Nożyce do żywopłotu

Nożyce do żywopłotu

Osoby dbające na co dzień o swój ogród doskonale wiedzą, ile pracy i wysiłku wymaga jego pielęgnacja. Równo przystrzyżona trawa, pięknie rozplanowane klomby z kwiatami czy idealnie przycięty żywopłot – wszystkie te elementy cieszą zarówno oko właściciela, jak też wywołują zachwyt gości. Jednak niewiele da się zrobić w ogrodzie bez posiadania odpowiednich narzędzi. Na pewno niezbędny będzie zakup jakiejś kosiarki do trawy, a w przypadku posiadania żywopłotu również odpowiednich nożyc do niego. Ponieważ żywopłoty formowane są z naturalnych roślin, to trzeba je regularnie przycinać, żeby cały czas zachowywały zaplanowany kształt. Najlepiej to zrobić za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego celu nożyc, których wybór na rynku jest naprawdę duży. Wielu osobom w zupełności wystarczą nożyce do żywopłotu ręczne, tanie i łatwe w obsłudze, inne z kolei skuszą się na zakup jednego z modeli nożyc do żywopłotu elektrycznych lub spalinowych. A często na wyposażeniu pojawi się kilka rodzajów, dzięki którym można będzie sprawnie przeprowadzić wszystkie niezbędne prace. Sprawdzą się one nie tylko przy żywopłotach, ale też przy wykonywaniu innych prac ogrodowych.

Podział nożyc do żywopłotu

Generalnie można wyróżnić cztery główne rodzaje nożyc, różniące się od siebie sposobem napędzania części tnącej. W każdej z tych grup znajduje się oczywiście wiele różnych modeli, co pozwala na znalezienie najlepszego do swoich potrzeb.

Nożyce do żywopłotu ręczne

Są tanie, łatwe w użytkowaniu i nie wymagają zasilania. Dobrze sprawdzają się przy niewielkich żywopłotach, a także jako uzupełnienie nożyc mechanicznych. W tej roli sprawdzą się nawet tradycyjne sekatory, które są powszechnie wykorzystywane w pracach ogrodowych, na przykład do podcinania gałęzi. Jednak nie są zbyt dokładne i precyzyjne, przy delikatnych pędach mogą powodować ich szarpanie a nie cięcie. W sprzedaży są także specjalne nożyce ręczne do żywopłotu, których konstrukcja przypomina duże nożyczki. Dzięki odpowiednio wyprofilowanym ostrzom zapewniają znacznie lepszy komfort pracy niż sekatory, a także lepszą jakość cięcia. Decydując się na takie nożyce trzeba pamiętać o tym, że formowanie krzewów za ich pomocą jest dość czasochłonne, dlatego też nadają się raczej do niewielkich żywopłotów.

RankingNożyce do żywopłotu ręczneProducentCena
1PARKSIDE PARKSIDE Akumulatorowe, teleskopowe nożyce do żywopłotu PTHSA 20-Li B3, 20 V 4055334580601Aktualna Cena
2BOSCH nożyce do żywopłotu AdvancedHedgeCut 65 0.600.8C0.801)Aktualna Cena
3PARKSIDE Nożyce do żywopłotu Parkside PHS 450 A1 133805Aktualna Cena
4BOSCH Nożyce do żywopłotu 0600857001 18V-10Aktualna Cena
5FLO 99007Aktualna Cena
Nożyce do żywopłotu ręczne

Nożyce do żywopłotu ręczne PARKSIDE PARKSIDE Akumulatorowe, teleskopowe nożyce do żywopłotu PTHSA 20-Li B3, 20 V 4055334580601

➾Szczegóły TOP1: PARKSIDE PARKSIDE Akumulatorowe, teleskopowe nożyce do żywopłotu PTHSA 20-Li B3, 20 V 4055334580601

Nożyce do żywopłotu elektryczne

Większe działki lub większe żywopłoty wymagają nożyc z napędem, największą popularnością wśród właścicieli ogrodów cieszą się nożyce elektryczne. Dzięki napędowi są one znacznie wydajniejsze od ręcznych, dzięki długim ostrzom umożliwiają także przycinanie wysokich krzewów. Pewnym utrudnieniem w użytkowaniu jest kabel, który może ograniczać mobilność oraz utrudniać przechodzenie z miejsca na miejsce. Dużymi zaletami są stosunkowo niskie ceny, mały hałas przy cięciu i brak spalin. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie rośliny dobrze znoszą przycinanie elektrycznymi nożycami, ze względu na duże uszkodzenia pędów i gałązek. Ze względów bezpieczeństwa takich nożyc nie wolno używać w czasie deszczu oraz przy mokrych roślinach.

RankingNożyce do żywopłotu elektryczneProducentCena
1GARDENA Nożyce 9858-20Aktualna Cena
2Fieldmann FZN 4000-AAktualna Cena
3Verto 52G311Aktualna Cena
4GARDENA Nożyce akumulatorowe ClassicCut LiAktualna Cena
54Garden Nożyce akumulatorowe 3,6V z uchwytemAktualna Cena
Nożyce do żywopłotu elektryczne

Nożyce do żywopłotu elektryczne GARDENA Nożyce 9858-20

➾Szczegóły TOP1: GARDENA Nożyce 9858-20

Nożyce do żywopłotu akumulatorowe

Jedną z odmian nożyc elektrycznych są nożyce do żywopłotu akumulatorowe. Działają na takiej samej zasadzie jak klasyczne modele elektryczne, ale zamiast zasilania z sieci używa się akumulatorów. Z jednej strony zapewnia to znacznie większą mobilność i brak uzależnienia od kabli, przedłużaczy i gniazdek. Ale akumulatory, nawet te najbardziej pojemne, przeważnie wystarczają zaledwie na kilkadziesiąt minut pracy, po czym trzeba je naładować. Dlatego też nożyce do żywopłotu akumulatorowe to rozwiązanie do małych i średnich ogrodów, przede wszystkim do trudniej dostępnych miejsc. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w ostrza do cięcia trawy, dzięki czemu są bardziej wszechstronne i dają większe możliwości zastosowania.

RankingNożyce do żywopłotu akumulatoroweProducentCena
1GARDENA Nożyce 9858-20Aktualna Cena
2Fieldmann FZN 4000-AAktualna Cena
3Verto 52G311Aktualna Cena
4GARDENA Nożyce akumulatorowe ClassicCut LiAktualna Cena
54Garden Nożyce akumulatorowe 3,6V z uchwytemAktualna Cena
Nożyce do żywopłotu akumulatorowe

Nożyce do żywopłotu akumulatorowe GARDENA Nożyce 9858-20

➾Szczegóły TOP1: GARDENA Nożyce 9858-20

Nożyce do żywopłotu spalinowe

Największe, najcięższe i najdroższe, ale jednocześnie dające największe możliwości. Nożyce do żywopłotu spalinowe są napędzane silnikami na płynne paliwo ( najczęściej benzynę ), dzięki czemu są mobilne i można z nich korzystać w dowolnym miejscu. Dzięki dużej wydajności świetnie sprawdzą się nawet w największych ogrodach, takie modele są najczęściej wybierane przez profesjonalistów. Nie ograniczają ich przewody oraz pojemność akumulatorów, zapewniając praktycznie ciągłą pracę, ewentualnie z przerwami na dolanie paliwa. Dużą ich zaletą jest możliwość pracy przy mokrych roślinach. Są jednak dość ciężkie, sporo hałasują w czasie swojej pracy, a także najwięcej kosztują spośród wszystkich rodzajów nożyc.

RankingNożyce do żywopłotu spalinoweProducentCena
1GARDENA Nożyce 9858-20Aktualna Cena
2Fieldmann FZN 4000-AAktualna Cena
3Verto 52G311Aktualna Cena
4GARDENA Nożyce akumulatorowe ClassicCut LiAktualna Cena
54Garden Nożyce akumulatorowe 3,6V z uchwytemAktualna Cena
Nożyce do żywopłotu spalinowe

Nożyce do żywopłotu spalinowe GARDENA Nożyce 9858-20

➾Szczegóły TOP1: GARDENA Nożyce 9858-20

Parametry nożyc do żywopłotu

Wybierając nożyce do żywopłotu trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, których lista znajduje się poniżej.

Ostrza

Najważniejszym elementem każdych nożyc są ostrza, to od nich zależy wydajność sprzętu i jakość pracy. W przypadku sekatorów i nożyc ręcznych ostrza mogą być proste lub pofałdowane. Wybór konkretnego rodzaju powinien być dopasowany do rodzaju roślin w żywopłocie, na przykład bukszpan czy tawuła wymagają ostrza prostego, a do świerków czy tui lepiej używać pofałdowanych. Zupełnie inaczej jest w przypadku urządzeń mechanicznych. W nich ostrza przypominają zębatą piłkę, mogą być jedno lub dwustronne. Te pierwsze służą głównie do cięcia prostych odcinków żywopłotu, drugimi łatwiej się formuje, szczególnie na większej wysokości. Bardzo przydatną funkcjonalnością jest możliwość wymiany ostrzy, zapewnia to znacznie większą uniwersalność narzędzia.

Kolejną sprawą, na którą należy zwrócić uwagę, jest długość ostrzy, od tego będzie bowiem zależała szybkość i wydajność pracy. Nożyce ręczne lub akumulatorowe przeważnie są wyposażone w ostrza o długości od kilkunastu do dwudziestu kilku centymetrów, takie dobrze się sprawdzą przy niewielkich krzewach. Do większych żywopłotów należy pomyśleć o dłuższych ostrzach, w zakresie 45-55 cm, takie w większości posiadają urządzenia elektryczne lub spalinowe. Same ostrza powinny być trwałe i solidnie wykonane, najlepiej ze stali węglowej lub nierdzewnej.

Uchwyt

Praca z nożycami powinna być komfortowa i bezpieczna, dlatego wygodny uchwyt jest bardzo ważnym elementem wyposażenia. Lepsze jakościowo urządzenia posiadają możliwość trzymania obiema rękami, regulację położenia uchwytu, a także specjalne odboje, chroniące przed kontuzjami stawów.

Waga

Na komfort i wygodę pracy duże znaczenie ma też waga. Oczywiście niewielkie akumulatorowe nożyce z pewnością będą znacznie mniej ważyć niż spalinowe, ale dla wygody i komfortu warto poszukać modeli lżejszych w swojej klasie. Zaleca się, żeby waga nożyc nie przekraczała 4-5 kilogramów.

Zabezpieczenia

Wybierając automatyczne nożyce należy zwrócić uwagę na zabezpieczenia chroniące zarówno operatora, jak również samo urządzenie. W  standardzie powinien być hamulec oraz gumowa końcówka na ostrze, amortyzująca uderzenia przy upadku na twarde powierzchnie. Warto, żeby nożyce były też wyposażone w zakładaną po zakończeniu pracy osłonę na ostrze.

Moment obrotowy

W przypadku urządzeń mechanicznych warto jeszcze zerknąć na moment obrotowy. Podawany jest on w niutonometrach, im jest wyższy, tym urządzenie jest sprawniejsze. Przy dużych żywopłotach, z grubymi gałęziami warto rozważyć zakup nożyc z momentem obrotowym w okolicach nawet 80 Nm.

Jak sobie radzić z różnymi wysokościami żywopłotów?

Żywopłoty mogą mieć różną wysokość – od kilkudziesięciu centymetrów do nawet kilku metrów. O ile w przypadku roślin o wysokości do około dwóch metrów wyższa osoba bez problemów poradzi sobie z ich przycięciem za pomocą standardowych narzędzi, to jeśli trzeba będzie sięgnąć wyżej, to będą dwie możliwości. Pierwszą z nich jest użycie drabiny lub jakiegoś krzesła, ale nie zawsze będzie to wygodne i bezpieczne. Druga to zastosowanie specjalnych nożyc, które dzięki swojej konstrukcji zapewniają dużo większy zasięg.

Nożyce do żywopłotu teleskopowe

W typowych sekatorach i nożycach ręcznych można spotkać teleskopowe rączki, pozwalające zależnie od modelu na regulację od kilkunastu centymetrów do nawet znacznie powyżej metra. Zapewniają tym samym optymalny zasięg cięcia oraz pozwalają bezproblemowo dotrzeć do gałęzi położonych na wyższej wysokości.

Nożyce do żywopłotu na wysięgniku

W modelach elektrycznych i spalinowych rozwiązaniem problemu wysokości są wysięgniki, zapewniające zasięg nawet do trzech metrów. W razie potrzeby w większości takich urządzeń wysięgnik może zostać odpięty, i wtedy urządzenie można stosować jak klasyczne nożyce. Dzięki odpowiedniemu wyważeniu, wygodnym uchwytom i niewielkiej wadze praca przy użyciu takich sprzętów jest bardzo wygodna i komfortowa.

Zasady doboru nożyc do żywopłotu

Wybierając nożyce warto uwzględnić kilka aspektów, dzięki czemu można będzie lepiej dopasować urządzenie do swoich potrzeb.

Wielkość ogrodu

W małych ogrodach bez problemów powinny wystarczyć niewielkie urządzenia zasilane bateriami lub sieciowo, a często nawet dobry sekator załatwi sprawę. Jeśli jednak ogród będzie większy lub ktoś zawodowo zajmuje się pielęgnacją roślin, to należy pomyśleć o nożycach spalinowych, zapewniających dużo większą wydajność pracy.

Rodzaj roślin

Różne rośliny wymagają odmiennego sposobu przycinania. Przy niektórych można stosować wszystkie rodzaje ostrzy, inne wymagają delikatnego obchodzenia się z pędami, które mogą się łatwo uszkodzić. Dlatego też najpierw należy wiedzieć, z jakiego gatunku będzie żywopłot, a dopiero później dobierać do niego nożyce.

Nożyce do żywopłotu spalinowe czy elektryczne

Decydując się na duże nożyce mechaniczne, ma się do wyboru napędzane silnikiem elektrycznym lub spalinowym. Te pierwsze będą ciche i dość lekkie, ale ich dużym ograniczeniem będzie kabel zasilający. Nożyce do żywopłotu spalinowe zapewniają znacznie większą mobilność, ale też będą więcej ważyć i kosztować.

Podsumowanie

Decydując się na nożyce do żywopłotu należy przede wszystkim zastanowić się nad tym, jak dużo tego żywopłotu będzie i z jakich gatunków roślin. Raczej nie ma potrzeby kupowania wszystkich rodzajów urządzeń, z reguły jeden lub dwa w zupełności powinny wystarczyć. Na pewno warty zakupu jest dobry sekator, przy niewielkim ogrodzie być może wystarczy tylko on, a i w większym z pewnością znajdzie się dla niego zastosowanie. Ciche, wydajne i stosunkowo tanie nożyce elektryczne, czy to zasilane z sieci, czy za pomocą akumulatora, to propozycja dla właścicieli nieco większych ogrodów, którzy chcą sprawnie zadbać o swoje rośliny. Nożyce do żywopłotu spalinowe to sprzęt zdecydowanie dedykowany dla profesjonalistów. Wprawdzie nie mają one ograniczeń związanych z kablami i mogą pracować znacznie dłużej, niż akumulatorowe, ale są dość duże, hałaśliwe i wcale nie najtańsze. Wybierając nożyce należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, takich jak rodzaj i wielkość ostrzy, wygodny uchwyt do trzymania czy dodatkowe zabezpieczenia. Jeśli żywopłot będzie wysoki, to warto rozglądnąć się wśród specjalnie przeznaczonych do tego urządzeń – takich jak na przykład nożyce do żywopłotu na wysięgniku.

Nożyce do żywopłotu - Ranking 2022

Poniżej ranking najlepszych produktów w kategorii Nożyce do żywopłotu. Ranking aktualizowany jest codziennie na podstawie danych z serwisu Skąpiec.pl. Poniżej można znaleźć najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingNożyce do żywopłotuProducentCena
1GARDENA Nożyce 9858-20Aktualna Cena
2Fieldmann FZN 4000-AAktualna Cena
3Verto 52G311Aktualna Cena
4GARDENA Nożyce akumulatorowe ClassicCut LiAktualna Cena
54Garden Nożyce akumulatorowe 3,6V z uchwytemAktualna Cena

Nożyce do żywopłotu - Opinie

 1. Kaśka
  Posted on 10 czerwca 2020
 2. Grzesiek
  Posted on 10 czerwca 2020
 3. ALICJA
  Posted on 15 lipca 2020
 4. Tomasz
  Posted on 15 sierpnia 2020
 5. Aleksander
  Posted on 15 sierpnia 2020
 6. Ania
  Posted on 22 czerwca 2021

Dodaj komentarz