Opalarka dobra

Opalarka - Ranking i Opinie 2023

Opalarki to elektronarzędzia, które ostatnio zyskały dużą popularność. Są wykorzystywane z niezliczonych powodów i mają wystarczającą wytrzymałość, aby przetrwać lata. Dlatego ważne jest, aby zainwestować w dobrą opalarkę, która będzie spełniała wszystkie potrzeby użytkownika. W zależności od rodzaju sprawdzają się one w różnych celach. Czym właściwie jest opalarka, jak działa i jak bezpiecznie z niej korzystać?

Co to jest opalarka?

Opalarka jest urządzeniem, które dostarcza strumień gorącego powietrza. Średnio emitują one ciepło w temperaturze około 100-550oC. Profesjonalne maszyny mogą wypracować nawet 700oC. Ustawienia temperatury opalarki są najistotniejszym czynnikiem, na jaki należy zwrócić uwagę podczas zakupu, gdyż to właśnie od niego będzie zależał zakres prac i rodzaj materiału, na którym można pracować. Opalarka z regulacją temperatury jest droższa, ale warta zakupu. Opalarki tworzą źródło ciepła i mogą być zasilane gazem lub energią elektryczną. Używają wentylatora, aby przenieść temperaturę z pistoletu na pożądany obiekt.

Zalety opalarek

Jednym z głównych plusów opalarek jest to, że są bezpłomieniowe. Inne urządzenia generujące ciepło wytwarzają ogień, co może być niebezpieczne i często generuje ryzyko pożaru, jeśli używa się tych urządzeń w nieodpowiedni sposób. Ponadto płomień może uszkodzić powierzchnię, na której się pracuje, a wiele materiałów nie może mieć z nim kontaktu, gdyż traci swoje pierwotne właściwości.

Opalarki są też bardzo użytecznym narzędziem, które sprawdzi się przy projektach DIY i podczas majsterkowania. Użytkownikowi, który nie wykorzystuje w swoich pracach specjalistycznych materiałów, wystarczy opalarka działająca w temperaturze ~350oC. W rzeczywistości wiele pistoletów grzewczych pozwala dostosować temperaturę do własnych upodobań, co czyni je jeszcze bardziej wszechstronnymi urządzeniami.

Jeśli chodzi o cenę, to najczęściej można znaleźć opalarki w cenie od 50 do 500 zł. Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z tym narzędziem, to możesz zdecydować na model za ok. 150 zł. Nie warto wybierać na początek tych najtańszych, gdyż przeważnie mają one niską moc i nie będą nadawały się do wielu projektów. Wszyscy ci, którzy potrzebują opalarki przemysłowej do bardziej złożonych prac, powinni celować w modele za kilkaset złotych.

Do czego używa się opalarek?

 • Usuwanie farby

Dobra opalarka do farby pozwoli bardzo szybko usunąć farbę z każdej powierzchni. Gdy odbije się ona od gorąca, wystarczy następnie zeskrobać ją ręcznie. Jeśli chcesz wykorzystać opalarkę do farby, to będziesz potrzebował modelu z ustawieniem temperatury co najmniej 250oC lub wyższym, aby odpowiednio przetransferować ciepło.

UWAGA! Sugeruje się przeprowadzenie testu przed użyciem opalarki w pomieszczeniach. W domach zbudowanych przed 1990 rokiem wykorzystywano farby z wysokim stężeniem ołowiu. Opalanie ich może spowodować ulatnianie się niebezpiecznych substancji, które z łatwością przedostaną się do wszystkich pokoi!

 • Kurczenie materiałów

Pistolety termiczne są preferowanym wyborem w przypadku pakowania termokurczliwego. Przeważnie w tym celu używa się materiałów na bazie plastiku, a ten pod wpływem ciepła zmniejsza swoją obojętność. Opalarki są więc wykorzystywane do zabezpieczania kabli, dopasowania izolacji, szczelnego zamknięcia opakowań itd. Aby opalarka dobrze spełniła się w tej roli, musi działać w zakresie temperatur od 200oC do 500oC, jednak w przypadku używania delikatnych tworzyw należy uważać z gorącem, aby ich zbytnio nie roztopić.

 • Suszenie wilgotnego drewna

Gdy drewno staje się wilgotne, zaczyna pękać i staje się narażone na pleśń. Wtedy przyda się najlepsza opalarka do drewna. Używanie opalarki do suszenia wilgotnego drewna to delikatny sposób na ożywienie go i ochronę przed dalszymi uszkodzeniami. Opalarki są w stanie szybko je wysuszyć i to bez pozostawienia na powierzchni jakichkolwiek śladów. W przypadku opalarek do drewna sugeruje się zastosowanie urządzeń o zmiennej temperaturze, jednak potrzebne jest przynajmniej 250oC.

 • Zaginanie i łączenie tworzywa sztucznego

Są pewne sytuacje, w których trzeba spawać plastik. Ponieważ tworzywo sztuczne jest elastycznym kawałkiem materiału, do jego prawidłowego spawania potrzebna jest opalarka. Niektóre wysokiej jakości tworzywa sztuczne, takie jak polipropylen (PP) i polietylen (HDPE), do roztopienia wymagają bardzo wysokich temperatur, więc w tym przypadku również sprawdzi się opalarka z regulacją temperatury.

Rodzaje opalarek

 1. Opalarka elektryczna

Ten rodzaj opalarek wykorzystuje prąd jako główne źródło zasilania. Większość z nich działa wyłącznie przewodowo, jednak już dostępne są na rynku opalarki akumulatorowe. Są one przeważnie o wiele droższe niż ich tradycyjne odpowiedniki i niekiedy mogą mieć też słabszą moc. Jeśli więc planujesz za pomocą opalarki topić lub kurczyć plastikowe materiały, to mała i poręczna maszyna będzie dla Ciebie idealna. W przypadku projektów, które wymagają dłuższej pracy, takiej jak np. przy usuwaniu farby, niezbędna będzie opalarka o większej mocy.

 1. Opalarka gazowa

Urządzenia te zasilane są gazem propanowym lub butanowym. Opalarek gazowych najczęściej używa się w przemyśle i są zwykle spotykane w budownictwie i podczas spawania. Dzieje się tak dlatego, że zasilanie gazowe dostarcza więcej energii, dzięki czemu możliwe jest o wiele szybsze wykonanie zadania. Ponadto opalarki gazowe są bardziej opłacalne w przypadku dużych projektów. Łatwiej też w ich przypadku oszacować koszty związane z użyciem energii. Opalarki gazowe nie ograniczają się jednak tylko do przemysłu. Możesz ich używać w domu do celów rekreacyjnych. Zalecamy jednak ćwiczenie odpowiednich technik bezpieczeństwa przed ich użyciem. Opalarka gazowa ma naprawdę sporo zastosowań!

UWAGA! Opalarki gazowe mogą powodować pożary, jeśli są używane niedbale. Aby temu zapobiec, zachowaj czystość w miejscu pracy i zawsze korzystaj z urządzenia tylko w takim zakresie, jakie proponuje producent!

 1. Opalarka na podczerwień

Opalarki te działają przeważnie w niskich temperaturach – od 150oC do 300oC. To urządzenie jest idealne dla początkujących, którzy potrzebują pistoletu grzewczego, aby ukończyć małe i niewymagające projekty. Weź pod uwagę opalarkę na podczerwień, jeśli chcesz bezproblemowo usunąć farbę. Są tańsze niż pistolety przemysłowe i nadal mogą pomóc w osiągnięciu pożądanego rezultatu. Bezpieczeństwo to kolejna zaleta opalarek na podczerwień. Dzieje się tak dlatego, że wytwarzane przez nie ciepło niskie, aby lepiej chronić użytkownika przed oparzeniami i ulatniającymi się toksynami, a jednoczenie pozwala manipulować różnorodnymi materiałami.

 1. Pistolety przemysłowe

Są wykorzystywane przez profesjonalistów ze względu na swoją moc. Stosuje się je w przy przemysłowym pakowaniu, inżynierii i na placach budowy. Przeciętna opalarka przemysłowa może emitować gorący strumień powietrza nawet do 700oC. Ponieważ są to najpotężniejsze typy opalarek, są też najdroższe.

Jak bezpiecznie używać opalarek?

Opalarki są poręcznymi narzędziami, które można z powodzeniem wykorzystać podczas majsterkowania czy remontu. Stanowią jednak zagrożenie ze względu na wysoką temperaturę, jaką wytwarzają. Mogą więc spowodować poważne oparzenia, dlatego ważne jest, aby poznać kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa przed zakupem swojej pierwszej opalarki:

 • zaopatrz się w parę gogli ochronnych – zabezpieczą one Twoje oczy przed potencjalnymi iskrami pochodzącymi z maszyny,
 • uważaj na kable! Nie będziesz miał tego jeśli Twoim wyborem była opalarka akumulatorowa,
 • załóż maskę z respiratorem do prac, przy których mogą ulatniać się toksyczne gazy,
 • w przypadku skrobania farby kup rękawice odporne na chemikalia,
 • użytkownicy z długimi włosami powinni zawsze je związywać podczas pracy z opalarkami,
 • zadbaj o to, by ubrania, biżuteria i inne elementy nie dotykały urządzenia,
 • upewnij się, że pomieszczenie, w którym używasz opalarki, jest dobrze wentylowane,
 • podczas pracy z delikatnymi materiałami, takimi jak drewno, należy wykonywać powolne, kołowe ruchy,
 • przekonaj się, że obszar roboczy jest pozbawiony wszelkich zanieczyszczeń,
 • zawsze miej przy sobie gaśnicę na wypadek zagrożenia,
 • nigdy nie kieruj włączonej opalarki w kierunku osób i zwierząt – nawet z odległości, która może Ci się wydawać bezpieczna,
 • po użyciu opalarki umieść ją na żaroodpornej powierzchni.

Opalarka - Ranking i Opinie 2023 - Ranking 2023

Poniżej ranking najlepszych produktów w kategorii Opalarka - Ranking i Opinie 2023. Ranking aktualizowany jest codziennie na podstawie danych z serwisu Skąpiec.pl. Poniżej można znaleźć najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingOpalarka - Ranking i Opinie 2023ProducentCena
1Makita HG5012KMakitaAktualna Cena
2Einhell TH-HA 2000/1EinhellAktualna Cena
3TROTEC HyStream 200TrotecAktualna Cena
4Drel - Opalarka elektryczna CON-EHZ-1200DrelAktualna Cena
5FIELDMANN FDHP 202001-EFieldmannAktualna Cena

Opalarka - Ranking i Opinie 2023 - Opinie

 1. Lena
  Posted on 15 sierpnia 2020
 2. Adam
  Posted on 15 lipca 2020
 3. Ana
  Posted on 10 czerwca 2020
 4. Lisa
  Posted on 16 lutego 2019
 5. Hana
  Posted on 6 listopada 2018

Dodaj komentarz