Szlifierka kątowa

Szlifierka kątowa - Ranking i Opinie 2023

Istnieje niewiele narzędzi bardziej uniwersalnych niż szlifierka, która nadaje się do cięcia, polerowania i oczywiście szlifowania. Można nią wykonywać zarówno prace wykończeniowe, jak również i naprawy. Szlifierka kątowa znacznie przyspiesza wszystkie zadania, a jej wielofunkcyjność sprawia, że znajdzie ona swoje zastosowanie w każdym warsztacie. Do jakich prac można wykorzystać szlifierki kątowe i jak wybrać taką, która będzie dla nas najlepsza i będzie służyła przez lata?

Do czego służy szlifierka kątowa?

Szlifierki kątowe pracują, obracając małą tarczę lub koło z dużą szybkością (od 8000 do 11 000 obr./min), aby ciąć, szlifować lub polerować. Są dostępne jako przewodowe, bezprzewodowe lub pneumatyczne i można je dostać w bardzo szerokim wachlarzu cenowym. Są podzielone na kategorie według rozmiaru tarczy i mocy. W przypadku większości zadań domowych wystarczająca będzie dobra szlifierka kątowa o średnicy powyżej 100 mm. Przy takim rozmiarze będziesz w stanie wykonywać najbardziej ogólne prace i mieć szeroki wybór dysków i kół. Dobra szlifierka kątowa w zakresie 5-9 amperów zapewnia więcej niż wystarczającą moc dla potrzeb cięcia i szlifowania. Wybór mamy spory, w zależności od tego, co chcemy zrobić potrzebna nam będzie:

 • szlifierka kątowa do drewna;
 • szlifierka kątowa do betonu;
 • szlifierka kątowa do płytek;
 • szlifierka kątowa do polerowania.

A co dokładne można zrobić dzięki szlifierce?

 1. Cięcie i szlifowanie metalu – Metalowe koło odcinające wykorzystuje tlenek glinu jako materiał ścierny do cięcia prętów zbrojeniowych, zardzewiałych śrub i żelaznych ogrodzeń. Mniejsze dyski kosztują ok. 10 zł za sztukę i można je kupić w prawie każdym sklepie z artykułami budowlanymi. Do czyszczenia spawów potrzebna jest metalowa ściernica.
 1. Czyszczenie metalu szlifierką kątową – Koła druciane i szczotki są wyjątkowo skuteczne w usuwaniu rdzy i farby z metalu. Są dostępne w różnych kształtach i rodzajach – do usuwania zanieczyszczeń, czyszczenia i pozbywania się wystających części metalu. Doskonale nadają się również do konserwacji narzędzi ogrodowych i wysuszonego cementu.
 1. Cięcie płytek, kamienia i betonu – Szlifierka kątowa wyposażona w tarczę diamentową o szlifie suchym, z łatwością przecina ceramikę i mur. Najlepiej sprawdza się do przycinania płytek lub pracy w ciasnych miejscach, a także do wycinania otworów wylotowych lub instalacji hydraulicznych.
 1. Ostrzenie metalowych krawędzi – Łopaty, motyki i ostrza kosiarki mogą być ostrzone szlifierką kątową wyposażoną w ściernicę. Nie potrzebujesz, by te narzędzia były ostre jak noże kuchenne – potrzebujesz tylko krawędzi przywróconych do pierwotnego kształtu, co bez problemu uzyskasz dzięki szlifierce.
 1. Szlifowanie zaprawy – Pierwszym krokiem do odkrycia cegieł jest oczyszczenie starej zaprawy. Najlepszym narzędziem do tego zadania jest szlifierka kątowa z diamentową tarczą.
 1. Polerowanie aluminium – Koło lub podkładka do polerowania sprawią, że aluminium znowu będzie wyglądać świetnie. Jeśli aluminium jest naprawdę oznakowane, możesz zacząć od dysku szlifierskiego o dużej ziarnistości, a następnie skorzystać z tarczy polerującej.

Pamiętaj! Bezpieczeństwo przede wszystkim! Zawsze używaj ochrony oczu podczas używania szlifierki kątowej. Iskry, metal, resztki materiału ściernego i kamień są wyrzucane z narzędzia podczas pracy. Zalecane jest również zabezpieczenie słuchu i twarzy. W przypadku zadań murarskich należy również nosić maskę przeciwpyłową.

Jak widać przekrój prac, jakie można wykonać przy pomocy dobrej szlifierki kątowej, jest naprawdę imponujący. Na dodatkowe uznanie zasługuje też fakt, że to elektronarzędzie jest stosunkowo lekkie i zajmuje mało miejsca, więc możemy sobie na nie pozwolić nawet wtedy, jeśli nie posiadamy warsztatu.

Szlifierka kątowa do warsztatu i szlifierka kątowa do domu – jak ją wybrać?

Jaką szlifierkę kątową kupić? Potrzebna Ci szlifierka kątowa do 100 zł? A może od razu szlifierka kątowa do 300 zł? Ogromny przekrój cenowy szlifierek kątowych sprawia, że możesz mieć problem z wyborem właściwego urządzenia, które sprosta wszystkim Twoim potrzebom, a jednocześnie nie będzie kosztowało fortuny. Wbrew pozorom może się jednak okazać, że za odpowiednie urządzenie przyjdzie Ci zapłacić jedynie 100 zł. O czym więc należy pamiętać przy zakupie szlifierki kątowej?

Im większa szlifierka kątowa, tym lepiej nadaje się do wymagających prac

Szlifierka kątowa 125 mm jest najbardziej popularnym rozmiarem, a marki takie jak Bosch, Metabo, Makita czy Ryobi są popularne wśród właścicieli domów. Z kolei profesjonaliści korzystają już ze szlifierek min. 180 mm. Potrzebujesz czegoś jeszcze większego? Zainteresuje Cię szlifierka kątowa 230 mm! Rozmiar tarcz jest szczególnie istotny w przypadku wymagających zadań. Jeśli więc wiesz, że po to narzędzie będziesz sięgać jedynie raz na jakiś czas i nie będzie musiało ono sprostać wielogodzinnej pracy z twardym materiałem, dobra szlifierka kątowa do 200 zł będzie wystarczająca. Z kolei jeśli będziesz wykorzystać to elektronarzędzie codziennie i to do poważnych prac, to warto zdecydować się na o wiele droższy i większy model. Jeśli możesz wybierać, szlifierka kątowa z regulacją obrotów będzie najodpowiedniejsza.

Większe tarcze powodują głębsze cięcia

Rozmiary tarcz są szczególnie istotne po wzięciu pod uwagę różnych materiałów. Każda szlifierka kątowa może przecinać drewno, chociaż mniejsze modele będą miały kłopoty z szczególnie grubymi kawałkami. Jednak już nie wszystkie szlifierki poradzą sobie z kamieniem, betonem czy metalem. Problemem może być tu nie tylko moc silnika, a sama głębokość cięcia. Szlifierka kątowa o średnicy 125 mm może wbić jedynie na 62,5 mm od środka w każdym kierunku. Dlatego nie jest w stanie fizycznie przeciąć materiał, który jest szerszy. Wybierz więc większą szlifierkę, jeśli wiesz, że będziesz ciąć gruby beton czy kamienie. Podstawowa zasada jest taka, że duża szlifierka kątowa będzie wydajniejsza niż mała szlifierka kątowa.

Mniejsze szlifierki wirują z większą szybkością

Mniejsza tarcza o niewielkim obwodzie wiruje z większą prędkością niż duże koło. W rzeczywistości nie jest niczym niezwykłym, że szlifierki o średnicy 125 mm obracają się z prędkością przekraczającą 11 000 obr./min. To właśnie daje malutkim szlifierzom moc cięcia i polerowania metalu. Jednak jest to również powód, dla którego mniejsze szlifierki są bardziej podatne na przegrzanie niż ich większe odpowiedniki. Jeśli 250 mm tarcza obraca się z prędkością 5000 obrotów na minutę podczas szlifowania podłogi, to większa konstrukcja szlifierki i mniejsza prędkość pracy redukuje generowane ciepło, a narzędzie nadal wykona tę pracę w takim samym czasie. Zaleca się więc zakup mniejszej szlifierki z ustawieniami prędkości, dzięki czemu użytkownik sam może wybrać tryb pracy i regulować nagrzanie urządzenia. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie szlifierka kątowa pneumatyczna.

Ważne! Szybkość szlifowania jest również określona przez moc silnika. Choć często jest tak, że szlifierka kątowa 125 mm będzie szybsza niż większe modele, to musisz również zwrócić uwagę na silnik. Szlifierka 200 mm z silnikiem, który wytwarza 13 amperów, będzie równie szybka, jeśli nie szybsza, niż szlifierka 125 mm z silnikiem 7-amperowym. Zawsze patrz na wskaźnik RPM i nigdy nie zakładaj, że tylko dlatego, że szlifierka jest mniejsza, jest automatycznie szybsza.

Nie wszystkie szlifierki kątowe są dla nowicjuszy

Szlifierki kątowe to elektronarzędzia, które wykorzystują ciężkie metalowe tarcze wirujące z imponującą prędkością. Ponadto większość tych dysków używa ostrych krawędzi lub mielących ziaren, więc należy zrozumieć, dlaczego mogą być potencjalnie niebezpieczne. Mniejsze szlifierki łatwiej kontrolować ze względu na dogodniejszy rozmiar koła, a użytkownicy często mogą obsługiwać je jedną ręką. Mimo to nawet te niewielkie modele mają dużą moc, więc zawsze najlepiej nosić sprzęt ochronny. Jeśli jesteś nowicjuszem w majsterkowaniu i remontach, to możesz zacząć od mniejszych i słabszych szlifierek, żeby poczuć, jak z nich korzystać i na czym polega praca z nimi.

Tylko mniejsze szlifierki kątowe są bezprzewodowe

Nie lubisz kabli? Spodoba Ci się szlifierka kątowa akumulatorowa. Kable, choć mogą być irytujące, są niezbędną częścią elektronarzędzi. Większe modele są często wyposażone w silniki o dużej mocy. Oznacza to, że potrzebują przewodu, który zapewnia im stały dopływ energii. Mniejsze szlifierki zwykle pobierają znacznie mniej energii, co pozwala im pracować na ładowalnej baterii. Warto wiedzieć, że istnieje taka opcja.

Ranking TOP 20

Lp.ZdjęcieNazwaCenaOpinieProducentRodzajLiczba obrotówŚrednica tarczyWagaNapięcie akumulatora/siecioweRodzaj ZasilaniaMoc
1 WORX MakerX WX741.9 WORX MakerX WX741.9
1 opinia
WORXkątowa24000500,29 kg20 VAkumulatorowen/a
2 Kaltmann Titanium Szlifierka kątowa KTI-BSK20V Kaltmann Titanium Szlifierka kątowa KTI-BSK20V
1 opinia
Kaltmann Titaniumkątowa10000 obr/min125 mm1 kg20Vakumulatorowen/a
3 Kaltmann Titanium Bezszczotkowa szlifierka kątowa akumulatorowa KTI-BSK20V Kaltmann Titanium Bezszczotkowa szlifierka kątowa akumulatorowa KTI-BSK20V
1 opinia
Kaltmann Titaniumkątowa10000 obr/min125 mm1 kg20Vakumulatorowen/a
4 Bosch Szlifierka kątowa GWS 180-LI 06019H9021 Bosch Szlifierka kątowa GWS 180-LI 06019H9021
1 opinia
Boschkątowa11000 obr/min125mm2.2kg18Vakumulatorowen/a
5 WORX Szlifierka kątowa WX812.9 WORX Szlifierka kątowa WX812.9
1 opinia
WORXszlifierka kątowan/an/an/an/an/an/a
6 Bosch Szlifierka kątowa GWS 18V-15 SC Bosch Szlifierka kątowa GWS 18V-15 SC
1 opinia
Boschszlifierka kątowan/an/an/an/an/an/a
7 Bosch Professional GWS 9-125 S Bosch Professional GWS 9-125 S
1 opinia
BoschSzlifierka kątowa11000125 mm1900 gn/aSieciowe900 W
8 DeWalt DWE492-QS DeWalt DWE492-QS
1 opinia
DeWaltSzlifierka kątowan/a230 mmn/an/an/an/a
9 KINPOW Szlifierka kątowa 125 mm 720 W KINPOW Szlifierka kątowa 125 mm 720 W
1 opinia
KINPOWkątowa11000 obr./min125 mmn/an/an/a720 W
10 DeWalt XR DCG412N (DCK293L2) DeWalt XR DCG412N (DCK293L2)
1 opinia
DeWaltSzlifierka kątowa7000125mm2.9n/aSieciowe4500W
11 HIKOKI Szlifierka kątowa G18DSL2 W3Z HIKOKI Szlifierka kątowa G18DSL2 W3Z
1 opinia
HiKOKIKątowa9000125 mm1,6 kg18VAkumulatorowen/a
12 PARKSIDE Szlifierka kątowa PWS 115 B2, 750 W PARKSIDE Szlifierka kątowa PWS 115 B2, 750 W
1 opinia
ParksideKątowa12000115 mm1,7 kgn/aSieciowe750 W
13 WORX WX712 WORX WX712
1 opinia
WORXkątowa12000125 mm2 kgn/asieciowe860 W
14 Bosch Szlifierka kątowa GWS 180-LI 06019H9022 Bosch Szlifierka kątowa GWS 180-LI 06019H9022
1 opinia
Boschszlifierka kątowa110001151.6n/aAkumulatorowen/a
15 TROTEC PAGS 21-115 TROTEC PAGS 21-115
1 opinia
Trotecszlifierka kątowan/an/an/an/an/an/a
16 DeWalt DCG406N szlifierka kątowa 125mm 800W DeWalt DCG406N szlifierka kątowa 125mm 800W
1 opinia
DeWaltSzlifierka kątowa9000125mm1.75n/aAkumulatorowe800
17 WORCRAFT SZLIFIERKA KATOWA CAG-S20LiBH-125 WORCRAFT SZLIFIERKA KATOWA CAG-S20LiBH-125
1 opinia
WORCRAFTKątowa10000125mm1.8 kg20VAkumulatorowen/a
18 Milwaukee AG 800-125E 4933451211 Milwaukee AG 800-125E 4933451211
1 opinia
Milwaukeeszlifierka kątowa11500115 mmn/an/asieciowe800 W
19 DeWalt DWE4233-QS DeWalt DWE4233-QS
1 opinia
DeWaltSzlifierka kątowa11500125 mm2.2n/aSieciowe1400
20 YATO Szlifierka do tynków i gładzi YT-82340 YATO Szlifierka do tynków i gładzi YT-82340
1 opinia
Yatoszlifierka kątowa1500-23002252.8n/aSieciowe1220

Najlepsze produkty: Szlifierka kątowa - Ranking i Opinie 2023

1). WORX MakerX WX741.9

WORX MakerX WX741.9
Szlifierka kątowa MAKERX WX741.9 firmy WORX z silnikiem bezszczotkowym ma więcej niż wystarczającą moc do cięcia cienkich arkuszy produktów i agresywnego wycinania skomplikowanych kształtów i konturów.

Dane techniczne:

Rodzajkątowa
Liczba obrotów24000
Średnica tarczy50
Waga0,29 kg
Napięcie akumulatora/sieciowe20 V
Rodzaj ZasilaniaAkumulatorowe

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

Miniszlifierka MakerX WORX WX741.9 Bezszczotkowa
maxelektro.pl
Ocena:
4.0/5.0
Ilość opinii:
1028
Miniszlifierka kątowa Worx MakerX WX741.9 Darmowa dostawa od 99 zł!


2). Kaltmann Titanium Szlifierka kątowa KTI-BSK20V

Kaltmann Titanium Szlifierka kątowa KTI-BSK20V
Szlifierka kątowa 20 V z ładowarką i akumulatorem Kaltmann Titanium oraz 10 tarczami GRATIS

Dane techniczne:

Rodzajkątowa
Liczba obrotów10000 obr/min
Średnica tarczy125 mm
Waga1 kg
Napięcie akumulatora/sieciowe20V
Rodzaj Zasilaniaakumulatorowe

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
bricomarche.pl

Szlifierka kątowa 20 V z ładowarką i akumulatorem Kaltmann Titanium oraz 10 tarczami GRATIS


3). Kaltmann Titanium Bezszczotkowa szlifierka kątowa akumulatorowa KTI-BSK20V

Kaltmann Titanium Bezszczotkowa szlifierka kątowa akumulatorowa KTI-BSK20V
Bezszczotkowa szlifierka kątowa akumulatorowa 20 V Kaltmann Titanium

Dane techniczne:

Rodzajkątowa
Liczba obrotów10000 obr/min
Średnica tarczy125 mm
Waga1 kg
Napięcie akumulatora/sieciowe20V
Rodzaj Zasilaniaakumulatorowe

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
bricomarche.pl

Bezszczotkowa szlifierka kątowa akumulatorowa 20 V Kaltmann Titanium


Najtańsze produkty: Szlifierka kątowa - Ranking i Opinie 2023

1). PARKSIDE Szlifierka kątowa PWS 115 B2, 750 W

PARKSIDE Szlifierka kątowa PWS 115 B2, 750 W

PARKSIDE® Szlifierka kątowa PWS 115 B2, 750 W

Opis produktu

 • wytrzymała obudowa przekładni z aluminiowego odlewu ciśnieniowego z 2-pozycyjnym uchwytem czołowym
 • dostosowana do dostępnych w handlu tarcz i ściernic o Ø do 115 mm (np. marki Parkside)
 • do stosowania także ze szczotkami garnkowymi lub tarczowymi
 • prosta wymiana narzędzi dzięki blokadzie wrzeciona („Spindle-Lock“)
 • pokrywa ochronna 2 w 1, przestawiania bez użycia narzędzia, do przecinania i szlifowania
 • uchwyt z praktyczną możliwością prz...

Dane techniczne:

RodzajKątowa
Moc750 W
Liczba obrotów12000
Średnica tarczy115 mm
Waga1,7 kg
Rodzaj ZasilaniaSieciowe

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
lidl.pl

PARKSIDE Szlifierka kątowa PWS 115 B2, 750 W
Empik.com

Szlifierka Kątowa Parkside Pws 115 B2 Tarcza


2). KINPOW Szlifierka kątowa 125 mm 720 W

KINPOW Szlifierka kątowa 125 mm 720 W
Szlifierka kątowa 125 mm 720 W

Dane techniczne:

Rodzajkątowa
Moc720 W
Liczba obrotów11000 obr./min
Średnica tarczy125 mm

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
bricomarche.pl

Szlifierka kątowa KPAG0743 125 mm 720 W KINPOW


3). WORX WX712

WORX WX712
Specyfikacja
Miękki uchwytTak
Funkcje ochrony zasilaniaPrzeładowanie
Funkcje ochrony zasilaniaDeep discharge
Funkcje ochrony zasilaniaZabezpieczenie przed przegrzaniem
Miękki startTak
Kolor produktuCzarny
Kolor produktuPomarańczowy
Moc pobierana800 W
Źródło zasilaniaPrąd przemienny
Waga produktu2 kg
Wysokość produktu140 mm
Szerokość produktu290 mm
Długość produktu12 cm
Prędkość biegu jałowego (max)12000 RPM
Rozmiar dyszy2,22 cm
Średnica tarczy ...

Dane techniczne:

Rodzajkątowa
Moc860 W
Liczba obrotów12000
Średnica tarczy125 mm
Waga2 kg
Rodzaj Zasilaniasieciowe

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
www.net-s.pl

Ilość opinii:
10689
TANIA DOSTAWA ! - ! Szlifierka kątowa WORX WX712 (125mm) - PACZKOMAT, POCZTA, KURIER
Sklep "Mikaj"

Szlifierka kątowa WORX WX712 (125mm)
Empik.com

Szlifierka kątowa WORX WX712 + walizka
maxelektro.pl
Ocena:
4.0/5.0
Ilość opinii:
1028
Szlifierka kątowa WORX WX712 Darmowa dostawa od 99 zł!


Porównanie TOP 3

WORX MakerX WX741.9 WORX MakerX WX741.9 Kaltmann Titanium Szlifierka kątowa KTI-BSK20V Kaltmann Titanium Szlifierka kątowa KTI-BSK20V Kaltmann Titanium Bezszczotkowa szlifierka kątowa akumulatorowa KTI-BSK20V Kaltmann Titanium Bezszczotkowa szlifierka kątowa akumulatorowa KTI-BSK20V
Cena
ProducentWORXKaltmann TitaniumKaltmann Titanium
Rodzajkątowakątowakątowa
Liczba obrotów2400010000 obr/min10000 obr/min
Średnica tarczy50125 mm125 mm
Waga0,29 kg1 kg1 kg
Napięcie akumulatora/sieciowe20 V20V20V
Rodzaj ZasilaniaAkumulatoroweakumulatoroweakumulatorowe

Wybór i używanie akcesoriów do szlifierek kątowych

Szlifierki kątowe są zazwyczaj klasyfikowane na podstawie średnicy akcesoriów, z których korzystają. Typowe akcesoria do cięcia i szlifowania określane są jako ścierne, a ich cząstki są przyklejone do koła lub tarczy. Zastosowane materiały i konstrukcja koła lub dysku będą zależeć od zadania. Tarcze używane do cięcia stali różnią się na przykład od tarcz do szlifowania kamienia.

Cząstki ścierne zdrapują materiał podczas wirowania. W końcu tępią się i odrywają od więzi, odsłaniając nowe, ostre cząstki. Oznacza to, że średnica koła lub dysku zmniejsza się w użyciu, dopóki nie jest zbyt mała, aby była przydatna. Na jakie akcesoria warto zwrócić uwagę?

 1. Tarcze do cięcia – Dzięki nim możliwe jest przecięcie zarówno drewna, jak i metalu czy płytek ceramicznych. W zależności od wybranego modelu i szybkości obrotów szlifierka może więc poradzić sobie z każdym materiałem. Im bardziej cienka jest tarcza, tym dokładniej i mniej kolizyjnie może wejść w tworzywo. Profesjonalna szlifierka kątowa powinna mieć już w zestawie takie tarcze.
 1. Tarcze szlifierskie – Niezastąpione do wszystkich prac wykończeniowych. Papier o ziarnie 100 lub 120 działa mniej inwazyjnie i na pewno lepiej sprawdzi się wszystkim mniej doświadczonym majsterkowiczom. Gruboziarniste tarcze (40, 60, a nawet i 80) są bardzo agresywne i szybko usuwają dużo metalu, więc niewprawiona osoba może wyrządzić nimi więcej szkody niż pożytku.
 1. Tarcze polerskie – Można nimi uzyskać efekt błyszczącej tafli na różnych materiałach.
 1. Szczotki druciane – To jedno z podstawowych narzędzi do usuwania farby lub rdzy z nieregularnych powierzchni bez znaczących uszkodzeń. Włosie ze stali jest twardsze niż aluminium, więc może uszkodzić taką powierzchnię.

Ważne! Koło druciane jest o wiele cięższe niż tarcza tnąca, więc powoduje także większe obciążenie silnika elektrycznego i zastosowanie go w zbyt słabym modelu prawdopodobnie przyspieszy zużycie szlifierki!

 1. Tarcze do usuwania farby – Na pewno nie jest to konieczny gadżet dla wszystkich. To akcesorium świetnie nadaje się np. do pracy przy renowacji samochodów. Działa delikatnie, więc nie musisz się obawiać, że uszkodzisz delikatne części auta.

Szlifierka kątowa - Ranking i Opinie 2023 - Opinie

 1. Bogdan
  Posted on 10 listopada 2022
 2. zbuj
  Posted on 10 listopada 2022
 3. Arek
  Posted on 6 listopada 2019
 4. Sławek
  Posted on 6 listopada 2019
 5. Konrad
  Posted on 8 października 2019
  • Bartosz
   Posted on 6 listopada 2019
 6. wolski
  Posted on 3 października 2019
 7. Bax
  Posted on 2 września 2019
 8. Ola
  Posted on 16 lutego 2019
 9. Mike
  Posted on 8 lutego 2019
 10. staszek89
  Posted on 8 marca 2018
 11. Marek
  Posted on 16 lutego 2018

Dodaj komentarz