Kosa spalinowa

kosa spalinowa dobra

Kosa spalinowa

Pielęgnacja trawnika wymaga systematyczności oraz dokładności. Naprzeciw potrzebom osób ceniących sobie zadbane otoczenie swojego domu czy działki wychodzą producenci specjalistycznych narzędzi do pielęgnowania trawnika. Możemy zaoszczędzić bardzo dużo czasu dzięki dostępnym na rynku kosiarkom, podkaszarkom, kosom i wielu innym urządzeniom. Ten artykuł został poświęcony, aby przybliżyć, jakie możliwości mamy w zakresie wyboru dobrej kosy spalinowej. Zobaczmy jaką kosę spalinową warto kupić oraz jak prezentuje się ranking kos spalinowych.

Przycinanie trawy w trudno dostępnych miejscach staje się o wiele prostsze, kiedy nasz domowy warsztat jest wyposażony w dobrą kosę spalinową.

Nie wszystkie kosy spalinowe będą jednak tak samo dobre, dlatego warto zastanowić się nad wyborem konkretnego urządzenia. Na jakie funkcje warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze urządzenia na miarę naszych potrzeb?

Jakie opcje musi posiadać dobra kosa spalinowa?

Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie, do czego będziemy naszej kosy spalinowej używać. Inaczej bowiem należy oceniać nasze zapotrzebowanie, jeśli do skoszenia mamy pole chaszczy, a inaczej jeśli kosę kupujemy, aby kosić 15m2 przydrożnego rowu lub dokaszać trawę przy siatce i między drzewkami na działce.

Jeśli roślinność jest zróżnicowana w zakresie gęstości i twardości (np. łodyg), to lepiej poradzi sobie z takim zadaniem kosa spalinowa o mocniejszym silniku.

Pod względem mocy dostępne na rynku kosy spalinowe bardzo się od siebie różnią. Znaleźć możemy zarówno propozycje o mocy 0,6 kW (czyli około 0,82 KM, ale ty wybór jest bardzo mały), jak i urządzenia o mocy powyżej 3 kW (około 4 KM). Odpowiedź, jaką moc kosy spalinowej powinnyśmy wybrać nie wydaję się jednak być jednoznaczna. Ogólnie rzecz biorąc przyjmuje się, że kosy o mniejszej mocy wybieramy do stosowania na działkach przydomowych, natomiast o dużej mocy do terenów większych i bardziej zróżnicowanych.

Zwróć uwagę również na wagę i wielkość urządzenia – nie każdy użytkownik będzie w stanie unieść kosę o największej mocy, pojemności silnika i wymiarach i używać jej w sposób prawidłowy i bezpieczny (no i wygodny, co też jest przecież bardzo ważne).

Dobra kosa spalinowa – Silnik dwusuwowy czy czterosuwowy?

Najpopularniejsze na rynku są w tej chwili kosy spalinowe o silniku dwusuwowym lub czterosuwowym. Oba rozwiązania maja swoje zalety, ale i wady.

Kosa spalinowa z silnikiem czterosuwowym wymaga zastosowania czystej benzyny oraz czystego oleju silnikowego, który wlewa się do miski olejowej, natomiast silnik dwusuwowy wymaga stosowania mieszanki benzyny z domieszką oleju. Takie połączenie powoduje zwiększenie ilości wydzielanych spalin, robi większy hałas i zużywa więcej paliwa. Do zalet silnika dwusuwowego należy natomiast z pewnością zaliczyć prostszą budowę, mniejszą wagę urządzenia, większą moc i możliwość stosowania pod większymi kątami, niż w przypadku kosy z silnikiem czterosuwowym.

Podejmując decyzję odnośnie wyboru budowy silnika, należy kierować się także wymaganiami w zakresie ich pielęgnacji. Silnik dwusuwowy wymaga konserwacji elementów i nasmarowywania ich olejem, ponadto należy pamiętać, że różne modele urządzeń będą wymagały innych proporcji mieszanki benzyny i oleju silnikowego.

System tnący kosy spalinowej

Biorąc pod uwagę system tnący, w pierwszej kolejności należy wybrać najbardziej optymalną do naszych potrzeb tarczę tnącą. Dobrze by było, żeby tarcza miała odpowiednią ilość ząbków o dobrej wielkości, ponieważ zbyt małe i rzadkie ząbki nadadzą się tylko do cięcia trawy. Bardziej zaawansowane tarcze tnące można wykorzystać nawet do podcinania drzewek i krzewów. Spotykane są też kosy z samą żyłką nylonową, jednak mają one dosyć ograniczoną funkcjonalność.

Kosa spalinowa dla amatora

To wydatek w granicach 300-400 zł. Zwykle będzie miała niewielkie rozmiary i wagę, przez co będzie wygodna i praca nią nie będzie wymagało bardzo dużo wysiłku (ale to kosztem mocy urządzenia). Urządzenia tej klasy są wyposażone w żyłkę tnącą, niekiedy również w tarczę.

Uniwersalna kosa spalinowa dla każdego

Koszt rzędu 500-800 zł, ale takie urządzenie będzie się nadawało do wykonywania bardziej wymagających prac przydomowych. Tego typu dobra kosa spalinowa zetniemy trawę, przytnie żywopłot, a nawet gałęzie drzew. Kosa w tej cenie będzie stosunkowo cicha, lekka i bardzo dobrze wykonana.

Kosa spalinowa dla profesjonalistów

Koszta mogą wzrosnąć nawet powyżej 1000 złotych. Warianty w tej cenie będą przeznaczone raczej do profesjonalnego użytku. Będą cichsze od poprzednio opisywanych klas, a zakres prac przydomowych, jakie możemy nimi wykonać, będzie szeroki. Dodatkowo w tej cenie dostaniemy system antywibracyjny, który wpływa pozytywnie na komfort pracy.

Ostatecznie wybór i tak należy do przyszłego użytkownika, a jedynym ograniczeniem jest tutaj zasobność portfela.

Kosa spalinowa - Ranking 2018

Poniższy ranking zawiera listę najpopularniejszych produktów w kategorii Kosa spalinowa. Mamy nadzieję, że propozycje te pomogą w wyborze najlepszego sprzętu. Ranking aktualizowany jest codziennie i jest udostępniany przez porównywarkę cen Skąpiec.pl.

TOP 5 Kosa spalinowa Cena
1Makita EM2600UAktualna Cena
2NAC BP520-27-TAktualna Cena
3Makita ER2600LAktualna Cena
4NAC BP520-30KA-TAktualna Cena
5Makita EBH341UAktualna Cena

Kosa spalinowa” - Opinie i komentarze (3)

  1. Moim zdaniem rzeczywiście moc ma bardzo duże znaczenie. Ostatnio kupiliśmy pierwszą kosę, żeby uporać się z naszym ogrodem i niestety.. nie przeanalizowaliśmy dobrze wszystkich parametrów. Wybraliśmy kosę o małej mocy i przekonaliśmy się o tym już po pierwszej pracy.

  2. Odkąd mamy duży ogród i trzeba w nim spędzić dużo czasu, to zdecydowaliśmy się na większe zakupy i zdecydowanie większą ilość sprzętu. Trzeba postawić na lepszej jakości rzeczy, żeby móc z nich dłużej korzystać. Bardzo dobry tekst, który na pewno wielu pomoże.

  3. Co poradzi sobie z dużym płotem i gęstym zarośnięciem? Tylko dobra kosa spalinowa, która jest w stanie zrobić bardzo dobrą robotę i odmienić wszystko, co się tylko chce. Makita to rzeczywiście dobrej klasy i jakości sprzęt, który sam polecam. Kiedyś miałem inny, ale ostatecznie ten wypada zdecydowanie lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *