i poprawia parametry spalania.
Nagrzewnice gazowe umożliwiają płynną regulację mocy grzewczej oraz wyposażone są w ograniczniki zużycia gazu, co zwiększa ich wydajność oraz oszczędność.
Ranking TOP 20
Najlepsze produkty: Nagrzewnica - Ranking i Opinie 2024
1. Wertberg Nagrzewnica powietrza WB 6.18
Dane techniczne:
Moc | 8 kW |
Waga | 4,5 kg |
napięcie: | 12 V |
paliwo: | Diesel |
2. MSW Nagrzewnica olejowa MSW-GHW-POWER-30000
Dane techniczne:
Rodzaj | Olejowa |
Moc | 30 kW |
Waga | 28.7 kg |
przepływ powietrza: | 1994 m3/h |
napięcie: | 230V |
3. NEO Nagrzewnica NEO 90-060
Gdzie kupić:
Najtańsze produkty: Nagrzewnica - Ranking i Opinie 2024
1. NAGRZEWNICA GAZOWA MASTER BLP 27M DE
2. NEO Nagrzewnica NEO 90-060
Gdzie kupić:
3. GRAPHITE Nagrzewnica gazowa 15kW wersja na akumulator 18V bez akumulatora TOP-58GE100
Dane techniczne:
Rodzaj | Nagrzewnica gazowa |
Moc | 15kW |
Master BV 110 E: Bardzo dobry produkt do ogrzewania hali produkcyjnej
Zastanawiam sie nad zakupem nagrzewnicy olejowej, natomiast przeglądając różne oferty jest ich sporo dlatego zwracam się z prośba o jakakolwiek podpowiedz. Przeglądając oferty akurat nagrzewnica POWERMAT PM0555 zainteresowała mnie najbardziej i wydaje mi się odpowiednia. Proszę o podpowiedz.
Olejowej? Ktoś miał z taką styczność, w sumie pierwszy raz czytam i mnie zainteresowałeś… Muszę dowiedzieć się czegoś więcej. Nie znam Powermat, ale to ciekawe… 🙂 Poszukam w sklepie, może popytam znajomych, olejowa mnie zainteresowała.
Idealnym miejscem będzie firma Marax. Jako wyłączni importerzy sprowadzają do Polski piece, nagrzewnice i promienniki. Mają szeroki wybór nagrzewnic gazowych w rożnych przedziałach cenowych. Służą fachowym doradztwem przy wyborze odpowiedniego urządzenia. Polecam.
Długo ostatnio szukałem i nie wiedziałem jaką nagrzewnicę wybrać. Miałem problem ze znalezieniem odpowiedniej do mojego warsztatu, gdyż słyszałem różne opinie na ich temat. Kolega polecał mi wodną, jednak po poczytaniu kilku informacji w sieci zdecydowałem się na nagrzewnicę elektryczną głównie ze względu na wygodę i możliwość podłączenia jej pod zwykłe gniazdo sieciowe.
Wydawało mi się, że znam nagrzewnice bo kiedyś pracowałam z jej użyciem ale nie słyszałam o tym, żeby była nagrzewnica wodna. Bardzo fajne rozwiązanie, podoba mi się i może warto żeby właśnie w taką zainwestować.