Podnośnik samochodowy

Podnośnik samochodowy - Ranking i Opinie 2023

Naprawy samochodu często wiążą się z koniecznością zajrzenia pod jego spód, dopiero wtedy można dostać się do niektórych elementów wyposażenia. Można to zrobić na kanale, oczywiście jeśli właściciel lub warsztat taki posiada. Jednak kanały mają dwie niedogodności, po pierwsze ich budowa jest niejednokrotnie mocno kłopotliwa, a po drugie nie we wszystkich naprawach się sprawdzą. Jeżeli na przykład do wymiany będą jakieś elementy zawieszenia, to i tak nic się nie da zrobić, bo koła będą spoczywać na podłożu. Drugą opcją jest użycie odpowiedniego podnośnika, przy pomocy którego można będzie unieść albo jedną część pojazdu, albo cały. Podnośniki samochodowe występują w wielu różnych rodzajach, od niewielkich, podręcznych, które każdy kierowca wozi ze sobą w samochodzie, aż po duże, warsztatowe urządzenia. Decydując się na zakup takiego trzeba przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego sprzęt ma służyć. Zupełnie innego podnośnika samochodowego będzie bowiem potrzebował prywatny kierowca, okazjonalnie naprawiający swoje auto, a innego duży warsztat samochodowy.

Zastosowanie podnośnika samochodowego

Podnośniki samochodowe mają jedno podstawowe zadanie, to znaczy unieść albo jeden bok samochodu, albo cały pojazd do góry, tak, żeby uzyskać dostęp do spodu. Najprostszym podnośnikiem jest tak zwany lewarek, znajdujący się na seryjnym wyposażeniu samochodów. Jego dużą zaletą jest to, że zawsze jest pod ręką, ale posiada mocno ograniczone możliwości. W zastosowaniach domowych sprawdzają się także podnośniki butelkowe, hydrauliczne żaby czy modele trapezowe, wszystkie one mają tę zaletę, że nie wymagają dodatkowego zasilania i są dość lekkie i poręczne. W warsztatach najczęściej można spotkać bardziej profesjonalne sprzęty, za pomocą których można całkiem przechylić pojazd na jedną stronę albo podnieść go do góry. Zapewniają one wysoki komfort użytkowania i szybkość działania, ale w wielu modelach konieczny jest profesjonalny montaż czy zapewnienie dostępu do sieci elektrycznej albo sprężonego powietrza.

Parametry podnośników samochodowych

Ponieważ podnośniki samochodowe są dostępne w dużej ilości odmian, to każdy ich rodzaj będzie charakteryzował się innymi cechami. Jednak bez względu na konstrukcję jest kilka parametrów wspólnych, które należy uwzględnić przy wyborze.

  • Maksymalne obciążenie – Zależnie od modelu podnośnik musi unieść do góry albo część pojazdu, albo cały. Dlatego też konieczne jest, żeby jego maksymalny udźwig na to pozwalał, najlepiej z uwzględnieniem pewnego zapasu. W przypadku podnośników unoszących częściowo powinno to być minimum połowę masy samochodu, przy podnoszących auta w całości pełna ich waga. W praktyce należy szukać podnośników, które mają możliwość uniesienia od 2 do 4 ton.
  • Maksymalna wysokość – Dla wygody i komfortu pracy ważne jest, na jaką wysokość może zostać podniesiony samochód. Najczęściej małe modele podnośników mają zasięg od 15 do 40 cm, a urządzenia stacjonarne umożliwiają podniesienie pojazdu nawet na wysokość 2 metrów. Wybierając dobry podnośnik samochodowy należy wziąć pod uwagę, do jakich prac będzie podnoszony samochód, a także jaką konstrukcję ma podwozie. Trzeba też uwzględnić to, że przy podnoszeniu koła trochę opadają, więc nie można mierzyć tylko prześwitu auta, ale uwzględnić pewien zapas.
  • Szybkość podnoszenia – W przypadku podnośników elektrycznych, hydraulicznych i pneumatycznych warto sprawdzić, jaką mają szybkość podnoszenia. W trakcie ruchu do góry i na dół na pojazd działają zmieniające się siły, co może w skrajnym przypadku doprowadzić do zsunięcia. Dlatego też lepszym rozwiązaniem będzie podnośnik mający dużą szybkość.
  • Bezpieczeństwo i stabilność – Bezpieczeństwo przy podnoszeniu samochodu jest bardzo ważne, zarówno dla samego pojazdu, jak również osób przebywających w pobliżu, dlatego też na tę kwestię trzeba zwrócić dużą uwagę. Przy urządzeniach podnoszących pojazd w całości istotne jest, czy będą wyposażone w blokady chroniące przed spadkiem w przypadku awarii systemu zasilającego. W mniejszych podnośnikach kluczowa jest stabilność oraz solidność wykonania. Dotyczy to szczególnie modeli uniwersalnych, które nie są przeznaczone do konkretnego auta, ich niewłaściwe dopasowanie może stwarzać pewne zagrożenie. Podstawa powinna być możliwie jak największa, a końcówka robocza musi skutecznie przenosić duże siły. Przy tańszych modelach pneumatycznych czy hydraulicznych czasami mogą się zdarzyć nieszczelności, i w efekcie opuszczenie samochodu. Warto więc od razu zaopatrzyć się w specjalne podpórki, zabezpieczające przed takimi sytuacjami.

Podział podnośników ze względu na napęd

Podnośniki samochodowe dzieli się według kilku kryteriów, a jednym z nich jest rodzaj użytego napędu.

  1. Ręczny – Podnośniki ręczne dobrze sprawdzają się przy drobnych naprawach, nie wymagających podnoszenia całego pojazdy. Dostępne są w dużej liczbie odmian, począwszy od prostych lewarków aż po znacznie solidniejsze, profesjonalne podnośniki trapezowe. W ich przypadku, ze względów bezpieczeństwa, ważne jest dopasowanie końcówki do podwozia pojazdu, a także zachowanie prawidłowej pozycji przy podnoszeniu. Z powodu niewielkich rozmiarów można je łatwo przewozić w samochodzie, i użyć na przykład przy wymianie koła.
  2. Hydrauliczny – Podnośniki hydrauliczne obsługiwane są za pomocą dźwigni, wykorzystuje się je w pracach diagnostycznych, serwisowych i naprawczych. Umożliwiają częściowe podniesienie podwozia, a dzięki dużej sprawności radzą sobie z pojazdami o wadze nawet kilku ton. Można wśród nich wyróżnić podnośniki słupkowe, podnośniki typu żaba, a także podnośniki punktowe typu „Jack”. Dwa ostatnie rodzaje podnośników zapewniają wysoki poziom stabilności, ze względu na dużą podstawę.
  3. Pneumatyczny – W przypadku podnośników pneumatycznych pojazd jest unoszony przy pomocy sprężonego powietrza. Ze względu na konieczność zastosowania kompresora urządzenia te są przeznaczone przede wszystkim dla warsztatów i serwisów. Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem takich podnośników są tak zwane Bałwanki, zapewniają one wysoką wydajność, stabilność oraz szybkość działania. Napęd pneumatyczny stosowany jest także przy profesjonalnych urządzeniach podnoszących całe pojazdy, na przykład w podnośnikach płytowych.
  4. Elektryczny – Zasilanie elektryczne jest stosowane zarówno w niewielkich podnośnikach, jak również profesjonalnych urządzeniach. Niektóre modele podnośników trapezowych wyposażone są w napęd elektryczny 12V ( z gniazda zapalniczki lub bezpośrednio z akumulatora), co znacznie skraca czas podnoszenia i zwiększa wygodę użytkowania. Zasilanie elektryczne posiadają też duże, stacjonarne podnośniki, w których silnik elektryczny napędza śrubę lub pompę.
  5. Śrubowy – Napęd śrubowy jest powszechnie wykorzystywany w różnych modelach podnośników. Na takiej zasadzie działają między innymi niewielkie modele trapezowe, jak również podnoszące całe pojazdy podnośniki jedno i dwukolumnowe.

Podział podnośników ze względu na sposób podnoszenia

Drugim powszechnie stosowanym kryterium podziału podnośników samochodowych jest sposób podnoszenia. Można wśród tych urządzeń wyróżnić następujące rozwiązania.

  1. Trapezowy – Podnośnik trapezowy do jedna z najprostszych konstrukcji, sprawdzająca się przy mało skomplikowanych pracach. Składa się z podstawy, czterech ramion oraz śruby, której obracanie powoduje podnoszenie i opuszczanie pojazdu. Ze względu na sposób montażu może się w pewnych sytuacjach przewrócić, dlatego absolutnie nie należy wchodzić pod auto podniesione takim podnośnikiem.
  2. Żaba – Podnośnik z rodziny hydraulicznych, powszechnie stosowany zarówno przez prywatnych właścicieli samochodów, jak również warsztaty. Stosunkowo tani, łatwy w obsłudze i bardzo bezpieczny, ze względu na szeroką podstawę i wiążącą się z tym stabilność. Nie nadaje się specjalnie do wożenia na co dzień w bagażniku, ale jako urządzenie stacjonarne jest bardzo uniwersalny i praktyczny.
  3. Bałwanek – Bardzo szybki w działaniu, bezpieczny, ale wymagający dostępu do sprężonego powietrza. Składa się z kilku gumowych poduszek, które po nadmuchaniu mogą w ciągu paru sekund podnieść pojazd na wysokość kilkudziesięciu centymetrów. Z uwagi na dość wysoką cenę zakupu oraz konieczność dodatkowej instalacji jest to rozwiązanie raczej dla profesjonalnych warsztatów.
  4. Przechyłowy – Ten rodzaj podnośników, zwany też bocznymi, to prosta, ale stabilna i bezpieczna konstrukcja, umożliwiająca przechylenie całego pojazdu na jeden bok. Pozwala to na wygodny dostęp do podwozia, na przykład w celu wykonania konserwacji czy napraw blacharsko-lakierniczych. Podnośnik samochodowy boczny jest bardzo wygodny w obsłudze, ze względu na niewielką wagę i mobilność można go używać praktycznie w każdym miejscu, gdzie będzie wystarczająco twarde podłoże.
  5. Nożycowy – Podnośniki nożycowe są najczęściej wykorzystywane w warsztatach i stacjach diagnostycznych. Składają się z dwóch platform, na które wjeżdża się samochodem, oraz mechanizmu podnoszącego z siłownikami. Mechanizm ten ma kształt nożyczek, stąd też pochodzi nazwa tego rodzaju urządzeń. Dużą ich zaletą jest to, że mogą się praktycznie w całości składać, dlatego nie zajmują miejsca w sytuacji, gdy ich się nie używa.
  6. Dwukolumnowy – Podnośnik samochodowy dwukolumnowy posiada dwie pary ramion, o regulowanej długości, umieszczonych na wózkach poruszających się pionowo na prowadnicach przymocowanych do dwóch kolumn. Napęd takiego podnośnika może być elektrohydrauliczny lub elektromechaniczny ( łańcuchowy lub śrubowy ). Ten rodzaj podnośnika dzięki dużemu udźwigowi ( nawet do kilku ton ) i możliwości podniesienia pojazdu na wysokość pozwalającą na swobodą pracę pod nim, posiada uniwersalne zastosowanie. Powszechnie używa się go w warsztatach samochodowych.
  7. Kolumnowy z jedną kolumną – Pod względem zasady działania podnośnik jednokolumnowy przypomina modele dwukolumnowe, z tym że prowadnica i wózek są przymocowane tylko do jednego słupa nośnego. Ze względu na zastosowaną konstrukcję takie modele mają mniejszy udźwig, przeważnie od półtorej do dwóch ton, dzięki mniejszym gabarytom można je montować w warsztatach o ograniczonej powierzchni

Ranking TOP 20

Lp.ZdjęcieNazwaCenaOpinieProducentRodzaj
1 Podnośnik nożycowy samochodowy warsztatowy jednofazowy REDATS 3 Tony L-600F Podnośnik nożycowy samochodowy warsztatowy jednofazowy REDATS 3 Tony L-600F
1 opinia
n/a
2 Podnośnik nożycowy samochodowy Warsztatowy jednofazowy REDATS 3 tony L-520F Podnośnik nożycowy samochodowy Warsztatowy jednofazowy REDATS 3 tony L-520F
1 opinia
n/a
3 Podnośnik Samochodowy Nożycowy Warsztatowy jednofazowy REDATS 3 tony L-550F Podnośnik Samochodowy Nożycowy Warsztatowy jednofazowy REDATS 3 tony L-550F
1 opinia
n/a
4 Auchan - Podnosnik wózkowy hydrauliczny  2 tony czarny Auchan - Podnosnik wózkowy hydrauliczny 2 tony czarny
1 opinia
n/a
5 Güde Podnośnik hydrauliczny GSH 20T 229291 Güde Podnośnik hydrauliczny GSH 20T 229291
1 opinia
Güdehydrauliczny
6 REDATS Podnośnik nożycowy samochodowy  REDATS L-600 (15-00-84) REDATS Podnośnik nożycowy samochodowy REDATS L-600 (15-00-84)
1 opinia
REDATSn/a
7 Güde Podnośnik hydrauliczny na kółkach GRH 2/800 HD, 2000 kg 18027 Güde Podnośnik hydrauliczny na kółkach GRH 2/800 HD, 2000 kg 18027
1 opinia
Güden/a
8 REDATS Podnośnik Nożycowy Samochodowy Warsztatowy Mobilny REDATS L-520 (15-00-82) REDATS Podnośnik Nożycowy Samochodowy Warsztatowy Mobilny REDATS L-520 (15-00-82)
1 opinia
REDATSn/a
9 B2B Partner Podnośnik hydrauliczny, 10 ton HM100 B2B Partner Podnośnik hydrauliczny, 10 ton HM100
1 opinia
B2B Partnerhydrauliczny
10 Podnośnik nożycowy REDATS LE-220 do baterii, skrzyń biegów i silników, 1,2t Podnośnik nożycowy REDATS LE-220 do baterii, skrzyń biegów i silników, 1,2t
1 opinia
n/a
11 REDATS Podnośnik Samochodowy Nożycowy Warsztatowy REDATS L-550 (15-00-83) REDATS Podnośnik Samochodowy Nożycowy Warsztatowy REDATS L-550 (15-00-83)
1 opinia
REDATSn/a
12 PODNOŚNIK SAMOCHODOWY HYDRAULICZNY ŻABA LEWAREK 2T SN3061 PODNOŚNIK SAMOCHODOWY HYDRAULICZNY ŻABA LEWAREK 2T SN3061
1 opinia
n/a
13 Güde Podnośnik hydrauliczny GSH 10T 229290 Güde Podnośnik hydrauliczny GSH 10T 229290
1 opinia
Güden/a
14 Güde Podnośnik hydrauliczny GSH 5T 229289 Güde Podnośnik hydrauliczny GSH 5T 229289
1 opinia
Güden/a
15 AJ Produkty Dźwig warsztatowy, 1000 kg, niebieski AJ Produkty Dźwig warsztatowy, 1000 kg, niebieski
1 opinia
AJ Produktyn/a
16 Lewarek Podnośnik Samochodowy Trapezowy 1,5 Z Pokrowcem I Kluczem Teleskopowym Sn3555 Lewarek Podnośnik Samochodowy Trapezowy 1,5 Z Pokrowcem I Kluczem Teleskopowym Sn3555
1 opinia
n/a
17 Podnośnik trapezowy 2 tony SN3549-1 z pokrowcem + klucz teleskopowy do kół SN1723 Podnośnik trapezowy 2 tony SN3549-1 z pokrowcem + klucz teleskopowy do kół SN1723
1 opinia
n/a
18 GUDE Elektryczna wyciągarka linowa GSZ 300/600 1708 GUDE Elektryczna wyciągarka linowa GSZ 300/600 1708
1 opinia
Güden/a
19 Carcommerce Sp z o.o PODNOŚNIK HYDRAULICZNY 4T 61788 Carcommerce Sp z o.o PODNOŚNIK HYDRAULICZNY 4T 61788
1 opinia
CarCommercehydrauliczny
20 B2B Partner Podnośnik hydrauliczny, 5 ton HM50 B2B Partner Podnośnik hydrauliczny, 5 ton HM50
1 opinia
B2B Partnerhydrauliczny

Najlepsze produkty: Podnośnik samochodowy - Ranking i Opinie 2023

1). Podnośnik nożycowy samochodowy warsztatowy jednofazowy REDATS 3 Tony L-600F

Podnośnik nożycowy samochodowy warsztatowy jednofazowy REDATS 3 Tony L-600F

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Sklep REDATS
Ocena:
4.9/5.0
Ilość opinii:
4521
Podnośnik nożycowy samochodowy warsztatowy jednofazowy REDATS 3 Tony L-600F


2). Podnośnik nożycowy samochodowy Warsztatowy jednofazowy REDATS 3 tony L-520F

Podnośnik nożycowy samochodowy Warsztatowy jednofazowy REDATS 3 tony L-520F

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Sklep REDATS
Ocena:
4.9/5.0
Ilość opinii:
4521
Podnośnik nożycowy samochodowy Warsztatowy jednofazowy REDATS 3 tony L-520F


3). Podnośnik Samochodowy Nożycowy Warsztatowy jednofazowy REDATS 3 tony L-550F

Podnośnik Samochodowy Nożycowy Warsztatowy jednofazowy REDATS 3 tony L-550F

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Sklep REDATS
Ocena:
4.9/5.0
Ilość opinii:
4521
Podnośnik Samochodowy Nożycowy Warsztatowy jednofazowy REDATS 3 tony L-550F


Najtańsze produkty: Podnośnik samochodowy - Ranking i Opinie 2023

1). Carcommerce Sp z o.o PODNOŚNIK HYDRAULICZNY 4T 61788

Carcommerce Sp z o.o PODNOŚNIK HYDRAULICZNY 4T 61788
Podnośnik hydrauliczny 4t zakres podnoszenia od 180 do 350mm

Dane techniczne:

Rodzajhydrauliczny

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

Podnośnik Hydrauliczny Słupkowy Lewarek 4 tony
bricomarche.pl

Podnośnik hydrauliczny 4 t słupkowy TUV


2). Lewarek Podnośnik Samochodowy Trapezowy 1,5 Z Pokrowcem I Kluczem Teleskopowym Sn3555

Lewarek Podnośnik Samochodowy Trapezowy 1,5 Z Pokrowcem I Kluczem Teleskopowym Sn3555
PODNOŚNIK TRAPEZOWY 1,5T z POKROWCEM I KLUCZEM TELESKOPOWYM DO KÓŁ SN3555 Zestaw podnośnik/lewarek samochodowy z grzechotką oraz praktycznym pokrowcem. Profesjonalne urządzenie do podnoszenia pojazdów. Praktyczna pomoc w każdym warsztacie i garażu. Pokrowiec wykonany z mocnego i grubego brezentu. Marka: VERDA Model: SN3555 Zestaw: Lewarek 1,5t, Grzechotka do lewarka, Klucz teleskopowy do kół z odwracalnymi nasadkami o wymiarach 17/19 oraz 21/23, Pokrowiec. Profesjonalne urządzenie do podnosze...

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

PODNOŚNIK TRAPEZOWY 1,5T z POKROWCEM I KLUCZEM TELESKOPOWYM DO KÓŁ SN3555


3). PODNOŚNIK SAMOCHODOWY HYDRAULICZNY ŻABA LEWAREK 2T SN3061

PODNOŚNIK SAMOCHODOWY HYDRAULICZNY ŻABA LEWAREK 2T SN3061
PODNOŚNIK HYDRAULICZNY SAMOCHODOWY 2T SN3061 MODEL: VERDA SN3061 + RĘKAWICE RENOMOWANA I NIEZAWODNA MARKA VERDA MARKA: VERDA + RĘKAWICE + PRAKTYCZNA GUMA! Podnośnik sprawdzi się w przypadku prac z samochodami osobowymi - jego udźwig (2T) pozwoli na bezpieczną i wygodną pracę z większością samochodów osobowych. Dzięki niewielkim wymiarom jest niezwykle poręczny i można go wozić ze sobą w bagażniku. Potrzebujesz niezawodny podnośnik? POSTAW NA MARKĘ VERDA! DANE TECHNICZNE PODNOŚNIKA: Udźwig: 20...

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

PODNOŚNIK SAMOCHODOWY HYDRAULICZNY ŻABA LEWAREK 2T SN3061
erli.pl

Podnośnik Samochodowy Hydrauliczny Żaba Lewarek 2t


Porównanie TOP 3

Podnośnik nożycowy samochodowy warsztatowy jednofazowy REDATS 3 Tony L-600F Podnośnik nożycowy samochodowy warsztatowy jednofazowy REDATS 3 Tony L-600F Podnośnik nożycowy samochodowy Warsztatowy jednofazowy REDATS 3 tony L-520F Podnośnik nożycowy samochodowy Warsztatowy jednofazowy REDATS 3 tony L-520F Podnośnik Samochodowy Nożycowy Warsztatowy jednofazowy REDATS 3 tony L-550F Podnośnik Samochodowy Nożycowy Warsztatowy jednofazowy REDATS 3 tony L-550F
Cena
Producent

Jaki warsztatowy podnośnik samochodowy wybrać?

Wybierając podnośnik samochodowy do warsztatu przede wszystkim trzeba określić, jakie samochody planuje się naprawiać i co przy nich robić. Od tego będzie bowiem zależał maksymalny udźwig, a tym samym konstrukcja urządzenia. Najbardziej popularne są podnośniki dwukolumnowe, gdyż ze względu na dużą wysokość podnoszenia zapewniają wygodę użytkowania oraz dostęp do wszystkich mechanizmów pojazdu. Jeśli w warsztacie będzie mało miejsca, to można pomyśleć o podnośniku jednokolumnowym, pod względem funkcjonalnym jest on podobny do dwukolumnowego, ale dysponuje mniejszym udźwigiem. Warte rozważenia są też modele nożycowe, po złożeniu praktycznie nie zabierające miejsca. Ograniczeniem tych podnośników jest jednak to, że koła pozostają na platformach, co uniemożliwia prace przy zawieszeniu. Wyposażając warsztat warto też pomyśleć o przynajmniej jednym mniejszym urządzeniu, przeznaczonym do szybkich napraw. Najlepiej w tej roli sprawdzą się popularne żaby, a jeśli w pomieszczeniu będzie dostęp do kompresora, to także pneumatyczne bałwanki.

Jaki mobilny podnośnik samochodowy wybrać?

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeśli jest potrzeba wybrania podnośnika mobilnego. W tym przypadku przede wszystkim zwraca się uwagę na możliwość przewożenia w samochodzie, więc odpadają wszystkie wersje stacjonarne czy wymagające dodatkowego zasilania. Jeśli podnośnik miałby być transportowany okazjonalnie, na przykład przy okazji jakiś imprez, zlotów czy pokazów, to wspomniane wcześniej żaby dobrze sprawdzą się w tej roli. Jeżeli jednak ma on być ciągle wożony, to należy poszukać jakiejś mniejszej konstrukcji. Typowe lewarki, znajdujące się na fabrycznym wyposażeniu, są często mało stabilne, a podniesienie nimi samochodu może być sporym wyzwaniem. Znacznie stabilniejsze i wygodniejsze w użytkowaniu są modele trapezowe, jeśli ktoś nie lubi kręcić korbką, wyposażone w napęd elektryczny. W bagażniku bez problemów zmieści się też hydrauliczny podnośnik słupkowy, ale praca z nim wymaga zachowania dużej ostrożności ze względu na łatwość przewrócenia.

Ceny podnośników samochodowych

Ceny podnośników samochodowych są bardzo zróżnicowane, zależą od rodzaju urządzenia, jego parametrów i jakości wykonania. Najtańsze lewarki i podnośniki trapezowe można kupić już za kilkadziesiąt złotych, w tej cenie znajdzie się już uniwersalny, dobrze wykonany sprzęt. W podobnej cenie znajdzie się hydrauliczne żaby, ale najtańsze modele mogą szybko zacząć przeciekać i staną się bezużyteczne. Wydając na taki model 150-200 złotych można liczyć na to, że bezproblemowo posłuży kilka lat okazjonalnych napraw, natomiast do warsztatu warto kupić droższe, bardziej profesjonalne urządzenie. Podnośniki stacjonarne to koszt od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Cena takich modeli zależy od zastosowanej konstrukcji, maksymalnego udźwigu czy wysokości podnoszenia, oraz oczywiście od jakości wykonania.

Podnośnik samochodowy - Ranking i Opinie 2023 - Opinie

  1. Podnośnik
    Posted on 10 listopada 2022
  2. Jestem bardzo zadowolony
    Posted on 10 listopada 2022
  3. Kinga
    Posted on 7 listopada 2019
    • VIK02
      Posted on 7 listopada 2019
  4. Filip
    Posted on 7 listopada 2019
    • Norbi81
      Posted on 7 listopada 2019
      • Ernest
        Posted on 7 listopada 2019

Dodaj komentarz