Bruzdownica to narzędzie elektryczne zaprojektowane specjalnie do cięcia rowków lub kanałów w ścianach murowanych, aby można było zainstalować w nich przewody elektryczne i rury. W harmonogramie prac podczas powstawania nieruchomości elementy te montuje się po postawieniu bryły, więc bruzdownice są niezbędnymi maszynami, dzięki którym możliwe jest stworzenie funkcjonalnej przestrzeni.
Czym są bruzdownice?
Te elektronarzędzia są podobne do szlifierek kątowych, które są używane do cięcia kanałów dla przewodów elektrycznych i rur. Jednostki obsługiwane ręcznie posiadają twarde tarcze ścierne lub łopatki murarskie, które wykonują nacięcia w ścianie. Większość bruzdownic ma głowice napędowe, ponieważ poczwórne ostrza pozwalają na cięcie większych kanałów w ścianie jednocześnie – dla rur wodnych i przewodów.
Zanim na rynku dostępne były bruzdownice, do tworzenia dziur wykorzystywano jedynie dłuta i młoty. Ta metoda może być nadal stosowana w ciasnych pomieszczeniach, jednak w większości przypadków elektronarzędzie jest najlepszą opcją, ponieważ dzięki niemu można wykonać pracę na wysokim profesjonalnym poziomie i to znacznie szybciej, nawet jeśli do obróbki jest wyjątkowo twardy materiał.
Nawet najlepsze bruzdownice generują duże ilości pyłu. Może być on bardzo szkodliwy dla zdrowia, jeśli jest wdychany, dlatego przy pracy z tym urządzeniem należy korzystać także z systemu odsysania kurzu. Może być on podłączony bezpośrednio do bruzdownicy i działać jak odkurzacz, który zasysa pył murarski, gdy tylko zostanie wygenerowany przez ostrza tnące. Zapobiega to przenikaniu większości zanieczyszczeń do powietrza.
Uwaga! Zawsze podczas używania bruzdownicy powinieneś nosić maskę przeciwpyłową, nawet jeśli posiada ona system usuwania pyłu!
Najpopularniejsze są dwa rodzaje bruzdownic – lekkie i ciężkie. Te pierwsze mają maksymalną głębokość cięcia 20 mm i maksymalną szerokość cięcia wynoszącą 23 mm, podczas gdy drugie mają maksymalną głębokość cięcia 40 mm i maksymalną szerokość cięcia 46 mm.
Zalety bruzdownic
- Szybkość pracy
Dzięki bruzdownicy możliwe jest w kilkanaście minut osiągnięcie efektu, który w przypadku tradycyjnych metod zająłby przynajmniej kilka godzin.
- Łatwość obsługi
Do prawidłowego korzystania z tych urządzeń nie jest potrzebne specjalne przeszkolenie, wystarczy jedynie zapoznać się z instrukcją i postępować wedle zaleceń producenta.
- Bezpieczeństwo
Ostrza w bruzdownicach umieszczone są pod mocnymi osłonami, więc usterka lub awaria dysku zapewnia praktycznie całkowitą ochronę pracowników przed gruzem i większymi kawałkami ścian, które mogłyby uszkodzić skórę lub wzrok. Silnik wytwarza drgania podczas pracy, co może powodować negatywny wpływ na stan stawów, dlatego należy używać nowoczesnych narzędzi wyposażonych w ergonomiczne uchwyty, co gwarantuje komfort i łatwość pracy.
Bruzdownice posiadają własną izolację dzięki czemu można całkowicie wykluczyć ryzyko obrażeń w wyniku narażenia na działanie prądu elektrycznego. Jeśli prace są wykonywane w betonie lub innych twardych materiałach, to zwykle powstaje dość duża ilość pyłu, dlatego ważny jest wybór narzędzia z systemem odpylającym.
- Wydajność
Ogromną zaletą bruzdownic jest to, że mają przynajmniej dwa ostrza skierowane równolegle do dysku tnącego, co pozwala na uzyskanie zwielokrotnionej wydajności. Wiele urządzeń wymaga zainstalowania tarcz diamentowych, w wyniku czego osiąga się określoną głębokość i szerokość bruzdy, a także tworzy gładki kanał.
- Uniwersalność
Dzięki możliwości wyboru różnych ustawień cięcia, bruzdownice pozwalają na dopasowanie głębokości kanałów do konkretnych typów zadań. Nadają się do pracy w murze, kamieniu, betonie i są używane do wgłębiania rowów podczas układania rur grzewczych, hydraulicznych, elektrycznych i gazowych.
Jak wybrać najlepszą bruzdownicę?
- Moc
Aby zapewnić wydajną pracę bruzdownicy, musi ona mieć dostęp do dużej mocy. Wiąże się to z potrzebą obracania chociażby dwoma dyskami jednocześnie, więc należy zainteresować się modelami, które pobierają przynajmniej 2500 watów. Parametr ten zależy również od wielkości narzędzia.
- Liczba obrotów
Należy zwrócić uwagę na liczbę obrotów, które są bezpośrednio zależne od mocy. Tutaj też należy kierować się zasadą, że im większa wartość, tym lepiej. Warto jednak pamiętać o tym, że liczba obrotów ma związek z materiałem, z którym będzie musiała poradzić sobie bruzdownica, więc jeśli nie planujesz wykonywać dzięki niej otworów w bardzo twardych tworzywach, to nie musisz aż tak skupiać się na tym parametrze.
- Dyski
Piły tarczowe, które są przymocowane do wału, są głównym elementem roboczym bruzdownic. Prawidłowa instalacja dysków łączy się z wymaganą głębokością (do 55 mm) i szerokością (od 6 do 30 mm) cięcia. Jakość i szybkość wykonywania otworów zależy nie tylko od mocy silnika, ale także od samych tarcz, wyprodukowanych przy użyciu technologii diamentowej.
Średnica dysków (115-230 mm) dobierana jest w zależności od modelu bruzdownicy. Głębokość cięcia jest całkowicie zależna od średnicy pił, które są używane podczas pracy i może osiągnąć 10-100 mm. Szerokość cięcia w wielu modelach jest regulowana krokowo.
Większość bruzdownic, które sprawdzą się w przydomowych warunkach, posiada jedynie dwa dyski, jednak istnieją modele, które mogą mieć ich aż sześć! Dzięki czemu możliwe osiągnięcie za jednym ruchem tylu kanałów, by zamontować wszystkie niezbędne instalacje.
- Waga
W ręcznym urządzeniu jednym z najważniejszych wskaźników jest waga. Jeśli ciężar będzie dość duży, musisz okresowo przerwać pracę, aby odciążyć operatora. Zazwyczaj waga nie przekracza 10 kilogramów, co pozwala wyeliminować nadmierne zmęczenie.
- Uchwyty
Są równie istotne, jak waga urządzenia. W ogromnym stopniu wpływają na komfort użytkowania i pozwala wyeliminować ryzyko uszkodzeń stawów. Wybierz taką bruzdownicę, która zapewnia równomierny rozkład ciężaru i ogranicza powstawanie drgań.
Do użytku domowego lepiej jest użyć bruzdownicy, która jest niewielka i posiada dwie gumowe rolki zaprojektowane w celu ułatwienia ruchu urządzenia wzdłuż powierzchni roboczej. Korpus obrotowy zawiera kilka frezów i jest wprawiany w ruch przez silnik elektryczny wbudowany w urządzenie. Uchwyty umieszczone są pod rolką. Zazwyczaj używa się tego rodzaju narzędzi do cięcia twardych powierzchni.
Pierwsze kroki z bruzdownicą
Bruzdownica przeznaczona jest do wycinania szczelin w materiałach mineralnych, takich jak cegła, beton, kamień. Tworzywa, których przetwarzanie emituje do powietrza szkodliwe dla opary, nie powinny być obrabiane przy pomocy tego narzędzia. Przed rozpoczęciem pracy należy upewnić się, czy urządzenie jest kompletne i, oczywiście, czy działa.
Przed użyciem zaleca się założenie osobistego wyposażenia ochronnego. Należy zaopatrzyć się w gogle ochronne, rękawice i maskę przeciwpyłową. Powinieneś także używać zatyczek do uszu lub słuchawek, aby uchronić się przed uszkodzeniem słuchu.
Będziesz musiał pracować ze specjalnymi tarczami diamentowymi. Specyfika ich konstrukcji polega na tym, że składają się one z pewnych segmentów, przez które wycięty materiał jest odprowadzany na zewnątrz. Rozwiązanie to stosuje się także w przypadku droższych tarcz łopatkowych, co może zwiększyć ich wydajność, ale także i zużycie.
Wybieraj tarcze, które są dedykowane do danego urządzenia. Nieuchronne jest względnie szybkie tępienie się dysków, na przykład podczas pracy w betonie, więc wizja inwestowania ciągle w nowe tarcze może wydawać się przytłaczająca. Jednak użycie nieodpowiednich elementów może prowadzić do awarii nie tylko tarcz tnących, ale także samych elektronarzędzi. Lepiej więc używać nawet niedrogich dysków diamentowych (o niskim stężeniu diamentów) niż tych nierekomendowanych przez producenta. Nie zaleca się także używania tarcz, które wibrują podczas pracy lub mają uszkodzenia.
Jak używać bruzdownicy?
Do usprawnienia całej pracy niezbędne jest wykonanie pomiarów i umieszczenie ich na powierzchni roboczej. Jeśli nie masz pewności, to przed przystąpieniem do pracy sprawdź za pomocą specjalnego urządzenia, czy w ścianie nie znajdują się już rury i kable. Im precyzyjniej wyznaczysz linie cięcia, tym łatwiej będzie Ci operować bruzdownicą.
Pamiętaj o tym, że głębokość cięcia musi być dostosowana do grubości przewodów, ale także i do tego, by można je było później zamaskować. Jeśli chcesz w jednej linii umieścić kilka instalacji, to muszą być one umieszczone od siebie w odległości 3-5 milimetrów.
Przed uruchomieniem bruzdownicy należy ją przygotować. Umieść tarcze w wyznaczonych miejscach, a następnie ustaw pożądaną głębokość. Włącz już teraz system odpylania.
Zawsze trzymaj narzędzie podczas pracy obiema rękami na głównym i bocznym uchwycie. Włącz bruzdownicę i umieść ją dokładnie na narysowanych liniach – zacznij od góry ściany. Gdy maszyna osiągnie ustawioną głębokość, możesz powoli przesuwać ją w dół. Cały proces nie powinien zająć dłużej niż kilka minut.
Po wycięciu rowka, odsuń bruzdownicę, a następnie wyłącz zasilanie. Tarcza tnąca będzie się jeszcze przez chwilę poruszać, dlatego konieczne jest odłożenie narzędzia tak, aby dyski mogły się swobodnie obracać i nie były skierowane w stronę ludzi i zwierząt.
Na powierzchni roboczej znajdują się teraz dwa wcięcia, które możesz ze sobą połączyć przy pomocy dłutu lub wiertarki udarowo-obrotowej. Zanim zaczniesz układać w nich przewody, ważne jest to, aby z kanałów pozbyć się nadmiaru gruzu i pyłu. Dopiero po takim oczyszczeniu możesz zająć się instalacją, a w późniejszym czasie także tynkowaniem.
Ranking TOP 20
Najlepsze produkty: Bruzdownica - Ranking i Opinie 2024
1. Einhell TH-MA 1300
Dane techniczne:
Typ | krawędziowa |
Rodzaj | Bruzdownica |
Moc | 1320 W |
Obroty | 9000 |
Waga | 5,4kg |
Przeznaczenie | Do użytku domowego |
Średnica tarczy | 125 mm |
Szerokość bruzdy | 8 - 26 |
Wyposażenie | Walizka |
Głębokość bruzdy | 30 mm |
Gdzie kupić:
2. Graphite 59G370 (T59G370)
Dane techniczne:
Typ | Bruzdownica |
Rodzaj | elektryczna |
Moc | 1320W |
Gdzie kupić:
3. KRAFT DELE KD1537
Dane techniczne:
Typ | Bruzdownica |
Rodzaj | elektryczna |
Moc | 3100 W |
Waga | 10kg |
Najtańsze produkty: Bruzdownica - Ranking i Opinie 2024
1. Bruzdownica Elektryczna Do Betonu 3100W + 2 Tarcze
2. KRAFT DELE KD1537
Dane techniczne:
Typ | Bruzdownica |
Rodzaj | elektryczna |
Moc | 3100 W |
Waga | 10kg |
3. Einhell TH-MA 1300
Dane techniczne:
Typ | krawędziowa |
Rodzaj | Bruzdownica |
Moc | 1320 W |
Obroty | 9000 |
Waga | 5,4kg |
Przeznaczenie | Do użytku domowego |
Średnica tarczy | 125 mm |
Szerokość bruzdy | 8 - 26 |
Wyposażenie | Walizka |
Głębokość bruzdy | 30 mm |
Makita SG1251J: brakuje tylko możliwości przedłużenia gwarancji i byłoby idealnie
Makita SG1251J: Fajny sprzęt w dobrej cenie. Z dobrym odkurzaczem praktycznie bez pyłu. Polecam