Gwoździarki są to urządzenia służące do wbijania gwoździ w drewno, metal, beton lub inną powierzchnię. Gwoździarki wykorzystywane są w pracach dekarskich, wyróżniamy gwoździarki do podłóg, do betonu, konstrukcji szkieletowych, mocowania wykładzin, listew przypodłogowych oraz montażu schodów.
Wybór gwoździarki uzależniony jest od przeznaczonej jej pracy. Najpopularniejszymi są gwoździarki do stali, gwoździarki do papiaków oraz gwoździarki do podłóg. Gwoździarki dzielą się na pneumatyczne, gazowe, akumulatorowe oraz elektryczne.
Warto zapoznać się z danymi technicznymi gwoździarki. Bardzo ważnym parametrem jest moc podawana w dżulach, wymiary obsługiwanych gwoździ oraz pojemność magazynka. Dwa ostatnie parametry określają, czy gwoździarka nada się do powierzonej jej pracy. Poza tym warto zapoznać się z jej szybkostrzelnością i maksymalną liczbą cykli. Jeśli zamierzamy wykorzystywać urządzenie do ciężkiej i szybkiej pracy, warto wybrać dobrą gwoździarkę, która charakteryzuje się dużą szybkostrzelnością oraz maksymalną liczbą cykli. Wyposażenie gwoździarki w wyzwalacz kontaktowy z blokadą uniemożliwiającą przypadkowe wystrzelenie znacznie zwiększy bezpieczeństwo użytkowania sprzętu i zminimalizuje ryzyko nieszczęśliwego wypadku, a bezszczotkowy silnik zapewni niezawodną pracę gwoździarki.
Ranking TOP 20
Najlepsze produkty: Gwoździarka - Ranking i Opinie 2024
1. DeWalt akumulatorowa gwoździarka do betonu 18V Li-Ion 2x5,0Ah [DCN890P2] DCN890P2-QW
Gdzie kupić:
2. Gwoździarka BOSCH Professional GNH 18V-64 M 0601481000
Gdzie kupić:
3. DeWalt DCN692P2
Dane techniczne:
Rodzaj | Gwoździarka akumulatorowa |
Najtańsze produkty: Gwoździarka - Ranking i Opinie 2024
1. DeWalt Gwoździarka do betonu akumulatorowa DCN890N + kuferek DCN890N
Gdzie kupić:
2. DeWalt akumulatorowa gwoździarka do betonu 18V Li-Ion 2x5,0Ah [DCN890P2] DCN890P2-QW
Gdzie kupić:
3. Gwoździarka pneumatyczna pistolet na 100 gwoździ
Porównanie TOP 3
Dlaczego warto kupić gwoździarkę?
Gwoździarki ostatnio zyskują popularność wśród zwykłych, nieprofesjonalnych użytkowników. Korzystanie z nich jest bardzo wygodne, szybkie i oszczędza wiele nerwów. Wbijane gwoździe mocowane są pewnie, trwale i pod zadanym kątem. Ile razy zdarzyło Ci się, że wbiłeś gwóźdź krzywo lub niedokładnie i męczyłeś się z nim przez dłuższą chwilę? Gwoździarki eliminują ten problem, a ogromna oferta producentów sprawia, że możesz znaleźć gwoździarki niemal do wszystkich prac, od wbijania najmniejszych gwoździ przy skręcaniu mebli, po ogromne gwoździarki wykorzystywane do montażu metalowych konstrukcji szkieletowych.
Podczas pracy z gwoździarkami bezwzględnie należy zachowywać ostrożność. Nie kierować ich w stronę ludzi i zwierząt, dbać o odpowiedni ubiór ochronny, regularnie serwisować i doglądać sprzętu oraz używać sprzętu zgodnie z zaleceniami producenta i podstawowymi zasadami Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.
Rodzaje gwoździarek
Najpopularniejszymi gwoździarkami są gwoździarki pneumatyczne, które podłącza się do kompresora. Gwoździarki pneumatyczne pracują na ciśnieniu około 4 lub 5 barów. Kompresor pompuje sprężone powietrze do cylindra gwoździarki, co powoduje przesunięcie się tłoka. Po naciśnięciu spustu lub zetknięciu z powierzchnią tłok wraca do wcześniejszej pozycji i wypuszcza gwóźdź.
Gwoździarki akumulatorowe działają dzięki mechanizmowi zamachowemu. Mechanizm ten sprawia, że gwoździarka działa ekologicznie, wydajnie oraz szybko.
Gwoździarki gazowe wbijają gwoździe dzięki mini-eksplozjom. Zaopatrzone są w zbiorniki na propan-butan. Są to urządzenia proste, szybkie i mobilne.
Poza podziałem wynikającym z zasilania, gwoździarki można również podzielić ze względu na rodzaj magazynka. Obecnie na rynku istnieją gwoździarki taśmowe oraz bębnowe. Magazynki taśmowe mieszczą mniejszą ilość gwoździ niż bębnowe i wykorzystywane są przy mniej profesjonalnych pracach. Magazynki bębnowe służą profesjonalistom i mogą pomieścić nawet 400 gwoździ.
Podział gwoździarek odbywa się również przez metodę wystrzelenia gwoździa. W gwoździarkach stosuje się mechanizmy dotykowy, który wystrzeliwuje gwóźdź po zetknięciu głowicy z daną powierzchnią. System spustowy wypuszcza gwóźdź po naciśnięciu spustu. Na rynku często można znaleźć gwoździarki, które są w stanie pracować w obydwu systemach.
Największymi gwoździarkami są gwoździarki dachowe, które przybijają gwoździe w gonty. Mniejsze gwoździarki ramowe stosowane są do podłóg i innych dużych powierzchni, natomiast najmniejszą grupę reprezentują gwoździarki wykończeniowe. Są to małe, mobilne i lekkie gwoździarki służące do składania mebli, palet, czy wbijania listew podłogowych.
Jaką gwoździarkę wybrać?
Wybór powinien być definiowany przeznaczeniem urządzenia. Gwoździarka powinna spełniać powierzone jej prace. Istotne jest, żeby wybrać gwoździarkę o określonej mocy. Moc urządzenia określa możliwość pracy z różnymi powierzchniami oraz siłę i głębokość wbijania gwoździa. Należy również przemyśleć rodzaj używanych gwoździ, ponieważ gwoździarki projektowane są na jeden lub maksymalnie parę rozmiarów łączników.
Poza tym należy zwrócić uwagę na system inicjacji wystrzelenia gwoździa, rozmiar oraz rodzaj magazynka, koszty związane z eksploatacją i wymianą np butli gazowych, akumulatorów lub kupna kompresora oraz samych łączników. Istotne znaczenie ma również waga urządzenia. Im mniejsza, tym bardziej precyzyjne prace będziemy w stanie wykonać. Waga gwoździarki znacząco wpływa na komfort korzystania ze sprzętu.
Popularnymi firmami oferującymi dobrej klasy gwoździarki są Makita, Macefer, Bosch, YATO oraz DeWalt. Mają oni w swojej ofercie gwoździarki gazowe, akumulatorowe, pneumatyczne i elektryczne o niemal każdym zastosowaniu.
Niedawno kupiłem Stanley i jestem zadowolony. Dobra gwoździarka. Nie używam często ale czasami i sobie chwalę do takiej pracy i swoich potrzeb. Sprzęt i firmę polecało mi kilka osób i rzeczywiście marka dobrej jakości
Polecam Makita AF505 używamy takiej przy usłudze cyklinowania podłóg a dokładnie przy montażu listew przypodłogowych.
Dobrze, że polecasz ten sprzęt, bo właśnie nad jego zakupem się zastanawiam. Od kilku lat pracuję w pewnej branży, nie są to podłogi, i chyba potrzebuję czegoś takiego jak dobra gwoździarka. Kiedyś pożyczyłem od kolegi i super mi się pracowało, o wiele szybkiej i przyjemniej. Po tym artykule też wiem, na co zwrócić uwagę przy zakupie.
Dobra gwoździarka Makita to rzeczywiście dobrej jakości sprzęt i obecnie w bardzo korzystnych cenach, w wielu sklepach można dorwać w promocjach 🙂 Jak najbardziej polecam, sam pracuję od lat na tym sprzęcie i sobie go chwalę. Bez dwóch zdań gwoździarka z tej marki jest godna polecenia.
Fajne zestawienie, podoba mi się, chociaż niewiele wiem na ten temat, ponieważ nie używałam nigdy gwoździarki. Na pewno w wielu zakładach czy garażach dobrze się sprawdza. Mój tato taką ma, marki Bosch i wiem, że jest z niej zadowolony.