Kosa spalinowa

kosa spalinowa dobra

Kosa spalinowa

Pielęgnacja trawnika wymaga systematyczności oraz dokładności. Naprzeciw potrzebom osób ceniących sobie zadbane otoczenie swojego domu czy działki wychodzą producenci specjalistycznych narzędzi do pielęgnacji ogrodów. Możemy zaoszczędzić bardzo dużo czasu dzięki dostępnym na rynku kosiarkom, podkaszarkom, kosom i wielu innym urządzeniom. Ten artykuł ma za zadanie przybliżyć, jakie możliwości mamy w zakresie wyboru dobrej kosy spalinowej. Zobaczmy jaką kosę spalinową warto kupić oraz jak prezentuje się ranking kos spalinowych.

Przycinanie trawy w trudno dostępnych miejscach staje się o wiele prostsze, kiedy nasz domowy warsztat jest wyposażony w dobrą kosę spalinową.

Nie wszystkie kosy spalinowe będą jednak tak samo dobre, dlatego warto zastanowić się nad wyborem konkretnego urządzenia. Na jakie funkcje warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze urządzenia na miarę naszych potrzeb?

Jakie opcje musi posiadać dobra kosa spalinowa?

Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie, do czego będziemy naszej kosy spalinowej używać. Inaczej bowiem należy oceniać nasze zapotrzebowanie, jeśli do skoszenia mamy pole chaszczy, a inaczej jeśli kosę kupujemy, aby kosić 15 m2 przydrożnego rowu lub dokaszać trawę przy siatce i między drzewkami na działce.

Jeśli roślinność jest zróżnicowana w zakresie gęstości i twardości (np. łodyg), to lepiej poradzi sobie z takim zadaniem kosa spalinowa o mocniejszym silniku.

Pod względem mocy dostępne na rynku kosy spalinowe bardzo się od siebie różnią. Znaleźć możemy zarówno propozycje o mocy 0,6 kW (czyli około 0,82 KM, ale tu wybór jest bardzo mały), jak i urządzenia o mocy powyżej 3 kW (około 4 KM). Odpowiedź, jaką moc kosy spalinowej powinnyśmy wybrać nie wydaję się jednak być jednoznaczna. Ogólnie rzecz biorąc przyjmuje się, że kosy spalinowe o mniejszej mocy wybieramy do stosowania na działkach przydomowych, natomiast o dużej mocy do terenów większych i bardziej zróżnicowanych.

Zwróć uwagę również na wagę i wielkość urządzenia – nie każdy użytkownik będzie w stanie unieść kosę spalinową o bardzo dużej mocy, pojemności silnika i wymiarach i używać jej w sposób prawidłowy i bezpieczny (no i wygodny, co też jest przecież bardzo ważne).

Dobra kosa spalinowa – Silnik dwusuwowy czy czterosuwowy?

Najpopularniejsze na rynku są w tej chwili kosy spalinowe o silniku dwusuwowym lub czterosuwowym. Oba rozwiązania maja swoje zalety, ale i wady.

Kosa spalinowa z silnikiem czterosuwowym wymaga zastosowania czystej benzyny oraz czystego oleju silnikowego, który wlewa się do miski olejowej, natomiast silnik dwusuwowy wymaga stosowania mieszanki benzyny z olejem. Takie połączenie powoduje zwiększenie ilości wydzielanych spalin, robi większy hałas i zużywa więcej paliwa. Do zalet silnika dwusuwowego należy natomiast z pewnością zaliczyć prostszą budowę, mniejszą wagę urządzenia, większą moc i możliwość stosowania pod większymi kątami, niż w przypadku kosy z silnikiem czterosuwowym.

Podejmując decyzję odnośnie wyboru budowy silnika dla kosy spalinowej, należy kierować się także wymaganiami w zakresie ich pielęgnacji. Silnik dwusuwowy wymaga konserwacji elementów i nasmarowywania ich olejem, ponadto należy pamiętać, że różne modele urządzeń będą wymagały innych proporcji mieszanki benzyny i oleju silnikowego.

System tnący kosy spalinowej

Biorąc pod uwagę system tnący, w pierwszej kolejności należy wybrać najbardziej optymalną do naszych potrzeb tarczę tnącą. Dobrze by było, żeby tarcza miała odpowiednią ilość ząbków o dobrej wielkości, ponieważ zbyt małe i rzadkie ząbki nadadzą się tylko do cięcia trawy. Bardziej zaawansowane tarcze tnące można wykorzystać nawet do podcinania drzewek i krzewów. Spotykane są też kosy z samą żyłką nylonową, jednak mają one dosyć ograniczoną funkcjonalność.

Kosa spalinowa dla amatora

To wydatek w granicach 300-400 zł. Zwykle będzie miała niewielkie rozmiary i wagę, przez co będzie wygodna i praca nią nie będzie wymagało bardzo dużo wysiłku (ale to kosztem mocy urządzenia). Urządzenia tej klasy są wyposażone w żyłkę tnącą, niekiedy również w tarczę.

RankingKosa spalinowa za 300-400 złProducentCena
1NAC BP517-20B-VNACAktualna Cena
2NAC BP540-30B-VNACAktualna Cena
3Verto 50G491 TTT8VertoAktualna Cena
4Hecht 129 BTSHechtAktualna Cena
5HYUNDAI HY-BP508-22-THYUNDAIAktualna Cena
Kosa spalinowa za 300-400 zł

Kosa spalinowa za 300-400 zł NAC BP517-20B-V

➾Szczegóły TOP1: NAC BP517-20B-V

Uniwersalna kosa spalinowa dla każdego

Koszt rzędu 500-700 zł, ale takie urządzenie będzie się nadawało do wykonywania bardziej wymagających prac przydomowych. Tego typu dobra kosa spalinowa zetniemy trawę, przytnie żywopłot, a nawet gałęzie drzew. Kosa w tej cenie będzie stosunkowo cicha, lekka i bardzo dobrze wykonana.

RankingKosa spalinowa za 500-700 złProducentCena
1Stiga SGT 226 JStigaAktualna Cena
2Stiga SBC 232 D (287221002/17)StigaAktualna Cena
3Einhell GH-BC 43 AS (3401973)EinhellAktualna Cena
4MTD 500MTDAktualna Cena
5Hecht 145HechtAktualna Cena
Kosa spalinowa za 500-700 zł

Kosa spalinowa za 500-700 zł Stiga SGT 226 J

➾Szczegóły TOP1: Stiga SGT 226 J

Kosa spalinowa dla profesjonalistów

Koszta mogą wzrosnąć nawet powyżej 1000 złotych. Warianty w tej cenie będą przeznaczone raczej do profesjonalnego użytku. Będą cichsze od poprzednio opisywanych klas, a zakres prac przydomowych, jakie możemy nimi wykonać, będzie szeroki. Dodatkowo w tej cenie dostaniemy system antywibracyjny, który wpływa pozytywnie na komfort pracy.

RankingKosa spalinowa do 1000 złProducentCena
1NAC BP427-16MU-TNACAktualna Cena
2Stiga SBC 242 DStigaAktualna Cena
3Oleo-Mac SPARTA 250 TOleo-MacAktualna Cena
4Makita EM2510LHMakitaAktualna Cena
5Ursus UR-BP508-260LSUrsusAktualna Cena
Kosa spalinowa do 1000 zł

Kosa spalinowa do 1000 zł NAC BP427-16MU-T

➾Szczegóły TOP1: NAC BP427-16MU-T

Ostatecznie wybór i tak należy do przyszłego użytkownika, a jedynym ograniczeniem jest tutaj zasobność portfela.

Kosa spalinowa” - Opinie i komentarze (6)

  1. Moim zdaniem rzeczywiście moc ma bardzo duże znaczenie. Ostatnio kupiliśmy pierwszą kosę, żeby uporać się z naszym ogrodem i niestety.. nie przeanalizowaliśmy dobrze wszystkich parametrów. Wybraliśmy kosę o małej mocy i przekonaliśmy się o tym już po pierwszej pracy.

  2. Odkąd mamy duży ogród i trzeba w nim spędzić dużo czasu, to zdecydowaliśmy się na większe zakupy i zdecydowanie większą ilość sprzętu. Trzeba postawić na lepszej jakości rzeczy, żeby móc z nich dłużej korzystać. Bardzo dobry tekst, który na pewno wielu pomoże.

  3. Co poradzi sobie z dużym płotem i gęstym zarośnięciem? Tylko dobra kosa spalinowa, która jest w stanie zrobić bardzo dobrą robotę i odmienić wszystko, co się tylko chce. Makita to rzeczywiście dobrej klasy i jakości sprzęt, który sam polecam. Kiedyś miałem inny, ale ostatecznie ten wypada zdecydowanie lepiej.

  4. W tamtym roku kupiłem kosę spalinową z silnikiem dwususowym. Działa dobrze, jak na moje potrzeby nawet bardzo dobrze. Mi potrzeba była do mojego ogrodu, który jest dość spory. Czasem pożyczam ojcu i też nigdy nie narzekał na jej działanie. To znaczy, że chyba nie jest taka zła. Jak się nie ma dużych powierzchni i trudnego terenu to chyba nie trzeba wydawać dużej kasy.

  5. ja miałem z Makity dwie spalinowe i w miarę ok, później jedną elektryczną ale to porażka i w końcu teraz mam znowu spalinową z Lider i ta dla mnie wygrała pod względem pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *