Klucz dynamometryczny

klucz dynamometryczny

klucz dynamometryczny Proxxon

Czym jest klucz dynamometryczny? Jest to urządzenie, którego używamy do dokręcania śrub z właściwym momentem siły. Dzięki temu kluczowi zapobiegniemy przeciągnięciu śruby i dokręcimy ją zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej śruby dokręcamy z jak największą siłą, jednak niektóre, szczególnie specjalistyczne połączenia wymagają użycia konkretnego momentu siły. Dokręcenie śruby bez wymaganej precyzji spowoduje, że połączenie nie będzie mocne lub uszkodzimy element łączenia albo śrubę. Z tych powodów klucz dynamometryczny obowiązkowo musi znajdować się na wyposażeniu wszelkich warsztatów, a jego obecność wśród narzędzi domowych majsterkowiczów amatorów jest mocno wskazana.

Jaki klucz dynamometryczny wybrać?

Jak odpowiednio wybrać klucz dynamometryczny w zależności od naszych potrzeb? Jednym z ważniejszych parametrów, które klasyfikują i charakteryzują klucze dynamometryczne, jest zakres momentu. Na rynku możemy znaleźć bogatą ofertę kluczy, których moment zaczyna się od około 0,3 Nm do nawet 3 tysięcy Nm. Drugim, równie ważnym parametrem jest dokładność klucza. Najczęściej wyraża się ją w procentach i oscyluje w granicach 4 do 10%. Najczęściej do zastosowań domowych i półprofesjonalnych używa się kluczy z przedziałów momentów od 10 do 50 Nm lub od 20 do 100 Nm. Przed wyborem klucza należy jasno sprecyzować, do jakich momentów będziemy go wykorzystywać. Przy wyborze klucza warto postawić na jego jakość. Klucze firm „krzaków” za 100 złotych nie są dokładne, a nawet nie mają określonego tego istotnego parametru. Po paru użyciach sprężyna klucza wyrobi się, przez co wątpliwa dokładność klucza ulegnie jeszcze większemu pogorszeniu. Klucz dynamometryczny średniej klasy powinien wynieść nas od około 200-300 złotych, natomiast ceny tych z wyższej półki zaczynają się od 500 złotych. Cena klucza w głównej mierze zależy od zakresu momentu siły, jakim dysponuje.

Jaki klucz dynamometryczny do roweru?

Współcześnie dobrej klasy sprzęt rowerowy coraz częściej produkowany jest z włókna węglowego. Materiał ten jest o wiele mocniejszy i jednocześnie lżejszy od aluminium. Niestety włókno węglowe jest również bardziej delikatne, dlatego do łączenia tych części potrzebna jest większa precyzja, niż w przypadku aluminium. Klucz dynamometryczny pozwoli na delikatne i dokładne spasowanie elementów, takich jak sztyce, obręcze oraz ramy rowerowe.

W branży rowerowej warto postawić na klucz dynamometryczny łamany z dwukierunkowym mechanizmem zapadkowym z zakresem momentu mocy od 2 do 20 Nm. Klucz taki umożliwi dokręcanie ślub lewo oraz prawo gwintowych. Wybrany przez nas klucz powinien spełniać wszelkie normy oraz certyfikaty, świadczące o jakości oraz precyzji narzędzia. Ceny przyzwoitych kluczy dynamometrycznych rowerowych zaczynają się od około 250 złotych.

Jaki klucz dynamometryczny do samochodu?

Klucz dynamometryczny podczas majsterkowania przy samochodzie jest niemal niezbędny. O ile mało znaczące śruby możemy przykręcić „na oko”, tak na przykład głowica silnika wymaga dokręcania kluczem dynamometrycznym. Przy tej czynności ważna jest siła dokręcanych śrub oraz kolejność. Całą głowicę przykręca się w paru seriach. Jeżeli nieprawidłowo dokręcimy głowicę, możemy liczyć się z uszkodzeniem uszczelki, samej głowicy, a nawet całego bloku silnika. Klucz dynamometryczny jest również ważnym narzędziem przy precyzyjnym dociąganiu śrub kół. Zbyt mocne dokręcanie śrub sprawi, że przy wymianie opony w terenie, będziemy musieli stawać na kluczu, ponieważ śruby się zwyczajnie zapieką. Klucz dynamometryczny przydatny jest również przy dokręcaniu elementów, które są bardzo delikatne, a granica między odpowiednim dokręceniem a uszkodzeniem części jest niewielka, na przykład nakrętki wykonane z tworzyw sztucznych.

Dynamometryczny klucz do śrub głowicy powinien oscylować w granicach 30 Nm, podczas gdy dynamometryczny klucz do kół powinien mieć większy zakres, na przykład 40-200 Nm lub 80-120 Nm. Klucz dynamometryczny do elementów wnętrza, takich jak aluminiowy bagażnik samochodowy powinien charakteryzować się momentem około 2-20 Nm.

Klucz dynamometryczny - Ranking 2018

Poniższy ranking zawiera listę najpopularniejszych produktów w kategorii Klucz dynamometryczny. Mamy nadzieję, że propozycje te pomogą w wyborze najlepszego sprzętu. Ranking aktualizowany jest codziennie i jest udostępniany przez porównywarkę cen Skąpiec.pl.

TOP 5 Klucz dynamometryczny Cena
1Yato klucz dynamometryczny 3/8, 19-110 nm YT-0750Aktualna Cena
2Yato klucz dynamometryczny 1/2 42-210 nm YT-0760Aktualna Cena
3NEO-TOOLS Dynamometryczny adapter elektroniczny 3/8" 08-810Aktualna Cena
4Vorel klucz dynamometryczny 3/8, 13,6-108,5 nm 57300Aktualna Cena
5Corona Klucz Dynamometryczny 1/4 Z Kalibracją NARZ061AAktualna Cena

Wpis dotyczy:

  • klucz dynamometryczny jaki
  • jaki klucz dynamometryczny
  • klucz dynamometryczny

Klucz dynamometryczny” - Opinie i komentarze (3)

  1. Wybrałam ostatnio zestaw takich kluczy na prezent dla mojego męża. Był bardzo zadowolony, szczególnie, że dobry sprzęt zostaje na lata. Warto w niego inwestować. Ja kupiłam zestaw dużych kluczy, które będą pasowały do wszystkiego. Mąż mówi, że dobrze się sprawdzają i rzeczywiście, na śruby dobrze działają.

  2. Klucze dynamometryczne nalezy raz na czas oddawac na serwis.
    Niestety dobry klucz donkol kosztuje od 500zl w hurcie.
    Ale klucz dynamometryczny sluzy do uzyc profesjonalnych. Np dokrecenie glowicy cylindrow lub korbowodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *