Stacja lutownicza

Stacja lutownicza

Stacja lutownicza Weller

Lutownica to urządzenie stanowiące obowiązkowe wyposażenie warsztatu każdego elektronika i elektronika-serwisanta. Dobra stacja lutownicza pomoże zaoszczędzić czas i wykonać pracę z większą precyzją, co w przypadku lutowania odgrywa bardzo ważną rolę.

Dobra stacja lutownicza to sprzęt, który będzie służył nam przez lata – ale jaki model wybrać, żeby nie żałować?

Czym jest stacja lutownicza?

Jest to dosyć zaawansowane narzędzie, w którym elektronika czuwa nad regulacją oraz stałością temperatury grotu. Stacja może mieć na wyposażeniu różne typy lutownic (praktycznie zawsze w zestawie jest lutownica oporowa) oraz innych narzędzi pomocniczych.

Jak jest zbudowana stacja lutownicza?

Podstawę stanowi zasilacz z regulacją temperatury (w formie przycisków lub pokrętła). Obudowa jest zrobiona ze wzmocnionego tworzywa sztucznego lub z metalu. Od zasilacza wychodzi przewód, do którego podłącza się kolbę lutowniczą (rączkę). Co ciekawe, duże, profesjonalne stacje lutownicze mają możliwość pracy na 3, a nawet 4 kolbach jednocześnie (na jednakowej lub innej temperaturze, w zależności od zaawansowania sprzętu).

Jak to działa?

Na końcu rączki jest zamocowany metalowy grot, który rozgrzewa się za pomocą grzałek. Groty są wymienne i pozwalają na dostosowanie urządzenia do różnych wyprowadzeń montowanych (albo demontowanych) elementów. Nowocześniejsze urządzenia mają możliwość wymiany prętu na gorąco, przez co praca z nimi jest szybsza. Z bardziej przydatnych akcesoriów warto wspomnieć o rączce na grot, która może być na stałe przyczepiona do stacji lub być osobnym akcesorium (częstsze rozwiązanie).

Co jest ciekawe, w zależności od producenta i modelu na jaki się zdecydujemy, możemy dokupić inne groty, rączki, a także niedołączone w standardzie elementy do zestawu. Daje to możliwość skomponowania kilku zestawów bazujących na jednej stacji.

Produkcja lutownic jest ukierunkowana na lutowanie przewodów o niewielkich wymiarach, dlatego moc urządzeń lutujących nie jest bardzo wysoka (na ogół nie przekracza kilkudziesięciu watów). Większą moc mają lutownice, których używa się np. do lutowania rynien lub innych blach – moc takich urządzeń sięga 400, a nawet 500 Watt.

Jeśli pracujesz jako elektronik, zdecydowanie powinieneś w swoim warsztacie mieć lutownicę grzałkową, chociaż jej cena nie jest niska oraz dobrą stację lutowniczą. Dlaczego dobrą? Dlatego, że lutownice i stacje lutownicze są sprzętem trwałym, więc warto wyposażyć się w urządzenie funkcjonalne i ergonomiczne. Skoro jest to inwestycja na lata, nie powinniśmy też zbyt mocno oszczędzać na zakupie narzędzia naszej pracy.

Poza zakupem stacji lutowniczej konieczny będzie zakup specjalnej pasty oraz cyny. Na Cynę należy zwrócić szczególną uwagę, jeśli chodzi o skład. Dużo lepsze parametry ma cyna mieszana z ołowiem niż sama cyna „ekologiczna” (w mieszance zwanej popularnie cyną ten pierwiastek stanowić powinien około 60% roztworu).

Jak bardzo zmieniają się modele stacji lutowniczych?

Nie są to duże różnice. Wizualnie sprzęt nie odbiega od tego, którego używano 20 lat temu. Stosunkową nowością można nazwać wyświetlacz pokazujący temperaturę, jednak nie jest to dodatek, który jakoś znacząco wpływa na ergonomie urządzenia. Najstarsze modele wyparł z rynku system ESD polegający na uziemieniu grotu w celu zapobieżenia wyładowaniom elektrostatycznym w czasie pracy.

Dodatkowe funkcje elektroniczne to coś nowego. Obejmują one:

  • precyzyjną regulację oraz stabilizację temperatury pracy,
  • szybkie nagrzewanie grotu,
  • energooszczędne rozwiązania,
  • blokadę bezpieczeństwa przed nieupoważnionym użytkownikiem – np. wpisywanie kodu PIN każdorazowo przed uruchomieniem urządzenia.

Dzięki możliwości dokładnej regulacji temperatury, niektóre urządzenia są w stanie wykonywać lutowania wysokiej jakości cyna bezołowiową (a wymaga to naprawdę wysokiej i stałej temperatury).

Coraz większa jest też oferta stacji lutująco – rozlutowujących. Cena tych urządzeń nie spada poniżej 2000 zł, jednak dla zakładów serwisowych wydaje się to być rozwiązanie optymalne.

Rączki do rozlutowywania podłącza się zmiennie z rączkami do lutowania lub do oddzielnego złącza. Niektóre stacje mają też układy grzewcze dla systemów na gorące powietrze albo nadmuch gorącego powietrza, co ułatwia i przyspiesza prace serwisowe.

Jak wybrać dobrą stację lutującą?

Wszystko zależy od naszych potrzeb. Jeśli z urządzenia będziemy korzystać okazjonalnie, to nie ma sensu kupowanie najdroższego dostępnego modelu, bo urządzenia, chociaż różnią się ergonomią i parametrami technicznymi oraz funkcjonalnością, w zasadzie mają do wykonania to samo zadanie i sobie z nim radzą. Zanim kupisz urządzenie przymierz się do niego – sprawdź, czy rączka dobrze leży w dłoni, czy łatwo zmienia się grot itp. Ważne są także ceny grotów, kasetek i kolb lutowniczych, bo wpływają na koszty eksploatacji. Wybierzmy najlepsze dla nas rozwiązanie, ponieważ urządzenie posłuży na pewno przez długie lata.

Stacja lutownicza - Ranking 2018

Poniższy ranking zawiera listę najpopularniejszych produktów w kategorii Stacja lutownicza. Mamy nadzieję, że propozycje te pomogą w wyborze najlepszego sprzętu. Ranking aktualizowany jest codziennie i jest udostępniany przez porównywarkę cen Skąpiec.pl.

TOP 5 Stacja lutownicza Cena
1Pace ST-50Aktualna Cena
2Stamos Soldering S-LS-11Aktualna Cena
3GOOT RX-802ASAktualna Cena
4PACE ST50Aktualna Cena
5Stamos Soldering S-LS-17Aktualna Cena

Wpis dotyczy:

  • jaka stacja lutownicza
  • stacje lutownicze ranking

Stacja lutownicza” - Opinie i komentarze (2)

  1. To zestawienie bardzo mi się podoba! Potrzebne mi będzie niedługo, bo będę musiała kupić prezent dla dziadka, a wiem, że taki prezent sprawiłby mu radość. Nie wiedziałam wcześniej na co zwrócić uwagę, a teraz wiem! Dzięki!

  2. Sama nie używam często takiego sprzętu ale jednak w domu czasami się przydaje. Może nie dokładnie w domu, a raczej w piwnicy warto coś takiego mieć. Fajnie, że pokazujecie, że dobra stacja lutownicza nie musi być wcale droga, a taka do domowego wykorzystania może kosztować mało a być dobra i wystarczyć na wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *