Szlifierka kątowa

Szlifierka kątowa

Szlifierka kątowa Bosch

Istnieje niewiele narzędzi bardziej uniwersalnych niż szlifierka, która nadaje się do cięcia, polerowania i oczywiście szlifowania. Można nią wykonywać zarówno prace wykończeniowe, jak również i naprawy. Szlifierka kątowa znacznie przyspiesza wszystkie zadania, a jej wielofunkcyjność sprawia, że znajdzie ona swoje zastosowanie w każdym warsztacie. Do jakich prac można wykorzystać szlifierki i jak wybrać taką, która będzie służyła przez lata?

Szlifierka kątowa – do czego służy?

Szlifierki kątowe pracują, obracając małą tarczę lub koło z dużą szybkością (od 8000 do 11 000 obr./min), aby ciąć, szlifować lub polerować. Są dostępne jako przewodowe, bezprzewodowe lub pneumatyczne i można je dostać w bardzo szerokim wachlarzu cenowym. Są podzielone na kategorie według rozmiaru tarczy i natężenia prądu. W przypadku większości zadań domowych wystarczająca będzie szlifierka o średnicy powyżej 100 mm. Przy takim rozmiarze będziesz w stanie wykonywać najbardziej ogólne prace i mieć szeroki wybór dysków i kół. Dobra szlifierka kątowa w zakresie 5-9 amperów zapewnia więcej niż wystarczającą moc dla potrzeb cięcia i szlifowania. Wybór mamy spory, w zależności od tego, co chcemy zrobić potrzebna nam będzie:

 • szlifierka kątowa do drewna;
 • szlifierka kątowa do betonu;
 • szlifierka kątowa do płytek;
 • szlifierka kątowa do polerowania.

A co dokładne można zrobić dzięki szlifierce?

 1. Cięcie i szlifowanie metalu

Metalowe koło odcinające wykorzystuje tlenek glinu jako materiał ścierny do cięcia prętów zbrojeniowych, zardzewiałych śrub i żelaznych ogrodzeń. Mniejsze dyski kosztują ok. 10 zł za sztukę i można je kupić w prawie każdym sklepie z artykułami dla majsterkowiczów. Do czyszczenia spawów potrzebna jest metalowa ściernica.

 1. Czyszczenie metalu

Koła druciane i szczotki są wyjątkowo skuteczne w usuwaniu rdzy i farby z metalu. Są dostępne w różnych kształtach i rodzajach – do usuwania zanieczyszczeń, czyszczenia i pozbywania się wystających części metalu. Doskonale nadają się również do konserwacji narzędzi ogrodowych i wysuszonego cementu.

 1. Cięcie płytek, kamienia i betonu

Szlifierka kątowa wyposażona w tarczę diamentową o szlifie suchym, z łatwością przecina ceramikę i mur. Najlepiej sprawdza się do przycinania płytek lub pracy w ciasnych miejscach, a także do wycinania otworów wylotowych lub instalacji hydraulicznych.

 1. Ostrzenie metalowych krawędzi

Łopaty, motyki i ostrza kosiarki mogą być ostrzone szlifierką kątową wyposażoną w ściernicę. Nie potrzebujesz, by te narzędzia były ostre jak noże kuchenne – potrzebujesz tylko krawędzi przywróconych do pierwotnego kształtu, co bez problemu uzyskasz dzięki szlifierce.

 1. Szlifowanie zaprawy

Pierwszym krokiem do ukrycia cegieł jest oczyszczenie starej zaprawy. Najlepszym narzędziem do tego zadania jest szlifierka kątowa z diamentową tarczą.

 1. Polerowanie aluminium

Koło lub podkładka do polerowania sprawią, że aluminium znowu będzie wyglądać świetnie. Jeśli aluminium jest naprawdę oznakowane, możesz zacząć od dysku szlifierskiego o dużej ziarnistości, a następnie skorzystać z tarczy polerującej.

Pamiętaj! Bezpieczeństwo przede wszystkim! Zawsze używaj ochrony oczu podczas używania szlifierki kątowej. Iskry, metal, resztki materiału ściernego i kamień są wyrzucane z narzędzia podczas pracy. Zalecane jest również zabezpieczenie słuchu i twarzy. W przypadku zadań murarskich należy również nosić maskę przeciwpyłową.

Jak widać przekrój prac, jakie można wykonać przy pomocy szlifierki kątowej, jest naprawdę imponujący. Na dodatkowe uznanie zasługuje też fakt, że to elektronarzędzie jest stosunkowo lekkie i zajmuje mało miejsca, więc możemy sobie na nie pozwolić nawet wtedy, jeśli nie posiadamy warsztatu.

Szlifierka kątowa do warsztatu i szlifierka kątowa do domu – jak ją wybrać?

Jaką szlifierkę kątową kupić? Potrzebna Ci szlifierka kątowa do 100 zł? A może od razu szlifierka kątowa do 300 zł? Ogromny przekrój cenowy szlifierek kątowych sprawia, że możesz mieć problem z wyborem właściwego urządzenia, które sprosta wszystkim Twoim potrzebom, a jednocześnie nie będzie kosztowało fortuny. Wbrew pozorom może się jednak okazać, że za odpowiednie urządzenie przyjdzie Ci zapłacić jedynie 100 zł. O czym więc należy pamiętać przy zakupie szlifierki kątowej?

 • Im większa szlifierka, tym lepiej nadaje się do wymagających prac

Szlifierka kątowa 125 mm jest najbardziej popularnym rozmiarem, a marki takie jak Kawasaki i Ryobi są popularne wśród właścicieli domów. Z kolei profesjonaliści korzystają już ze szlifierek min. 180 mm. Potrzebujesz czegoś jeszcze większego? Zainteresuje Cię szlifierka kątowa 230 mm! Rozmiar tarcz jest szczególnie istotny w przypadku wymagających zadań. Jeśli więc wiesz, że po to narzędzie będziesz sięgać jedynie raz na jakiś czas i nie będzie musiało ono sprostać wielogodzinnej pracy z twardym materiałem, szlifierka kątowa do 200 zł będzie wystarczająca. Z kolei jeśli będziesz wykorzystać to elektronarzędzie codziennie i to do poważnych prac, to warto zdecydować się na o wiele droższy i większy model. Jeśli możesz wybierać, szlifierka kątowa z regulacją obrotów będzie najodpowiedniejsza.

 • Większe tarcze powodują głębsze cięcia

Rozmiary tarcz są szczególnie istotne po wzięciu pod uwagę różnych materiałów. Każda szlifierka kątowa może przecinać drewno, chociaż mniejsze modele będą miały kłopoty z szczególnie grubymi kawałkami. Jednak już nie wszystkie szlifierki poradzą sobie z kamieniem, betonem czy metalem. Problemem może być tu nie tylko moc silnika, a sama głębokość cięcia. Szlifierka kątowa o średnicy 125 mm może wbić jedynie na 62,5 mm od środka w każdym kierunku. Dlatego nie jest w stanie fizycznie przeciąć materiał, który jest szerszy. Wybierz więc większą szlifierkę, jeśli wiesz, że będziesz ciąć gruby beton czy kamienie. Podstawowa zasada jest taka, że duża szlifierka kątowa będzie wydajniejsza niż mała szlifierka kątowa.

 • Mniejsze szlifierki wirują z większą szybkością

Mniejsza tarcza o niewielkim obwodzie wiruje z większą prędkością niż duże koło. W rzeczywistości nie jest niczym niezwykłym, że szlifierki o średnicy 125 mm obracają się z prędkością przekraczającą 11 000 obr./min. To właśnie daje malutkim szlifierzom moc cięcia i polerowania metalu. Jednak jest to również powód, dla którego mniejsze szlifierki są bardziej podatne na przegrzanie niż ich większe odpowiedniki. Jeśli 250 mm tarcza obraca się z prędkością 5000 obrotów na minutę podczas szlifowania podłogi, to większa konstrukcja szlifierki i mniejsza prędkość pracy redukuje generowane ciepło, a narzędzie nadal wykona tę pracę w takim samym czasie. Zaleca się więc zakup mniejszej szlifierki z ustawieniami prędkości, dzięki czemu użytkownik sam może wybrać tryb pracy i regulować nagrzanie urządzenia. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie szlifierka kątowa pneumatyczna.

Ważne! Szybkość szlifowania jest również określona przez moc silnika. Choć często jest tak, że szlifierka 125 mm będzie szybsza niż większe modele, to musisz również zwrócić uwagę na silnik. Szlifierka 200 mm z silnikiem, który wytwarza 13 amperów, będzie równie szybka, jeśli nie szybsza, niż szlifierka 125 mm z silnikiem 7-amperowym. Zawsze patrz na wskaźnik RPM i nigdy nie zakładaj, że tylko dlatego, że szlifierka jest mniejsza, jest automatycznie szybsza.

 • Nie wszystkie szlifierki kątowe są dla nowicjuszy

Szlifierki kątowe to elektronarzędzia, które wykorzystują ciężkie metalowe tarcze wirujące z imponującą prędkością. Ponadto większość tych dysków używa ostrych krawędzi lub mielących ziaren, więc należy zrozumieć, dlaczego mogą być potencjalnie niebezpieczne. Mniejsze szlifierki łatwiej kontrolować ze względu na dogodniejszy rozmiar koła, a użytkownicy często mogą obsługiwać je jedną ręką. Mimo to nawet te niewielkie modele mają dużą moc, więc zawsze najlepiej nosić sprzęt ochronny. Jeśli jesteś nowicjuszem w majsterkowaniu i remontach, to możesz zacząć od mniejszych i słabszych szlifierek, żeby poczuć, jak z nich korzystać i na czym polega praca z nimi.

 • Tylko mniejsze szlifierki są bezprzewodowe

Nie lubisz kabli? Spodoba Ci się szlifierka kątowa akumulatorowa. Kable, choć mogą być irytujące, są niezbędną częścią elektronarzędzi. Większe modele są często wyposażone w silniki o dużej mocy. Oznacza to, że potrzebują przewodu, który zapewnia im stały dopływ energii. Mniejsze szlifierki zwykle pobierają znacznie mniej energii, co pozwala im pracować na ładowalnej baterii. Warto wiedzieć, że istnieje taka opcja.

Wybór i używanie akcesoriów do szlifierek kątowych

Szlifierki kątowe są zazwyczaj klasyfikowane na podstawie średnicy akcesoriów, z których korzystają. Typowe akcesoria do cięcia i szlifowania określane są jako ścierne, a ich cząstki są przyklejone do koła lub tarczy. Zastosowane materiały i konstrukcja koła lub dysku będą zależeć od zadania. Tarcze używane do cięcia stali różnią się na przykład od tarcz do szlifowania kamienia.

Cząstki ścierne zdrapują materiał podczas wirowania. W końcu tępią się i odrywają od więzi, odsłaniając nowe, ostre cząstki. Oznacza to, że średnica koła lub dysku zmniejsza się w użyciu, dopóki nie jest zbyt mała, aby była przydatna. Na jakie akcesoria warto zwrócić uwagę?

 1. Tarcze do cięcia

Dzięki nim możliwe jest przecięcie zarówno drewna, jak i metalu czy płytek ceramicznych. W zależności od wybranego modelu i szybkości obrotów szlifierka może więc poradzić sobie z każdym materiałem. Im bardziej cienka jest tarcza, tym dokładniej i mniej kolizyjnie może wejść w tworzywo. Profesjonalna szlifierka kątowa powinna mieć już w zestawie takie tarcze.

 1. Tarcze szlifierskie

Niezastąpione do wszystkich prac wykończeniowych. Papier o ziarnie 100 lub 120 działa mniej inwazyjnie i na pewno lepiej sprawdzi się wszystkim mniej doświadczonym majsterkowiczom. Gruboziarniste tarcze (40, 60, a nawet i 80) są bardzo agresywne i szybko usuwają dużo metalu, więc niewprawiona osoba może wyrządzić nimi więcej szkody niż pożytku.

 1. Tarcze polerskie

Można nimi uzyskać efekt błyszczącej tafli na różnych materiałach.

 1. Szczotki druciane

To jedno z podstawowych narzędzi do usuwania farby lub rdzy z nieregularnych powierzchni bez znaczących uszkodzeń. Włosie ze stali jest twardsze niż aluminium, więc może uszkodzić taką powierzchnię.

Ważne! Koło druciane jest o wiele cięższe niż tarcza tnąca, więc powoduje także większe obciążenie silnika elektrycznego i zastosowanie go w zbyt słabym modelu prawdopodobnie przyspieszy zużycie szlifierki!

 1. Tarcze do usuwania farby

Na pewno nie jest to konieczny gadżet dla wszystkich. To akcesorium świetnie nadaje się np. do pracy przy renowacji samochodów. Działa delikatnie, więc nie musisz się obawiać, że uszkodzisz delikatne części auta.

Szlifierka kątowa - Ranking 2018

Poniższy ranking zawiera listę najpopularniejszych produktów w kategorii Szlifierka kątowa. Mamy nadzieję, że propozycje te pomogą w wyborze najlepszego sprzętu. Ranking aktualizowany jest codziennie i jest udostępniany przez porównywarkę cen Skąpiec.pl.

TOP 5 Szlifierka kątowa Cena
1Einhell TE-AG 125/750Aktualna Cena
2Bosch PWS 850-125Aktualna Cena
3Bosch GWS 850 CAktualna Cena
4Makita GA6021Aktualna Cena
5DeWalt DWE4157-QSAktualna Cena

Szlifierka kątowa” - Opinie i komentarze (2)

 1. Mi przypadła do gustu szlifierka kątowa Metabo, bardzo jestem zadowolony z zakupu. Wiadomo przodują Bosch i Makita, ale ja zaryzykowałem i nie żałuję.

 2. Ja polecam szlifierkę kątową Adlera. Kupiłem miesiąc temu i jestem bardzo zadowolony. Parametry ma doskonałe patrząc na cenę do tego. Znalazłem ją na przecenie w RGnarzędzia i z tego co się orientuje to nadal trwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *