Wiertarka stołowa jaka najlepsza ranking

Wiertarka stołowa - Ranking i Opinie 2023

Wiertarka jest niezbędnym narzędziem w wyposażeniu każdego majsterkowicza. Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalistą czy też początkującym, na pewno znajdziesz dla niej wiele zadań. Wiertarka stołowa została zaprojektowana pierwotnie do pracy z metalami. Jednak dzięki dostępności narzędzi skrawających, przyrządów, przystawek i przeróżnych wierteł, jest obecnie jednym z najbardziej wszechstronnych narzędzi. Nie tylko wierci w metalu, ale również tworzy otwory w drewnie i wykonuje inne operacje związane z jego obróbką, takie jak dłutowanie i szlifowanie. W rzeczywistości dobra wiertarka stołowa jest jednym z najważniejszych urządzeń w profesjonalnym warsztacie.

Wiertarka stołowa – dokładność i precyzja

Jest to główny powód, przez który warto inwestować w wiertarkę stołową. Jeśli chodzi o tworzenie niestandardowych przedmiotów, precyzja jest niezbędna i kluczowa dla sukcesu. Dokładność, jaką można uzyskać nawet dzięki wiertarce stołowej do 500 zł, jest znacznie większa w porównaniu z tradycyjną wiertarką ręczną. Przy droższych modelach możliwe jest stworzenie niewielkich otworów w bliskiej odległości bez ryzyka uszkodzenia materiału. Taki efekt byłby niewykonalny w przypadku zwykłych wiertarek.

Prędkość i moc silnika wiertarki stołowej

Praca na wiertarce stołowej jest szybsza niż przy innych metodach wiercenia. Związane jest to z możliwością doboru odpowiednich wierteł, kątów, głębokości i kilku innych paramentów, z którymi będziesz pracować. Oznacza to, że wystarczy tylko raz prawidłowo ustawić urządzenie, by stworzyć dzięki niemu wiele otworów. Jest to szczególnie ważne w przypadku powtarzających się zadań. Wiertarka stołowa generuje też mniejsze ryzyko popełniania błędów. Wiertarki ręczne wymagają od użytkownika większej ostrożności, ponieważ nie mają żadnych elementów czy opcji, które mogłoby pomóc im w uzyskaniu większej dokładności. Innym powodem znaczącej prędkości pracy wiertarek stołowych jest ich mocny silnik, któremu tradycyjne wersje rzadko kiedy są w stanie dorównać.

W przypadku wiertarek stołowych, silniki są w zasadzie ulepszonymi modelami z ręcznych wiertarek. Wraz z większą mocą można pozwolić sobie na większe akcesoria, takie jak szersze wiertła, które nie nadają się do wiertarki ręcznej. Moc wpływa także na rodzaj materiału, w którym można wiercić otwory – urządzenie to poradzi sobie więc z najtwardszymi i najbardziej wymagającymi tworzywami (oczywiście jeśli zarówno ono, jak i podpięte wiertło, będzie wysokiej jakości).

Wiertarka stołowa – wielorakość funkcji, wszechstronność

W przeciwieństwie do wiertarki ręcznej, wiertarka stołowa umożliwia skuteczne tworzenie skomplikowanych wierceń. Przy pomocy wiertarki ręcznej trudno jest uzyskać specyficzne kąty, a niekiedy nie nadają się one do pracy np. w drewnie. Kogoś, kto regularnie więc zajmuje się stolarstwem, powinien zainwestować w wiertarkę stołową do drewna. Posiadają one bowiem możliwość przejścia w różne tryby, dokładne określenie prędkości wiercenia i nachylenia wiertła. Taka funkcjonalność pozwala na eksperymentowanie i wybór najlepszych opcji przy obróbce drewna.

Nie zapominaj o tym, jak wszechstronna może być wiertarka stołowa. Ponieważ zapewnia ona wystarczającą moc i funkcje, aby zrobić dzięki niej więcej niż tylko wiercenie otworów, można zastąpić nią kilka innych narzędzi. Do tego grona zaliczają się np. szlifierki wrzecionowe, gdyż zamiast wiertła na wiertarce stołowej można zamontować obrotowy dysk szlifierski. Będąc w stanie pracować z różnymi akcesoriami do obróbki, wzmacniasz swój warsztat, a w konsekwencji także i gotowy produkt. Nie możesz tego zrobić za pomocą wiertarki ręcznej!

Bezpieczeństwo użytkownika

Jedną z najważniejszych korzyści wynikających z zakupu wiertarki stołowej, jest to, że zapewnia ona bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Opcje o zmiennej prędkości pozwalają użytkownikowi kontrolować moc, dzięki czemu drewno lub inne materiały nie staną się podatne na uszkodzenia i nie pękną podczas wiercenia. Akcesoria, takie jak zaciski, mogą zapewnić, że tworzywo pozostanie na swoim miejscu podczas korzystania z wiertarki, co także wpływa na bezpieczeństwo użytkownika.

Wiertarka stołowa – budowa i rozmiary

Tradycyjna wiertarka stołowa składa się z następujących głównych części:

 • podstawy,
 • kolumny,
 • stołu,
 • głowicy.

Podstawa obsługuje maszynę. Zazwyczaj ma wstępnie wywiercone otwory do przymocowania wiertarki do podłogi, stojaka lub ławki. Kolumna, zwykle wykonana ze stali, trzyma stół i głowice i jest przymocowana do podstawy. W rzeczywistości długość tej pustej kolumny określa, czy wiertarka jest modelem stołowym, czy modelem podłogowym. Modele podłogowe mają wysokość od 1,7 m do 1,9 m, a modele stołowe wahają się od 58 cm do 1,2 m.

Stół jest przymocowany do kolumny i można go przesunąć do dowolnego punktu między głowicą a podstawą. Stół może mieć wycięcia w celu ułatwienia mocowania uchwytów lub przedmiotów obrabianych. Zwykle ma również otwór w środku. Niektóre stoły można przechylać pod dowolnym kątem, w prawo lub w lewo, podczas gdy inne modele mają tylko stałą pozycję. Stół pomocniczy ze sklejki lub płyty wiórowej, który można łatwo przymocować do zwykłego stołu do wierteł, jest dostępny w niektórych wersjach lub może być wykonany na zamówienie w sklepie.

Termin głowica służy do oznaczenia całego mechanizmu roboczego przymocowanego do górnej części kolumny. Zasadniczą częścią głowicy jest wrzeciono. Obraca się ono w pozycji pionowej i jest umieszczone w łożyskach na każdym końcu ruchomego rękawa, zwanego piórem. Pióro, a tym samym wrzeciono, które przenosi, jest przesuwane w dół za pomocą prostego mechanizmu zębatkowego, obsługiwanego przez dźwignię posuwu. Po zwolnieniu uchwytu podawania, pióro zostaje przywrócone do normalnego położenia w górę za pomocą sprężyny.

Wrzeciono jest zwykle napędzane przez koło pasowe ze skokiem stożkowym połączone za pomocą paska klinowego z podobnym kołem pasowym silnika. Silnik jest przykręcony do płyty z tyłu kolumny. Średni zakres prędkości wynosi od 250 do około 3 000 obrotów na minutę. Ponieważ wał silnika stoi pionowo, jako jednostkę napędową w większości modelach służy uszczelniony silnik z łożyskiem kulkowym. Dla przeciętnej pracy silnik 1,4 KM lub 3,4 KM spełnia większość potrzeb.

Wydajność lub wielkość wiertarki zależy od odległości od środka uchwytu do przodu kolumny. Ta odległość jest wyrażona jako średnica. Standardowe rozmiary wiertarek stołowych do metalu dla warsztatów domowych zwykle mieszczą się w zakresie od 20 cm do 40 cm.

Jaką wiertarkę stołową wybrać?

W przypadku wiertarki stołowej, pierwszą rzeczą, którą warto przemyśleć, jest ocena przydatności danego urządzenia. Jeśli jesteś osobą, która wykonuje nieskomplikowane, nieformalne prace, możesz nie potrzebować drogiej i pełnowartościowej wiertarki stołowej. Jeśli natomiast zarabiasz na życie dzięki obróbce drewna lub metalu, to inwestycja w odpowiedni sprzęt na pewno będzie opłacalna.

Inną rzeczą, którą należy rozważyć przy zakupie, jest to, czy masz wystarczająco dużo miejsca w swoim warsztacie, aby zamontować wiertarkę. Jeśli Twoja przestrzeń jest bardzo ograniczona i wiertarka stołowa nie jest całkowicie konieczna w Twojej pracy, to możesz odłożyć jej zakup. Jednak czasem warto przegospodarować swoje miejsce robocze i usunąć z niego te urządzenia, które wiertarka stołowa może zastąpić, aby znaleźć dla niej kąt.

Ranking wiertarek stołowych

RankingWiertarka stołowaProducentCena
1RYOBI RDP102LRyobiAktualna Cena
2Güde GTB 16/550 Wiertarka stołowa 55205GüdeAktualna Cena
3Dedra DED7707DEDRAAktualna Cena
4Güde GTB 13/355GüdeAktualna Cena
5Scheppach DP 55ScheppachAktualna Cena
Wiertarka stołowa

Wiertarka stołowa RYOBI RDP102L

➾Szczegóły TOP1: RYOBI RDP102L

Wiertarka stołowa jest jednym z najbardziej wszechstronnych elektronarzędzi, dlatego ważne jest, aby miała cechy, które pozwalają na jej pełne wykorzystanie. Decydując się na nowy sprzęt, zwróć uwagę na to, czy:

 • najlepsza wiertarka i wszystkie jej elementy są solidnie skonstruowane, aby umożliwić długotrwałą i precyzyjną pracę;
 • stół i podstawa są użebrowane pod kątem wytrzymałości i sztywności. Muszą też być rozcięte. Stół powinien mieć listwy lub półki po bokach, co zapewnia to wygodę i bezpieczeństwo użytkownikowi;
 • stół jest szlifowany do dokładnej pracy, a podstawa również ma płaską powierzchnię do przytrzymywania dużych przedmiotów. Stół powinien być łatwo regulowany w górę lub w dół, w lewo lub w prawo, w celu dostosowania do różnych warunków wiercenia;
 • głowica wykonana jest z żeliwa, co zapewnia doskonałe podparcie i ochronę najważniejszych części wiertarki;
 • dobra wiertarka jest wyposażona w uchwyt mocowany za pomocą klucza, a nie ręcznie. Uchwyt powinien mieć pojemność przynajmniej 2 cm, aby mógł pomieścić bity o różnych rozmiarach. Wiele wierteł ma uchwyt stożkowy. Dzięki uchwytowi stożkowemu bicie jest praktycznie wyeliminowane, a użytkownik ma zapewnione dokładne wiercenie. Niektóre uchwyty posiadają miejsce na klucz, co ogranicza ryzyko zgubienia go;
 • wskaźnik regulacji głębokości umożliwia użytkownikowi wywiercenie wielu otworów na tej samej głębokości, co oryginalny otwór. Eliminuje wszelkie zgadywanie i pozwala na precyzyjne wiercenie. Wiertarka powinna mieć regulowany wspornik silnika, który jest solidnie skonstruowany, ale jest też łatwy do ustawienia, aby zapewnić odpowiednie naprężenie paska. Wiertarka stołowa powinna mieć wybór prędkości do wiercenia w drewnie, metalu, plastiku, szkle i ceramice. Niektóre wiertarki są wyposażone w układ potrójnego koła pasowego, co umożliwia łatwy wybór 12 różnych prędkości, od niskiego poziomu 250 obr./min do 3 000 obr./min.
 • w razie potrzeby możesz uzyskać odpowiednie części zamienne i serwis. Kompletna linia akcesoriów pomoże Ci w pełni wykorzystać urządzenie. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w dodatki od producenta, ponieważ eliminuje to konieczność stosowania prowizorycznych rozwiązań, aby móc korzystać z wiertarki stołowej w jak najbardziej efektywny sposób. Warto wyposażyć warsztat w to, co najlepsze w elektronarzędziach. Wybierz wiertarkę wyprodukowaną przez producenta, który ustanowił rekord jakości i niezawodności.

Wiertarka stołowa - Ranking i Opinie 2023 - Opinie

 1. Jan
  Posted on 15 sierpnia 2020
 2. Bartek
  Posted on 15 lipca 2020
 3. Janusz
  Posted on 10 czerwca 2020
 4. Patryk
  Posted on 16 lutego 2019
 5. Maciek
  Posted on 6 listopada 2018

Dodaj komentarz