Nadmierna wilgotność powietrza ma destrukcyjny wpływ na stan budynków, ich ścian i podłóg, jakość procesów produkcyjnych, przechowywanie różnego rodzaju artykułów oraz przede wszystkim niekorzystnie wpływa na zdrowie człowieka. Żeby zniwelować poziom wilgotności w pomieszczeniu, powinieneś zastosować dobry osuszacz powietrza. To praktyczne urządzenie przyda się w biurze, w domu, w piwnicy, na budowie lub w zakładzie przemysłowym albo usługowym.
Jak działa osuszacz powietrza?
Na początek warto wspomnieć, że trzeba rozróżnić proste urządzenia sprzedawane jako pochłaniacze wilgoci od omówionych w tym artykule osuszaczy powietrza, które różnią się nie tylko budową ale również sprawnością i funkcjonalnością.
Ze względu na zasadę działania i budowę osuszacze powietrza można podzielić na osuszacze powietrza kondensacyjne i osuszacze powietrza adsorpcyjne.
Osuszacz powietrza kondensacyjny
Najważniejszymi elementami składowymi osuszacza powietrza kondensacyjnego jest sprężarka, parownik, skraplacz, pojemnik na skropliny i wentylator.
Zasada działania kondensacyjnego osuszacza powietrzna jest bardzo prosta. Wilgotne powietrze jest zasysane do wnętrza osuszacza, gdzie trafia do parownika. Dzięki wbudowanej sprężarce parownik jest schłodzony do temperatury poniżej temperatury rosy. Para wodna zawarta w powietrzu skrapla się (kondensuje) na lamelkach parownika, po czym woda ścieka do zbiornika. Następnie osuszone powietrze przechodzi przez parownik, który ponownie je ogrzewa do temperatury zbliżonej do temperatury pomieszczenia, po czym ponownie zostaje wydmuchane na zewnątrz urządzenia (ale w tym samym pomieszczeniu). Niektóre osuszacze są wyposażone w grzałkę, która dodatkowo ogrzewa wypuszczone powietrze, przez co osuszacz staje się jednocześnie grzejnikiem (praktyczne rozwiązaniu na budowie, gdzie nie ma niezależnego ogrzewania).
Dobry osuszacz powietrza może być wyposażony również w filtr powietrza, który na jego wejściu zatrzymuje zanieczyszczenia mechaniczne (pył, kurz itp.), a nawet filtr węglowy, którego zadaniem jest wyeliminowanie nieprzyjemnych zapachów. Najlepsze osuszacze powietrza mogą mieć wbudowaną lampę UV, która działa antybakteryjnie, sterylizując osuszane powietrze.
Dobre osuszacze powietrza są standardowo wyposażone w higrometr mierzący aktualny poziom wilgotności powietrza. Pomiar ten jest wykonywany nie tylko do celów informacyjnych, ale również w celu sterowania pracą urządzenia.
Warto przy tym zwrócić uwagę, czy osuszacz jest wyposażony w higrostat. Jest to urządzenie, które pozwana na ustawienie oczekiwanej przez ciebie wilgotności. Higrostat uruchamia automatycznie osuszacz, gdy wilgotność jest zbyt duża w stosunku do nastawy oraz rozłącza je, gdy poziom wilgotności spadnie poniżej zaprogramowanego progu.
Decydując się na osuszacz kondensacyjny, musisz pamiętać, że jego faktyczna wydajność jest uzależniona od temperatury i wilgotności względnej osuszanego pomieszczenia. Optymalne warunki pracy, to temperatura 30 °C i wilgotność względna 80%. Wydajność osuszacza kondensacyjnego spada wraz ze spadkiem wilgotności i temperatury powietrza. Nie stosuje się go do osuszania powietrza o temperaturze poniżej 12 °C. Wielu producentów podaje w specyfikacji urządzenia wymaganą temperaturę pracy. Zwróć uwagę na ten parametr, przeglądając oferty handlowe.
Zalety osuszacza kondensacyjnego
- Szeroki asortyment, łatwa dostępność na rynku i przystępna cena.
- Niewrażliwy na zanieczyszczenie powietrza.
- Cichy i energooszczędny.
Wady osuszacza kondensacyjnego
- Spadek wydajności wraz ze spadkiem temperatury i wilgotności powietrza.
- Nie nadaje się do pracy w niskich temperaturach.
Osuszacz powietrza adsorpcyjny
Jest to urządzenie wykorzystujące zjawisko adsorpcji, czyli gromadzenia się gazów lub płynów (w tym przypadku wody) na powierzchni ciała stałego (adsorbentu). Najważniejszym elementem osuszacza powietrza adsorpcyjnego i sercem całego układu jest rotor, inaczej mówiąc bęben osuszający, który zbudowany jest z wyprofilowanych blach tworzących osiowe kapilary, pokrytych desykantem, czyli substancją zdolną do adsorpcji wilgoci. W dobrych osuszaczach adsorpcyjnych jako desykant stosuje się na przykład żel krzemionkowy. Bęben jest podzielony na dwa sektory – osuszający i regenerujący. Ponadto w skład urządzenia wchodzi między innymi silnik, filtr, wentylator, nagrzewnica i zbiornik na wodę.
Jak działa osuszacz powietrza adsorpcyjny? Silnik za pomocą przekładni wprawia rotor w powolny ruch obrotowy. W tym czasie na rotor są skierowane jednocześnie dwa strumienie powietrza. Pierwszy to powietrze wilgotne wtłaczane do sektora osuszającego, gdzie po zetknięciu z desykantem wilgoć jest gromadzona na powierzchni bębna. Jednocześnie drugi strumień podgrzanego, gorącego powietrza jest skierowany do sektora regenerującego, gdzie zgromadzona wilgoć jest odbierana, a uzyskane w ten sposób wilgotne powietrze jest wyrzucane na zewnątrz.
Zalety osuszacza adsorpcyjnego
- Stała wydajność bez względu na temperaturę.
- Wysoka trwałość, możliwość mycia rotora
Wady osuszacza adsorpcyjnego
- Wrażliwość na zanieczyszczenie zasysanego powietrza.
- Większe zużycie energii elektrycznej.
Podstawowe parametry osuszaczy powietrza
- Wydajność – Ten parametr definiuje się w litrach na dobę. W przypadku osuszaczy kondensacyjnych producenci podają wydajność podczas pracy w najlepszych dla urządzenia warunkach, czyli w temperaturze 30 °C i wilgotności względnej na poziomie 80%. W przypadku osuszaczy adsorpcyjnych wydajność jest stała w temperaturze 1-30 °C.
- Przepływ powietrza – Parametr podawany w m3/h. Dzięki temu możesz ustalić (znając kubaturę osuszanego pomieszczenia), z jaką częstotliwością nastąpi wymiana całego powietrza w danym pomieszczeniu. Niektórzy producenci podają również kubaturę pomieszczenia, do jakiego jest dedykowany dany model.
- Pojemność zbiornika na wodę – Pojemność zbiornika waha się od 1 do kilku a nawet kilkunastu litrów w zależności od modelu. Większość dobrych osuszaczy powietrza jest wyposażonych w wyłącznik przepełnieniowy, który wyłącza urządzenie, gdy zbiornik na wodę się napełni. Żeby uniknąć ciągłego kontrolowania ilości wody i wylewania jej, możesz skorzystać z opcji stałego odprowadzania wody do sieci kanalizacyjnej za pomocą wężyka. W tym celu niektóre osuszacze są wyposażone w dodatkową pompkę wody.
- Zużycie energii elektrycznej – Moc urządzenia jest podawana w W (watach) lub kW (kilowatach). Najbardziej energochłonne są osuszacze powietrza adsorpcyjne, które pobierają energię potrzebną do napędzania rotora oraz podgrzewania powietrza w sektorze regeneracyjnym.
- Dodatkowe funkcje – Odszranianie (gorącym gazem lub powietrzem)
1. Ranking TOP 20
2. Najlepsze
2.1 Osuszacz CONCEPT Perfect Air Smart OV2216 | Bezpłatny transport
2.2 Trotec Sprężarka bocznokanałowa VE 4 MultiQube
2.3 WARMTEC Przemysłowy budowlany osuszacz powietrza WARMTEC OP-50 50l/dzień do 120m2
3. Najtańsze
3.1 MANN MANN TB 1394/13 x Osuszacz Powietrza TB1394/13X
3.2 ELDOM Osuszacz ELDOM OP600
3.3 Osuszacz ETA Comfort 1630 90000 Biały
4. Porównanie TOP 3
5. Opinie
Ranking TOP 20
Najlepsze produkty: Osuszacz powietrza - Ranking i Opinie 2023
1. Osuszacz CONCEPT Perfect Air Smart OV2216 | Bezpłatny transport
Gdzie kupić:
2. Trotec Sprężarka bocznokanałowa VE 4 MultiQube
3. WARMTEC Przemysłowy budowlany osuszacz powietrza WARMTEC OP-50 50l/dzień do 120m2
Najtańsze produkty: Osuszacz powietrza - Ranking i Opinie 2023
1. MANN MANN TB 1394/13 x Osuszacz Powietrza TB1394/13X
Dane techniczne:
Wydajnoć | Osuszacz powietrza |
2. ELDOM Osuszacz ELDOM OP600
3. Osuszacz ETA Comfort 1630 90000 Biały
Porównanie TOP 3
Jaki osuszacz powietrza wybrać?
Żeby kupić najlepszy osuszacz powietrza, musisz ustalić, jakie będzie jego zastosowanie. Zwróć też uwagę na jego budowę i parametry. Dzięki temu wybierzesz urządzenie najbardziej dopasowane do twoich potrzeb. Poniżej możesz zapoznać się z podziałem osuszaczy powietrza ze względu na zastosowanie.
Osuszacz powietrza domowy
W warunkach domowych osuszacz stosuje się w celu ochrony zdrowia (zbyt wilgotne powietrze jest na dłuższą metę niekorzystne dla organizmu człowieka) lub zapobiegania powstawaniu grzybów i pleśni na ścianach, lub podłogach. (Chociaż nazwa sugeruje używanie osuszacza w domu, to oczywiście z powodzeniem sprawdza się on w innych miejscach, na przykład w pomieszczeniach biurowych.) Producenci starają się, aby osuszacze do użytku domowego były przyjazne dla użytkowników zarówno pod względem praktycznym, jak i estetycznym. Dlatego taki elektryczny osuszacz powietrza cechuje niewielkimi gabarytami, niskim poziomem emitowanego hałasu, niewielkim zapotrzebowaniem na energię elektryczną oraz przyjemną dla oka obudową, najczęściej z tworzywa sztucznego. Wydajność większości osuszaczy domowych zamyka się w zakresie od 5 do 60 l/dobę. Wybierając najlepszy osuszacz powietrza, weź pod uwagę temperaturę powietrza, w jakim będzie pracował. Jeśli ma to być osuszacz powietrza do mieszkania, w którym panuje normalna, pokojowa temperatura, najlepszy będzie osuszacz kondensacyjny. Podobne kryterium możesz przyjąć, wybierając osuszacz powietrza do łazienki. W tym wypadku warto jeszcze zwrócić uwagę na jego wydajność. Jak wiadomo, łazienka jest miejscem, w którym powietrze bywa dużo bardziej wilgotne, niż w innych pomieszczeniach.
Jeżeli natomiast jest ci potrzebny osuszacz powietrza do piwnicy, to nie zapominaj, że przy wyborze odpowiedniego urządzenia ważna jest również temperatura otoczenia. Jeśli masz piwnicę nieogrzewaną i temperatura wewnątrz spada do kilkunastu, a nawet kilku ° C, wtedy należy zastosować osuszacz powietrza adsorpcyjny.
Osuszacz powietrza budowlany
Na placu budowy osuszacze stosuje się między innymi w celu przyspieszenia wysychania ścian (po murowaniu czy tynkowaniu). Najczęściej wybiera się urządzenia o dużej wydajności (20-100 l/dobę) oraz sporym zbiorniku na wodę (lub systemem ciągłego jej odprowadzania). Osuszacze powietrza budowlane są zazwyczaj zamknięte w obudowie stalowej, wytrzymałej na uderzenia. Jeśli szukasz takiego urządzenia, pamiętaj, że w miejscach o dużym zapyleniu nie powinno się stosować osuszaczy powietrza adsorpcyjnych, ze względu na ich wrażliwość na zanieczyszczenia. Dla wygody w transporcie osuszacze stosowane na budowie są wyposażone w ergonomiczny uchwyt i duże koła transportowe.
Osuszacz powietrza przemysłowy
W branżach przemysłowych, gdzie wilgoć jest czynnikiem niezwykle destrukcyjnym (na przykład podczas magazynowania różnego rodzaju towarów wrażliwych na wilgoć – drewna, papieru itp.) warto zastosować profesjonalne osuszacze powietrza przemysłowe, które charakteryzują się wysoką wydajnością, dużymi zbiornikami na skropliny i układami sterowania, które precyzyjnie sterują ich pracą.
Osuszacz powietrza do kompresora
Jest to rozwiązanie stosowane w procesach przemysłowych (w pneumatyce), gdzie wymagane jest zastosowanie sprężonego powietrza o odpowiedniej wilgotności. W tej roli świetnie sprawdza się na przykład adsorpcyjny osuszacz sprężonego powietrza, który najczęściej składa się z dwóch zbiorników wypełnionych substancjami osuszającymi (desykantami). Na rynku jest też sporo rozwiązań kompaktowych, czyli kompresorów z wbudowanym albo scalonym osuszaczem.
A zatem jeśli chcesz kupić dobry osuszacz powietrza, zwróć uwagę na jego parametry, zasadę działania i miejsce zastosowania.
W hotelu w którym pracuję, musieliśmy osuszyć piwnicę i przyjechała firma. Dobry osuszacz powietrza użyli, bo od razu była różnica. Pamiętam, że korzystali z vidaXL, ale to sprzęt, który ma 50L/24h, więc tak naprawdę nie do porównania z tymi sprzętami do kupienia normalnie w sklepach… do użytkowania domowego, że tak powiem. Ale po co komu taki sprzęt, jeżeli nie wykorzystuje go w pełni? No nie ma sensu. Ale jakby ktoś miał zamawiać, to mogę potwierdzić, że sprzęt jak najbardziej będzie robił robotę.
Dobry osuszacz powietrza powinien być dostosowany przede wszystkim do powierzchni mieszkania, pomieszczenia w którym ma działać. Warto zwrócić na to uwagę kupując, bo to niezwykle ważne, żeby po prostu skutecznie działało. Do małych powierzchni jak najbardziej polecam Trocet. Ja posiadam ten do do powierzchni do 31 m² i sobie go chwalę. Sprzęt skuteczny, na najwyższym poziomie. Posiada elektroniczny system odszraniania, wszystkie niezbędne zabezpieczenia, diody i co najważniejsze wydajność osuszania tego urządzenia to maks. 16l/24h.
Tak! Korzystałem z tego sprzętu, pożyczyłem go od kolegi i zdecydowanie polecam. Ususzanie naprawdę skuteczne. U mnie myślę, że na poziomie 10 litrów ale i tak dobry wynik. Co więcej, jest to sprzęt który nie jest aż tak duży, więc spokojnie można go z łatwością wykorzystać. Cenowo wiem że też fajnie wychodzi, bo około 500 zł. Ja nie potrzebuję na co dzień, więc nie było sensu, żeby kupować. Jak dla mnie najważniejsze parametry to właśnie wydajność urządzenia i przystosowanie do powierzchni.
Kupiliśmy mieszkanie, które wymagało osuszania. Długo nie wiedziałem co zrobić i co wybrać. Firmy mają dość wysokie ceny jeżeli chodzi o własne działanie, więc popatrzyłem na dobry osuszacz powietrza. Wypożyczyłem sprzęt, dokładnie model Columbia Vac OPC1000. I wyszło mi to bardzo korzystnie cenowo. Wypożyczyłem na kilka dni, stosowałem w długiej pracy i nie mam zastrzeżeń. Praca cicha, bardzo skuteczna, a cały sprzęt naprawdę ciekawie i prosto wygląda.
Nie jest to na pewno sprzęt, który jest niezbędny, żeby go mieć w domu. Jednak do firmy myślę, że na pewno tak. Sami posiadamy model Concept OV1000 i bardzo sobie chwalimy do osuszania powierzchni. Dzięki temu można pracować znacznie szybciej. Nie wiem jak sprawują się tańsze wersje, ale jeżeli komuś zależy na mocy, to jak najbardziej polecam.