Wyrzynarka

Wyrzynarka

Wyrzynarka to elektronarzędzie, którym można wykonywać zarówno proste, jak i zakrzywione lub poprzeczne cięcia, a także fazowanie i inne niestandardowe czynności. Dobra wyrzynarka może być używana do cięcia różnych materiałów, w tym drewna, metali, plastiku, płytek ceramicznych. Według profesjonalistów najlepsza wyrzynarka może zastąpić kilka innych elektronarzędzi, takich jak chociażby piła tarczowa i taśmowa.

Co to jest wyrzynarka?

Wyrzynarka to lekka piła mechaniczna – ważąca mniej niż 3 kg, używana do cięcia drewna, materiałów kompozytowych, takich jak płyta wiórowa oraz metali nieżelaznych. Jest zaprojektowana do wykonywania prostych lub zakrzywionych cięć, do cięcia pod kątem od 90° do 45° i do pracy nawet na cienkich podporach. Standardowa wyrzynarka ma głębokość cięcia od 45 do 100 mm, jednak jakość cięcia jest lepsza na płytszych głębokościach. Na rynku można znaleźć wiele modeli, które różnią się od siebie mocną silnika, prędkością, dodatkowymi funkcjami i ciężarem. Jak więc wybrać taką wyrzynarkę, która sprosta naszym oczekiwaniom i przetrwa lata pracy? Na za zwracać uwagę przy jej zakupie?

Moc silnika wyrzynarki

Dwa rodzaje wyrzynarek dostępnych na rynku (przewodowe i bezprzewodowe) będą miały różne prędkości obrotowe silnika od około 4-7A lub 18-20V – ampery odpowiadają modelom przewodowym, a volty bezprzewodowym. Im mocniejszy silnik, tym łatwiej będzie nam ciąć i pracować na twardych materiałach. Najczęściej jednak moc silnika określana jest w watach, więc to na ich podstawie najłatwiej oszacować, jakie urządzenie sprawdzi się u nas najlepiej.

Wybór mocy silnika wyrzynarki zależy od zadania, jakie planujemy nią wykonać:

 • 350W – małe projekty DIY, niska wydajność i płytkie cięcia,
 • 500W – często łączy się z głębokością cięcia od 60 do 70 mm dla drewna, 5 mm dla stali i 10 mm dla aluminium,
 • 700W – pozwala na głębokość cięcia około 100 mm dla drewna, 10 mm dla stali i 30 mm dla aluminium,
 • 850W – te same głębokości cięcia co przy 700W, ale urządzenie jest bardziej komfortowe w użyciu.

Najlepsza wyrzynarka to oczywiście taka, która ma sporo mocy!

Ustawienia prędkości pracy wyrzynarki

W przeciwieństwie do znacznej grupy innych elektronarzędzi, prędkość wyrzynarki wyrażona jest liczbą impulsów/skoków uderzeniowych na minutę (SPM) zamiast liczby obrotów na minutę. Większość modeli na rynku będzie miała maksymalną prędkość 3000 SPM, co jest wystarczające dla prawie każdego projektu.

Ważniejsza natomiast jest tu obecność i liczba ustawień zmiennej prędkości. Najbardziej zaawansowane modele zapewniają od 4 do 7 ustawień prędkości, co umożliwia użytkownikowi dużą elastyczność i precyzję przy pracy – to naprawdę świetne wyrzynarki! Głębokie cięcia w gęstym twardym drewnie wymagają dużej prędkości, podczas gdy twarda stal potrzebuje znacznie wolniejszych uderzeń ostrza.

Najprostszy podział prędkości w przypadku wyrzynarek prezentuje się następująco:

 • Powolne – od 500 do 1000 SPM – dla ceramiki, płytek ściennych lub szkła.
 • Normalne – 1500 do 2000 SPM – dla metali nieżelaznych i tworzyw sztucznych.
 • Szybkie – większe niż 2000 SPM – dla drewna.

Wskazówka. Wiele ustawień zmiennej prędkości jest ważne, ale nie zawsze jest niezbędne. Jeśli zajmujemy się prostymi i powtarzalnymi projektami, to dobra wyrzynarka z mniejszą ilością zmiennych ustawień prędkości będzie także dla nas odpowiednia.

Cięcia pod skosem – możliwość zmiany kątów

Podczas gdy ostrze wyrzynarki spędza przeważnie swój czas w pozycji pionowej, to większość z tych maszyn pozwala na przechylenie ostrza w celu cięcia pod kątem. Zazwyczaj obluzowanie pojedynczej śruby umożliwia przechylenie do 45° w dowolnym kierunku.

Wielu producentów dobrych wyrzynarek zapewnia wbudowany klucz imbusowy do regulacji przechylenia brzeszczotu, jednak niektórzy z nich stosują jeszcze lepsze rozwiązanie – wbudowaną dźwignię, która rozluźnia i napina podstawę, aby umożliwić wybór odpowiedniego kąta. Podstawy tych wyrzynarek przesuwają się w przód i w tył, a także blokują się pod kątem 45° lub 90°, eliminując potrzebę stosowania kwadratów lub kątomierza w celu ustawienia tych powszechnie używanych kątów.

Wskazówka. Im więcej ustawień fazowania (niektóre modele zapewniają przyrosty o 15 i 30 stopni, dzięki czemu oferują wyższy poziom precyzji), tym lepsza i bardziej wszechstronna będzie wyrzynarka.

Cięcie różnych materiałów wyrzynarką

Im większa moc silnika wyrzynarki i bogatsze możliwości uświetnienia prędkości pracy, tym lepiej spisze się ona przy cięciu wszelakich materiałów. Nie zawsze bowiem najszybsza maszyna będzie odpowiednia dla wszystkich tworzyw, tak samo jak i słaba nie poradzi sobie z idealnym cięciem. Najlepsza wyrzynarka poradzi sobie ze wszystkim. Co zatem można ciąć przy pomocy wyrzynarki?

 • deski z litego drewna,
 • panele podłogowe,
 • PVC,
 • drewniane listwy,
 • sklejki,
 • metale nieżelazne – m.in. aluminium, miedź
 • szkło,
 • płytki ceramiczne.

Wskazówka. Jeśli nie ma zbyt wielu informacji na temat wydajności cięcia wyrzynarki, można oszacować ją na podstawie skoków na minutę oraz mocy silnika. Im większa moc, tym z twardszym materiałem poradzi sobie dany model.

Ruch wahadłowy

Jest to bardzo ważna część pracy wyrzynarki. Ruch wahadłowy wykorzystuje mechanizm oscylacyjny do poruszania ostrzem w lekkim ruchu kołowym podczas ruchu posuwisto-zwrotnego. Ostrze porusza się do przodu po skoku w górę (kierunek, w którym tną zęby), pomagając w szybszym i bardziej agresywnym cięciu, a następnie cofa się po suwie powrotnym, utrzymując brzeszczot z dala od materiału. Dzięki temu nie tylko niweluje się ryzyko poszarpania powierzchni, ale również znika problem z nadmiernym powstawaniem trocin i pyłu. Dodatkowo ruch wahadłowy pozwala utrzymać na dłużej ostrość piły.

Jedynym minusem ruchu oscylującego jest to, że nie jest zalecany do materiałów delikatnych, ponieważ może powodować pękanie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w niektórych modelach wyrzynarek wystarczy jedynie odwrócić ostrze (tak, by cięcie następowało od dołu), aby uniknąć tego problemu.

Ponieważ różne rodzaje cięć w odmiennych materiałach wymagają innych ustawień ruchu wahadłowego, dobrej jakości wyrzynarki umożliwiają wieloraki wybór ilości ruchów oscylujących na minutę – więcej dla prostych, szybkich cięć w porowatych materiałach, mniej dla zakrzywionych cięć w zbitych tworzywach.

Wskazówka. Im więcej ustawień ruchu wahadłowego ma wyrzynarka, tym lepiej dla użytkownika, zwłaszcza wtedy, kiedy tnie on różne materiały. Jeśli pracujemy z tymi samymi lub bardzo podobnymi tworzywami przez cały czas, to nie musimy zwracać większej uwagi na różnorodność opcji.

Wymiana i wybór ostrza do wyrzynarki

Łatwość zmiany ostrzy jest ważnym czynnikiem, który w znaczący sposób wpływa na użytkowanie wyrzynarki. Aby wymiana brzeszczotów była szybsza i mniej uciążliwa, najlepsze maszyny zawierają zautomatyzowany mechanizm, który nie wymaga stosowania żadnych narzędzi. Wszystko, co musimy zrobić, aby zmienić ostrza w tak zaawansowanych modelach, to po prostu pociągnięcie dźwigni.

Brzeszczoty są przeważnie wykonane ze stali węglowej, jednak do konkretnych materiałów zalecane jest korzystanie z preferowanych ostrzy, które mogą się składać z kilku stopów metali. Najważniejszą jednak różnicą jest sama budowa brzeszczotów i kształt zębów:

 • falowane – do cięcia na wprost,
 • skośne – do cięcia precyzyjnego,
 • szeroko rozstawione – do cięcia szybkiego,
 • skośne i szeroko rozstawione – do cięcia zgrubnego.

Wskazówka. Wybór odpowiedniego ostrza ma zasadnicze znaczenie dla estetyki pracy, jednak nie jest kluczowy w kwestii samego cięcia.

Dmuchawa i odpylacz

Usuwanie wiórów i pyłu nie tylko sprawia, że ??używanie wyrzynarek jest przyjemniejsze, ale jest także niezbędne, żeby zobaczyć linię, po której chcemy ciąć. Niektóre modele rozwiązują ten problem za pomocą dmuchawy lub kolektora pyłu. Dmuchawa stosuje strumień powietrza w celu usunięcia pyłu, a odpylacz z kolei zasysa go. Kolektory są uważane za lepsze, ponieważ minimalizują ryzyko uszkodzenia wzroku użytkownika, a także przyczyniają się do mniejszego bałaganu powstającego przy pracy. Ich wadą jest to, że prawie zawsze są sprzedawane osobno.

Dodatkowe funkcje wyrzynarki

W zależności od zadania, jakie musimy wykonać, możemy użyć wyrzynarki z różnymi dodatkowymi opcjami, które ułatwiają pracę. Należą do nich:

 • System automatycznej wymiany ostrzy.
 • System odsysania pyłu i wiórów.
 • Oświetlenie LED – zapewnia niezaprzeczalnie lepszy komfort i kontrolę nad cięciem.
 • Równoległa prowadnica tnąca lub prowadnica lasera – minimalizują ryzyko znoszenia ostrza na boki w czasie pracy.
 • Stopka przechylna – do cięcia pod kątem do 45° z dużą dokładnością.
 • Osłona przeciwrozbryzgowa – zmniejsza ilość wiórów wypełniając przestrzeń wokół ostrza, co jest niezwykle przydatne w przypadku laminatów.
 • Rękojeść z zaciskiem lub grzybkiem – pierwszy z nich jest uważany za wygodniejszy, drugi za bardziej precyzyjny.
 • Wnęka na ostrza – umożliwia szybką wymianę brzeszczotów.
 • Model bezprzewodowy – zapewnia większą zwrotność ze szkodą dla mocy i precyzji. Dodatkowo generuje problem z doborem i ładowaniem baterii.

Na jaką wyrzynarkę się zdecydować?

Okazjonalny użytkownik, który bardzo rzadko będzie ciął jedynie sklejki o grubości 12 mm, może zdecydować się na wyrzynarkę o mocy silnika 500W i głębokością cięcia do 60 mm.

Z kolei osoby, które chcą wykonywać wszelkie przydomowe prace, które obejmują np. przycinane paneli lub tworzenie własnych mebli, mogą zainwestować w 700W wyrzynarkę pozwalająca na cięcie w głębokości 90 mm w drewnie, 30 mm w metalach nieżelaznych i 10 mm w blachach stalowych. Z funkcji dodatkowych warto w takim przypadku wypatrywać także prowadnic, odsysania pyłu i napędu o zmiennej prędkości (jest to niezbędne, by wykonać różnorodne zadania).

Profesjonaliści powinni szukać najlepsze wyrzynarki o najwyższej jakości. Istotne będą tu wszystkie wyżej wymienione czynniki, takie jak moc silnika, ruchy wahadłowe, łatwość wymiany brzeszczotów itd. Nie mniej ważnym aspektem są tutaj także ergonomiczne uchwyty i zintegrowana dmuchawą dla większego komfortu i łatwiejszego użytkowania.

Wyrzynarka - Ranking 2022

Poniżej ranking najlepszych produktów w kategorii Wyrzynarka. Ranking aktualizowany jest codziennie na podstawie danych z serwisu Skąpiec.pl. Poniżej można znaleźć najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingWyrzynarkaProducentCena
1Dremel Moto Saw MS20Aktualna Cena
2DeWalt DCS334NAktualna Cena
3RYOBI RJS1050-KAktualna Cena
4DeWalt DCS334P2Aktualna Cena
5Bosch EasyCut 50Aktualna Cena

Wyrzynarka - Opinie

 1. Jacek
  Posted on 16 lutego 2018
 2. Kasia
  Posted on 28 maja 2018
  • ewa539
   Posted on 6 czerwca 2018
 3. Miras
  Posted on 3 października 2019
 4. Andrzej
  Posted on 10 czerwca 2020

Dodaj komentarz