Kosiarka elektryczna

Kosiarka elektryczna

Kosiarka elektryczna

Jeśli chcesz cieszyć się widokiem zadbanego i pięknie przystrzyżonego trawnika, a jednocześnie oszczędzić sobie czasu i niepotrzebnego stresu, powinieneś mieć na wyposażeniu kosiarkę do trawy. Ze względu na wygodę użytkowania i serwisowania, dobrym rozwiązaniem jest kosiarka elektryczna.

Dlaczego kupić dobrą kosiarkę elektryczną?

Dobra kosiarka elektryczna do trawy pod wieloma względami góruje nad kosiarką spalinową. Do atutów kosiarki elektrycznej należy zaliczyć między innymi stosunkowo niski poziom hałasu i mniej skomplikowany serwis, niż w przypadku kosiarki spalinowej, która wymaga chociażby okresowej wymiany oleju, filtra czy też świecy zapłonowej. Poza tym kosiarka elektryczna jest bardziej przyjazna środowisku naturalnemu, gdyż nie wydziela szkodliwych spalin.

Jak kupić najlepszą kosiarkę elektryczną?

Przed wyborem konkretnego modelu powinieneś zapoznać się z podstawowymi funkcjami i parametrami technicznymi współczesnych kosiarek elektrycznych. Przede wszystkim weź pod uwagę, w jakich warunkach będziesz użytkował urządzenie i jakie dodatkowe funkcje mogą okazać się dla ciebie przydatne. Pomoże ci to w dokonaniu trafnego zakupu.

Przeanalizujmy więc dostępne możliwości.

Jaka moc kosiarki elektrycznej do trawy?

Najprościej mówiąc, moc kosiarki do trawy powinieneś dostosować do wielkości swojego ogródka. Zwróć uwagę na parametry podane przez producenta. W opisie kosiarki oprócz mocy silnika podaje się również tak zwaną szerokość roboczą (inaczej szerokość koszenia). Jest ona bezpośrednio uzależniona od długości agregatu tnącego, czyli ostrza. Zauważ, że istnieje pewna zależność polegająca na tym, że im wyższa moc kosiarki, tym większa szerokość robocza. Dlaczego właśnie tak? Dlatego, że im mocniejszy silnik, tym większą ilość trawy jest w stanie ściąć i wyrzucić do kosza. Producenci podają również, do jakiej powierzchni trawnika jest dedykowane konkretne urządzenie.

Jaka kosiarka elektryczna do małego ogródka?

Jeśli posiadasz do pielęgnacji mały ogródek lub przydomowy trawnik, zapewne wystarczy ci mała kosiarka elektryczna o mocy 1000-1200 W i szerokości roboczej 30-34 cm. Z uwagi na wielkość takich kosiarek oraz ich wydajność są one wyposażone w kosze na skoszoną trawę o relatywnie małej pojemności, czyli zazwyczaj 25-35 l.

Wybierając kosiarkę elektryczną do małego ogródka, warto zwrócić uwagę, czy budowa kosiarki pozwala na koszenie trawy bezpośrednio przy ogrodzeniu. W przeciwnym wypadku mogłoby się okazać koniecznie zakupienie również podkaszarki.

RankingKosiarka elektryczna do małego ogródkaProducentCena
1NAC LE 15-37-PB-SNACAktualna Cena
2Bosch 06008 A6101 (06008A6101)BoschAktualna Cena
3Makita ELM3311 (ELM3311)MakitaAktualna Cena
4Makita ELM3711 (ELM3711)MakitaAktualna Cena
5NAC QUALITY Kosiarka elektryczna MEX38-E16-NNACAktualna Cena
Kosiarka elektryczna do małego ogródka

Kosiarka elektryczna do małego ogródka NAC LE 15-37-PB-S

➾Szczegóły TOP1: NAC LE 15-37-PB-S

Kosiarka elektryczna na duże powierzchnie?

Idąc dalej tym tropem, im większy areał, tym mocniejszą i większą kosiarkę będziesz potrzebował. Dobra kosiarka elektryczna pozwala na bezproblemowe przystrzyżenie trawnika o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych. Najlepsze kosiarki elektryczne osiągają moc rzędu 1800 W i szerokość roboczą 46 cm oraz są wyposażone w kosze o pojemności nawet 70 l, dzięki czemu nie ma potrzeby tak często wysypywać skoszonej trawy. Dodatkowym atutem jest funkcja mielenia skoszonej trawy, która wpływa na jeszcze lepsze wykorzystanie pojemności kosza, gdyż zmielonej trawy zmieści się w nim dużo więcej.

RankingKosiarka elektryczna do dużych trawnikówProducentCena
1NAC LE18-46-SI-GNACAktualna Cena
2Makita ELM4110 (ELM4110)MakitaAktualna Cena
3Hecht 1844HechtAktualna Cena
4Verto 52G575VertoAktualna Cena
5Makita ELM 4613 (ELM4613)MakitaAktualna Cena
Kosiarka elektryczna do dużych trawników

Kosiarka elektryczna do dużych trawników NAC LE18-46-SI-G

➾Szczegóły TOP1: NAC LE18-46-SI-G

Regulacja wysokości koszenia

Bez względu na to, czy masz do wykoszenia małą, czy dużą powierzchnię, bardzo przydatna jest możliwość regulacji wysokości koszenia. W praktyce oznacza to ustawienie wysokości położenia ostrza w stosunku do powierzchni gleby. W specyfikacji urządzenia możesz znaleźć:

 • Zakres wysokości koszenia (zazwyczaj w zakresie od 25 mm do 65 lub 75 mm)
 • Ilość stopni regulacji – najczęściej spotykane są regulacje 3-stopniowe lub 5-stopniowe
 • Sposób regulacji

W najtańszych kosiarkach regulacja polega na odwróceniu kosiarki i umieszczeniu osi kółka w odpowiednim miejscu. Jest to jednak czynność niewygodna i czasochłonna. Najlepsze kosiarki elektryczne posiadają regulację za pomocą jednego, centralnego uchwytu umieszczonego w górnej części obudowy. To rozwiązanie jest dużo wygodniejsze w obsłudze i szybsze do wykonania.

Typ wyłącznika

Standardowym rozwiązaniem jest kosiarka jednoręczna, czyli z wyłącznikiem umieszczonym po prawej stronie.

Dużo wygodniejsze jest natomiast zastosowanie rękojeści rozmieszczonej na całej szerokości kosiarki, co jest sporym ułatwieniem, jeśli do załączenia kosiarki chcesz używać naprzemiennie obu rąk.

Kosiarka elektryczna z napędem czy bez?

Najprostsze kosiarki elektryczne do trawy wymagają od użytkownika użycia siły, żeby przesuwać kosiarkę po płaszczyźnie trawnika. Jeśli masz do wykoszenia sporą powierzchnię, na dłuższą metę taka praca może być bardzo męcząca. Dlatego właśnie wymyślono kosiarki elektryczne z napędem. Oznacza to, że taka kosiarka porusza się samoczynnie, wykorzystując pracę silnika, a zadaniem pracownika jest jedynie nadanie kierunku i regulację odpowiedniej prędkości posuwu (przykładowo może to być w przedziale 0,5-1,5 m/s). Dzięki temu oszczędzasz swoje siły.

Jeżeli jednak zdecydujesz się na kosiarkę elektryczną bez napędu, zwróć uwagę na wykonanie kółek. Jest to szczególnie ważne podczas koszenia na nierównych terenach. Producenci dobrych kosiarek elektrycznych często podają średnicę kółek i materiał, z jakich są wykonane. Pamiętaj, że im większe kółka, tym mniej wysiłku włożysz w pchanie kosiarki na nierównościach.

Co może okazać się dodatkowym utrudnieniem podczas koszenia dużego trawnika?

Kosiarka elektryczna akumulatorowa czy zasilana sieciowo?

Problemem podczas koszenia trawnika o dużej powierzchni może być kabel zasilający, którego w tym przypadku będziesz potrzebował naprawdę sporo. W takiej sytuacji alternatywą może się okazać kosiarka elektryczna akumulatorowa. Stanowi ona doskonałe połączenie pożądanych cech kosiarki elektrycznej zasilanej z sieci i kosiarki spalinowej.  Po pierwsze, tak jak kosiarka elektryczna sieciowa emituje mniejszy hałas i jest prostsza w serwisowaniu oraz bardziej ekologiczna niż spalinowa. Po drugie, tak jak spalinowa nie potrzebuje kabla zasilającego, co jest pożądane na dużych odległościach albo w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej.

Jaka kosiarka elektryczna akumulatorowa będzie najlepsza? Dokonując wyboru, zwróć uwagę na kilka parametrów.

Po pierwsze, wydajność. Producenci tego typu sprzętów podają albo powierzchnię trawnika, jaką jest w stanie obsłużyć urządzenie na naładowanym akumulatorze albo wskazują czas pracy na jednym ładowaniu.

Po drugie, akumulatory. Zwróć uwagę, czy wybrany przez ciebie model posiada akumulator i ładowarkę w komplecie. Poza tym, jeśli posiadasz już na wyposażeniu sprzęty akumulatorowe jakiegoś konkretnego producenta, to może się okazać, że ten sam producent ma w ofercie kosiarki elektryczne akumulatorowe i wtedy wybierając kosiarkę danej marki, masz pewność, że zarówno akumulator, jak i ładowarka będzie kompatybilna do wszystkich twoich elektronarzędzi.

RankingKosiarka elektryczna z akumulatoremProducentCena
1Makita DLM380ZMakitaAktualna Cena
2Einhell AKU GE CM 33 Li Kit 3413140EinhellAktualna Cena
3Gardena PowerMax Li 40/32 (5033-55)GardenaAktualna Cena
4NAC LB40-33-B25-LANACAktualna Cena
5Stiga SLM 3648 AE (294345068/ST1)StigaAktualna Cena
Kosiarka elektryczna z akumulatorem

Kosiarka elektryczna z akumulatorem Makita DLM380Z

➾Szczegóły TOP1: Makita DLM380Z

Dodatkowym atutem może być wskaźnik naładowania baterii oraz dołączenie do kompletu szybkiej ładowarki.

Co ciekawe, najlepsze kosiarki akumulatorowe są przystosowane do współpracy z dwoma akumulatorami, co wpływa na wydłużenie czasu pracy.

A może kosiarka elektryczna z mulczowaniem?

Każda dobra kosiarka elektryczna spełnia podstawową funkcję 2w1, czy koszenie i wyrzucenie trawy do kosza. Najlepsze modele mogą być wyposażone w funkcję mulczowania. Mulczowanie polega na tym, że część skoszonej trawy zostaje zmielona i rozsypana drobną warstwą na powierzchni trawnika. Pozostawiony w ten sposób pokos staje się naturalnym nawozem, ogranicza parowanie wody, spowalnia wzrost chwastów i oczywiście ogranicza ilość trawy trafiającej do kosza. Żeby uzyskać taki efekt, kosiarki z funkcją mulczowania są wyposażone w podwójne noże. Ponadto niektóre modele posiadają opcję tak zwanego mulczowania zmiennego, czyli pozwalającą regulować ilość trawy trafiającej do kosza i tej, która ulega mulczowaniu.

Kosiarka elektryczna z silnikiem indukcyjnym czy komutatorowym?

Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety

Silnik indukcyjny (bezszczotkowy)

Zalety:

 • Większa trwałość związana z wyeliminowaniem szczotek, które są najszybciej się zużywającym elementem mechanicznym silnika i jedną z najczęstszych przyczyn awarii
 • Brak szczotek powoduje również cichszą pracę kosiarki
 • Bezpośrednie napędzanie ostrza, bez konieczności zastosowania przekładni

Wady:

 • Większa masa silnika, czyli cięższa kosiarka.
 • Mniejsza trwałość w przypadku tanich kosiarek (jeśli uzwojenie jest wykonane z aluminium).

Silnik komutatorowy (szczotkowy)

Zaleta:

 • Mniejsza masa silnika, czyli lżejsza kosiarka

Wada:

 • Ze względu na wysokie obroty silnika szczotkowego konieczne jest zastosowanie przekładni pasowej zmniejszającej obroty z 10000 do ok. 3000 obr./min. Taka przekładnia bywa awaryjna, szczególnie jeśli jest wykonana z gorszej jakości materiałów.

Ceny kosiarek elektrycznych

Ceny kosiarek elektrycznych funkcjonują w przedziale 200 do 3000 zł. Czego możesz się spodziewać w zależności od przewidzianego budżetu?

Kosiarka elektryczna do 300 zł

W tych granicach znajdziesz sporo prostych modeli, jednak najczęściej mniej znanych marek. Taki budżet ogranicza również dostępną moc urządzenia. Najczęściej będą to kosiarki o mocy do 1200 W, o średnicy roboczej do 33 cm i koszu o pojemności ok. 30 l.

RankingKosiarka elektryczna do 300 złProducentCena
1Fieldmann FZR 2021-EFieldmannAktualna Cena
2NAC LE 12-32-PI-JNACAktualna Cena
3NAC LE10-32-PB-JNACAktualna Cena
4Expert GARDEN Kosiarka GARDEN G16ExpertAktualna Cena
5NAC QUALITY Kosiarka elektryczna MEX40-E18-SNACAktualna Cena
Kosiarka elektryczna do 300 zł

Kosiarka elektryczna do 300 zł Fieldmann FZR 2021-E

➾Szczegóły TOP1: Fieldmann FZR 2021-E

Kosiarka elektryczna do 500 zł

Tutaj również znajdziesz sprzęt o mocy do 1200 W i średnicy koszenia do 33 cm, jednak będziesz mógł poszukać coś w ofercie bardziej znanych i zaufanych producentów, takich jak AL-KO, Stiga czy Makita.

Poza tym w podanym przedziale cenowym natrafisz również na sprzęt mniej znanych marek, ale z kolei o większej mocy (1800, a nawet 2600 W) i większej średnicy roboczej.

RankingKosiarka elektryczna do 500 złProducentCena
1Stiga Collector 39 EStigaAktualna Cena
2Bosch 06008 A6101 (06008A6101)BoschAktualna Cena
3Makita ELM3711 (ELM3711)MakitaAktualna Cena
4Hecht 1844HechtAktualna Cena
5Verto 52G575VertoAktualna Cena
Kosiarka elektryczna do 500 zł

Kosiarka elektryczna do 500 zł Stiga Collector 39 E

➾Szczegóły TOP1: Stiga Collector 39 E

Kosiarka elektryczna do 1000 zł

Taka suma pozwoli ci na zakup dobrej kosiarki elektrycznej o dużej mocy i sporej średnicy koszenia, a także wyposażonej w napęd lub funkcję mulczowania.

RankingKosiarka elektryczna do 1000 złProducentCena
1NAC LE18-46-SI-GNACAktualna Cena
2NAC LE18-51-SIR-JRNACAktualna Cena
3Stiga Combi 40 E (294380068/ST1)StigaAktualna Cena
4Makita ELM4110 (ELM4110)MakitaAktualna Cena
5Stiga COMBI 36 E (294340068/S15)StigaAktualna Cena
Kosiarka elektryczna do 1000 zł

Kosiarka elektryczna do 1000 zł NAC LE18-46-SI-G

➾Szczegóły TOP1: NAC LE18-46-SI-G

Kosiarki elektryczne powyżej 1000 zł

I tutaj mowa o najlepszych kosiarkach elektrycznych, na przykład zasilanych akumulatorowo, o dużym zasięgu.

Fanów nowych technologii mogą zainteresować kosiarki automatyczne lub roboty koszące, ale na to może być potrzebna kwota przekraczająca 2000 zł.

Kosiarka elektryczna” - Opinie i komentarze

 1. Mamy dość duży ogród i trawa rośnie jak szalona. Kosić trzeba naprawdę często, jeżeli chodzi o okres wiosna-lato. Od kilku lat korzystamy z kosiarki marki Bosch i jesteśmy zadowoleni. Ma duży kosz, działa płynnie, nie jest głośna. Myślę, że teraz kosiarka elektryczna kupiona w dobrym sklepie i taka, która ma dobre opinie, będzie OK. Wystarczy też popytać znajomych, który model będzie najlepszy. Ale zestawienie mi się podoba. Jest tu wszystko co potrzeba 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *