Dalmierz laserowy

Dalmierz laserowy - Ranking i Opinie 2023

Jedną z podstawowych czynności na placu budowy jest dokonywanie pomiarów długości, powierzchni czy kubatury. Kiedyś używano do tego głównie miary taśmowej oraz kartki i długopisu, ewentualnie kalkulatora. Obecnie większość budowlańców nie wyobraża sobie pracy bez urządzenia, jakim jest dalmierz laserowy. Istotną przewagą takiego dalmierza nad miarą taśmową jest to, że do pracy nie jest potrzebna druga osoba, żeby chociażby przytrzymywać drugi koniec miary. Poza tym przy dużych odległościach (rzędu kilkudziesięciu albo kilkuset metrów) korzystanie z tradycyjnej miary może być bardzo niewygodne i – co gorsza – niedokładne.

Co to jest dalmierz laserowy?

Dalmierz laserowy jest to elektroniczny przyrząd pomiarowy, służący do precyzyjnego mierzenia odległości od oddalonego obiektu (na przykład ściany lub słupa). Ważne jest, aby mierzony przedmiot był nieprzezroczysty. Pomiar wykonuje się poprzez przyłożenie urządzenia w miejscu, które ma być początkiem mierzonego odcinka i skierowanie wiązki światła laserowego w kierunku przedmiotu, który wyznacza koniec mierzonego odcinka. Dalmierz laserowy rejestruje czas powrotu promienia światła odbitego od obiektu i na tej podstawie oblicza odległość. (Na podobnej zasadzie działa laserowy fotoradar).

Większość dalmierzy jest wyposażona w czytelny wyświetlacz i jest zasilanych za pomocą baterii lub akumulatorów.

Dalmierz laserowy ma również zamocowaną specjalną stopkę, umożliwiającą prawidłowe umiejscowienie go w wyjściowym punkcie pomiarowym.

Oprócz pojedynczego pomiaru odległości, dobry dalmierz laserowy posiada możliwość wykonania kilku pomiarów w przestrzeni i na tej podstawie może obliczyć powierzchnię i kubaturę. Może też wykonywać proste działania dodawania i odejmowania oraz obliczenia na podstawie twierdzenia Pitagorasa.

Jaki dalmierz laserowy wybrać?

Ponieważ ceny dobrych dalmierzy laserowych wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych, więc warto zastanowić się, który z nich spełni twoje oczekiwania. Żeby to ustalić, musisz zastanowić się, do jakiego zastosowania będzie ci potrzebne urządzenie, jaki ma mieć zasięg, jak bardzo dokładny ma wykonywać pomiar i ewentualnie jakie dodatkowe funkcje ma posiadać.

W wyborze najlepszego dalmierza laserowego pomoże ci  między innymi ocena warunków, w jakich planujesz go używać.

Dalmierz laserowy do pracy wewnątrz budynków

Większość nawet prostych dalmierzy z powodzeniem nadaje się do pomiarów odległości wewnątrz budynków. Dlaczego można tak powiedzieć?

Po pierwsze, możliwość zmierzenia odległości jest bezpośrednio związany z koniecznością odpowiedniego nakierowania lasera i dostrzeżenia plamki światła (w celu ustalenia, czy znajduje się w odpowiednim miejscu). Proste dalmierze laserowe, ze względów bezpieczeństwa mają ograniczoną moc, więc im większa odległość, tym plamka jest  mniej dostrzegalna. A ponieważ wewnątrz budynków mamy do czynienia ze stosunkowo małymi odległościami (do kilkudziesięciu  metrów), więc nie powinno to sprawić trudności.

Po drugie zobaczenie plamki światła jest utrudnione przy intensywnym świetle (na przykład słonecznym), a najłatwiejsze w warunkach słabego oświetlenia, a jest to osiągalne właśnie wewnątrz budynków.

Dalmierz laserowy do pracy na zewnątrz

W takich warunkach mogą pojawić się pewne trudności, którym jednak są w stanie podołać najlepsze dalmierze laserowe. Na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając urządzenie, którego będziesz używał do pracy na zewnątrz?

Po pierwsze na zewnątrz trzeba liczyć się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Dobry dalmierz laserowy powinien być wykonany w podwyższonej klasie szczelności, zazwyczaj będzie to IP65 (zamiast standardowego IP54). Podobnie jak w przypadku każdego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, pierwsza cyfra indeksu IP oznacza stopień szczelności na ciała stałe (kurz, pył itd.), a druga oznacza odporność na przedostawanie się cieczy i wilgoci do środka obudowy. Im bardziej hermetyczna obudowa, tym wyższa wartość IP.

Po drugie na zewnątrz mamy do czynienia z większymi odległościami (kilkadziesiąt do kilkuset metrów, a nawet większymi). Im większa odległość, tym większa powinna być moc lasera.

Ponadto spora odległość i dodatkowo duża intensywność światła słonecznego często utrudnia lub wręcz uniemożliwia dostrzeżenie plamki lasera. Dlatego najlepszy dalmierz laserowy będzie wyposażony w celownik, który pomoże w zlokalizowaniu punktu pomiaru, nawet jeśli plamka jest niewidoczna.

Po trzecie przy dużej odległości od mierzonego obiektu konieczne może się okazać zastosowanie statywu. Pozwoli to między innymi na rozwiązanie innego problemu – błędu wynikającego z drżenia rąk.

Zasięg pomiaru dalmierza laserowego

Każdy dalmierz ma określony przez producenta w specyfikacji zasięg lasera.

Najtańsze, ale dobre dalmierze laserowe za kilkaset złotych mają zasięg do kilkudziesięciu metrów i są dedykowane głównie do wykonywania pomiarów wewnątrz budynków. Ze względu na swoje zastosowanie, zazwyczaj mają poręczny, kieszonkowy format.

Najlepsze dalmierze mogą poszczycić się zasięgiem kilkuset, a nawet ponad 1000 metrów. Tej klasy urządzenia kosztują już kilka tysięcy złotych.

Dokładność pomiaru

Dokładność pomiaru dalmierzy laserowych dostępnych na rynku waha się od 1 mm nawet do 1m (może być też wyrażona w punktach procentowych). Z czego wynika ta rozpiętość?

Po pierwsze jest to uzależnione od klasy i jakości urządzenia. Te najtańsze będą miały mniejszą dokładność (nawet kilka milimetrów przy zakresie pomiaru rzędu kilkudziesięciu metrów). Te droższe i zarazem lepsze mogą poszczycić się dokładnością około 1 mm nawet przy odległości 250 m.

Po drugie, dokładność pomiaru jest coraz słabsza wraz ze wzrostem odległości. Nawet w przypadku drogich urządzeń, dokładność będzie wynosić 0,5-1m przy odległości bliskiej 2 kilometrów.

A zatem – im mniejsza odległość, tym dokładniejszy pomiar.

W celu zachowania jak najlepszej dokładności (na przykład wyeliminowania błędu będącego efektem drgania ręki), w najlepszych dalmierzach laserowych stosuje się pomiar z wynikiem uśrednionym. To znaczy, że podczas jednego cyklu urządzenie wykonuje kilkanaście pomiarów i uśrednia wynik.

Dodatkowe funkcje dalmierzy laserowych

Jak wspomniano na początku, podstawową funkcją dalmierza laserowego jest pomiar odległości oraz obliczanie powierzchni i objętości (kubatury) oraz proste działania na prawie Pitagorasa. W zależności od modelu i ceny możemy otrzymać dodatkowe, przydatne funkcje pomiarowe:

 • Obliczanie powierzchni ścian
 • Złożone obliczenia (na przykład wyznaczanie długości niedostępnych) na podstawie twierdzenia Pitagorasa i funkcji trójkątów
 • Funkcja trapezowa
 • Tyczenie
 • Wbudowany inklinometr, umożliwiający pomiar odległości skośnej, nachylenia osi celowej, odległości poziomej, przewyższenia, wysokości odległego obiektu
 • Wbudowany aparat fotograficzny wykonujący zdjęcia obiektu, będące świetnym uzupełnieniem dokumentacji i podstawą do nanoszenia wymiarów

Niezwykle ważną rzeczą jest zapisanie i przekazanie dokonanych obliczeń. Dalmierze laserowe posiadają wbudowaną pamięć pomiarów, do których można wrócić. W zależności od modelu pamięć urządzenia może wynosić od kilku do kilkudziesięciu pomiarów.

Dobre dalmierze laserowe są wyposażone w złącze i kabel umożliwiający podłączenie do komputera w celu zgrania wyników pomiaru.

Sporo dostępnych modeli posiada również funkcję komunikacji przez Bluetooth, co ułatwia bezprzewodowe przeniesienie wyników na inne urządzenie, takie jak komputer, tablet czy smartfon. Niektórzy producenci tworzą własne dedykowane oprogramowanie lub aplikacje, umożliwiające współpracę dalmierza z urządzeniami mobilnymi.

Ranking TOP 20

Lp.ZdjęcieNazwaCenaOpinieProducentRodzajZasięgDokładność
1 Leica VSA Van Spijk Dalmierz laserowy Disto D810 Touch 792297 Leica VSA Van Spijk Dalmierz laserowy Disto D810 Touch 792297
1 opinia
Leicadalmierz laserowyn/an/a
2 Ryobi Dalmierz laserowy RBLDM20 5133004865 Ryobi Dalmierz laserowy RBLDM20 5133004865
1 opinia
Ryobidalmierz laserowyn/an/a
3 Disto D510 Disto D510
1 opinia
DistoDalmierz200mn/a
4 Leica DISTO D110 Leica DISTO D110
1 opinia
Leicadalmierz laserowyn/an/a
5 Dalmierz Laserowy miernik cyfrowy 40m Proline15174 Dalmierz Laserowy miernik cyfrowy 40m Proline15174
1 opinia
Prolinedalmierz laserowyn/an/a
6 Bosch Home and Garden Dalmierz laserowy Home and Garden PLR 50 C 0603672200 Zakres maks.) 50 m PLR 50 C Bosch Home and Garden Dalmierz laserowy Home and Garden PLR 50 C 0603672200 Zakres maks.) 50 m PLR 50 C
1 opinia
Boschdalmierz laserowyn/an/a
7 Nivel System Urządzenia pomiarowe / Dalmierze la Dalmierz laserowy HDM-70G HDM-70G Nivel System Urządzenia pomiarowe / Dalmierze la Dalmierz laserowy HDM-70G HDM-70G
1 opinia
Nivel Systemdalmierz laserowyn/an/a
8 Nivel System Dalmierz laserowy HDM-120BC 120m) z kamerą HDM-120BC Nivel System Dalmierz laserowy HDM-120BC 120m) z kamerą HDM-120BC
1 opinia
Nivel Systemdalmierz laserowyn/an/a
9 Laser Technology Dalmierz laserowy TruPulse 360 [2000 m] - nowa wersja 7005530 Laser Technology Dalmierz laserowy TruPulse 360 [2000 m] - nowa wersja 7005530
1 opinia
Laser Technologydalmierz laserowyn/an/a
10 Solight dalmierz laserowy 5 600 m Solight dalmierz laserowy 5 600 m
1 opinia
Solightdalmierz laserowyn/an/a
11 Leica Geosystems Dalmierz laserowy Disto X4 - NOWOŚĆ 855107 Leica Geosystems Dalmierz laserowy Disto X4 - NOWOŚĆ 855107
1 opinia
Leicadalmierz laserowyn/an/a
12 Dalmierz Laserowy miernik cyfrowy - Dokładny 100m Dalmierz Laserowy miernik cyfrowy - Dokładny 100m
1 opinia
Uni-Tdalmierz laserowyn/an/a
13 PRO Dalmierz laserowy DL-40X 3-01-06-L1-075 PRO Dalmierz laserowy DL-40X 3-01-06-L1-075
1 opinia
PROdalmierz laserowyn/an/a
14 Stanley 770180 (77-018) Stanley 770180 (77-018)
1 opinia
Stanleydalmierz ultradźwiękowy12m0,5%
15 NEO-TOOLS Dalmierz laserowy 75-201 NEO-TOOLS Dalmierz laserowy 75-201
1 opinia
NEO-TOOLSdalmierz laserowyn/an/a
16 PRO Dalmierz laserowy DL-20 3-01-06-L1-088 PRO Dalmierz laserowy DL-20 3-01-06-L1-088
1 opinia
PROdalmierz laserowyn/an/a
17 Leica Disto One Miara Dalmierz Laserowy 20m IP54 Leica Disto One Miara Dalmierz Laserowy 20m IP54
1 opinia
Leicadalmierz laserowyn/an/a
18 Leica Dalmierz laserowy Disto D2, 100 m, Bluetooth, 837031 VSA Van Spijk Leica Dalmierz laserowy Disto D2, 100 m, Bluetooth, 837031 VSA Van Spijk
1 opinia
Leicadalmierz laserowyn/an/a
19 Stanley TLM 65 STHT1-77032 Stanley TLM 65 STHT1-77032
1 opinia
Stanleydalmierz laserowyn/an/a
20 DEXTER Dalmierz laserowy 50 m DEXTER DEXTER Dalmierz laserowy 50 m DEXTER
1 opinia
Dexterdalmierz laserowyn/an/a

Najlepsze produkty: Dalmierz laserowy - Ranking i Opinie 2023

1). Leica VSA Van Spijk Dalmierz laserowy Disto D810 Touch 792297

Leica VSA Van Spijk Dalmierz laserowy Disto D810 Touch 792297
Leica DISTO D810 touch to pierwszy dalmierz laserowy z ekranem dotykowym umożliwiającym szybką i intuicyjną obsługę. Nowe rozwiązania pozwalają na bezpośrednie wykonywanie pomiarów na zdjęciach. Dzięki zintegrowanej kamerze wykonasz zdjęcia mierzonego obiektu i ściągniesz je na komputer przez port USB. Dopełnieniem wszystkich funkcji dalmierza jest użyteczna i darmowa aplikacja Leica DISTO sketch . Po prostu dotknij! Duży ekran dotykowy umożliwia szybką i intuicyjną obsługę dalmierza. Dzięki ...

Dane techniczne:

Rodzajdalmierz laserowy

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
infopomiar.pl

Ilość opinii:
9
Dalmierz laserowy z dotykowym ekranem Disto D810 Leica


2). Ryobi Dalmierz laserowy RBLDM20 5133004865

Ryobi Dalmierz laserowy RBLDM20 5133004865

Dane techniczne:

Rodzajdalmierz laserowy

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Avans.pl
Ocena:
3.9/5.0
Ilość opinii:
4182
Dalmierz laserowy RYOBI RBLDM20 | Bezpłatny transport
Mediaexpert.pl
Ocena:
4.5/5.0
Ilość opinii:
11525
Dalmierz laserowy RYOBI RBLDM20 | Bezpłatny transport
ELECTRO.pl
Ocena:
4.1/5.0
Ilość opinii:
74177
Dalmierz laserowy RYOBI RBLDM20 | Bezpłatny transport
RYOBI

Dalmierz laserowy


3). Disto D510

Disto D510

              Wysokiej jakości Dalmierz laserowy Disto D510 z możliwością przesyłania danych.

ZADZWOŃ UDZIELIMY FACHOWEJ PORADY, KTÓRY DALMIERZ POWINIENEŚ DOBRAĆ DLA SWOICH POTRZEB!

Norma ISO 16331-1 określa warunki  testowania dalmierzy. Do tej pory większość parametrów dalmierzy sprawdzana była w warunkach laboratoryjnych. Nowe standardy normy ISO 1631-1 określają warunki testów również w niekorzystnych warunkach wystepujących  np. na placu budowy. Dzięki temu mamy pewność że parametr...

Dane techniczne:

RodzajDalmierz
Zasięg200m

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
makrogeo.pl

Dalmierz laserowy LEICA Disto D510 Statyw TRI 100
infopomiar.pl

Ilość opinii:
9
Dalmierz Laserowy Disto D510 Leica


Najtańsze produkty: Dalmierz laserowy - Ranking i Opinie 2023

1). PRO Dalmierz laserowy DL-20 3-01-06-L1-088

PRO Dalmierz laserowy DL-20 3-01-06-L1-088
Dalmierz laserowy PRO DL-20Cechy:Dalmierz laserowy DL- 20 służy do pomiarów odległości w zakresie do 20mMożliwość dokonywania pomiarów w systemie metrycznym i imperialnymWskaźnik naładowania bateriiDane techniczne:Zasilanie : 2x baterie AAAZakres pomiaru: do 20mŻywotność baterii : 5000 pomiarówCzas pomiaru : 0.5sDokładność pomiaru +/- : 3mm...

Dane techniczne:

Rodzajdalmierz laserowy

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
seger.pl

Ilość opinii:
5196
Dalmierz laserowy PRO DL-20
wasserman.eu

Ilość opinii:
6017
DALMIERZ LASEROWY DL-20 20M
Empik.com

Dalmierz Laserowy Na Baterie Dl-20 Pro
erli.pl

Dalmierz laserowy PRO DL-20
erli.pl

Pro Dalmierz Laserowy Dl-20 Do 20 Mb


2). Dalmierz Laserowy miernik cyfrowy 40m Proline15174

Dalmierz Laserowy miernik cyfrowy 40m Proline15174

Dalmierz laserowy Proline 40 m do pomiarów odległości. 


Dane techniczne:

Rodzajdalmierz laserowy

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
ICB.pl

Dalmierz laserowy Proline 40 m (15174)
wasserman.eu

Ilość opinii:
6017
Dalmierz laserowy 40m, ce, proline
Empik.com

Dalmierz laserowy 40m, ce, pro
erli.pl

Proline Dalmierz Laserowy 40m Ce
erli.pl

Dalmierz laserowy 40m, ce, proline


3). Dalmierz Laserowy miernik cyfrowy - Dokładny 100m

Dalmierz Laserowy miernik cyfrowy - Dokładny 100m
Dalmierz Laserowy miernik cyfrowy - Dokładny 100m

Dane techniczne:

Rodzajdalmierz laserowy

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
wasserman.eu

Ilość opinii:
6017
Dalmierz laser miernik dystansu 100m Uni-T UT392B
Empik.com

Dalmierz laserowy miernik cyfrowy 100 metrów + etui
erli.pl

Dalmierz laserowy MIERNIK ODLEGŁOŚCI dystansu do 100m UNI-T


Porównanie TOP 3

Leica VSA Van Spijk Dalmierz laserowy Disto D810 Touch 792297 Leica VSA Van Spijk Dalmierz laserowy Disto D810 Touch 792297 Ryobi Dalmierz laserowy RBLDM20 5133004865 Ryobi Dalmierz laserowy RBLDM20 5133004865 Disto D510 Disto D510
Cena
ProducentLeicaRyobiDisto
Rodzajdalmierz laserowydalmierz laserowyDalmierz
Zasięgn/an/a200m

Dalmierze laserowe do pomiarów 3D

Takie rozbudowane zestawy pomiarowe pozwalają na mierzenie kątów poziomych i pionowych i wyznaczanie na tej podstawie współrzędnych XYZ i obliczanie niedostępnych długości. Tego rodzaju sprzęt jest wykorzystywany głównie do pomiarów inwentaryzacyjnych. Można je wykonywać zarówno wewnątrz budynków (inwentaryzacja pomieszczeń), jak i na zewnątrz (pomiar obrysu budynku, dachu itd.).

Dodatkowe wyposażenie

Niemal każdy dobry dalmierz laserowy można uzupełnić o dodatkowe wyposażenie.

 • Statyw – Statyw bywa nieoceniony, gdy chcemy dokonać pomiaru dużej odległości (pozostaje on wtedy nieruchomy). Poza tym jest niezbędny do prawidłowego wykonania skomplikowanych obliczeń (wtedy, gdy ważny jest stały punkt odniesienia). Warto przed zakupem sprawdzić, czy wybrany dalmierz jest przystosowany do montażu na statywie. Niektórzy wykorzystują statywy fotograficzne.
 • Adapter kątowy – Jest to przyrząd niezbędny do wykonania pomiarów kątowych. Pozwala na sztywne ustawienie dalmierza na statywie pod żądanym kątem i wykonanie precyzyjnego pomiaru.
 • Okulary laserowe (czerwone) – Służą do poprawienia widoczności wiązki laserowej oraz plamki generowanej przez dalmierze. Szczególnie przydają się podczas pracy w pomieszczeniach o intensywnym oświetleniu oraz przy dużych odległościach.
 • Okulary ochronne (zielone) – Służą do ochrony wzroku przed szkodliwym działaniem wiązki laserowej. Chociaż większość laserowych urządzeń pomiarowych jest wykonana w klasie 2 bezpieczeństwa, czyli emitują wiązkę o małej mocy, to nie jest to promieniowanie w 100 procentach bezpieczne. Warto więc, aby pracownicy, którzy są narażeni na przypadkowe zetknięcie ze światłem lasera nosili takie okulary.

Jak widać, współczesna technologia pomiarowa pozwala na dokładne wykonanie pracy na placu budowy. Jeśli wybierzesz i zakupisz najlepszy dalmierz laserowy, z pewnością zaoszczędzisz czas i siły. Warto przed zakupem poświęcić czas na zapoznanie się z aktualną ofertą rynkową. W sklepie zajmującym się sprzedażą sprzętów pomiarowych można również zakupić gotowy zestaw, którego zawartością jest dobry dalmierz laserowy, wraz z walizką, statywem, pokrowcem i niezbędnym dodatkowym osprzętem.

Dalmierz laserowy - Ranking i Opinie 2023 - Opinie

 1. daszek
  Posted on 10 listopada 2022
 2. Tomasz S
  Posted on 10 listopada 2022
 3. Bogdan
  Posted on 15 sierpnia 2020
 4. Krystian
  Posted on 6 czerwca 2019
  • Rysiek
   Posted on 10 czerwca 2020
   • PAWEŁ
    Posted on 15 lipca 2020
 5. Ela
  Posted on 16 lutego 2019

Dodaj komentarz