Rozdrabniacz do gałęzi

Rozdrabniacz do gałęzi

Rozdrabniacz do gałęzi Bosch

Porządkując działki, ogrody i sady, coraz chętniej sięgamy po rozdrabniacz do gałęzi. Urządzenia te pozwalają skuteczniej wykorzystać ścięte gałęzie oraz inne zdrewniałe fragmenty roślin, znacząco ułatwiając i przyśpieszając prace porządkowe. Doskonale sprawdzą się przy przycinaniu oraz wycinaniu drzew oraz karczowaniu krzewów. Chcesz wiedzieć więcej o rozdrabniaczach do gałęzi, dowiedzieć się jaki warto kupić, poznać polecane produkty? Zapraszamy do lektury.

Dlaczego warto kupić rozdrabniacz do gałęzi?

Rozdrabniacze pozwalają na sprawne i efektywne pozbycie się drewnianych elementów roślin poprzez ich mechaniczną obróbkę. Po zmieleniu gałęzi, korzeni i innych drewnianych fragmentów roślin powstają ścinki. Można je z powodzeniem ponownie wykorzystać, tworząc z nich naturalny nawóz w kompostowniku, ściółkując glebę, a tym samym zabezpieczając rośliny przed przemarznięciem, czy posypując ścinkami ogrodowe ścieżki. Ścinki można również sprzedać zewnętrznym firmom.

Niegdyś po pracach porządkowych: przycinaniu drzew i krzewów, zabiegach pielęgnacyjnych, karczowaniu krzewów, czy ścinaniu drzew, decydowaliśmy się na palenie pozostałego materiału organicznego. Obecnie stajemy się bardziej świadomi, że takie działanie jest niezwykle szkodliwe dla otoczenia poprzez jego zadymianie, a także stwarzanie zagrożenia pożarem. Poza tym palenie chorych fragmentów roślin z objawami infekcji wirusowych lub bakteryjnych może powodować rozprzestrzenianie się chorób. Do tego dochodzi czynnik ekonomiczny – zdecydowanie lepszym i bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest pozyskanie pożytecznego materiału w formie ścinek niż palenie gałęzi i krzewów.

Jak działa rozdrabniacz do gałęzi?

Budowa oraz zasada działania rozdrabniaczy jest do siebie niezwykle zbliżona. Niezależnie od sposobu ich zasilania i wielkości, ich konstrukcja opiera się na obudowie sprzężonej z elementem tnącym. Poza tym rozdrabniacze do gałęzi mogą być wyposażone w stoły podawcze, czy np. kosze. Do najważniejszych aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu rozdrabniaczy do gałęzi, jest rodzaj napędu oraz typ narzędzia tnącego.

Rodzaj napędu rozdrabniaczy do gałęzi

Od napędu rozdrabniacza uzależniona jest jego funkcjonalność oraz użyteczność. Wyróżniamy rozdrabniacze elektryczne, ciągnikowe oraz spalinowe. Napęd rozdrabniacza determinuje jego mobilność, moc, a także gabaryty.

Rozdrabniacze elektryczne

Elektryczne rozdrabniacze do gałęzi to mniejsze i lżejsze urządzenia, które służą do mniej wymagającej pracy. Ten typ rozdrabniarek sprawdzi się na działkach oraz w mniejszych ogrodach. Rozdrabniacze elektryczne ważą zwykle do 30 kilogramów i pozwalają na łatwy transport.

Poza tym są urządzeniami o prostej budowie oraz podstawowej funkcjonalności – nie są wyposażane w automatyczne stoły podawcze oraz w inne dodatkowe akcesoria ułatwiające i przyśpieszające pracę. Naturalnie, rozdrabniarki elektryczne są mniej wydajne i mogą pracować z gałęziami o mniejszych średnicach.

Rozdrabniacze spalinowe

Rozdrabniacze spalinowe są większą grupą rozdrabniarek. Zwykle wyposażane są w silniki spalinowe o mocy od 1 do nawet 10 KM (w przypadku rozdrabniaczy nieprzemysłowych). Są to większe i cięższe urządzenia dedykowane bardziej zaawansowanym i wymagającym pracom. Radzą sobie z większymi gałęziami oraz fragmentami korzeni. Wykorzystuje się je głównie w sadach oraz sporych ogrodach, w których dostęp do sieci elektrycznej jest niemożliwy lub bardzo utrudniony. Rozdrabniacze spalinowe wyposażane są zwykle w dodatkowy osprzęt ułatwiający pracę oraz poprawiający jej bezpieczeństwo – np. w automatyczny podajnik, bieg wsteczny lub kosz na ścinki.

Rozdrabniacze ciągnikowe

Największa grupa rozdrabniaczy, które montuje się do ciągników i zasila za pośrednictwem paska klinowego. Tego typu urządzenia dedykowane są pracy przemysłowej i wykorzystywane w dużych sadach, lasach oraz dużych ogrodach.

Elementy tnące wykorzystywane w rozdrabniaczach do gałęzi

Jest to kolejny istotny aspekt, na który powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem rozdrabniarki. Od systemu tnącego w dużej mierze zależy efektywność, żywotność i funkcjonalność rozdrabniaczy do gałęzi.

Rozdrabniacze turbinowe

Są to najbardziej efektywne, jednak wymagające najwydajniejszego zasilania rozdrabniacze. Zasada ich działania opiera się na cięciu drewnianych fragmentów roślin nożami, które montowane są na obrzeżach turbiny, w którą wpadają gałęzie. Systemy turbinowe spotkamy w najwydajniejszych rozdrabniarkach spalinowych.

Rozdrabniacze zębatkowe

Kolejne skomplikowane rozdrabniacze, które dedykowane są pracy z największymi gałęziami. Odznaczają się dużym momentem i siłą nacisku, a także dużą wydajnością oraz żywotnością. Niemniej, wymagają one wydajnego zasilania.

Rozdrabniacze z nożami ślimakowymi

Rozdrabniarki wyposażone w systemy noży ślimakowych są wydajne, oferują sporą moc cięcia i nie wymagają zbyt dużej mocy do pracy. Rozdrabniarki tego typu oferują długi czas eksploatacji i dedykowane są bardziej wymagającym pracom w małych sadach i ogrodach.

Rozdrabniacze nożowe

Najprostsze i najtańsze konstrukcje odznaczające się najmniejszą efektywnością i żywotnością. Dedykowane są do nieskomplikowanych i niezbyt wymagających prac na małych fragmentach roślin i gałęziach o najmniejszych średnicach. Wykorzystuje się je głównie do dorywczych prac w ogródkach i na działkach.

Rozdrabniacz do gałęzi - Ranking 2018

Poniższy ranking zawiera listę najpopularniejszych produktów w kategorii Rozdrabniacz do gałęzi. Mamy nadzieję, że propozycje te pomogą w wyborze najlepszego sprzętu. Ranking aktualizowany jest codziennie i jest udostępniany przez porównywarkę cen Skąpiec.pl.

TOP 5 Rozdrabniacz do gałęzi Producent Cena
1Makita UD2500MakitaAktualna Cena
2Fieldmann FZD 4010-EFieldmannAktualna Cena
3Hecht 6173HechtAktualna Cena
4Fieldmann FZD 4020-EFieldmannAktualna Cena
5Hecht 624 BOXHechtAktualna Cena

Rozdrabniacz do gałęzi” - Opinie i komentarze (3)

  1. Trochę się pozastanwiałem, trochę poszukałem, ale jednak padło na rozdrabniacz do gałęzi Makita. Jednak dobra forma, bardzo dobra jakość.

  2. Nigdy nie słyszałam o takim sprzęcie, ale warto wiedzieć jaki rozdrabniacz do gałęzi wybrać. Jest to ciekawy artykuł, który opisuje dokładnie na jakie parametry zwrócić uwagę. Nigdy nie wiedziałam ile kosztuje taki najlepszy rozdrabniacz do gałęzi, a teraz jestem przynajmniej zorientowana.

  3. Mam duży ogród i taki rozdrabniacz do gałęzi bardzo mi się przydaje szczególnie jak przycinam krzewy i takie tam . ja mam akurat model taki Faworyt FRS 65BS i uważam że jest ok

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *