Wiertarka udarowa

Wiertarka udarowa dobra

Wiertarka udarowa

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wiertarek i każdy z nich sprawdza się w przypadku konkretnych działań i powierzchni. Wiertarki udarowe dzięki swojej konstrukcji i działaniu nadają się do tworzenia otworów w twardych materiałach, przy których ich klasyczne odpowiedniki sprawiałyby problemy. Jak działają wiertarki udarowe, jak dobrać do nich wiertła i jak się nimi posługiwać? A przede wszystkim jak wybrać dobrą wiertarkę udarową, na te pytania odpowiadamy w tym artykule.

Czym są wiertarki udarowe?

Wiercenie w murze lub betonie za pomocą wiertła jest wspomagane dodatkowym uderzaniem. Oznacza to, że wiertło porusza się gwałtownie w tył i w przód i tłucze o twardą powierzchnię, rozrywając ją, gdy obrót wiertła ściera się na krawędzi otworu. Tak więc działanie młota pomaga wiertarce przesuwać się do przodu w otworze.

Standardowa wiertarka udarowa do domu ma zwykle dwa tryby działania. Może być stosowana jako wiertło bez funkcji uderzania w przypadku drewna lub stali, a przy użyciu przełącznika mechanicznego można już bezproblemowo wiercić w murze i betonie. Wiertła te wykorzystują dwie tarcze z grzbietami do popychania uchwytu w przód i w tył. Mają one między sobą sprzęgło sprężynowe, które umożliwia stykanie się grzbietów z naciskiem na wiertło. Sprzęgło to przedłuża żywotność wiertarki. W przypadku większości przydomowych prac sprawdzi się już wiertarka udarowa do 300 zł.

RankingWiertarka udarowa do 300 złProducentCena
1Bosch Professional GSB 13 RE (0601217100)BoschAktualna Cena
2DeWalt DWD024 (DWD024 / )DeWaltAktualna Cena
3Celma PRCm13IEOCelmaAktualna Cena
4Metabo SBE 650 6.00671.51MetaboAktualna Cena
5Bosch Professional GSB 1300 BoschAktualna Cena
Wiertarka udarowa do 300 zł

Wiertarka udarowa do 300 zł Bosch Professional GSB 13 RE (0601217100)

➾Szczegóły TOP1: Bosch Professional GSB 13 RE (0601217100)

Jeśli planujesz bardziej zaawansowane prace, wiertarka udarowa do 500 zł będzie jak znalazł.

RankingWiertarka udarowa do 500 złProducentCena
1Bosch PSB 18VE-2 PSB 18VE-2BoschAktualna Cena
2Bosch Professional GSB 1600 RE (0601218121)BoschAktualna Cena
3Black&Decker KR1102KBlack&DeckerAktualna Cena
4PowerPlus POWX0280PowerPlusAktualna Cena
5DeWalt DWD115KS-QSDeWaltAktualna Cena
Wiertarka udarowa do 500 zł

Wiertarka udarowa do 500 zł Bosch PSB 18VE-2 PSB 18VE-2

➾Szczegóły TOP1: Bosch PSB 18VE-2 PSB 18VE-2

Podczas gdy wiertarka udarowa do betonu nadaje się do wywiercenia kilku małych otworów w ścianach dla śrub, to jednak nie poradzi sobie ze wszystkimi pracami. Kiedy wiercisz wiele otworów lub chcesz otrzymać otwory o dużych średnicach w grubiej ścianie, szczególnie podczas robót hydraulicznych i okablowania, będziesz potrzebować czegoś mocniejszego. Dodatkowo, jeśli nie chcesz męczyć się z kablami, wiertarka udarowa akumulatorowa będzie najlepszym wyborem.

Młotowiertarka a wiertarka udarowa

Podstawową różnicą między młotowiertarką a wiertarką udarową jest sposób działania młotka. Obrotowa wiertarka udarowa zastępuje tarcze standardowego wiertła udarowego tłokiem. Tłok spręża powietrze wewnątrz cylindra, a to zapewnia o wiele mocniejsze działanie udaru i jest też o wiele trwalsze. Tarcie na tarczach standardowego wiertła udarowego powoduje ich zużywanie się, jeśli wykorzystuje się je zbyt często do ciężkich prac.

Młotowiertarka to po prostu cięższa i bardziej profesjonalna wersja wiertarki udarowej. Są jednak inne różnice, które sprawiają, że obrotowe wiertarki udarowe są lepszą maszyną do pracy z betonem i na murze. Jedna to funkcja młotka lub dłuta. Wykorzystuje to tylko tłok i nie obraca uchwytu. Ta funkcja doskonale nadaje się do włamywania do ścian, usuwania płytek lub innych prac, w które w innym przypadku trzeba byłoby wykonywać ręcznie.

Kolejną różnicą są uchwyty. W młotowiertarkach stosuje się system z rowkami w trzonku, co oznacza, że wiertło dobrze przylega do uchwytu i może swobodnie poruszać się w jego wnętrzu. To właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu wiertła mogą poruszać się do tyłu i do przodu niezależnie od obrotów. Standardowe uchwyty, które w zasadzie zaciskają końcówkę na miejscu za pomocą trzech pazurów zaciskowych, są podatne na utratę przyczepności na wiertle, ponieważ drgania spowodowane uderzeniami powodują ich obluzowanie.

Wiertarka udarowa a dobór bitów

Wiertła przeznaczone do muru, kamienia i betonu nie mają ostrych końcówek, takich jak te używane do stali i drewna. Zamiast tego, te bity mają grzbiet, który przebiega przez całą końcówkę. Grzbiet ten działa jak mini-dłuto i pomaga przedostać się do otworu wiertłem.

Należy też pamiętać o tym, że nie każdy mur jest taki sam. W przypadku wiercenia w standardowych ścianach murowanych wystarczy wiertło z węglika spiekanego. Jednak żelbet to kolejna historia. Żelbeton jest stosowany w większości zastosowań konstrukcyjnych, takich jak podłogi i słupy nośne. Składa się on ze stalowych prętów lub drutu, które są odlane w betonie. Wiertło z węglików spiekanych nic nie zrobi, gdy zetknie się ze stalowym wzmocnieniem – spowoduje tylko wiele iskier. Wiertło do prętów zbrojeniowych (węglik wolframu) będzie kosztować więcej, ale jest to jedyny sposób na przebicie betonu zbrojonego.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wierteł do wiertarki udarowej?

Istnieje wiele rodzajów wierteł i innych akcesoriów, które można zamontować w wiertarce, dzięki czemu narzędzia te są niezwykle wszechstronne. Należy więc zdawać sobie sprawę z tego, które z nich są najlepsze i do jakiego rodzaj materiału zostały stworzone. Co jest ważne podczas wyboru wiertła?

Chwyt wiertniczy

To jest część wiertła, która pasuje do uchwytu wiertarki. Standardowe wiertła używają gładkiego chwytu, a większość obrotowych wiertarek udarowych ma chwyty stożkowe lub sześciokątne. Masz do dyspozycji również różne szerokości. Dlatego ważne jest, aby użyć odpowiedniego trzpienia do uchwytu przymocowanego do wiertarki. Niektóre trzonki pasują do wiertarek tylko z uchwytem ½ cala lub większym.

Spirala wiertnicza

Pewnie zauważyłeś, że niektóre wiertła mają spirale o bardzo ciasnym kształcie, podczas gdy inne mają są wydłużone i bardziej swobodne. Jest ku temu powód. Celem tej spirali jest usunięcie gruzu z otworu, który powstaje podczas wiercenia. Spirala, która jest kompaktowa, jest przeznaczona do powolnych wierteł, które usuwają duże ilości materiału, jak wiertarka stołowa. Szeroka spirala została zaprojektowana do pracy z dużą prędkością obrotową i mniejszymi wiertłami objętościowymi, są to więc najczęściej używane wiertła do wiertarek ręcznych.

Końcówka wiertła

Najczęściej stosowanym wiertłem, które można stosować do drewna lub stali, jest wiertło spiralne z nachyloną końcówką. Te wiertła można naostrzyć po ich zużyciu, są więc nie tylko uniwersalne, ale również ekonomiczne. Innym powszechnym rodzajem bitów stosowanych do drewna jest wiertło piórkowe lub łopatkowe. Bity te mają bardzo ostry punkt centralny, który sprawia, że ​​są one bardzo dokładne i szybkie, ale można ich używać tylko do drewna i plastiku. Końcówka w nich jest szerokim płaskim wiertłem o kształcie szpadla i służy do wiercenia otworów o większej średnicy z dużą prędkością.

Jak używać wiertarki udarowej?

 1. Kup odpowiednie wiertło

Do prac komercyjnych zainwestuj w dobre wiertła, które będą klasy przemysłowej. Do użytku domowego, mniej kosztowne wiertło może być wystarczające. Nie decyduj się jednak na te najtańsze o niepotwierdzonej jakości – zapewne złamią się już przy pierwszym użyciu.

 1. Zapoznaj się z wiertłami

Istnieją różne wiertła do konkretnych zadań. Wiertła używane do obróbki drewna mają spiczaste końcówki, a te, które są w kolorze czarnym, są zwykle używane do metali. Inne rodzaje bitów obejmują wkręty i sześciokątne szczeliny w celu dopasowania do innych łbów śrub.

 1. Przeczytaj instrukcję

Zawsze czytaj instrukcję obsługi, aby zapoznać się z działaniem wiertarki udarowej i przestrzegaj wszystkich środków ostrożności wskazanych w tym dokumencie. Jest to szczególnie ważne, jeśli jesteś początkującym majsterkowiczem.

 1. Zainstaluj uchwyt

Zamontuj uchwyt, dopasowując dołączony pierścień do łożyska. Dostosuj średnicę pierścienia, przekręcając uchwyt. Niektóre wiertła udarowe używają śrub do dokręcenia pierścienia.

 1. Przymocuj bit do betonu

Poluzuj uchwyt za pomocą nakrętki zabezpieczającej dołączonej do wiertarki. Po ustawieniu odpowiedniej średnicy dla bitu, umieść go wewnątrz uchwytu. Dokręć i zablokuj wiertło za pomocą nakrętki blokującej.

 1. Dostosuj głębokość

Dostosuj prowadnicę głębi wiertła udarowego, przekręcając uchwyt tak, aby go poluzować. Ustaw i zablokuj ją, obracając uchwyt. Dzięki temu wiertło nie będzie wykonywało zbyt głębokich ruchów.

 1. Przejdź do funkcji udaru

Przekręć przełącznik na ikonę młotka (najczęściej wykorzystywaną w przypadku wiertarek udarowych, choć w niektórych modelach może być to inny obraz lub napis), aby rozpocząć wiercenie w trybie udaru.

 1. Kontroluj akcję obrotową

Steruj obrotem wiertła udarowego, przekręcając przełącznik na ikonę do przodu. W tym trybie wiertło obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Przejście do ikony wstecz spowoduje, że wiertło obróci się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

 1. Zmierz i oznacz beton

Zmierz i zaznacz miejsce, w którym chcesz wiercić.

 1. Rozpocznij wiercenie

Wyrównaj bit z oznaczeniem i powoli naciśnij spust. Wykonuj proste i stabilne ruchy, trzymając jedną ręką za rączkę, a drugą za uchwyt spustowy. Cały czas pamiętaj o kontrolowaniu prędkości obrotowej – rozpocznij powoli, a gdy tylko bit betonowy zostanie ustawiony, stopniowo przyspieszaj.

Nie wierć dalej niż musisz. Każdy otwór oznacza użycie się wiertła. Aby zaoszczędzić czas i pieniądze, wierć tylko tak głęboko, jak potrzebujesz. Prawie wszystkie wiertła mają ogranicznik głębokości, który można ustawić, aby zatrzymać wiertło, gdy osiągnie pożądaną wartość. Możesz także użyć taśmy izolacyjnej, aby oznaczyć sobie miejsce, do którego chcesz wprowadzać wiertło. Jest to niezwykle tani, skuteczny i szybki sposób na to, by nie zniszczyć wiertła już po kilku użyciach.

Nigdy nie wymuszaj na wiertarce udarowej wykonania niemożliwej dla niej pracy. Wiercenie w ścianach może być męczące i zawsze kusi, aby przyspieszyć to zadanie, naciskając mocno na wiertarkę. Jednak w rzeczywistości to nie pomaga w przyspieszeniu prac. Ułatwia tylko uszkadzanie wiertła w alarmującym tempie. Koniec końców zmarnujesz przez to pieniądze, a konsekwencji także i czas na wymianę bitów.

 1. Ustaw na ciągły obrót

W niektórych modelach wiertarek udarowych akumulatorowych lub tradycyjnych możesz ustawić na ciągły obrót za pomocą przycisku znajdującego się najbliżej spustu. Jest to przydatne przy pracach wymagających długich okresów wiercenia.

 1. Usuwaj zanieczyszczenia

Proces wiercenia powoduje powstawanie gruzu, który może przykleić się do wiertła i uczynić je mniej ostrym. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zatrzymaj pracę i usuń szczątki z bitu na głębokości wiercenia 25%, 50% i 75%. Przeciągając wiertło w przód i w tył także pomożesz w skuteczniejszym usuwaniu gruzu z otworu.

Wiertarka udarowa - Ranking 2020

Poniżej ranking najlepszych produktów w kategorii Wiertarka udarowa. Ranking aktualizowany jest codziennie na podstawie danych z serwisu Skąpiec.pl. Poniżej można znaleźć najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingWiertarka udarowaProducentCena
1Bosch Professional GSB 16 RE 0.601.14E.500. 750WBoschAktualna Cena
2Makita HR2470MakitaAktualna Cena
3Bosch Professional GSB 21-2 RCT 060119C700. 1300WBoschAktualna Cena
4Bosch PSB 18VE-2 PSB 18VE-2BoschAktualna Cena
5Makita HP 2071 (HP2071)MakitaAktualna Cena

Wiertarka udarowa” - Opinie i komentarze (12)

 1. Najlepsza wiertarka udarowa będzie niezbędnym sprzętem w domu, a przede wszystkim w firmie. U siebie w domu posiadam taki sprzęt. Mam duży garaż, więc mogę sobie pozwolić na przechowywanie. Nie ma z tym najmniejszego problemu. Jednak dla osób, które nie mają miejsca, polecam takie małe wiertarki, bo jednak nie tylko przy większym remoncie się przydają.

 2. Zawsze myślałam, że to sprzęt dla mężczyzn. Jako, że pracuję w hostelu to często się coś psuje i trzeba niestety naprawiać. Ostatnio zostałam sama na zmianie i trzeba było coś wywiercić. Znalazłam Bosch – w sumie zawsze tę firmę się dziwi, chyba robi dobry sprzęt tego typu – i zaczęłam pracować. Nie jest to trudne, więc dziewczyny nie bójcie się!

 3. Widzę, ze zestawienie, jaka wiertarka udarowa jest najlepsza, jest bardzo dobrze i ciekawie przygotowane. Myślę, że każdy kto szuka tego sprzętu będzie w stanie wybrać najlepszy dla siebie jeżeli wszystko dobrze przeczyta. Moim zdaniem firma Bosch od lat robi super sprzęt i dla mnie jest to sprawdzona firma, której ufam. Chociaż widać, że na prowadzenie wychodzi kilka innych, cenowo też trochę lepszych.

 4. Metabo ma w ofercie świetne wiertarki, i nie tylko. W ogóle sprzęt jaki oferują jest wysokiej jakości, pracuję na nim już od jakiegoś czasu i jestem zadowolony. Oferują też lepsze warunki serwisowe i gwarancyjne niż wielu wiodących na rynku producentów…

  1. Nie jestem pewien czy jest to najlepsza firma, która dostępna jest teraz na rynku. Miałem kilka sprzętów z Metabo i jednak zdecydowałbym się na coś innego. Jednak masz rację co do serwisu i gwarancji. Nigdy żadnego problemu nie było, nie to co z innymi markami. Jeżeli ktoś sobie to ceni i zwraca dużą uwagę, to polecam, bo dobra wiertarka udarowa w dobrej cenie i z serwisem to dobra opcja.

   1. A ja właśnie uważam, że Metabo to zdecydowanie najlepsza firma – miałem przeboje z innymi firmami i koniec końców to sprzęt z Metabo jest najbardziej trwały – no i to szybkie serwisowanie w razie jakichś problemów to chyba ich największy plus.

 5. W mojej ocenie najlepsza wiertarka udarowa to Makita HP1640. Posiadam ten model od 2 lat, polecił mi ją ojciec, który posiada ten sam model i jestem bardzo zadowolony. Sprzęt wygodny, super się z niego korzysta podczas pracy. Ta wiertarka posiada dwa tryby i obroty w lewo/prawo z układem regulacyjnym i blokadą wyłącznika, więc naprawdę super w pracy. Operowanie tym sprzętem jest bajeczne, przyjemne i proste. Myślę, że nadaje się na pierwszy sprzęt, ale też dla kogoś kto już ma jakieś pojęcie.

 6. Jestem przyzwyczajony do sprzętu Bosha. Jest to marka której używam już wiele lat i naprawdę nie mam się do czego przyczepić. Zawsze dobrze działa, serwis całkiem OK. Cena adekwatna do jakości. Co do posiadanej przeze mnie wiertarki udarowej, to model który posiadam : GSB 16 RE. Trochę kosztuje, ale warto się skusić. Nie raz już pożyczałem sprzęt i każdy był zadowolony. Ja też jestem. Funkcja wiercenia i wkręcania, prosta regulacja prędkości. Naprawdę duża uniwersalność, bardzo dobra wiertarka udarowa, którą polecam.

  1. Korzystam z tego sprzętu. Kabel jest bardzo długi 3 metry, prędkość w obrotach od 0 do 2800 obr./min… No czego chcieć więcej? No może niższej ceny, bo ta jest trochę wysoka. Jednak za dobrej jakości sprzęt się płaci, więc nie ma co narzekać. Warto czekać na promocji albo po prostu szukać jej w dobrej cenie, bo prawie 600 zł to naprawdę sporo. Co ja w niej jeszcze lubię? Że ma ogranicznik głębokości, który naprawdę się przydaje! Już wiele razy mnie uratował, hehe.

 7. Ostatnio kupiłem nowy sprzęt, bo poprzedni nie wrócić z serwisu. Oddali pieniądze, więc mogłem pozwolić sobie na nowy wybór. BlackDecker – nie znałem tej firmy, ale postanowiłem zaryzykować. Więc dobra wiertarka udarowa, którą mogę polecić to właśnie BlackDecker, o modelu KR8542K. Sprzęt jest w dobrej cenie i posiada super parametry do pracy w “domowej”. Myślę, że podstawa w każdej piwnicy/garażu.
  Moc: 1100 W
  Moment obrotowy: 62 Nm
  Prędkość obrotowa: 3100 rpm
  Ilość biegów: 2
  Udar: tak
  Typ uchwytu: samozaciskowy
  Max śred. mocowania wiertła: 13 mm

 8. Używam sprzętu metabo już od paru lat i jestem bardzo zadowolony . mam dwie wiertarki i szlifierkę – wszystko działa bez zarzutu, akumulatory długo trzymają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *