Klucz udarowy elektryczny i pneumatyczny

Klucz udarowy

Zapewne niejeden kierowca spotkał się z problemem odkręcenia śrub przy kole w swoim samochodzie. W takim przypadku można sobie poradzić wydłużając ramię klucza, jednak z powodu działania sił bocznych łatwo odkręcaną śrubę urwać, a to rodzi konieczność bardziej skomplikowanej naprawy. Alternatywą może być w takim przypadku klucz udarowy, takie urządzenia są od dawna obecne w warsztatach i serwisach, a obecnie coraz większą popularnością cieszą się wśród właścicieli samochodów. Zwłaszcza, że zachęcają do tego ceny – dobry jakościowo klucz udarowy można już bowiem kupić za 200 czy 300 złotych. Warto zatem wiedzieć, na co zwracać uwagę przy zakupie kluczy udarowych i jakie są ich najważniejsze parametry. Można będzie dzięki temu wybrać model najlepiej odpowiadający potrzebom, który z powodzeniem posłuży przez długie lata.

Do czego służą klucze udarowe?

Klucze udarowe słusznie kojarzą się z serwisami zajmującymi się wymianą opon, bowiem właśnie ta branża najbardziej ceni je sobie za sprawną i wydajną pracę. Ale ich zastosowanie jest znacznie szersze, w zasadzie w każdej sytuacji, kiedy trzeba odkręcać i zakręcać śruby taki sprzęt może się przydać. Zasada działania tych urządzeń jest bardzo prosta. Mają one kształt pistoletu z roboczą końcówką, na której mocuje  się nakładki odpowiadające rozmiarowi śruby. Po uruchomieniu końcówka zaczyna się pulsacyjnie obracać, co pozwala szybko i skutecznie odkręcić nawet najbardziej zapieczone połączenia gwintowane. W zasadzie poza podniesieniem urządzenia i przytrzymaniem go w odpowiednim miejscu nie trzeba wkładać w tę czynność żadnej siły. Klucze udarowe są zasilane na dwa sposoby, to znaczy z sieci elektrycznej lub akumulatora, oraz pneumatycznie. Mogą się też różnić kilkoma istotnymi parametrami, takimi jak na przykład moment obrotowy i możliwość jego regulacji, dostępną ilością nasadek, czy ergonomią i wygodą użytkowania.

Rodzaje kluczy udarowych

Klucze udarowe do swojej pracy potrzebują zasilania, którym najczęściej będzie albo energia elektryczna, albo sprężone powietrze. Na rynku są też dostępne urządzenia z zasilaniem hydraulicznym, jednak są one kosztowne w zakupie, wymagają dodatkowego osprzętu i nie wykorzystuje się ich w zastosowaniach warsztatowych i prywatnych. Poniżej znajduje się krótki przegląd najpopularniejszych rodzajów kluczy udarowych, z wyszczególnieniem ich zalet i wad.

Klucz udarowy elektryczny – Ranking

Najprostsze, najtańsze i najmniej wymagające urządzenie spośród dostępnych na rynku. Niektóre modele można już kupić za mniej niż 100 złotych, choć jeśli chce się nabyć dobry klucz udarowy, który dłużej posłuży, to trzeba zapłacić za niego trochę więcej. Elektryczne klucze udarowe są podłączane do sieci zasilającej, albo bezpośrednio do gniazdka, albo za pomocą przedłużacza. Takie rozwiązanie zapewnia ciągłą pracę, jednak ciągnący się kabel nieco ogranicza mobilność, nie można też takiego klucza używać w sytuacji, gdy nie ma dostępu do prądu. Wybierając klucz udarowy elektryczny należy zwrócić uwagę na jego moment obrotowy. Część modeli jest dość słaba, i z mocniej zapieczonymi śrubami może sobie po prostu nie poradzić. Klucz udarowy elektryczny przeznaczony jest przede wszystkim do zastosowań amatorskich, gdzie liczy się przede wszystkim wygoda i niskie koszty zakupu i użytkowania. Ale oczywiście może też być używany w profesjonalnych warsztatach, na przykład jako sprzęt pomocniczy.

RankingKlucz udarowy elektrycznyProducentCena
1Klucz udarowy elektryczny Compass TO-57091Aktualna Cena
2Sthor ELEKTRYCZNY KLUCZ UDAROWY 1/2"" 450Nm/1100W Z KOMPLETEM NASADEK 57092 57092SthorAktualna Cena
3Bosch Professional GDS 18 E 0601444000. 500W. 230VBoschAktualna Cena
4MSW MSW-EIP450MSWAktualna Cena
5Makita Klucz udarowy - 6905BMakitaAktualna Cena
Klucz udarowy elektryczny

Klucz udarowy elektryczny Klucz udarowy elektryczny Compass TO-57091

➾Szczegóły TOP1: Klucz udarowy elektryczny Compass TO-57091

Klucz udarowy akumulatorowy – Ranking

Modele akumulatorowe kluczy są także zasilane prądem elektrycznym, tyle że pobieranym nie bezpośrednio z sieci, a z dołączonego niewielkiego akumulatora. Dzięki temu urządzenie nie posiada żadnych kabli, przez co jest bardzo mobilne, można go na przykład zabierać ze sobą w podróż lub używać w miejscach nie posiadających dostępu do sieci. Jednak ich używanie wiąże się z kilkoma niedogodnościami. Po pierwsze trzeba pamiętać o tym, żeby przed rozpoczęciem pracy mieć naładowany akumulator – w przeciwnym razie trzeba będzie czekać na jego podładowanie. Bateria, najczęściej znajdująca się w dolnej części rączki, to także większa waga samego urządzenia, co w niektórych przypadkach może być męczące. Trzeba wspomnieć o cenach, a te w przypadku kluczu udarowych akumulatorowych są znacznie wyższe, niż przy urządzeniach zasilanych kablem. Jeśli komuś zależy na wielu latach bezproblemowego użytkowania, to powinien zastanowić się nad urządzeniem z silnikiem bezszczotkowym. Przy okazjonalnym stosowaniu w zupełności wystarczy klucz udarowy posiadający silnik szczotkowy.

RankingKlucz udarowy akumulatorowyProducentCena
1RYOBI Klucz udarowy 18 V R18IW3-0RYOBIAktualna Cena
2Yato 18V KLUCZ UDAROWY 1/2"" 300NM ZESTAW BATERIA 2,0AH ŁADOWARKA 60MIN YT-82804 YT-82804YatoAktualna Cena
3DeWalt XR DCF899P2 (DCF899P2-QW)DeWaltAktualna Cena
4Yato 18V KLUCZ UDAROWY 1/2 """" 300NM YT-82805 YT-82805YatoAktualna Cena
5Makita Akumulatorowy klucz udarowy DTW190RFJMakitaAktualna Cena
Klucz udarowy akumulatorowy

Klucz udarowy akumulatorowy RYOBI Klucz udarowy 18 V R18IW3-0

➾Szczegóły TOP1: RYOBI Klucz udarowy 18 V R18IW3-0

Klucz udarowy pneumatyczny – Ranking

W profesjonalnych warsztatach samochodowych najczęściej można spotkać klucze udarowe pneumatyczne, gdyż właśnie w takich zastosowaniach sprawdzają się one najlepiej. Same pistoletowe końcówki są lekkie i wygodne w użytkowaniu, urządzenie zapewnia wysoki moment obrotowy, a także dużą sprawność i szybkość obrotową. Jednak do ich pracy niezbędne jest posiadanie kompresora, co ogranicza zastosowanie kluczy pneumatycznych do miejsc wyposażonych w niezbędną instalację. Dlatego też tego typu sprzęt rzadko jest używany przez prywatne osoby, bo większość osób nie dysponuje zapasem sprężonego powietrza. W czasie swojej pracy klucze pneumatyczne dość mocno hałasują, w warunkach warsztatowych to raczej nie będzie przeszkadzało, ale w domowych trzeba też ten aspekt wziąć pod uwagę.

RankingKlucz udarowy pneumatycznyProducentCena
1REDATS Klucz Pneumatyczny Udarowy 1900Nm REDATS P-180 1/2"""" + wtyk 1/4"""" 07-02-14REDATSAktualna Cena
2BJC Klucz pneumatyczny udarowy do kół 1550Nm 1/2&quot podwójny udar M80531BJCAktualna Cena
3Metabo Paneumatyczny zakrętak udarowy DSSW 360 Set 1/2MetaboAktualna Cena
4Stanley Akcesoria pneumatyczne klucz 8 części 9045769STNStanleyAktualna Cena
5Yato KLUCZ UDAROWY 1/2 YT-0953YatoAktualna Cena
Klucz udarowy pneumatyczny

Klucz udarowy pneumatyczny REDATS Klucz Pneumatyczny Udarowy 1900Nm REDATS P-180 1/2"""" + wtyk 1/4"""" 07-02-14

➾Szczegóły TOP1: REDATS Klucz Pneumatyczny Udarowy 1900Nm REDATS P-180 1/2"""" + wtyk 1/4"""" 07-02-14

Klucz udarowy do kół – na co zwrócić uwagę?

Klucze udarowe, poza opisywanym już sposobem zasilania, różnią się też wieloma innymi parametrami, o których warto pamiętać przy wyborze.

Moment obrotowy

Urządzenia te mogą, w zależności od modelu, dysponować różnym momentem obrotowym. Parametr ten jest ważny przede wszystkim ze względu na rodzaj pracy, jaką sprzęt będzie wykonywał. W domowych zastosowaniach w zupełności poradzą sobie klucze udarowe o maksymalnym momencie wynoszącym 400-500 Nm, bez problemów wystarczy to na okręcenie i zakręcenie śrub w samochodach osobowych. Jeśli planuje się zakup dla warsztatu, to warto pomyśleć o sprzęcie mającym co najmniej 500 Nm, pozwoli to obsłużyć większe pojazdy oraz trudniejsze przypadki.

Regulacja momentu i przestawienie obrotów

Niezbędna, jeśli klucz udarowy miałby być wykorzystywany do wymiany kół w samochodach. Przy odkręcaniu moment może, a często nawet musi być większy, natomiast podczas zakręcania zbyt mocny klucz mógłby spowodować uszkodzenie śrub. Regulacja momentu zapewni większą uniwersalność urządzenia i możliwość wykorzystania w różnych sytuacjach. Do większości zastosowań wystarczą 3 poziomy momentu, bardziej profesjonalne urządzenia mogą mieć ich więcej.

Możliwość przestawiania obrotów – niby rzecz oczywista, ale na rynku trafiają się modele, które kręcą się tylko w jedną stronę, bez możliwości zmiany kierunku. A jest to niezbędne, jeśli chce się śruby odkręcić, a później zakręcić z powrotem.

Ilość nasadek

Najpopularniejsze nasadki mają rozmiar 17mm, 19mm oraz 21mm, i przynajmniej taki zestaw powinno się mieć na początek. Większa liczba nasadek to większe możliwości wykorzystania klucza udarowego, nie tylko przy kołach, ale także przy odkręcaniu i zakręcaniu innych elementów. W lepszych zestawach z reguły komplet podstawowych nasadek powinien się znajdować, ale w razie potrzeby można je też dokupić osobno.

Mobilność i wygoda

Wersje akumulatorowe kluczy udarowych są z założenia mobilne, warto jednak zwrócić uwagę na ich wagę, uzależnioną od wielkości użytej baterii. Klucze udarowe pneumatyczne i zasilane przewodowo powinny posiadać wystarczająco długie przewody zasilające, pozwalające na sprawną pracę.

Przy często wielogodzinnej pracy w warsztacie wygoda ma bardzo duże znaczenie. Odpowiedni profil i wyważenie, niska waga, gumowane rękojeści czy oświetlające LED-y to rzeczy, które znacząco podnoszą komfort codziennego użytkowania.

Kupując dobry klucz udarowy warto wybierać znane, cenione na naszym rynku marki. Nie tylko będzie się to wiązało z wyższą jakością wykonania i niezawodnością, ale też z lepszą obsługą serwisową i dostępnością części zamiennych.

Klucz udarowy elektryczny czy pneumatyczny?

Wybór konkretnego rodzaju klucza jest uzależniony od kilku czynników. Przede wszystkim ważne jest zastosowanie – czy urządzenie będzie używane do sporadycznych domowych napraw czy wymiany kół, czy codziennej pracy w warsztacie. Dla niektórych osób ważna będzie też mobilność – a przewody zasilające potrafią ją skutecznie ograniczyć. Nie można też zapominać o cenie, zarówno zakupu samego urządzenia oraz dodatkowego, niezbędnego wyposażenia, jak też późniejszego użytkowania.

Krótkie podsumowanie poszczególnych rodzajów kluczy udarowych:

 • Klucz elektryczny udarowy z regulacją siły – zasilany z sieci elektrycznej, kabel z jednej strony zapewnia ciągłą pracę, ale z drugiej ogranicza mobilność. Urządzenia tego typu są proste w obsłudze, niezawodne i tanie, ale niektóre modele mają niski moment obrotowy.
 • Klucz akumulatorowy udarowy – bardzo wygodne rozwiązanie, jeśli potrzebna jest mobilność. Są droższe w zakupie od zwykłych elektrycznych, dodatkowo wymagają do swojej pracy regularnego ładowania. Ze względu na akumulator są trochę cięższe.
 • Klucz pneumatyczny udarowy – sprzęt do profesjonalnych zastosowań. Wymaga do swojej pracy sprężonego powietrza, więc trzeba się zaopatrzyć w kompresor. Takie klucze są bardzo trwałe i niezawodne, posiadają wysoki moment obrotowy, ale dość mocno hałasują.

Jeżeli priorytetową sprawą przy wyborze klucza udarowego będzie mobilność, to najlepszym rozwiązaniem będzie zakup modelu akumulatorowego. W sklepach można znaleźć urządzenia o wysokim momencie, które poradzą sobie nawet z zapieczonymi śrubami. Jeśli zasilanie przewodowe nie będzie przeszkadzało, to do wyboru są modele pneumatyczne i elektryczne. Te pierwsze mają lepsze parametry pracy, są łatwe w obsłudze i niezawodne, ale wymagają posiadania kompresora. Dlatego też z reguły wybierane są przez warsztaty samochodowe oraz osoby, które posiadają sprężarkę w domu. Przy sporadycznych naprawach w zupełności powinien wystarczyć klucz udarowy elektryczny. Jeśli wybierze się odpowiednio mocne urządzenie, to bez problemów da sobie ono radę z odkręcaniem, a będzie ono zdecydowanie wygodniejsze w obsłudze, ze względu na to, ze trzeba je tylko podłączyć do sieci elektrycznej.

Ile kosztuje dobry klucz udarowy?

Najtańsze klucze udarowe, zasilane z sieci elektrycznej, można już kupić za 100-150 złotych. Będą to jednak produkty niemarkowe, więc nie wiadomo, jak będzie z ich jakością i wydajnością. 300-500 złotych to średnia półka cenowa, zapewniająca dużą niezawodność, wygodę użytkowania i trwałość – dotyczy to zarówno modeli elektrycznych, jak również pneumatycznych. Profesjonalny sprzęt, który sprawdzi się w codziennej, warsztatowej ciężkiej pracy, to wydatek 700-1000 złotych, ale będzie to inwestycja na długie lata.

Klucz udarowy - Opinie

 1. Sławek
  Posted on 10 czerwca 2020
 2. Aleks
  Posted on 10 czerwca 2020
  • Piotr
   Posted on 15 sierpnia 2020
 3. ADAM
  Posted on 15 lipca 2020
 4. Sebastian
  Posted on 15 sierpnia 2020

Dodaj komentarz