Dalmierz laserowy

Dalmierz laserowy

Dalmierz laserowy

Jedną z podstawowych czynności na placu budowy jest dokonywanie pomiarów długości, powierzchni czy kubatury. Kiedyś używano do tego głównie miary taśmowej oraz kartki i długopisu, ewentualnie kalkulatora. Obecnie większość budowlańców nie wyobraża sobie pracy bez urządzenia, jakim jest dalmierz laserowy. Istotną przewagą takiego dalmierza nad miarą taśmową jest to, że do pracy nie jest potrzebna druga osoba, żeby chociażby przytrzymywać drugi koniec miary. Poza tym przy dużych odległościach (rzędu kilkudziesięciu albo kilkuset metrów) korzystanie z tradycyjnej miary może być bardzo niewygodne i – co gorsza – niedokładne.

Co to jest dalmierz laserowy?

Dalmierz laserowy jest to elektroniczny przyrząd pomiarowy, służący do precyzyjnego mierzenia odległości od oddalonego obiektu (na przykład ściany lub słupa). Ważne jest, aby mierzony przedmiot był nieprzezroczysty. Pomiar wykonuje się poprzez przyłożenie urządzenia w miejscu, które ma być początkiem mierzonego odcinka i skierowanie wiązki światła laserowego w kierunku przedmiotu, który wyznacza koniec mierzonego odcinka. Dalmierz laserowy rejestruje czas powrotu promienia światła odbitego od obiektu i na tej podstawie oblicza odległość. (Na podobnej zasadzie działa laserowy fotoradar).

Większość dalmierzy jest wyposażona w czytelny wyświetlacz i jest zasilanych za pomocą baterii lub akumulatorów.

Dalmierz laserowy ma również zamocowaną specjalną stopkę, umożliwiającą prawidłowe umiejscowienie go w wyjściowym punkcie pomiarowym.

Oprócz pojedynczego pomiaru odległości, dobry dalmierz laserowy posiada możliwość wykonania kilku pomiarów w przestrzeni i na tej podstawie może obliczyć powierzchnię i kubaturę. Może też wykonywać proste działania dodawania i odejmowania oraz obliczenia na podstawie twierdzenia Pitagorasa.

Jaki dalmierz laserowy wybrać?

Ponieważ ceny dobrych dalmierzy laserowych wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych, więc warto zastanowić się, który z nich spełni twoje oczekiwania. Żeby to ustalić, musisz zastanowić się, do jakiego zastosowania będzie ci potrzebne urządzenie, jaki ma mieć zasięg, jak bardzo dokładny ma wykonywać pomiar i ewentualnie jakie dodatkowe funkcje ma posiadać.

W wyborze najlepszego dalmierza laserowego pomoże ci  między innymi ocena warunków, w jakich planujesz go używać.

Dalmierz laserowy do pracy wewnątrz budynków

Większość nawet prostych dalmierzy z powodzeniem nadaje się do pomiarów odległości wewnątrz budynków. Dlaczego można tak powiedzieć?

Po pierwsze, możliwość zmierzenia odległości jest bezpośrednio związany z koniecznością odpowiedniego nakierowania lasera i dostrzeżenia plamki światła (w celu ustalenia, czy znajduje się w odpowiednim miejscu). Proste dalmierze laserowe, ze względów bezpieczeństwa mają ograniczoną moc, więc im większa odległość, tym plamka jest  mniej dostrzegalna. A ponieważ wewnątrz budynków mamy do czynienia ze stosunkowo małymi odległościami (do kilkudziesięciu  metrów), więc nie powinno to sprawić trudności.

Po drugie zobaczenie plamki światła jest utrudnione przy intensywnym świetle (na przykład słonecznym), a najłatwiejsze w warunkach słabego oświetlenia, a jest to osiągalne właśnie wewnątrz budynków.

RankingDalmierz laserowy do 300 złProducentCena
1Bosch GLM 50 (601072200)BoschAktualna Cena
2MeasureMe Dalmierz laserowy 100m C5AD-75535MeasureMeAktualna Cena
3Bosch GLM 30BoschAktualna Cena
4MeasureMe Dalmierz laserowy 60m C5AD-75536MeasureMeAktualna Cena
5Bosch Home and Garden Dalmierz laserowy Home and Garden PLR 30 C 0603672100 Zakres maks.) 30 m PLR 30 CBoschAktualna Cena
Dalmierz laserowy do 300 zł

Dalmierz laserowy do 300 zł Bosch GLM 50 (601072200)

➾Szczegóły TOP1: Bosch GLM 50 (601072200)

Dalmierz laserowy do pracy na zewnątrz

W takich warunkach mogą pojawić się pewne trudności, którym jednak są w stanie podołać najlepsze dalmierze laserowe. Na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając urządzenie, którego będziesz używał do pracy na zewnątrz?

Po pierwsze na zewnątrz trzeba liczyć się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Dobry dalmierz laserowy powinien być wykonany w podwyższonej klasie szczelności, zazwyczaj będzie to IP65 (zamiast standardowego IP54). Podobnie jak w przypadku każdego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, pierwsza cyfra indeksu IP oznacza stopień szczelności na ciała stałe (kurz, pył itd.), a druga oznacza odporność na przedostawanie się cieczy i wilgoci do środka obudowy. Im bardziej hermetyczna obudowa, tym wyższa wartość IP.

Po drugie na zewnątrz mamy do czynienia z większymi odległościami (kilkadziesiąt do kilkuset metrów, a nawet większymi). Im większa odległość, tym większa powinna być moc lasera.

Ponadto spora odległość i dodatkowo duża intensywność światła słonecznego często utrudnia lub wręcz uniemożliwia dostrzeżenie plamki lasera. Dlatego najlepszy dalmierz laserowy będzie wyposażony w celownik, który pomoże w zlokalizowaniu punktu pomiaru, nawet jeśli plamka jest niewidoczna.

Po trzecie przy dużej odległości od mierzonego obiektu konieczne może się okazać zastosowanie statywu. Pozwoli to między innymi na rozwiązanie innego problemu – błędu wynikającego z drżenia rąk.

RankingDalmierz laserowy do 1000 złProducentCena
1Leica Disto D2 (763494)LeicaAktualna Cena
2Nivel System HDM-120 Dalmierz Laserowy NOWOŚĆ HDM120Nivel SystemAktualna Cena
3Nivel System Dalmierz laserowy HDM-12 HDM-12Nivel SystemAktualna Cena
4Nivel System DM-S90 Dalmierz laserowy 90m DMS90Nivel SystemAktualna Cena
5Stabila LD 250 BTStabilaAktualna Cena
Dalmierz laserowy do 1000 zł

Dalmierz laserowy do 1000 zł Leica Disto D2 (763494)

➾Szczegóły TOP1: Leica Disto D2 (763494)

Zasięg pomiaru dalmierza laserowego

Każdy dalmierz ma określony przez producenta w specyfikacji zasięg lasera.

Najtańsze, ale dobre dalmierze laserowe za kilkaset złotych mają zasięg do kilkudziesięciu metrów i są dedykowane głównie do wykonywania pomiarów wewnątrz budynków. Ze względu na swoje zastosowanie, zazwyczaj mają poręczny, kieszonkowy format.

Najlepsze dalmierze mogą poszczycić się zasięgiem kilkuset, a nawet ponad 1000 metrów. Tej klasy urządzenia kosztują już kilka tysięcy złotych.

Dokładność pomiaru

Dokładność pomiaru dalmierzy laserowych dostępnych na rynku waha się od 1 mm nawet do 1m (może być też wyrażona w punktach procentowych). Z czego wynika ta rozpiętość?

Po pierwsze jest to uzależnione od klasy i jakości urządzenia. Te najtańsze będą miały mniejszą dokładność (nawet kilka milimetrów przy zakresie pomiaru rzędu kilkudziesięciu metrów). Te droższe i zarazem lepsze mogą poszczycić się dokładnością około 1 mm nawet przy odległości 250 m.

Po drugie, dokładność pomiaru jest coraz słabsza wraz ze wzrostem odległości. Nawet w przypadku drogich urządzeń, dokładność będzie wynosić 0,5-1m przy odległości bliskiej 2 kilometrów.

A zatem – im mniejsza odległość, tym dokładniejszy pomiar.

W celu zachowania jak najlepszej dokładności (na przykład wyeliminowania błędu będącego efektem drgania ręki), w najlepszych dalmierzach laserowych stosuje się pomiar z wynikiem uśrednionym. To znaczy, że podczas jednego cyklu urządzenie wykonuje kilkanaście pomiarów i uśrednia wynik.

Dodatkowe funkcje dalmierzy laserowych

Jak wspomniano na początku, podstawową funkcją dalmierza laserowego jest pomiar odległości oraz obliczanie powierzchni i objętości (kubatury) oraz proste działania na prawie Pitagorasa. W zależności od modelu i ceny możemy otrzymać dodatkowe, przydatne funkcje pomiarowe:

  • Obliczanie powierzchni ścian
  • Złożone obliczenia (na przykład wyznaczanie długości niedostępnych) na podstawie twierdzenia Pitagorasa i funkcji trójkątów
  • Funkcja trapezowa
  • Tyczenie
  • Wbudowany inklinometr, umożliwiający pomiar odległości skośnej, nachylenia osi celowej, odległości poziomej, przewyższenia, wysokości odległego obiektu
  • Wbudowany aparat fotograficzny wykonujący zdjęcia obiektu, będące świetnym uzupełnieniem dokumentacji i podstawą do nanoszenia wymiarów

Niezwykle ważną rzeczą jest zapisanie i przekazanie dokonanych obliczeń. Dalmierze laserowe posiadają wbudowaną pamięć pomiarów, do których można wrócić. W zależności od modelu pamięć urządzenia może wynosić od kilku do kilkudziesięciu pomiarów.

Dobre dalmierze laserowe są wyposażone w złącze i kabel umożliwiający podłączenie do komputera w celu zgrania wyników pomiaru.

Sporo dostępnych modeli posiada również funkcję komunikacji przez Bluetooth, co ułatwia bezprzewodowe przeniesienie wyników na inne urządzenie, takie jak komputer, tablet czy smartfon. Niektórzy producenci tworzą własne dedykowane oprogramowanie lub aplikacje, umożliwiające współpracę dalmierza z urządzeniami mobilnymi.

Dalmierze laserowe do pomiarów 3D

Takie rozbudowane zestawy pomiarowe pozwalają na mierzenie kątów poziomych i pionowych i wyznaczanie na tej podstawie współrzędnych XYZ i obliczanie niedostępnych długości. Tego rodzaju sprzęt jest wykorzystywany głównie do pomiarów inwentaryzacyjnych. Można je wykonywać zarówno wewnątrz budynków (inwentaryzacja pomieszczeń), jak i na zewnątrz (pomiar obrysu budynku, dachu itd.).

Dodatkowe wyposażenie

Niemal każdy dobry dalmierz laserowy można uzupełnić o dodatkowe wyposażenie.

Statyw

Statyw bywa nieoceniony, gdy chcemy dokonać pomiaru dużej odległości (pozostaje on wtedy nieruchomy). Poza tym jest niezbędny do prawidłowego wykonania skomplikowanych obliczeń (wtedy, gdy ważny jest stały punkt odniesienia). Warto przed zakupem sprawdzić, czy wybrany dalmierz jest przystosowany do montażu na statywie. Niektórzy wykorzystują statywy fotograficzne.

Adapter kątowy

Jest to przyrząd niezbędny do wykonania pomiarów kątowych. Pozwala na sztywne ustawienie dalmierza na statywie pod żądanym kątem i wykonanie precyzyjnego pomiaru.

Okulary laserowe (czerwone)

Służą do poprawienia widoczności wiązki laserowej oraz plamki generowanej przez dalmierze. Szczególnie przydają się podczas pracy w pomieszczeniach o intensywnym oświetleniu oraz przy dużych odległościach.

Okulary ochronne (zielone)

Służą do ochrony wzroku przed szkodliwym działaniem wiązki laserowej. Chociaż większość laserowych urządzeń pomiarowych jest wykonana w klasie 2 bezpieczeństwa, czyli emitują wiązkę o małej mocy, to nie jest to promieniowanie w 100 procentach bezpieczne. Warto więc, aby pracownicy, którzy są narażeni na przypadkowe zetknięcie ze światłem lasera nosili takie okulary.

Jak widać, współczesna technologia pomiarowa pozwala na dokładne wykonanie pracy na placu budowy. Jeśli wybierzesz i zakupisz najlepszy dalmierz laserowy, z pewnością zaoszczędzisz czas i siły. Warto przed zakupem poświęcić czas na zapoznanie się z aktualną ofertą rynkową. W sklepie zajmującym się sprzedażą sprzętów pomiarowych można również zakupić gotowy zestaw, którego zawartością jest dobry dalmierz laserowy, wraz z walizką, statywem, pokrowcem i niezbędnym dodatkowym osprzętem.

Dalmierz laserowy - Ranking 2019

Poniżej ranking najlepszych produktów w kategorii Dalmierz laserowy. Ranking aktualizowany jest codziennie na podstawie danych z serwisu Skąpiec.pl. Poniżej można znaleźć najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingDalmierz laserowyProducentCena
1Bosch GLM 50 (601072200)BoschAktualna Cena
2Bosch GLM 40BoschAktualna Cena
3MeasureMe Dalmierz laserowy 100m C5AD-75535MeasureMeAktualna Cena
4Bosch GLM 30BoschAktualna Cena
5MeasureMe Dalmierz laserowy 60m C5AD-75536MeasureMeAktualna Cena

Wpis dotyczy:

  • miernik laserowy ranking

Dalmierz laserowy” - Opinie i komentarze (2)

  1. Mój mąż postanowił samodzielnie wybudować na działce mały domek letniskowy. Teraz jest już skończony i wygląda naprawdę pięknie. Napracował się nad nim naprawdę dużo, ale efekt końcowy powala. Do rzeczy jednak. Ma on właśnie taki sprzęt, kupiliśmy go przed budową i mąż zawsze twierdził, że to był dobry pomysł. Dalmierz laserowy zatem jest praktycznym urządzeniem i dla osób, które budowlanką się zajmują chyba niezbędny.

  2. Co myślicie o tym, żeby kupić dalmierz laserowy 3D? Chciałbym mieć już lepszy sprzęt i zastanawiam się nad zakupem właśnie tego 3D. Bardzo jestem ciekawy opinii i tego jak wypada porównanie tego 3D a normalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *