Kompresor, sprężarka

kompresor sprężarka

Kompresor Airpress

Kompresory, nazywane popularniej sprężarkami to urządzenia, których nie powinno zabraknąć w garażu żadnego majsterkowicza, na przykład jeśli potrzebujemy urządzenia zasilającego narzędzia pneumatyczne czy pistolet lakierniczy albo po prostu mamy potrzebę napompować oponę/dętkę. Jak jednak wybrać odpowiedni dla naszych potrzeb kompresor?

Na rynku dostępne są kompresory olejowe (tłokowe i śrubowe) oraz bezolejowe (tłokowe, śrubowe i spiralne). Poniżej postaramy się wyjaśnić różnice pomiędzy tymi urządzeniami.

Kompresory/Sprężarki olejowe:

 • Sprężarka olejowa śrubowa – jest to urządzenie, w którym sprężanie gazu powoduje zmniejszanie się przestrzeni w komorze, co dzieje się na skutek śrub pracujących od otworów ssawnych do tłocznych. Wartość ciśnienia, jakie udaje się w tego typu kompresorach osiągnąć, zależy od konstrukcji sprzętu.
 • Sprężarka olejowa tłokowa, zwana inaczej wyporową. W tego typu urządzeniach sprężenie powietrza następuje wskutek przemieszczania się sztywnego tłoka, który jest jednocześnie ścianą komory tłocznej, szczelnie przylegającą do pozostałych jej ścian.

Sprężarki bezolejowe to maszyny energetyczne, w których sprężany gaz nie ma kontaktu ze smarami ani olejami chłodzącymi:

 • Bezolejowa spiralna – sprężanie odbywa się w niej dzięki współpracy dwóch osobnych spirali. Jedna z nich jest nieruchoma, druga natomiast porusza się ruchem mimośrodowym, nie obracając się, co pozwala na zmniejszenie się objętości gazu od otworu ssawnego do tłocznego.
 • Bezolejowa śrubowa – sprężanie gazu spowodowane jest zmniejszeniem się przestrzeni pomiędzy dwiema śrubami od otworów ssawnych do tłocznych. W zależności od konstrukcji urządzenia, można osiągnąć różną gęstość sprężu. Aby osiągnąć najlepszą skuteczność urządzenia, stosunek ciśnień musi być dostosowany do wymaganego ciśnienia roboczego.
 • Bezolejowa tłokowa – zwiększenie ciśnienia gazu następuje wskutek ruchu tłoka w cylindrze, należy więc do grupy sprężarek objętościowych. Działanie sprężarki tłokowej jest bardzo podobne do pracy pompy tłokowej.

Różnice między różnymi kompresorami

Im wyższe ciśnienie osiągane jest w naszym urządzeniu, tym większe mamy możliwości wykorzystania. Należy pamiętać, że mimo iż do najprostszych prac powinien wystarczyć kompresor bezolejowy, to warsztat przydomowy wiele zyska na urządzeniu olejowym, a to głównie ze względu na jego żywotność i szersze możliwości techniczne.

Jakie zastosowane w przydomowym warsztacie może mieć kompresor:

 • dopompowanie opon w samochodzie, motorze, czy rowerze,
 • oczyszczanie narzędzi i innych urządzeń,
 • zasilenie narzędzie pneumatycznych, np. służących do odkręcania śrub,
 • zasilnie pistoletu lakierniczego i inne prace lakiernicze.

Kompresor do 400 zł

Oczywiście pojemność i parametry będą się różnić w zależności od modelu i marki. Średnie ciśnienie oferowane w tym przedziale cenowy, to 8 barów, co pozwoli na podłączenie większości prostych narzędzi warsztatowych. Natomiast istotną cecha, na jaką należy zwrócić uwagę, jest poziom hałasu, jaki urządzenie będzie generowało. Z reguły w najtańszych modelach poziom hałasu może być dosyć uciążliwy.

Najlepszy kompresor do 600 zł

Dla komfortowej pracy dobrze jest zaopatrzyć się w urządzenie, którego wydajność na minutę nie będzie niższa niż 300 l/min. W przypadku słabszych wydajności, należy zwracać większą uwagę na wymagania sprzętowe urządzeń i narzędzi, które mają być zasilane naszym kompresorem – głównie ze względu na ryzyko wystąpienia spadków ciśnienia w kompresorze w czasie pracy ciągłej.

Prawdą jest również, że jeśli nastawiamy się na pracę ciągłą, to lepiej jest kupić sprężarkę o większej pojemności komory sprężającej, a o taką może być trudno w najniższym przedziale cenowym.

Dobry kompresor za 1000 zł i więcej

Jeśli chodzi o poziom kompresji, to w tym przedziale cenowym możemy liczyć na ciśnienie w granicach 10-11 barów, które jest charakterystyczne dla urządzeń profesjonalnych. Raczej nie spotkamy także pojemności mniejszej niż 50l. Urządzenia w tej cenie powinny też mieć lepszą jakość wykonania, nierzadko są produkowane przez czołowych producentów.

Kompresor, sprężarka - Ranking 2019

Poniżej ranking najlepszych produktów w kategorii Kompresor, sprężarka. Ranking aktualizowany jest codziennie na podstawie danych z serwisu Skąpiec.pl. Poniżej można znaleźć najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingKompresor, sprężarkaProducentCena
1Black&Decker ASI500-QWBlack&DeckerAktualna Cena
2Dedra DED7472DedraAktualna Cena
3Stanley Kompresor olejowy 50L FATMAX FMXCM0083E DV2 400/10/50 8119500STF522StanleyAktualna Cena
4Black&Decker 8213295BND005Black&DeckerAktualna Cena
5Pansam A 077060PansamAktualna Cena

Kompresor, sprężarka” - Opinie i komentarze (6)

 1. Moim zdaniem jest to sprzęt, który warto kupić do warsztatu nawet tego małego, domowego. Chociaż teraz za darmo można skorzystać z kompresora na stacjach, to w domu można wykorzystać go w różnym celu.

 2. Dzisiaj kompresory to urządzenia, które mają szerokie zastosowanie w życiu codziennym. W domach głównie zastosowany jest do malowania ścian. W garażu idealnie sprawdza się do prac związanych przy wymianie opon.

 3. fakt , nie wyobrażam sobie garażu bez kompresora. Choć polemizowałbym z tym czy akurat tylko tych 5 jest najlepszych. Owszem metabo to dobra firma. Lubię niemiecką jakość dlatego brakuje mi też ekomak. Mam już swoja sprężarkę ( śrubowa seria dmd) 3 lata , kupowałem w firmie Arbatech ( notabene maja duży wybór niemieckich producentów) i nic się z nią nie dzieję. sprzęt super. A propos świetny artykuł.

 4. Dlaczego nigdy w takich zestawieniach nie ma bardziej profesjonalnych urządzeń? Przecież firmy takie jak Kaeser również produkują kompresory do tzw. użytku domowego…

 5. Godnym polecenia kontrahentem w temacie dystrybucji sprężarek jest firmaTechnika Systemów Sprężonego Powietrza. To rzetelni fachowcy, u których można także skorzystać z serwisu. Współpraca na najwyższym poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *