Tokarka do drewna

Tokarka do drewna - Ranking i Opinie 2024

Tokarstwo to sztuka najwyższej klasy sięgająca początku VI wieku. Dzięki niej możesz stać się twórcą, zamieniając zwykły kawałek drewna w wspaniałe arcydzieło. Nie uda się to jednak bez odpowiedniego sprzętu, dlatego wybór tokarki jest istotną kwestią. Jak kupić dobrą tokarkę do drewna i na co zwracać uwagę przy jej wyborze?

Co warto wiedzieć przed zakupem tokarki do drewna?

Przed zakupem tokarki do drewna warto poświęcić chwilę, aby zastanowić się nad tym, jakie właściwie są Twoje wymagania i czego potrzebujesz od tego urządzenia. Zacznij od zadania sobie trzech pytań:

  • Jak duże przedmioty chce stworzyć dzięki tokarce?
  • Ile mam miejsca na nową tokarkę?
  • Ile mogę wydać?

Odpowiedź na nie pomoże Ci zawęzić grupę produktów. Tokarki są dostępne w małych, średnich i dużych rozmiarach. Jeśli masz zamiar zrobić długopisy, części do gier planszowych, młynki do pieprzu lub inne małe projekty, to mała tokarka do drewna sprawdzi się u Ciebie świetnie. Z kolei jeśli chcesz na tokarstwie oprzeć swoją działalność gospodarczą, tworzyć elementy mebli lub dekoracji wnętrz, to przyda Ci się o wiele większa maszyna. Co zatem jest ważne?

  1. Montaż tokarki

Rodzaje projektów, które planujesz wykonać, określają model tokarki do drewna, którą możesz kupić. W przypadku niewielkich przedmiotów najwięcej skorzystasz na tokarce stołowej. Z kolei jeśli Twoim celem jest wytwarzanie takich rzeczy jak nogi stołowe, miski, lampy, wazony, kije baseballowe itp., to będziesz potrzebować ciężkiej tokarki podłogowej.

  1. Rozmiar przestrzeni roboczej

Jeśli zdecydujesz się na większą tokarkę modelu podłogowego, musisz zapewnić jej przestrzeń, która poradzi sobie z szerokością tego narzędzia w miejscu pracy. Wymiary tokarki do drewna podane są jako średnica długości największego materiału, który może się w niej obracać. W związku z tym w tokarce o rozmiarach 180×600 mm zmieści się kawałek drewna o średnicy 180 mm i długości 600 mm. Najbardziej popularne modele tokarek podłogowych mogą mieć wymiary 250×1000 mm. Nie należy również zapominać o tym, że maszyna ta znajduje się na masywnych nogach, a przy jej głowicy umiejscowiony jest panel stresujący, który również zajmuje nieco powierzchni. Znajdź więc dla tokarki taką pozycję, która jest wygodna i łatwo dostępna, ponieważ jest to maszyna, której nie chcesz przemieszczać w swoim warsztacie.

  1. Wielkość tokarki

W zależności od budżetu, dostępnej przestrzeni roboczej i czasu, w jakim planujesz używać tokarki, większa maszyna zazwyczaj jest lepszym wyborem, ponieważ jest bardziej uniwersalna. W dużej tokarce do drewna możesz wykonać małe projekty bez jakichkolwiek strat na jakości, a w drugą stronę niestety już nie można tego zrobić. Co prawda da się podzielić przedmiot na kilka części, a następnie go skleić, ale to nigdy nie będzie wyglądać tak estetycznie, jakby było od razu wykonane z jednego kawałka drewna. Jeśli zamierzasz używać swojej tokarki jako podstawowego środka do obróbki drewna, to zainwestuj w model tokarki podłogowej.

  1. Zmienna a stała prędkość

Szybkość tokarek można regulować ręcznie lub elektronicznie. Wygodniejsza jest wersja elektroniczna, ponieważ zapewnia różne i bardziej dokładne zakresy prędkości w porównaniu do ręcznej zmiany, która ogranicza do wybranych opcji odgórnie narzuconych przez producenta. Oba rozwiązania działają dobrze, ale dobra tokarka do drewna ze zmienną prędkością pozwala dostosować ją do pracy w zależności od rodzaju drewna. Niektóre kłody wymagają bardziej delikatnego traktowania, by nie niszczyły się w trakcie obróbki. Dodatkowo z ręczną zmianą prędkości wiąże się również wymiana pasa, co może być nieco uciążliwe i czasochłonne.

  1. Akcesoria

Upewnij się, że kupujesz tokarkę ze standardowymi gwintami, gdyż w przeciwnym wypadku możesz być później sfrustrowany, gdy Twoje umiejętności się rozszerzą, a nadal będziesz musiał pracować z ograniczą liczbą akcesoriów. Zwróć też uwagę na to, żeby w podstawowym wyposażeniu znalazły się przynajmniej dwa kły robocze – MT2 i MT3, klucz płaski oraz kilka sztuk zewnętrznych uchwytów. W przypadku bonusowych akcesoriów warto szukać tarczy zaciskowej, podtrzymki ruchomej, trzpienia uchwytu tokarskiego, kła obrotowego oraz kompletu noży. Z takim zestawem prawdopodobnie poradzisz sobie już z większością projektów, a często są one dodawane do tokarek kosztujących mniej niż 3000 zł.

  1. Budowa maszyny

Poza tymi podstawowymi kwestiami, należy również zwrócić uwagę na ciężar, jakość konstrukcji, tj. odlewane/szlifowane łoże tokarskie, wytrzymałe żeliwne nogi i moc silnika Twojej tokarki. Pamiętaj, aby dokładnie rozważyć następujące zmienne:

  • elastyczność

Wielkim plusem tokarki podłogowej jest obrotowa główka. Wielu profesjonalistów korzysta z tej funkcji, ponieważ można odchylić tę część od łoża i dzięki temu obracać dużymi kawałkami drewna, by stworzyć np. miski, które nie wymagają funkcji stabilizującej, jaką zapewnia konik. Jeśli kupujesz dużą tokarkę do drewna, upewnij się, że posiada stożek MT2 lub większy. W przypadku tokarki stołowej zadbaj o to, by mieć bardzo mocną podstawkę lub ławkę, która odpowiednio obsługuje rozmiar i wagę zakupionego narzędzia.

  • żeliwne łoże

Dobra tokarka do drewna musi mieć stabilny fundament, a ten zaczyna się od łoża tokarki. Ta belka, często wykonana z żeliwa, musi być ciężka, aby utrzymać drgania tokarki, gdy drewno obraca się na silniku. Nawet najmniejsze wibracje mogą sprawić, że obrócenie części jest trudne (nie wspominając już o niebezpieczeństwie, jakie to stwarza), więc nie poddawaj się próbie zakupu lekkiej tokarki dla mobilności. Jak na ironię, im cięższa i solidniejsza podstawa, tym łatwiejsze będzie korzystanie z tokarki.

Ważne! Wg ekspertów łoże z żeliwa jest najlepsze do obróbki drewna, ponieważ tłumi drgania sprawniej niż w przypadku stalowych części. Ciężar żeliwa zapewnia także stabilność i sztywność w stosunku do ruchu odśrodkowego obrabianego przedmiotu. Warto zadzwonić do producenta lub sprawdzić stronę internetową pod kątem rodzaju materiału użytego do produkcji konkretnej tokarki.

  • drgania

To naturalne, że nawet najlepsza tokarka do drewna wibruje i czasami się trzęsie, gdy waga użytego drewna jest niezrównoważona. Ważne jest więc to, aby zniwelować nawet najmniejsze drgania, jakie może mieć tokarka, gdy nie jest włączona. Podczas montażu przedmiotu obrabianego w tokarce należy go wyśrodkować tak, aby zredukować wszelkie wibracje, które mogą wystąpić podczas rozpoczynania pracy.

Wskazówka. Nie masz ławki, na której można zamocować tokarkę stołową? Nie ma problemu. Za nieco więcej pieniędzy można kupić stoisko. Tylko upewnij się, że jest dobrej jakości i sprawnie tłumi wibracje.

  • jakość

Nie da się ukryć, że im lepszy sprzęty, tym bardziej może pomóc Ci w zapewnieniu wysokiej jakości pracy, jednak wiele rzeczy należy wziąć pod uwagę, szukając najlepszego rozwiązania dla Twoich potrzeb. Upewnij się, że zakupiona przez Ciebie tokarka składa się z trwałych, ciężkich komponentów i pochodzi od renomowanego producenta. Sprawdź wszystkie elementy, szczególnie konik, gdyż ten powinien się łatwo przesuwać, ale musi nadal mocno blokować się na łożu tokarki. Zadbaj o to, żeby ta część była wykonana z żeliwa i wyrównana ze środkiem wrzeciona, ale nadal miała możliwość regulacji w górę i w dół oraz zablokowania za pomocą dźwigni.

  • silnik

Nie zapomnij rozważyć mocy silnika podczas wyboru tokarki do drewna. Małe tokarki do drewna zazwyczaj posiadają od 1/3 koni mechanicznych, co jest zalecanym minimum, aby wykonać małe projekty wymagające jedynie lekkiego rzeźbienia. Silnik z 1 KM powinien być stosowany w tokarkach do średnich projektów, a przy realizacji tych największych należy zastosować silnik o mocy 2 lub 3 koni.

Ważne! Niezależnie od wybranej przez Ciebie mocy silnika pamiętaj o tym, że praca przy każdej tokarce jest niebezpieczna! Zawsze korzystaj z gogli ochronnych i masek przeciwpyłowych oraz zadbaj o to, by żaden przedmiot, w tym rękawy Twojego ubrania, nie znalazły się zbyt blisko obracającego się materiału.

  • przycisk zasilania

Jednym z aspektów używania tokarki do drewna, który można przeoczyć, jest umiejscowienie i rozmiar przełącznika zasilania. W ostatnich latach wielu producentów tokarek stołowych wprowadziło na urządzeniach duże przełączniki, aby umożliwić użytkownikowi wyłączenie tokarki za pomocą nóg, jeśli ręce są zajęte podparciem przedmiotu obrabianego. Nie jest to może kluczowa kwestia, ale na pewno wpływa na bezpieczeństwo i pozwala szybko zareagować w przypadku awarii lub innych zdarzeń losowych.

  1. Konserwacja

Pomimo dość prostej konstrukcji tokarki do drewna wymagają konserwacji, a podstawowe czyszczenie powinno się wykonywać po każdorazowym zakończeniu pracy. Nie jest to jednak zbyt uciążliwe, a pozwala podnieść wydajność urządzenia i zapewnić mu długowieczność. Oprócz tego warto także regularnie:

  1. smarować ruchome części tokarki,
  2. usuwać resztki z zakamarków,
  3. ostrzyć noże tokarskie,
  4. rozmontować tokarkę, by dokładnie odkurzyć silnik i kable.

Podsumowanie

Powyższe podstawy są dobrym punktem wyjścia do znalezienia tokarki do drewna, która będzie pasować do Twoich potrzeb. Niezależnie od tego, czy sięgasz po to narzędzie hobbistycznie, czy dla zysku, ważne jest, aby przed rozpoczęciem pracy zebrać wiele informacji na jego temat. Rozważ wypożyczanie książek z lokalnej biblioteki, weź udział w kursie, pójdź na wykłady w szkole zawodowej, dołącz do lokalnej grupy miłośników tokarstwa lub sprawdź fora, na których inni entuzjaści drewna wymieniają się swoimi doświadczeniami.

Tokarka do drewna - Ranking i Opinie 2024 - Ranking 2024

Poniżej ranking najlepszych produktów w kategorii Tokarka do drewna - Ranking i Opinie 2024. Ranking aktualizowany jest codziennie na podstawie danych z serwisu Skąpiec.pl. Poniżej można znaleźć najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingTokarka do drewna - Ranking i Opinie 2024ProducentCena
1TOKARKA do METALU UNIWERSALNA PRECYZYJNA 400 mmHOLZMANNAktualna Cena
2Vorel WIERTŁO DO BLOCZKÓW Z BETONU KOMÓRKOWEGO 120MM 05823 VOREL 05823VORELAktualna Cena
3HOLZMANN Maschinen Podtrzymka Maschinen LNT1100HOLZMANNAktualna Cena
4Tokarka Stołowa Do Drewna Pm-Tsd-600LcdPowermatAktualna Cena
5TOKARKA do METALU HOLZMANN ED1000PIDIG ciężkaHOLZMANNAktualna Cena

Tokarka do drewna - Ranking i Opinie 2024 - Opinie

  1. Andrzej
    Posted on 10 czerwca 2020
    • Amadeusz
      Posted on 15 lipca 2020
  2. Ania
    Posted on 16 lutego 2019
  3. adrian
    Posted on 30 listopada 2018
  4. Łukasz
    Posted on 28 maja 2018

Dodaj komentarz