Klucz dynamometryczny

klucz dynamometryczny

klucz dynamometryczny Proxxon

Czym jest klucz dynamometryczny? Jest to urządzenie, którego używamy do dokręcania śrub z właściwym momentem siły. Dzięki temu kluczowi zapobiegniemy przeciągnięciu śruby i dokręcimy ją zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej śruby dokręcamy z jak największą siłą, jednak niektóre, szczególnie specjalistyczne połączenia wymagają użycia konkretnego momentu siły. Dokręcenie śruby bez wymaganej precyzji spowoduje, że połączenie nie będzie mocne lub uszkodzimy element łączenia albo śrubę. Z tych powodów klucz dynamometryczny obowiązkowo musi znajdować się na wyposażeniu wszelkich warsztatów, a jego obecność wśród narzędzi domowych majsterkowiczów amatorów jest mocno wskazana. W artykule odpowiadamy na pytanie jaki klucz dynamometryczny wybrać, przedstawimy też kilka propozycji w naszym rankingu.

Jaki klucz dynamometryczny wybrać?

Jak odpowiednio wybrać klucz dynamometryczny w zależności od naszych potrzeb? Jednym z ważniejszych parametrów, które klasyfikują i charakteryzują klucze dynamometryczne, jest zakres momentu. Na rynku możemy znaleźć bogatą ofertę kluczy, których moment zaczyna się od około 0,3 Nm do nawet 3 tysięcy Nm. Drugim, równie ważnym parametrem jest dokładność klucza. Najczęściej wyraża się ją w procentach i oscyluje w granicach 4 do 10%. Najczęściej do zastosowań domowych i półprofesjonalnych używa się kluczy z przedziałów momentów od 10 do 50 Nm lub od 20 do 100 Nm. Przed wyborem klucza dynamometrycznego należy jasno sprecyzować, do jakich momentów będziemy go wykorzystywać. Przy wyborze klucza warto postawić na jego jakość. Klucze dynamometryczne firm „krzaków” za 100 złotych nie są dokładne, a nawet nie mają określonego tego istotnego parametru. Po paru użyciach sprężyna klucza wyrobi się, przez co jego wątpliwa dokładność ulegnie jeszcze większemu pogorszeniu. Dobry klucz dynamometryczny średniej klasy powinien wynieść nas od około 200-300 złotych, natomiast ceny tych z wyższej półki, raczej już do zastosowań profesjonalnych zaczynają się od 500 złotych. Cena klucza dynamometrycznego w głównej mierze zależy od zakresu momentu siły, jakim dysponuje.

Jaki klucz dynamometryczny do roweru?

Współcześnie dobrej klasy sprzęt rowerowy coraz częściej produkowany jest z włókna węglowego. Materiał ten jest o wiele mocniejszy i jednocześnie lżejszy od aluminium. Niestety włókno węglowe jest również bardziej delikatne, dlatego do łączenia tych części potrzebna jest większa precyzja, niż w przypadku aluminium. Klucz dynamometryczny pozwoli na delikatne i dokładne spasowanie elementów, takich jak sztyce, obręcze oraz ramy rowerowe.

W branży rowerowej warto postawić na klucz dynamometryczny łamany z dwukierunkowym mechanizmem zapadkowym z zakresem momentu mocy od 2 do 20 Nm. Klucz taki umożliwi dokręcanie ślub lewo oraz prawo gwintowych. Wybrany przez nas klucz powinien spełniać wszelkie normy oraz certyfikaty, świadczące o jakości oraz precyzji narzędzia. Ceny dobrych kluczy dynamometrycznych rowerowych zaczynają się od około 250 złotych.

Jaki klucz dynamometryczny do samochodu?

Klucz dynamometryczny podczas majsterkowania przy samochodzie jest niemal niezbędny. O ile mało znaczące śruby możemy przykręcić „na oko”, tak na przykład głowica silnika wymaga dokręcania kluczem dynamometrycznym. Przy tej czynności ważna jest siła dokręcanych śrub oraz kolejność. Całą głowicę przykręca się w paru seriach. Jeżeli nieprawidłowo dokręcimy głowicę, możemy liczyć się z uszkodzeniem uszczelki, samej głowicy, a nawet całego bloku silnika. Klucz dynamometryczny jest również ważnym narzędziem przy precyzyjnym dociąganiu śrub kół samochodowych. Zbyt mocne dokręcanie śrub sprawi, że przy wymianie opony w terenie, będziemy musieli stawać na kluczu, ponieważ śruby się zwyczajnie zapieką. Klucz dynamometryczny do samochodu przydatny jest również przy dokręcaniu elementów, które są bardzo delikatne, a granica między odpowiednim dokręceniem a uszkodzeniem części jest niewielka, na przykład nakrętki wykonane z tworzyw sztucznych.

Dynamometryczny klucz do śrub głowicy powinien oscylować w granicach 30 Nm, podczas gdy klucz dynamometryczny do kół powinien mieć większy zakres, na przykład 40-200 Nm lub 80-120 Nm. Klucz dynamometryczny do elementów wnętrza, takich jak aluminiowy bagażnik samochodowy powinien charakteryzować się momentem około 2-20 Nm.

Klucz dynamometryczny - Ranking 2019

Poniżej ranking najlepszych produktów w kategorii Klucz dynamometryczny. Ranking aktualizowany jest codziennie na podstawie danych z serwisu Skąpiec.pl. Poniżej można znaleźć najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingKlucz dynamometrycznyProducentCena
1Vorel klucz dynamometryczny 3/8, 13,6-108,5 nm 57300VorelAktualna Cena
2NEO-TOOLS klucz dynamometryczny 1/2, 42 - 210 Nm 08-807NEO-TOOLSAktualna Cena
3Yato klucz dynamometryczny 1/2 42-210 nm YT-0760YatoAktualna Cena
4DRAPER klucz dynamometryczny 1/2 30-210NM 30357DRAPERAktualna Cena
5GOODYEAR Klucz dynamometryczny 42-210 nm 75522GOODYEARAktualna Cena

Wpis dotyczy:

 • klucz dynamometryczny jaki
 • jaki klucz dynamometryczny
 • klucz dynamometryczny

Klucz dynamometryczny” - Opinie i komentarze (5)

 1. Wybrałam ostatnio zestaw takich kluczy na prezent dla mojego męża. Był bardzo zadowolony, szczególnie, że dobry sprzęt zostaje na lata. Warto w niego inwestować. Ja kupiłam zestaw dużych kluczy, które będą pasowały do wszystkiego. Mąż mówi, że dobrze się sprawdzają i rzeczywiście, na śruby dobrze działają.

 2. Klucze dynamometryczne nalezy raz na czas oddawac na serwis.
  Niestety dobry klucz donkol kosztuje od 500zl w hurcie.
  Ale klucz dynamometryczny sluzy do uzyc profesjonalnych. Np dokrecenie glowicy cylindrow lub korbowodu.

 3. Nie zgadzam się z tym rankingiem. Klucz dynamometryczny jest urządzeniem pomiarowym. Klucze których nie można serwisować z powodu braku części wymiennych to nie są porządne narzędzia.
  Porządne dynamometry to:
  1 . Hazet
  2 . Stahlwille
  3 . Gedore
  4 . Facom
  5 . Snap-on
  6 . Carl Walter
  i jeszcze parę innych firm
  z tańszych :
  1 . KS tools
  2 . King tony
  3 . Neo tools
  4 . Vigor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *