Szlifierka oscylacyjna

Szlifierka oscylacyjna - Ranking i Opinie 2023

Dzięki dostępności nowoczesnych i praktycznych narzędzi łatwiejsza i przyjemniejsza staje się obróbka różnego rodzaju materiałów i powierzchni, taka jak na przykład cięcie czy szlifowanie. Dawniej tego typu prace wykonywało się przy pomocy narzędzi ręcznych. Obecnie zastąpiły je narzędzia automatyczne. Jeśli mowa o szlifowaniu, to na rynku dostępne są różne rodzaje szlifierek, takie jak szlifierka oscylacyjna, mimośrodowa, czy też taśmowa. Czym powinieneś się kierować, wybierając spośród wymienionych opcji?

Szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa, a może taśmowa?

Poznanie różnicy między tymi urządzeniami pozwoli ci na dokonanie odpowiedniego wyboru. A na czym właściwie polega różnica? Najprościej mówiąc, różnią się one między sobą rodzajem wykonywanego ruchu oraz kształtem stopy.

Szlifierka taśmowa

Wykonuje ruch liniowy, jednokierunkowy. Ułatwia szlifowanie dużych powierzchni, ale ze względu na sposób zamocowania papieru ściernego nie pozwala na swobodne dotarcie do trudno dostępnych miejsc.

Szlifierka oscylacyjna

Jak sama jej nazwa wskazuje, wykonuje niewielki, ale stosunkowo szybki ruch oscylacyjny, czyli posuwisty, dwukierunkowy. Jest to jedno z bardziej uniwersalnych rozwiązań. Prostokątny kształt stopy i możliwość zamocowania papieru aż do jej krawędzi (czego nie osiągniesz w szlifierce taśmowej) pozwala na szlifowanie zarówno dużych, płaskich powierzchni, jak i krawędzi i narożników.

Szlifierka oscylacyjna typu delta

Rodzaj szlifierki oscylacyjnej, charakterystyczna ze względu na stopę w kształcie litery delta (przypominający nieco stopę od żelazka), a zatem idealnie nadaje się do szlifowania narożników i innych trudno dostępnych miejsc.

Szlifierka mimośrodowa

Jest urządzeniem posiadającym okrągłą stopę, która podczas pracy wykonuje jednocześnie ruch obrotowy i oscylacyjny, co pozwala na bardziej wydajne szlifowanie różnego rodzaju powierzchni, również wypukłych i wklęsłych.

A zatem wybór odpowiedniej szlifierki będzie zależał przede wszystkim od jej przeznaczenia, czyli rodzaju powierzchni, do których będzie stosowana.

Załóżmy, że twoją uwagę przykuła szlifierka oscylacyjna.

Jaka szlifierka oscylacyjna będzie najlepszym wyborem?

Chcąc się tego dowiedzieć, przeanalizujmy jej cechy charakterystyczne, zastosowanie i rodzaje napędów. Pamiętaj przy tym, że oprócz wyboru odpowiedniego modelu szlifierki oscylacyjnej, do danego zadania musi być dopasowany papier ścierny o odpowiedniej gramaturze.

Cechy charakterystyczne szlifierek oscylacyjnych

Wielkość stopy / płyty

Tutaj istnieje prosta zależność – im większa powierzchnia stopy, tym szybciej wyszlifujemy dużą powierzchnię. Z drugiej strony, jeśli trzeba obrobić mniejszą powierzchnię i trudno dostępne miejsca, lepiej sprawdzi się szlifierka o mniejszej stopie, na przykład szlifierka oscylacyjna  typu „delta”. Jeśli przewidujesz stosowanie narzędzia w różnych powierzchniach, warto zainteresować się szlifierką, która posiada wymienne stopy. Większość dobrych szlifierek oscylacyjnych ma możliwość wymiany płyty, a niektóre modele już w zestawie posiadają różnej wielkości wymienne stopy prostokątne lub kwadratowe i stopę typu delta.

Długość stóp w typowych szlifierkach oscylacyjnych wynosi od 185 do 230 mm, a szerokość od 90 do 115 mm.

Prędkość oscylacji (inaczej liczba oscylacji)

Jest wyrażona jako liczba oscylacji na minutę. Standardowe szlifierki oscylacyjne wykonują od 14000 do 27000 drgań na minutę.

Zwróć uwagę, że niektóre modele są wyposażone w regulację obrotów.

Im wyższa wartość liczby oscylacji, tym wydajniejsza i dokładniejsza praca szlifierki.

Średnica oscylacji (inaczej mimośrodowość lub amplituda oscylacji)

To parametr, który określa odległość wychylenia stopy od jej pozycji spoczynkowej.

Ta wartość – w zależności od modelu – waha się między 1 mm a 2,5 mm.

Przyjmuje się, że najlepsze szlifierki oscylacyjne mają największe średnice oscylacji, za co za tym idzie większą efektywność pracy.

Odsysanie pyłu

Jak wiadomo, szlifowanie powoduje powstawanie pyłu, który powoduje większy bałagan podczas pracy i oczywiście niekorzystnie wpływa na zdrowie człowieka. Dlatego większość dobrych szlifierek oscylacyjnych jest wyposażona w system odprowadzania pyłu. W niektórych przypadkach (na przykład podczas szlifowania drewna) wystarczy zastosowanie worka na pył z adapterem próżniowym. Podczas szlifowania innych powierzchni, na przykład gipsu lub powierzchni lakierowanych, można do układu odprowadzania pyłu podłączyć odkurzacz przemysłowy, który wchłonie powstające drobinki pyłu.

Żeby odprowadzanie pyłu działało prawidłowo, stopa szlifierki jest wyposażona w otwory, przez które pył jest zasysany i transportowany do worka lub odkurzacza. Otwory te nie powinny być zasłonięte papierem ściernym, dlatego powinno się stosować papier, który posiada otwory pasujące do stopy szlifierki. Jeśli nie posiadasz takiego gotowego, perforowanego papieru, możesz użyć specjalnego dziurkacza do papieru, którym wykonasz otwory w odpowiednich miejscach.

Warto wspomnieć, że dobra szlifierka oscylacyjna posiada podwójny system mocowania papieru –  na rzep lub na klamry.

Zastosowanie szlifierek oscylacyjnych

Jeśli jest ci potrzebna szlifierka oscylacyjna do drewna

Na rynku narzędziowym masz pod tym względem do dyspozycji spory wybór.

Jak już wspomnieliśmy, szlifierka oscylacyjna świetnie nadaje się do szlifowania dużych, płaskich i równych powierzchni, a także narożników i krawędzi. Dlatego idealnie sprawdzi się w pracach obejmujących obróbkę drewnianych elementów, takich jak drzwi, blaty czy korpusy mebli.

Jaka będzie najlepsza szlifierka oscylacyjna do gipsu?

Fachowcy zajmujący się wykończaniem wnętrz zazwyczaj wybierają profesjonalne narzędzia dedykowane do szlifowania gipsu, czyli tzw. żyrafę, która przede wszystkim ze względu na swoją budowę jest bardzo wygodna w użyciu, a poza tym jest przystosowana typowo do współpracy z odkurzaczem przemysłowym. Jednak jest to rozwiązanie droższe od typowych szlifierek, a poza tym wymaga nieco doświadczenia.

Jeśli więc nie zajmujesz się budownictwem zawodowo i potrzebna ci jest szlifierka oscylacyjna dla amatora, to weź pod uwagę fakt, że podczas szlifowania gipsu wytwarza się bardzo duża ilość pyłu, który może przedostawać się do wnętrza narzędzia i skrócić jego żywotność. Dlatego warto poszukać dobrej szlifierki oscylacyjnej z dodatkowo uszczelnionym wyłącznikiem i łożyskami oraz systemem antypyłowym. Należy jednocześnie zwrócić uwagę na to, czy odkurzacz, który masz do dyspozycji, poradzi sobie z taką ilością pyłu. Pamiętaj również, że gdy twoje urządzenie będzie pracować jako szlifierka oscylacyjna do gładzi lub do gipsu, to może gorzej znosić szlifowanie sufitu, gdyż pracuje wtedy w nienaturalnej dla siebie pozycji. Dobrze jest więc zainwestować w sprzęt z wyższej półki, poświęcając sumę kilkuset, zazwyczaj powyżej 500 złotych.

A jakie cechy powinna posiadać szlifierka oscylacyjna do lakiernictwa?

Jak już wspomnieliśmy, szlifierki oscylacyjne najlepiej nadają się do obróbki dużych powierzchni, w tym przypadku płaskich elementów karoserii pokrytych szpachlą. Zazwyczaj używa się do tego szlifierek o dużych gabarytach i masie, obsługiwanych dwiema rękami. W takiej sytuacji dodatkowym atutem będzie system antywibracyjny, znacznie poprawiający komfort pracy.

Funkcją, która również może się przydać, jest regulacja obrotów. Dostosowanie obrotów pomoże uniknąć niekorzystnego przegrzania szlifowanego materiału.

Jeśli jako lakiernik masz do wykonania obróbkę innych powierzchni niż duże, płaskie elementy, to do wykonania jej praktyczna okaże się szlifierka mimośrodowa.

Rodzaj napędu szlifierki oscylacyjnej

Szlifierka oscylacyjna elektryczna

To chyba najpopularniejszy rodzaj szlifierek, szczególnie w zastosowaniach amatorskich. Zaletą takiego rozwiązania jest prostota. Prawie na każdej budowie czy w warsztacie jest dostępne gniazdo sieciowe 230 V. Szlifierki elektryczne emitują też stosunkowo niski poziom hałasu w porównaniu z ich pneumatycznymi odpowiednikami.  Wadą takiego rozwiązania jest większy ciężar urządzenia i konieczność ciągnięcia za sobą przewodu zasilającego. Jeśli chodzi o moc i wydajność takiej szlifierki, to jest ona uzależniona od mocy silnika elektrycznego napędzającego urządzenie.

Szlifierka oscylacyjna akumulatorowa

Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej. Niekwestionowaną zaletą takiego narzędzia jest wygoda użytkowania, szczególnie gdy szlifujemy w miejscach trudno dostępnych, gdzie przewód zasilający może nam przeszkadzać w swobodnej pracy (na przykład na wysokościach). Wadą jest ograniczona moc i czas pracy, a co za tym idzie konieczność ładowania akumulatora.

Szlifierka oscylacyjna pneumatyczna

Stosowana zazwyczaj w warsztatach lakierniczych. Jest ona lepsza od szlifierek elektrycznych ze względu na poręczność i niewielką wagę. Poza tym jest to rozwiązanie mniej awaryjne i bezpieczniejsze. Wadą jest wyższy poziom hałasu oraz konieczność posiadania kompresora. Dla zachowania osiągów zaleca się stosowanie dobrego kompresora o dużej mocy i pojemności zbiornika.

Pozostaje kwestia budżetu

Rozpiętość cenowa jest bardzo duża. Najdroższe są szlifierki oscylacyjne pneumatyczne, chociażby ze względu na konieczność zakupu dobrego kompresora. Poza tym większą inwestycją może okazać się szlifierka o dużej mocy i wyposażona w systemy uszczelniające.

Jeśli interesuje cię szlifierka oscylacyjna do 200-300 zł, to w tym przedziale cenowym znajdziesz szlifierkę dobrej marki, ale mniejszej mocy (do 200 W) i na przykład bez regulacji obrotów.

Szlifierka oscylacyjna - Ranking i Opinie 2023 - Ranking 2023

Poniżej ranking najlepszych produktów w kategorii Szlifierka oscylacyjna - Ranking i Opinie 2023. Ranking aktualizowany jest codziennie na podstawie danych z serwisu Skąpiec.pl. Poniżej można znaleźć najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingSzlifierka oscylacyjna - Ranking i Opinie 2023ProducentCena
1Szlifierka oscylacyjna WORX WX822 DARMOWY TRANSPORT Bezpłatny transport | RatyWORXAktualna Cena
2Bosch PSS 200 AC (0603340120)BoschAktualna Cena
3Metabo SR 2185 (600441500) (600441500 / 4007430270986)MetaboAktualna Cena
4Black&Decker KA320EKABlack&DeckerAktualna Cena
5Makita 9404MakitaAktualna Cena
6YATO YT-82223YatoAktualna Cena

Szlifierka oscylacyjna - Ranking i Opinie 2023 - Opinie

 1. Arek
  Posted on 10 czerwca 2020
  • PAWEŁ
   Posted on 15 lipca 2020
   • Amadeusz
    Posted on 15 sierpnia 2020
 2. Makita 9046
  Posted on 15 czerwca 2019
 3. Aśka
  Posted on 6 czerwca 2019
  • wan
   Posted on 20 listopada 2021

Dodaj komentarz