Bruzdownica

Bruzdownica - Ranking i Opinie 2023

Bruzdownica to narzędzie elektryczne zaprojektowane specjalnie do cięcia rowków lub kanałów w ścianach murowanych, aby można było zainstalować w nich przewody elektryczne i rury. W harmonogramie prac podczas powstawania nieruchomości elementy te montuje się po postawieniu bryły, więc bruzdownice są niezbędnymi maszynami, dzięki którym możliwe jest stworzenie funkcjonalnej przestrzeni.

Czym są bruzdownice?

Te elektronarzędzia są podobne do szlifierek kątowych, które są używane do cięcia kanałów dla przewodów elektrycznych i rur. Jednostki obsługiwane ręcznie posiadają twarde tarcze ścierne lub łopatki murarskie, które wykonują nacięcia w ścianie. Większość bruzdownic ma głowice napędowe, ponieważ poczwórne ostrza pozwalają na cięcie większych kanałów w ścianie jednocześnie – dla rur wodnych i przewodów.

Zanim na rynku dostępne były bruzdownice, do tworzenia dziur wykorzystywano jedynie dłuta i młoty. Ta metoda może być nadal stosowana w ciasnych pomieszczeniach, jednak w większości przypadków elektronarzędzie jest najlepszą opcją, ponieważ dzięki niemu można wykonać pracę na wysokim profesjonalnym poziomie i to znacznie szybciej, nawet jeśli do obróbki jest wyjątkowo twardy materiał.

Nawet najlepsze bruzdownice generują duże ilości pyłu. Może być on bardzo szkodliwy dla zdrowia, jeśli jest wdychany, dlatego przy pracy z tym urządzeniem należy korzystać także z systemu odsysania kurzu. Może być on podłączony bezpośrednio do bruzdownicy i działać jak odkurzacz, który zasysa pył murarski, gdy tylko zostanie wygenerowany przez ostrza tnące. Zapobiega to przenikaniu większości zanieczyszczeń do powietrza.

Uwaga! Zawsze podczas używania bruzdownicy powinieneś nosić maskę przeciwpyłową, nawet jeśli posiada ona system usuwania pyłu!

Najpopularniejsze są dwa rodzaje bruzdownic – lekkie i ciężkie. Te pierwsze mają maksymalną głębokość cięcia 20 mm i maksymalną szerokość cięcia wynoszącą 23 mm, podczas gdy drugie mają maksymalną głębokość cięcia 40 mm i maksymalną szerokość cięcia 46 mm.

Zalety bruzdownic

 1. Szybkość pracy

Dzięki bruzdownicy możliwe jest w kilkanaście minut osiągnięcie efektu, który w przypadku tradycyjnych metod zająłby przynajmniej kilka godzin.

 1. Łatwość obsługi

Do prawidłowego korzystania z tych urządzeń nie jest potrzebne specjalne przeszkolenie, wystarczy jedynie zapoznać się z instrukcją i postępować wedle zaleceń producenta.

 1. Bezpieczeństwo

Ostrza w bruzdownicach umieszczone są pod mocnymi osłonami, więc usterka lub awaria dysku zapewnia praktycznie całkowitą ochronę pracowników przed gruzem i większymi kawałkami ścian, które mogłyby uszkodzić skórę lub wzrok. Silnik wytwarza drgania podczas pracy, co może powodować negatywny wpływ na stan stawów, dlatego należy używać nowoczesnych narzędzi wyposażonych w ergonomiczne uchwyty, co gwarantuje komfort i łatwość pracy.

Bruzdownice posiadają własną izolację dzięki czemu można całkowicie wykluczyć ryzyko obrażeń w wyniku narażenia na działanie prądu elektrycznego. Jeśli prace są wykonywane w betonie lub innych twardych materiałach, to zwykle powstaje dość duża ilość pyłu, dlatego ważny jest wybór narzędzia z systemem odpylającym.

 1. Wydajność

Ogromną zaletą bruzdownic jest to, że mają przynajmniej dwa ostrza skierowane równolegle do dysku tnącego, co pozwala na uzyskanie zwielokrotnionej wydajności. Wiele urządzeń wymaga zainstalowania tarcz diamentowych, w wyniku czego osiąga się określoną głębokość i szerokość bruzdy, a także tworzy gładki kanał.

 1. Uniwersalność

Dzięki możliwości wyboru różnych ustawień cięcia, bruzdownice pozwalają na dopasowanie głębokości kanałów do konkretnych typów zadań. Nadają się do pracy w murze, kamieniu, betonie i są używane do wgłębiania rowów podczas układania rur grzewczych, hydraulicznych, elektrycznych i gazowych.

Jak wybrać najlepszą bruzdownicę?

 • Moc

Aby zapewnić wydajną pracę bruzdownicy, musi ona mieć dostęp do dużej mocy. Wiąże się to z potrzebą obracania chociażby dwoma dyskami jednocześnie, więc należy zainteresować się modelami, które pobierają przynajmniej 2500 watów. Parametr ten zależy również od wielkości narzędzia.

 • Liczba obrotów

Należy zwrócić uwagę na liczbę obrotów, które są bezpośrednio zależne od mocy. Tutaj też należy kierować się zasadą, że im większa wartość, tym lepiej. Warto jednak pamiętać o tym, że liczba obrotów ma związek z materiałem, z którym będzie musiała poradzić sobie bruzdownica, więc jeśli nie planujesz wykonywać dzięki niej otworów w bardzo twardych tworzywach, to nie musisz aż tak skupiać się na tym parametrze.

 • Dyski

Piły tarczowe, które są przymocowane do wału, są głównym elementem roboczym bruzdownic. Prawidłowa instalacja dysków łączy się z wymaganą głębokością (do 55 mm) i szerokością (od 6 do 30 mm) cięcia. Jakość i szybkość wykonywania otworów zależy nie tylko od mocy silnika, ale także od samych tarcz, wyprodukowanych przy użyciu technologii diamentowej.

Średnica dysków (115-230 mm) dobierana jest w zależności od modelu bruzdownicy. Głębokość cięcia jest całkowicie zależna od średnicy pił, które są używane podczas pracy i może osiągnąć 10-100 mm. Szerokość cięcia w wielu modelach jest regulowana krokowo.

Większość bruzdownic, które sprawdzą się w przydomowych warunkach, posiada jedynie dwa dyski, jednak istnieją modele, które mogą mieć ich aż sześć! Dzięki czemu możliwe osiągnięcie za jednym ruchem tylu kanałów, by zamontować wszystkie niezbędne instalacje.

 • Waga

W ręcznym urządzeniu jednym z najważniejszych wskaźników jest waga. Jeśli ciężar będzie dość duży, musisz okresowo przerwać pracę, aby odciążyć operatora. Zazwyczaj waga nie przekracza 10 kilogramów, co pozwala wyeliminować nadmierne zmęczenie.

 • Uchwyty

Są równie istotne, jak waga urządzenia. W ogromnym stopniu wpływają na komfort użytkowania i pozwala wyeliminować ryzyko uszkodzeń stawów. Wybierz taką bruzdownicę, która zapewnia równomierny rozkład ciężaru i ogranicza powstawanie drgań.

Do użytku domowego lepiej jest użyć bruzdownicy, która jest niewielka i posiada dwie gumowe rolki zaprojektowane w celu ułatwienia ruchu urządzenia wzdłuż powierzchni roboczej. Korpus obrotowy zawiera kilka frezów i jest wprawiany w ruch przez silnik elektryczny wbudowany w urządzenie. Uchwyty umieszczone są pod rolką. Zazwyczaj używa się tego rodzaju narzędzi do cięcia twardych powierzchni.

Pierwsze kroki z bruzdownicą

Bruzdownica przeznaczona jest do wycinania szczelin w materiałach mineralnych, takich jak cegła, beton, kamień. Tworzywa, których przetwarzanie emituje do powietrza szkodliwe dla opary, nie powinny być obrabiane przy pomocy tego narzędzia. Przed rozpoczęciem pracy należy upewnić się, czy urządzenie jest kompletne i, oczywiście, czy działa.

Przed użyciem zaleca się założenie osobistego wyposażenia ochronnego. Należy zaopatrzyć się w gogle ochronne, rękawice i maskę przeciwpyłową. Powinieneś także używać zatyczek do uszu lub słuchawek, aby uchronić się przed uszkodzeniem słuchu.

Będziesz musiał pracować ze specjalnymi tarczami diamentowymi. Specyfika ich konstrukcji polega na tym, że składają się one z pewnych segmentów, przez które wycięty materiał jest odprowadzany na zewnątrz. Rozwiązanie to stosuje się także w przypadku droższych tarcz łopatkowych, co może zwiększyć ich wydajność, ale także i zużycie.

Wybieraj tarcze, które są dedykowane do danego urządzenia. Nieuchronne jest względnie szybkie tępienie się dysków, na przykład podczas pracy w betonie, więc wizja inwestowania ciągle w nowe tarcze może wydawać się przytłaczająca. Jednak użycie nieodpowiednich elementów może prowadzić do awarii nie tylko tarcz tnących, ale także samych elektronarzędzi. Lepiej więc używać nawet niedrogich dysków diamentowych (o niskim stężeniu diamentów) niż tych nierekomendowanych przez producenta. Nie zaleca się także używania tarcz, które wibrują podczas pracy lub mają uszkodzenia.

Jak używać bruzdownicy?

Do usprawnienia całej pracy niezbędne jest wykonanie pomiarów i umieszczenie ich na powierzchni roboczej. Jeśli nie masz pewności, to przed przystąpieniem do pracy sprawdź za pomocą specjalnego urządzenia, czy w ścianie nie znajdują się już rury i kable. Im precyzyjniej wyznaczysz linie cięcia, tym łatwiej będzie Ci operować bruzdownicą.

Pamiętaj o tym, że głębokość cięcia musi być dostosowana do grubości przewodów, ale także i do tego, by można je było później zamaskować. Jeśli chcesz w jednej linii umieścić kilka instalacji, to muszą być one umieszczone od siebie w odległości 3-5 milimetrów.

Przed uruchomieniem bruzdownicy należy ją przygotować. Umieść tarcze w wyznaczonych miejscach, a następnie ustaw pożądaną głębokość. Włącz już teraz system odpylania.

Zawsze trzymaj narzędzie podczas pracy obiema rękami na głównym i bocznym uchwycie. Włącz bruzdownicę i umieść ją dokładnie na narysowanych liniach – zacznij od góry ściany. Gdy maszyna osiągnie ustawioną głębokość, możesz powoli przesuwać ją w dół. Cały proces nie powinien zająć dłużej niż kilka minut.

Po wycięciu rowka, odsuń bruzdownicę, a następnie wyłącz zasilanie. Tarcza tnąca będzie się jeszcze przez chwilę poruszać, dlatego konieczne jest odłożenie narzędzia tak, aby dyski mogły się swobodnie obracać i nie były skierowane w stronę ludzi i zwierząt.

Na powierzchni roboczej znajdują się teraz dwa wcięcia, które możesz ze sobą połączyć przy pomocy dłutu lub wiertarki udarowo-obrotowej. Zanim zaczniesz układać w nich przewody, ważne jest to, aby z kanałów pozbyć się nadmiaru gruzu i pyłu. Dopiero po takim oczyszczeniu możesz zająć się instalacją, a w późniejszym czasie także tynkowaniem.

Ranking TOP 20

Lp.ZdjęcieNazwaCenaOpinieProducentTypRodzajMocObrotyWagaPrzeznaczenieŚrednica tarczySzerokość bruzdyWyposażenieGłębokość bruzdy
1 Graphite 59G370 (T59G370) Graphite 59G370 (T59G370)
1 opinia
GraphiteBruzdownicaelektryczna1320Wn/an/an/an/an/an/an/a
2 GRAPHITE 59G371 GRAPHITE 59G371
1 opinia
Graphiten/an/a2400 Wn/an/an/an/an/an/an/a
3 Einhell TH-MA 1300 Einhell TH-MA 1300
1 opinia
EinhellkrawędziowaBruzdownica1320 W90005,4kgDo użytku domowego125 mm8 - 26Walizka30 mm
4 Yato YT 82015 Yato YT 82015
1 opinia
Yaton/an/a1700 W10500 obr./minn/an/a125 mmn/an/an/a
5 Makita SG1251J Makita SG1251J
2 opinie
MakitaBruzdownicaelektryczna1400 W10000n/an/a125 x 22,2 mmn/an/an/a
6 NuTool MPK1700L NuTool MPK1700L
1 opinia
NutoolBruzdownicaelektryczna1700Wn/an/an/an/an/an/an/a
7 Tarcza prosta do betonu zbrojonego oraz innych materiałów 135 mm / WABROTECH Tarcza prosta do betonu zbrojonego oraz innych materiałów 135 mm / WABROTECH
1 opinia
n/an/an/an/an/an/an/an/an/an/a
8 Milwaukee WCS 45 (4933383350) Milwaukee WCS 45 (4933383350)
1 opinia
MilwaukeeBruzdownicaelektryczna1900Wn/an/an/an/an/an/an/a
9 DeWALT Bruzdownica do betonu 125mm, 54V Li-lon 2x6,0Ah XR FLEXVOLT DeWalt [DCG200T2] DCG200T2-QW DeWALT Bruzdownica do betonu 125mm, 54V Li-lon 2x6,0Ah XR FLEXVOLT DeWalt [DCG200T2] DCG200T2-QW
1 opinia
DeWaltBruzdownicaakumulatorowan/a9000 obr/min3,7 kgDo użytku domowego125 mmn/a2 akumulatory,2 diamentowe tarcze Premium,Dłuto,Klucz imbusowy,Ładowarka, Podkładki dystansowe 3, 6, 9 i 12mm,Walizkan/a
10 Makita Bruzdownica 2150W 180Mm Sg181 Makita Bruzdownica 2150W 180Mm Sg181
1 opinia
Makitan/an/an/an/an/an/an/an/an/an/a
11 Metabo MFE 40 500 (604040500) Metabo MFE 40 500 (604040500)
1 opinia
MetaboBruzdownicaelektryczna1900 Wn/an/an/a125 mmn/an/an/a
12 Bruzdownica 1500W GWC 15-125 Bruzdownica 1500W GWC 15-125
1 opinia
Kaemn/an/an/an/an/an/an/an/an/an/a
13 Stayer CD 180 K Stayer CD 180 K
1 opinia
StayerBruzdownicaelektryczna1800Wn/an/an/an/an/an/an/a
14 TRYTON TMB1500K TRYTON TMB1500K
1 opinia
TrytonBruzdownicaelektryczna1500Wn/a5,4kgn/a125mm8-30mmn/an/a
15 Bruzdownica FLEX 329673 Bruzdownica FLEX 329673
1 opinia
Flexn/an/an/an/an/an/an/an/an/an/a
16 Bruzdownica Elektryczna Do Betonu 3100W + 2 Tarcze Bruzdownica Elektryczna Do Betonu 3100W + 2 Tarcze
1 opinia
KRAFT&DELEn/an/an/an/an/an/an/an/an/an/a
17 BRUZDOWNICA CD 125 STAYER BRUZDOWNICA CD 125 STAYER
1 opinia
Stayern/an/an/an/an/an/an/an/an/an/a
18 Metabo MFE 40 510 (604040510) Metabo MFE 40 510 (604040510)
1 opinia
MetaboBruzdownicaelektryczna1900Wn/an/an/an/an/an/an/a
19 Bosch Professional GNF 35 CA 601621708 Bosch Professional GNF 35 CA 601621708
1 opinia
BoschBruzdownicaelektryczna140093004.7Do użytku profesjonalnego1503 - 393 elementy dystansowe 4 mm,, 4 elementy dystansowe 6 mm,, Dłuto,, Klucz oczkowy,, Kołnierz mocujący,, Nakrętka okrągła,, Walizka narzędziowan/a
20 Bosch Professional GNF 65 A 601368708 Bosch Professional GNF 65 A 601368708
1 opinia
BoschBruzdownicaelektryczna167051508.4do betonu230n/aWrzecionon/a

Najlepsze produkty: Bruzdownica - Ranking i Opinie 2023

1). Graphite 59G370 (T59G370)

Graphite 59G370 (T59G370)

Opis:

Wysokiej klasy bruzdownica GRAPHITE o mocy 1320W, przeznaczona do wykonywania wgłębień pod przewody. Urządzenie charakteryzuje się ergonomicznym kształtem, posiada nakładkę antypoślizgową na rękojeści głównej oraz wyprofilowaną rękojeść dodatkową.

Bruzdownica ma możliwość regulacji głębokości cięcia w zakresie od 8 do 30 mm oraz szerokości od 8 do 26 mm. Maksymalna prędkość obrotowa urządzenia wynosi 9000 obrotów na minutę. Urządzenie posiada termiczne zabezpieczenie przeciążeniowe i bl...


Dane techniczne:

TypBruzdownica
Rodzajelektryczna
Moc1320W

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
ELECTRO.pl
Ocena:
4.0/5.0
Ilość opinii:
74193
Bruzdownica GRAPHITE 59G370 walizka | Bezpłatny transport
Mediaexpert.pl
Ocena:
4.5/5.0
Ilość opinii:
11995
Bruzdownica GRAPHITE Bruzdownica GRAPHITE 59G370 walizka | Bezpłatny transport


2). GRAPHITE 59G371

GRAPHITE 59G371
Profesjonalna bruzdownica GRAPHITE o mocy 2400W, przeznaczona do intensywnych prac instalatorskich. Specjalna konstrukcja tarczy tnącej umożliwia wydajne bruzdowanie bez konieczności kucia. Wynikiem pojedynczego cięcia jest gotowa bruzda o szerokości 30 mm oraz głębokości do 43 mm. Dla większej wygody użytkownika urządzenie wyposażono w szeroki ergonomiczny włącznik oraz możliwość beznarzędziowej regulacji głębokości cięcia. Bruzdownica posiada także wytrzymałe, metalowe rolki prowadzące oraz...

Dane techniczne:

Moc2400 W

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
ELECTRO.pl
Ocena:
4.0/5.0
Ilość opinii:
74193
Bruzdownica GRAPHITE 59G371 | Bezpłatny transport
Apollo Multimedia PL Sp. z o.o.

Graphite 59G371


3). Einhell TH-MA 1300

Einhell TH-MA 1300
Bruzdownica TH-MA 1300 firmy Einhell to mocne i niezawodne narzędzie służące do szybkiego i łatwego wykonywania precyzyjnych, prostych bruzd w cegle, gipsie i podobnych materiałach budowlanych. Ambitni majsterkowicze docenią bruzdownicę podczas prac związanych z instalacją rur gazowych, rur wodociągowych i kanałów kablowych.Funkcja łagodnego startu, nacinanie i duży uchwyt zapewniają płynny rozruch i bezpieczną pracę. Głębokość cięcia można regulować bezstopniowo, umożliwiając TH-MA 1300 wyci...

Dane techniczne:

Typkrawędziowa
RodzajBruzdownica
Moc1320 W
Obroty9000
Waga5,4kg
PrzeznaczenieDo użytku domowego
Średnica tarczy125 mm
Szerokość bruzdy8 - 26
WyposażenieWalizka
Głębokość bruzdy30 mm

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

Bruzdownica EINHELL th-ma 4350730
Avans.pl
Ocena:
3.7/5.0
Ilość opinii:
4195
Bruzdownica EINHELL TH-MA 1300 | Bezpłatny transport
Mediaexpert.pl
Ocena:
4.5/5.0
Ilość opinii:
11995
Bruzdownica EINHELL TH-MA 1300 | Bezpłatny transport | Raty
ELECTRO.pl
Ocena:
4.0/5.0
Ilość opinii:
74193
Bruzdownica EINHELL TH-MA 1300 | Bezpłatny transport
eukasa.pl
Ocena:
4.9/5.0
Ilość opinii:
2739
Bruzdownica Einhell Classic TH-MA 1300


Najtańsze produkty: Bruzdownica - Ranking i Opinie 2023

1). Tarcza prosta do betonu zbrojonego oraz innych materiałów 135 mm / WABROTECH

Tarcza prosta do betonu zbrojonego oraz innych materiałów 135 mm / WABROTECH
TARCZA PROSTA DO BETONU ZBROJONEGO ORAZ INNYCH MATERIAŁÓW Tarcza kompatybilna z naszą bruzdownicą WABROTECH 1008 / 1009. Tarcze są montowane na jednym wale, a odstęp między nimi jest regulowany przy użyciu podkładek, dzięki czemu sami decydujemy o grubości bruzdy jaką chcemy uzyskać: Maksymalnie można uzyskać rowek o szerokości 42-43 mm. Wymiary: średnica zewnętrzna: 135 mm średnica wewnętrzna: 20 mm szerokość: 2.0 mm

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

Tarcza prosta do betonu zbrojonego oraz innych materiałów 135 mm / WABROTECH


2). Bruzdownica Elektryczna Do Betonu 3100W + 2 Tarcze

Bruzdownica Elektryczna Do Betonu 3100W + 2 Tarcze
Bruzdownica elektryczna 3100W + 2 tarcze Firmy Kraft&Dele Model: KD1538 Bruzdownica elektryczna o symbolu KD1538 marki Kraft&Dele to urządzenie przeznaczone do cięcia w betonie, tynku, cegle oraz pustakach Przeznaczona do użytkowników domowych jak i profesjonalistów. Urządzenie wyposażone w mocny silnik 3100W o miedzianym uzwojeniu, zabezpieczenie przeciw przeciążeniom. Nasza bruzdownica wykonana jest z najwyższej jakości materiałów, gwarantując długą i bezawaryjną pracę urządzenia. Za ergono...

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

Bruzdownica Elektryczna Do Betonu 3100W + 2 Tarcze


3). Yato YT 82015

Yato YT 82015
Dane techniczne:

Numer indeksu:YT-82015
Moc :1700
Prędkość obrotowa :10500


Uniwersalna bruzdownica, której można używać do wycinania bruzd i cięcia bezpyłowego po podłączeniu do odkurzacza lub jako mocnej szlifierki kątowej po zdjęciu osłony do bruzdowania i założeniu standardowej osłony tarczy szlifierki kątowej (nie dołączono w kpl.)
Przystosowana do pracy w ścianach, sufitach i posadzkach pod montaż kabli, rur c.o.

Dane techniczne:

Moc1700 W
Obroty10500 obr./min
Średnica tarczy125 mm

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

YATO BRUZDOWNICA 125mm 1700W
Bricoman

Bruzdownica 1700W 125mm YT-82015 Yato
toya24.pl

Ilość opinii:
1991
BRUZDOWNICA 1700W 125MM
Bee.pl

Yato Bruzdownica 125mm 1700w
Apollo Multimedia PL Sp. z o.o.

YATO YT-82015


Porównanie TOP 3

Graphite 59G370 (T59G370) Graphite 59G370 (T59G370) GRAPHITE 59G371 GRAPHITE 59G371 Einhell TH-MA 1300 Einhell TH-MA 1300
Cena
ProducentGraphiteGraphiteEinhell
TypBruzdownican/akrawędziowa
Rodzajelektrycznan/aBruzdownica
Moc1320W2400 W1320 W
Obrotyn/an/a9000
Wagan/an/a5,4kg
Przeznaczenien/an/aDo użytku domowego
Średnica tarczyn/an/a125 mm
Szerokość bruzdyn/an/a8 - 26
Wyposażenien/an/aWalizka
Głębokość bruzdyn/an/a30 mm

Bruzdownica - Ranking i Opinie 2023 - Opinie

 1. Zibis Sp. z o.o.
  Posted on 1 marca 2023
 2. Krzysiek.H
  Posted on 1 marca 2023

Dodaj komentarz