Agregat prądotwórczy

Agregat prądotwórczy

Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie we współczesnym świecie bez energii elektrycznej. Jest nam ona niezbędna nie tylko do zapewnienia oświetlenia, ale też zasilania różnego rodzaju urządzeń, z których korzystamy w codziennym życiu. To prawda, że bez niektórych z nich możemy się czasowo obejść (na przykład bez telefonu, telewizji czy Internetu). Jednak w innych przypadkach długotrwały brak prądu jest bardzo niekorzystny, a nawet niebezpieczny (chodzi na przykład o zasilanie lodówki wypełnionej żywnością, albo układu sterowania ogrzewaniem, a tym bardziej urządzeń podtrzymujących życie). Wychodząc naprzeciw takim sytuacjom, stworzono agregat prądotwórczy. Najprościej mówiąc, jest to niezależne od sieci energetycznej urządzenie wytwarzające energię elektryczną. Dobry agregat prądotwórczy może mieć zastosowanie jako jedyne źródło prądu w miejscach, gdzie nie występuje możliwość podłączenia do sieci, albo jako zasilanie awaryjne w wypadku zaniku napięcia sieciowego (na przykład w domu jednorodzinnym). W artykule opisujemy jaki agregat prądotwórczy kupić czy to do domu czy do profesjonalnych zastosowań.

Jaki agregat prądotwórczy kupić?

Przede wszystkim musisz ustalić gdzie i w jakich warunkach będzie używane urządzenie oraz jakiego rodzaju odbiorniki będą z niego zasilane. W zależności od tego będziesz mógł wybrać najlepszy agregat prądotwórczy, dostosowany do twoich potrzeb.

Na co powinieneś zwrócić uwagę, kupując agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy stacjonarny czy przenośny?

Agregaty prądotwórcze stacjonarne

Tego typu profesjonalne agregaty prądotwórcze znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim jako zasilanie awaryjne w dużych firmach i instytucjach (na przykład banki, urzędy, szpitale). Charakteryzują się zazwyczaj dużą mocą wyjściową i co za tym idzie sporymi gabarytami. Można rozróżnić agregaty prądotwórcze w gotowej obudowie (wolnostojące) lub przystosowane do zabudowy. Mogą być wyposażone w dodatkowe urządzenia, takie jak układ samoczynnego załączania lub szereg funkcji kontrolnych.

Pokrewną odmianę stanowią stacjonarne agregaty kontenerowe (stosowane na przykład na dużych placach budowy) albo agregaty mobilne wykonane w formie przyczepy dwuosiowej (stosowane na przykład do zaopatrywania w energię imprez plenerowych).

Z racji tego, że we współczesnych mieszkaniach znajduje się wiele urządzeń wymagających ciągłego zaopatrzenia w energię, agregat stacjonarny może być użyty jako agregat prądotwórczy do domu, stanowiący awaryjne zasilanie podczas zaniku napięcia w sieci.

Agregaty prądotwórcze przenośne

Najczęściej mają one budowę ramową i na tyle małe gabaryty, że z powodzeniem dają się transportować z miejsca na miejsce. To dobre rozwiązanie, jeżeli potrzebny ci jest agregat prądotwórczy na budowę albo do domu jako drobną rezerwę zasilania na czas awarii. Trzeba jednak pamiętać o tym, że urządzenie może ważyć kilkadziesiąt kilogramów i do przeniesienia go albo załadowania do samochodu mogą być potrzebne dwie osoby.

A jaki agregat prądotwórczy poleca się na wypad za miasto, na kemping albo biwak czy na działkę? Dobrym rozwiązaniem jest mały agregat prądotwórczy, o niewielkiej mocy i gabarytach. Może on mieć formę walizki albo być wyposażony w kółka ułatwiające transportowanie. Bez problemu  jedna osoba możne go zapakować do bagażnika samochodu. Istotną opcją w wielu modelach jest specjalnie wyciszona obudowa. Taki cichy agregat prądotwórczy świetnie się sprawdzi w plenerze, gdy chcesz cieszyć się urokami natury, a przy tym korzystać z energii elektrycznej do zasilania ładowarki do telefonu, laptopa, radia czy czajnika.

RankingAgregat prądotwórczy do domuProducentCena
1Karcher PGG 3/1 (1.042-207.0)KarcherAktualna Cena
2Dedra DEGB3600KDedraAktualna Cena
3Pramac Agregat przenośny PRAMAC SERIA POWERMATE PMi 1000PramacAktualna Cena
4Endress Agregat prądotwórczy ESE 2200 PEndressAktualna Cena
5FOGO FH 3001RFOGOAktualna Cena
Agregat prądotwórczy do domu

Agregat prądotwórczy do domu Karcher PGG 3/1 (1.042-207.0)

➾Szczegóły TOP1: Karcher PGG 3/1 (1.042-207.0)

Agregat prądotwórczy zasilany silnikiem spalinowym czy akumulatorem?

Agregaty prądotwórcze spalinowe

Mogą być zasilane silnikiem spalinowym benzynowym (dwu- lub czterosuwowym) albo silnikiem wysokoprężnym (diesla). Jest to serce całego układu. Oprócz tego taki agregat prądotwórczy składa się z prądnicy, urządzeń kontrolno-pomiarowych, rozdzielnicy (zestawu gniazd zasilających i wyłączników) oraz układu rozruchowego.  Istotnym atutem tego typu generatora jest długi (często wielogodzinny) czas pracy, zależny tylko i wyłącznie od ilości paliwa w zbiorniku. Poza tym dobry agregat spalinowy może poszczycić się większą mocą od swojego akumulatorowego odpowiednika. Minusem tego urządzenia jest hałas generowany przez uruchomiony silnik (można go zniwelować, stosując agregat w cichej obudowie) oraz wydobywanie się spalin.  Aby uniknąć wdychania szkodliwych substancji powstających podczas pracy, takie urządzenie powinno się stosować na zewnątrz budynku lub w specjalnym pomieszczeniu o odpowiedniej wentylacji. Musisz również być świadomy tego, że będzie ono wymagało serwisowania, obejmującego wymianę płynów eksploatacyjnych czy świec zapłonowych.

Agregaty prądotwórcze spalinowe są wykorzystywane do zasilania urządzeń wymagających długotrwałego i stabilnego zaopatrzenia w energię elektryczną. Na przykład na budowie służą do zasilania maszyn i elektronarzędzi lub oświetlenia a w domu do podtrzymania zasilania kotła CO.

Agregat prądotwórczy akumulatorowy

Cechuje go ta sama zasada działania, ale silnik i prądnica zostały tutaj zastąpione akumulatorem. Takie urządzenie charakteryzuje się mniejszą mocą i stabilnością zasilania oraz krótkim czasem pracy, uzależnionym od wydajności akumulatora. Plusem takiego rozwiązania jest brak jakiegokolwiek hałasu podczas pracy oraz niewielkie gabaryty. Urządzenie akumulatorowe jest też relatywnie tańsze od spalinowego. Agregat akumulatorowy świetnie się sprawdza jako zasilanie drobnych urządzeń, takich jak sprzęt elektroniczny.

Agregat prądotwórczy 1-fazowy czy 3-fazowy?

To zależy głównie od tego, jakie odbiorniki chcesz zasilać. Ponieważ agregat prądotwórczy 3-fazowy jest zazwyczaj bardziej skomplikowany w budowie i droższy od jednofazowego, więc warto dobrze się zastanowić, czy zasilanie 3-fazowe faktycznie jest ci potrzebne. Jeśli na przykład potrzebujesz na budowę agregat prądotwórczy do betoniarki czy spawarki, to musisz wiedzieć, że sporo tego typu sprzętów występuje w wykonaniu zarówno 1- jak i 3-fazowym. Najczęściej również maszyny 1-fazowe są tańsze niż 3-fazowe.

Jaka moc wyjściowa agregatu jest potrzebna?

Jednym z najważniejszych parametrów każdego dobrego agregatu prądotwórczego jest moc znamionowa. Wyrażana jest w kVA (moc pozorna) lub w kW (moc czynna). Najlepsze warunki pracy agregatu to takie, w których jest on obciążony maksymalnie w 80% wartości mocy znamionowej. Jeśli obciążenie będzie wyższe, może spowodować przeciążenie układu i w najlepszym przypadku zadziałanie zabezpieczenia, a w najgorszym spalenie prądnicy. Dlatego bardzo ważne jest, aby dobrać moc agregatu prądotwórczego odpowiednio do zsumowanej mocy podłączonych odbiorników. Nie bez znaczenia jest fakt, czy agregat prądotwórczy będzie pracował jako zasilanie awaryjne, czy jako zasilanie ciągłe (na przykład na budowie). Należy również pamiętać, że maszyny i elektronarzędzia napędzanie indukcyjnym silnikiem elektrycznym pobierają dużo większą moc podczas rozruchu. Aby nie popełnić błędu podczas obliczeń i wybrać najlepszy agregat prądotwórczy, dobrze jest przed zakupem skonsultować się z fachowcem.

Warto wspomnieć, że kiedy mówimy o mocy, to interesuje nas moc ciągła zapewniana przez prądnicę, a nie moc silnika. Jest to częsty błąd, jaki popełniają zarówno sprzedawcy, jak i klienci poszukujący odpowiedniego urządzenia.

Podstawowa reguła stanowi, że lepiej, żeby agregat prądotwórczy był przewymiarowany niż przeciążony.

Z drugiej strony przesadne przewymiarowanie może niepotrzebnie i znacznie podnieść koszt inwestycji.

Agregat prądotwórczy z rozruchem elektrycznym czy ręcznym?

Rozruch ręczny polega na pociągnięciu linki zakończonej rączką (tak jak ma piła spalinowa czy kosiarka spalinowa). Nie trzeba się domyślać, że takie rozwiązanie jest mniej skomplikowane, a co za tym idzie tańsze. Stosuje się je w większości popularnych agregatów przenośnych.

RankingAgregat prądotwórczy ręczny rozruchProducentCena
1Pramac Agregat przenośny PRAMAC SERIA POWERMATE PMi 1000PramacAktualna Cena
2Endress Agregat prądotwórczy ESE 2200 PEndressAktualna Cena
3FOGO FH 3001RFOGOAktualna Cena
4Pramac Agregat przenośny PRAMAC SERIA POWERMATE PMi 2000PramacAktualna Cena
5Magnum DF 2500HMagnumAktualna Cena
Agregat prądotwórczy ręczny rozruch

Agregat prądotwórczy ręczny rozruch Pramac Agregat przenośny PRAMAC SERIA POWERMATE PMi 1000

➾Szczegóły TOP1: Pramac Agregat przenośny PRAMAC SERIA POWERMATE PMi 1000

Rozruch elektryczny oznacza zastosowanie rozrusznika. Kiedy warto zainwestować w takie rozwiązanie? Zastosowanie rozrusznika pozwala na zdalne uruchomienie agregatu. W przypadku, gdy instalacja elektryczna i urządzenia wymagają bezprzerwowego zasilania, wtedy stosuje się tak zwany układ automatycznego załączenia rezerwy. Układ elektroniczny wykrywa zanik napięcia w sieci, następnie powoduje rozruch agregatu i przełącza zasilanie instalacji z sieciowego na awaryjne.

RankingAgregat prądotwórczy elektryczny rozruchProducentCena
1Dedra DEGB3600KDedraAktualna Cena
2AL-KO INVERTER 2000i (130933)AL-KOAktualna Cena
3Dedra DEGB6500KDedraAktualna Cena
4Magnum DF-6500HMagnumAktualna Cena
5Magnum DF-6500HTMagnumAktualna Cena
Agregat prądotwórczy elektryczny rozruch

Agregat prądotwórczy elektryczny rozruch Dedra DEGB3600K

➾Szczegóły TOP1: Dedra DEGB3600K

Dodatkowo zastosowanie rozrusznika elektrycznego jest wygodne, gdyż uruchomienie takiego agregatu nie wymaga siły fizycznej.

Agregat prądotwórczy inwertorowy czy zwykły?

Agregat prądotwórczy, którego nazwiemy „zwykłym”, stosuje się do zasilania prostych urządzeń pozbawionych elektroniki, takich jak betoniarka czy czajnik elektryczny, które nie wymagają doskonałych parametrów prądu, którym są zasilane i nie są narażone na uszkodzenie w wyniku niewielkich wahań wartości albo charakterystyki napięcia. Takie zwykłe agregaty bywają wyposażone w dodatkowy układ stabilizacji napięcia AVR.

Agregat prądotwórczy inwerterowy albo inaczej inwertorowy jest wyposażony w inwertor (inaczej falownik), czyli przetwornicę napięcia. Zastosowanie takiego układu powoduje, że na wyjściu agregatu uzyskuje się bardzo stabilne napięcie, o niemal idealnej sinusoidzie. Ma to ogromne znaczenie przy zasilaniu urządzeń wyposażonych w delikatną elektronikę, która jest bardzo wrażliwa na wszelkie anomalia napięcia zasilania. Mowa tutaj na przykład o urządzeniach elektronicznych, RTV lub wszelkiego rodzaju sterownikach. Przykładem może być agregat prądotwórczy do pieca CO. Brak inwertera, a co za tym idzie stabilności napięcia może zakłócić albo wręcz uniemożliwić prawidłowe działanie sterownika, albo nawet go uszkodzić.

Jaki agregat prądotwórczy do spawarki?

Jeśli posiadasz już spawarkę i chcesz dodatkowo wyposażyć się w agregat prądotwórczy, który będzie ją zasilał, to – podobnie jak w przypadku innych odbiorników – musi być on dobrany pod względem mocy znamionowej. Natomiast jeśli poszukujesz agregatu i spawarki jednocześnie, warto zainwestować w dobry agregat prądotwórczy z modułem spawalniczym. To świetne rozwiązanie, pozwalające na oszczędność zarówno pieniędzy, jak i miejsca. W końcu masz dwa urządzenia w jednym.

Agregat prądotwórczy tańszy czy droższy?

Podobnie jak w przypadku różnych innych sprzętów, również w przypadku agregatu, im wyższa cena, tym lepsza jakość albo dodatkowe wyposażenie. Faktem jest, że wielu użytkowników tanich urządzeń jest z nich zadowolonych, ale istnieje też grono takich, którzy zauważają, że niższa cena przekłada się na gorszą jakość wykonania lub słabsze parametry, niezgodnie z deklaracją producenta. Dlatego po przeanalizowaniu swoich oczekiwań i wybraniu jednego lub kilku modeli warto zapoznać się również z opiniami użytkowników.

Agregat prądotwórczy - Ranking 2020

Poniżej ranking najlepszych produktów w kategorii Agregat prądotwórczy. Ranking aktualizowany jest codziennie na podstawie danych z serwisu Skąpiec.pl. Poniżej można znaleźć najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingAgregat prądotwórczyProducentCena
1Pramac Agregat przenośny PRAMAC SERIA POWERMATE PMi 1000PramacAktualna Cena
2Briggs & Stratton Agregat prądotwórczy 2500ABriggs & StrattonAktualna Cena
3Honda FH3001 3kW 230V olej !HondaAktualna Cena
4FOGO F 2001 IS jednofazowy 230V 1,8 kWFOGOAktualna Cena
5MAKITA DOSTAWA w 24h AGREGAT PRĄDOTWÓRCZY EG2250A AVR 230V 2,2kW 100% POZYTYWNYCH KOMENTARZY Z ALLEGRO! EG2250AMAKITAAktualna Cena
6Scheppach SG 2000ScheppachAktualna Cena

Wpis dotyczy:

 • jaki agregat prądotwórczy
 • agregat prądotwórczy do domu
 • agregat prądotwórczy opinie
 • agregat prądotwórczy
 • agregaty prądotwórcze opinie

Agregat prądotwórczy - Opinie

 1. Paulinka
  Posted on 13 sierpnia 2015
  • asd
   Posted on 25 września 2017
   • andszew
    Posted on 12 listopada 2017
    • opi
     Posted on 2 czerwca 2019
 2. ipik
  Posted on 22 października 2015
  • Jan z Pomorza
   Posted on 6 lutego 2016
   • przemek
    Posted on 1 marca 2016
   • Kraraf
    Posted on 2 marca 2016
    • zmzm
     Posted on 25 lipca 2017
   • Anna
    Posted on 25 października 2017
    • REX
     Posted on 25 października 2018
   • Arek
    Posted on 16 września 2018
   • Adams
    Posted on 2 marca 2019
    • kamiloss181
     Posted on 14 marca 2019
  • stz
   Posted on 11 lipca 2019
 3. vel
  Posted on 22 lutego 2016
 4. Bronisz
  Posted on 8 marca 2016
 5. Majster bez klepki
  Posted on 14 marca 2016
 6. Grześ
  Posted on 12 kwietnia 2016
 7. Markus
  Posted on 25 kwietnia 2016
 8. Tomasz
  Posted on 8 maja 2016
 9. Eve Energy - Michał Brzeziński
  Posted on 10 maja 2016
  • sokol
   Posted on 10 października 2017
  • Krzysztof
   Posted on 29 maja 2018
  • Marcin W.
   Posted on 20 września 2019
 10. Stary ale jary
  Posted on 10 maja 2016
  • Zly
   Posted on 21 października 2019
 11. Pomek
  Posted on 14 maja 2016
 12. Barry89
  Posted on 19 maja 2016
 13. Paweł
  Posted on 24 maja 2016
 14. Czwororęczny
  Posted on 26 maja 2016
  • Andrzej
   Posted on 29 czerwca 2016
  • Zly
   Posted on 21 października 2019
  • Zly
   Posted on 29 października 2019
 15. Edek L.
  Posted on 27 maja 2016
 16. Łukasz
  Posted on 29 maja 2016
 17. TOMek
  Posted on 2 czerwca 2016
 18. Marek
  Posted on 8 czerwca 2016
 19. Marek
  Posted on 8 czerwca 2016
 20. kulffon
  Posted on 9 czerwca 2016
 21. W56
  Posted on 23 czerwca 2016
 22. Oppek
  Posted on 7 lipca 2016
 23. Zibik
  Posted on 31 lipca 2016
  • Krzysztof
   Posted on 2 października 2016
   • Zly
    Posted on 21 października 2019
 24. Lewek
  Posted on 1 sierpnia 2016
 25. Lekon
  Posted on 29 września 2016
 26. macka
  Posted on 1 października 2016
 27. Sylwek
  Posted on 9 października 2016
  • Zly
   Posted on 21 października 2019
 28. BEBZIK
  Posted on 20 października 2016
 29. BEBZIK
  Posted on 20 października 2016
 30. Mateusz
  Posted on 24 października 2016
  • Zly
   Posted on 21 października 2019
 31. Jan z Niemiec
  Posted on 24 października 2016
  • Maciej
   Posted on 3 stycznia 2017
 32. Pawel
  Posted on 13 listopada 2016
 33. Waldekk
  Posted on 21 grudnia 2016
 34. KrzysztofB
  Posted on 7 lutego 2017
 35. Adam
  Posted on 15 lutego 2017
  • Zwyklas
   Posted on 10 stycznia 2018
   • Zly
    Posted on 29 października 2019
 36. trez
  Posted on 3 marca 2017
 37. Sławek
  Posted on 11 marca 2017
 38. wlo 1953
  Posted on 11 czerwca 2017
 39. specnarzedzia.pl
  Posted on 17 lipca 2017
  • Zly
   Posted on 29 października 2019
 40. Francuz
  Posted on 4 września 2017
 41. greg
  Posted on 13 września 2017
 42. mark
  Posted on 12 października 2017
 43. maciejLots
  Posted on 13 października 2017
 44. Błażej Strycharczuk
  Posted on 27 października 2017
 45. Waldi
  Posted on 2 listopada 2017
 46. Staszek Obrał
  Posted on 6 listopada 2017
 47. Krzysztof Nol
  Posted on 14 listopada 2017
 48. Krysia
  Posted on 19 grudnia 2017
  • SpecNarzedzia.pl
   Posted on 4 stycznia 2018
 49. konfident
  Posted on 3 lutego 2018
 50. Jan
  Posted on 24 marca 2018
 51. Robert
  Posted on 31 marca 2018
 52. Ciebiel28
  Posted on 28 kwietnia 2018
 53. hohome
  Posted on 30 maja 2018
 54. Zbychu
  Posted on 22 czerwca 2018
 55. mietek
  Posted on 6 września 2018
 56. Jan
  Posted on 16 września 2018
 57. Robert
  Posted on 26 września 2018
 58. Cactus
  Posted on 29 września 2018
 59. MArek
  Posted on 17 listopada 2018
 60. Adam
  Posted on 28 lutego 2019
 61. Kuba8986
  Posted on 19 marca 2019
 62. blazej
  Posted on 29 lipca 2019
 63. Marcin W.
  Posted on 20 września 2019
 64. Marycha
  Posted on 25 września 2019
  • Zly
   Posted on 29 października 2019
 65. luki
  Posted on 4 listopada 2019
  • Barti
   Posted on 28 listopada 2019
 66. Kasia
  Posted on 5 grudnia 2019
 67. China Power
  Posted on 11 grudnia 2019
 68. MACIEK
  Posted on 16 lipca 2020
 69. kola
  Posted on 18 września 2020

Dodaj komentarz