Siekiera jaka najlepsza

Siekiera - Ranking i Opinie 2023

Siekiery są używane przez właścicieli domów, leśników i każdego, kto spędza czas na świeżym powietrzu. Prawdopodobnie nie ma osoby, która nie będzie potrzebować siekiery w pewnym momencie. Można z powodzeniem użyć jej podczas remontu, kształtowania ogrodu, biwaków. Jeśli w Twoim warsztacie miałyby się znaleźć tylko trzy narzędzia, to siekiera powinna być jednym z nich. Dlaczego?

Siekiera ma trzy główne funkcje:

 • cięcie,
 • rozszczepianie,
 • kształtowanie.

To fantastyczne narzędzie, które można wykorzystać z doskonałym skutkiem, nawet jeśli jest się zupełnym laikiem w majsterkowaniu czy obróbce drewna. Siekiera pomaga wykonywać zadania szybciej i łatwiej, a jeśli dobierze się narzędzie specjalnie do swoich potrzeb, to praca z nią nie będzie sprawiała żadnych problemów. Istnieje pewne błędne przekonanie, że narzędzia te nie ewoluują wraz duchem czasu, co jest w pewnym stopniu zrozumiałe, zwłaszcza gdy niektóre style nie zmieniły się od dziesięcioleci. Jednak „siekiery” to bardzo szeroka kategoria obejmująca zarówno niewielkie, kompaktowe ostrza, jak i ogromne topory. Każda z tych odmian jest stworzona do innego celu. Na przykład topór wycinkowy jest przeznaczony do ścinania grubych konarów, a z kolei tomahawk jest wykorzystywany głównie w sporcie lub podczas usuwania niewielkich krzaków.

Różne rodzaje siekier

 1. Profil

Profil siekiery jest prawdopodobnie głównym elementem decydującym o tym, czy Twój topór będzie dobry w cięciu czy rozłupywaniu. Profile do cięcia są znacznie cieńsze niż te dzielące. Przy zastosowaniu cienkiego ostrza cała moc przechodzi przez pierwszy punkt kontaktu (gdy krawędź tnąca styka się z drewnem), dzięki czemu to do niego dociskana jest siła. Pozwala to na uzyskanie precyzyjnego, gładkiego cięcia, bez rozszarpywania struktury drewna.

Klinowaty, bardziej szeroki profil ostrza rozdzieli drewno na dwie części, ponieważ na kłodzie jest wymuszany ruch w dwóch różnych kierunkach. Taki rodzaj noża sprawdzi się wtedy, gdy nie zależy Ci na dokładności, a jedynie na szybkości wykonania zadania. Jest więc idealne w przypadku cięcia drewna na opał.

 1. Krawędź tnąca

Mimo że profile są różne, to przeważnie ostrze tnące ma ten sam styl. Dzieje się tak dlatego, aby jak najmniejszy obszar nawiązał początkowy kontakt z drewnem. Zapewnia to znacznie lepszą penetrację, a zatem dogodniejsze cięcie lub dzielenie.

Jednak nawet krawędź tnąca może się różnić w zależności od typu siekiery. Na przykład modele z szerokim profilem mają jedną część ściętą pod skosem, a drugą prostą. Pozwala to na uzyskanie czystego, płaskiego odcinka z drewna.

Uwaga! Przy wyborze właściwiej siekiery zwróć uwagę na to, z której strony krawędź jest prosta, gdyż zwykle powinno być to dopasowane do Twojej dominującej ręki.

 1. Ilość ostrzy

Niektórzy wolą ostrze pojedyncze, inni podwójne. Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady. Modele jednostronne są zdecydowanie najbardziej popularne, ponieważ zapewniają prostą i skuteczną pracę, a wszystkie zadania można wykonać przy używaniu tylko jednej powierzchni. Druga, płaska część, może służyć jako młotek. Dodatkowo takie rozwiązanie pozwala na lepsze rozdysponowanie siły uderzenia.

Podwójne ostrza są mniej powszechne, ale nadal mają wiele zalet. Pierwsza z nich dotyczy równowagi oferowanej ze względu na zwykle symetryczną oś głowicy. W większości modeli takich siekier stosuje się dwa różne ostrza, dzięki czemu narzędzie staje się jeszcze bardziej uniwersalne i pasuje do różnych zadań. Przykładem tego jest rozszczepiająca i kształtująca krawędź tnąca lub profile do cięcia i dzielenia.

Uwaga! Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że używanie siekiery z podwójnymi ostrzami jest bardziej niebezpieczne, więc na pewno nie jest to dobry wybór dla początkujących majsterkowiczów.

 1. Waga głowicy

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze siekiery, jest waga głowicy. Większość osób jest zdania, że to te najbardziej pokaźne narzędzia są w stanie poradzić sobie z nawet najtwardszymi materiałami. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ na taki efekt składa się wiele parametrów. Głowica, która waży więcej niż 3 kg, będzie dla przeciętnego użytkownika już zbyt ciężka, aby można było nią rąbać drewno przez kilkanaście minut. Taka waga uniemożliwia również wykonanie precyzyjnych cieć, szczególnie na niewielkich materiałach. Zaleca się, aby do zwykłych przydomowych prac wybierać siekiery, których głowice ważą ok. 2 kg. Te lżejsze są świetne w przypadku wyjazdów na biwak lub podczas organizowania ogrodu, jednak już pocięcie dzięki nim sterty drewna może być wyjątkowo frustrujące.

 1. Długość rękojeści

Znajdziesz ogromny wybór różnych rozmiarów siekier – od małych do ogromnych. Podobnie jak kształt głowicy jest inny, rozmiar uchwytu również sprawia znaczącą różnicę w zależności od zamierzonych zastosowań.

Wielkość rękojeści może kształtować się w następujący sposób:

 • 30 cm w modelach kompaktowych, przeznaczonych do niewymagających prac,
 • 45 cm dla siekier umożliwiających wykonanie większość przydomowych zadań,
 • 60 cm w narzędziach dedykowanych cięciu drewna,
 • Niestandardowe wielkości tomahawków i toporków do rzucania, co wiąże się z regułami panującymi w danym sporcie.

Większa długość uchwytu zwykle oznacza, że ​​generowana jest większa moc, tym samym jest lepsza w przypadku trudniejszych zadań, w których dokładność nie jest niezbędna. Jeśli szukasz siekiery z większą kontrolą i mniejszą mocą, to zdecyduj się na bardziej filigranową rękojeść.

 1. Wykonanie uchwytów

Na rynku można znaleźć siekiery, których rękojeści są wykonane z przeróżnych materiałów, jednak do najpopularniejszych należą:

 • drewno,
 • metal,
 • FRN (nylon wzmocniony włóknem szklanym),
 • G10 (laminat szklano-epoksydowy).

Zaczynając od G10 i FRN. Zazwyczaj pokrywają one metalową ramę, dodając komfort, przyczepność, a jednocześnie nie wpływają one znacząco na wagę siekiery. Są to bardzo dobre uchwyty, które są dostępne w wielu różnych kształtach i stylach.

Metalowe uchwyty znajdują się tylko w mniejszych modelach, takich jak topory do rzucania. Są naprawdę mocne i trwałe, ale niezbyt dobre w amortyzacji wstrząsów. Znajdziesz także modele, które mają jedynie szkielet rękojeści, a w środku są puste, co nadal nie jest idealnym rozwiązaniem, jeśli masz zamiar używać siekiery przez dłuższy czas do ciężkich zadań.

Drewniane rękojeści są proste i skuteczne. Są świetnymi amortyzatorami i można je łatwo wymienić, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zapewniają również tradycyjny wygląd siekiery, który lubi wiele osób. Wybierając narzędzie z drewnianym uchwytem zwróć uwagę na to, w jaki sposób przechodzi przez nie ziarno. Te biegnące pionowo wzdłuż rękojeści najprawdopodobniej będą najlepszej jakości. Ziarno w drewnianym uchwycie siekiery powinno przebiegać równolegle do ostrza topora. Te prostopadłe są słabsze i mogą pękać, gdy uderzysz w drzewo. Najlepszymi drewnianymi rękojeściami są te wykonane z orzecha lub jesionu – te gatunki charakteryzują się niezwykła trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne, a jednocześnie nie mają przytłaczającej wagi. Pierścienie wzrostu w drewnie rękojeści powinny być ciasne, liczne i wąskie. Drewno o tym wzorze jest znacznie mocniejsze niż drewno z mniejszymi, szeroko rozstawionymi zwojami.

 1. Zagięcie rękojeści

Większość pojedynczych siekier ma zakrzywione uchwyty. Zapewniają one większy komfort użytkowania, a do tego nieco bardziej naturalnie układają się w dłoniach. Należy jednak zwrócić uwagę na to, jak bardzo wygięta jest rękojeść, ponieważ wiele modeli ma łukowaty kształt, jednak znajdą się i takie, które są wręcz półokrągłe. Wszystko zależy od preferencji i rodzaju wykonywanych prac, a nawet miejsca, w którym będą się one odbywać. Na początek lepiej jednak zdecydować się na bardziej standardowy model.

W przypadku podwójnych ostrzy jedyną opcją jest prosty uchwyt, co jest oczywiście konsekwencją całej konstrukcji. Nawet niewielkie zagięcie uniemożliwiłoby wygodne korzystanie z któregoś noża, co zaprzeczyłoby całej idei takich siekier.

 1. Wykończenie uchwytów

Tańsze modele siekier, które są przeważnie dostępne w  popularnych sklepach budowalnych, będą prawdopodobnie lakierowane. Takie rozwiązanie sprawia, że ​​uchwyt jest śliski, przez co wykonanie jakikolwiek cięcia jest niezwykle trudne, a przy pracy w ciepłych warunkach, kiedy dłonie stają się mokre, może być to po prostu niebezpieczne. Dodatkowo długi kontakt z lakierem może podrażniać skórę, więc z takimi modelami trzeba pracować w rękawiczkach, co znacznie ogranicza precyzję działania. Dobra wiadomość jest taka, że lakier zawsze można zeszlifować przy użycia smaru i najprostszych urządzeń ścierających. Należy jednak zadbać o to, aby nie naruszyć struktury drewna, które zostało zakryte. Jedynym minusem nielakierowanych uchwytów jest to, że przy wyjątkowo wymagającej pracy możesz nabawić się pęcherzy na dłoniach.

Ranking TOP 20

Lp.ZdjęcieNazwaCenaOpinieProducentRodzaj
1 Fiskars Siekiera rozłupująca 1500g Fiskars X17 1015641/122463 + Ostrzałka XSHARP 1000601 Fiskars Siekiera rozłupująca 1500g Fiskars X17 1015641/122463 + Ostrzałka XSHARP 1000601
1 opinia
FiskarsSiekiera rozłupująca
2 Fiskars WoodXpert 126004 Fiskars WoodXpert 126004
2 opinie
Fiskarsn/a
3 Fiskars zestaw siekiera do rozłupywania X21 + nóż Hardware Fiskars zestaw siekiera do rozłupywania X21 + nóż Hardware
1 opinia
FiskarsSiekiera rozłupująca
4 Fiskars siekiera X7 + ostrzałka Fiskars siekiera X7 + ostrzałka
1 opinia
Fiskarsn/a
5 Fiskars zestaw siekiera do rozłupywania X25 + piłka Xsharp SW73 Fiskars zestaw siekiera do rozłupywania X25 + piłka Xsharp SW73
1 opinia
FiskarsSiekiera rozłupująca
6 Fiskars Siekiera ciesielska Norden N7 1051142 1051142 Fiskars Siekiera ciesielska Norden N7 1051142 1051142
1 opinia
FiskarsSiekiera ciesielska
7 Fiskars Siekiera rozłupująca X25-XL Czarno-żółty 122500 Fiskars Siekiera rozłupująca X25-XL Czarno-żółty 122500
1 opinia
FiskarsSiekiera rozłupująca
8 Stanley Siekiera 1,5kg Excocore DEWALT (DWHT56032-0) Stanley Siekiera 1,5kg Excocore DEWALT (DWHT56032-0)
1 opinia
StanleySiekiera
9 VERTO VERTO Siekiera VERTO 3900G VERTO VERTO Siekiera VERTO 3900G
1 opinia
Verton/a
10 Fiskars Siekiera rozłupująca X21 + nóż gratis 1015643 Fiskars Siekiera rozłupująca X21 + nóż gratis 1015643
1 opinia
FiskarsSiekiera rozłupująca
11 Fiskars siekiera X25 rozłupująca- XL (122483) Fiskars siekiera X25 rozłupująca- XL (122483)
19 opinii
FiskarsSiekiera rozłupująca
12 Juco siekiera kanadyjska 1,8kg /juco/ 33022 Juco siekiera kanadyjska 1,8kg /juco/ 33022
1 opinia
Jucon/a
13 CELLFAST CELLFAST Siekiera CELLFAST U600 CELLFAST CELLFAST Siekiera CELLFAST U600
1 opinia
Cellfastn/a
14 Fiskars siekiero młot XXL 1020220) Fiskars siekiero młot XXL 1020220)
2 opinie
Fiskarsn/a
15 Fiskars SIEKIERA ROZŁUPUJĄCA X27 (1015644) Fiskars SIEKIERA ROZŁUPUJĄCA X27 (1015644)
1 opinia
FiskarsSiekiera rozłupująca
16 Fiskars SIEKIERA ROZŁUPUJĄCA X21-L 122473 (1015642) Fiskars SIEKIERA ROZŁUPUJĄCA X21-L 122473 (1015642)
1 opinia
FiskarsSiekiera rozłupująca
17 BRADAS Siekiera uniwersalna WOOD 600g Bradas 5129 KT-SW1060 BRADAS Siekiera uniwersalna WOOD 600g Bradas 5129 KT-SW1060
1 opinia
BradasSiekiera uniwersalna
18 NEO Siekiera NEO 27-120 0.6 kg NEO Siekiera NEO 27-120 0.6 kg
1 opinia
NEO-TOOLSSiekiera
19 Fiskars siekiera ciesielska X10-S 1015619 Fiskars siekiera ciesielska X10-S 1015619
1 opinia
FiskarsSiekiera ciesielska
20 Fiskars M X17 (122463) Fiskars M X17 (122463)
2 opinie
Fiskarsn/a

Najlepsze produkty: Siekiera - Ranking i Opinie 2023

1). Fiskars Siekiera rozłupująca 1500g Fiskars X17 1015641/122463 + Ostrzałka XSHARP 1000601

Fiskars Siekiera rozłupująca 1500g Fiskars X17 1015641/122463 + Ostrzałka XSHARP 1000601
Zestaw: siekiera rozłupująca X17 + ostrzałka Xsharp Fiskars Zestaw jest dwuczęściowy. Przyda się w każdym domu czy gospodarstwie, gdzie zachodzi potrzeba rąbania drewna. Jeżeli posiadacie kominek i palicie w nim drewnem z pewnością docenicie zalety tego zestawu. Siekiera rozłupująca X17 Fiskars 122463 (1015641) Siekiera rozłupująca średniej wielkości od firmy Fiskars jest idealna do rozłupywania polan i większych pieńków. Doskonale nadaje się do rozłupywania drewna o średnicy 20-30 cm. Wykona...

Dane techniczne:

RodzajSiekiera rozłupująca

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Inlago

Siekierka rozłupująca Fiskars M X-17 z ostrzałką 129050 Darmowa dostawa od 89 zł!
Empik.com

Siekiera rozłupująca FISKARS X17 z ostrzałką
bricomarche.pl

Siekiera rozłupująca 60 cm X17 + ostrzałka Xsharp Fiskars
maxelektro.pl
Ocena:
3.9/5.0
Ilość opinii:
1028
Siekierka rozłupująca Fiskars M X-17 z ostrzałką 129050 Darmowa dostawa od 99 zł!
wasserman.eu

Ilość opinii:
6017
Zestaw: siekiera x17 fs122463 + ostrzałka 120740


2). Fiskars WoodXpert 126004

Fiskars WoodXpert 126004

Jednoręczny karczownik Fiskars model Xa3 bardzo dobrze sprawdzi się podczas prac porządkujących w ogrodzie, a także w terenie, podczas bushcraftowego biwaku.

Zakrzywiony kształt stalowego ostrza oraz wyważenie narzędzia ułatwia podcinanie gałęzi i korowanie. Umożliwia karczowanie krzewów lub chwastów.

Trzonek FiberComp pokryty jest powłoką SoftGrip, która oprócz komfortowego chwytu uniemożliwia wyślizgnięcie się narzędzia z ręki.

Dane techniczne
Długość całkowita: 505 mm
Waga: 450 g
Rękojeść:...


Opinie:

idealne narzędzie do krzesania gałęzi
kosajka
super
giterka

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Avans.pl
Ocena:
3.8/5.0
Ilość opinii:
4137
Tasak karczownik FISKARS XA3 WoodXpert 126004 | Bezpłatny transport
Mediaexpert.pl
Ocena:
4.4/5.0
Ilość opinii:
10525
Tasak karczownik FISKARS XA3 WoodXpert 126004 | Bezpłatny transport | Raty
Empik.com

Fiskars Tasak Karczownik 1003609 Xa3
ELECTRO.pl
Ocena:
4.4/5.0
Ilość opinii:
74130
Tasak karczownik FISKARS XA3 WoodXpert 126004 | Bezpłatny transport
wasserman.eu

Ilość opinii:
6017
FS126004 Tasak karczownik XA3, 50 cm, Fiskars


3). Fiskars zestaw siekiera do rozłupywania X21 + nóż Hardware

Fiskars zestaw siekiera do rozłupywania X21 + nóż Hardware
Zestaw: siekiera rozłupująca X21 + nóż uniwersalny Fiskars Dwuczęściowy zestaw idealnie nadający się do prac z drewnem. Zestaw składa się z siekiery rozłupującej przeznaczonej do rąbania polan i pni o średnicy do 30 cm oraz noża uniwersalnego przeznaczonego do różnego rodzaju prac pomocniczych. Siekiera rozłupująca X21 - duża (L) Fiskars 122473 (1015642) Siekiera rozłupująca zaopatrzona w plastikowe zabezpieczenie, które pozwala na jej bezpieczne przechowywanie i przenoszenie. Duża siekiera F...

Dane techniczne:

RodzajSiekiera rozłupująca

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

Siekiera rozłupująca FISKARS X21 z nożem uniwersalnym
bricomarche.pl

Zestaw siekiera rozłupująca 71 cm X21 + nóż uniwersalny Hardware Fiskars
wasserman.eu

Ilość opinii:
6017
SIEKIERA ROZŁUPUJĄCA X21 + NÓŻ UNIWERSALNY


Najtańsze produkty: Siekiera - Ranking i Opinie 2023

1). BRADAS Siekiera uniwersalna WOOD 600g Bradas 5129 KT-SW1060

BRADAS Siekiera uniwersalna WOOD 600g Bradas 5129 KT-SW1060

Siekiera uniwersalna WOOD 600g KT-SW1060 Bradas


Dane techniczne:

RodzajSiekiera uniwersalna

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Preis-Zone

Ilość opinii:
2
Siekiera uniwersalna WOOD 600g Bradas 5129
Empik.com

Siekiera Wood 600G Kt-Sw1060 Bradas


2). NEO Siekiera NEO 27-120 0.6 kg

NEO Siekiera NEO 27-120 0.6 kg
Siekiera 600g trzonek z włókna szklanego, 27-120, NEO jest niezastąpiona podczas prac ogrodowych i leśnych. Pracując przy użyciu siekiery NEO skutecznie zetniesz drzewo i przygotujesz drwa do kominka. Wykonana z wysokiej jakości materiałów według projektu ekspertów NEO, siekiera spełni oczekiwania w zakresie wytrzymałości i odporności na tępienie. Ostrze hartowane indukcyjnie oraz rękojeść z łączonych materiałów gwarantują komfort i bezpieczeństwo pracy. Zastosowanie włókna szklanego w trzonk...

Dane techniczne:

RodzajSiekiera

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Avans.pl
Ocena:
3.8/5.0
Ilość opinii:
4137
Siekiera NEO 27-120 0.6 kg
Mediaexpert.pl
Ocena:
4.4/5.0
Ilość opinii:
10525
Siekiera NEO 27-120 0.6 kg
ELECTRO.pl
Ocena:
4.4/5.0
Ilość opinii:
74130
Siekiera NEO 27-120 0.6 kg
wasserman.eu

Ilość opinii:
6017
Siekiera 600g, trzonek z włókna szklanego


3). Juco siekiera kanadyjska 1,8kg /juco/ 33022

Juco siekiera kanadyjska 1,8kg /juco/ 33022
Siekiera kanadyjska przeznaczona do różnych zastosowań. Kuta i polerowana część robocza, osadzona na długim specjalnie profilowanym trzonku z liściastego, sezonowanego drewna. Znakomita do rąbania drewna opałowego oraz do innych prac gospodarczych. Parametry
 • Materiał: stal
 • Waga [kg]: 1,8
 • Rodzaj trzonka: drewniany

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Avans.pl
Ocena:
3.8/5.0
Ilość opinii:
4137
Siekiera JUCO 33022 1.8 kg | Bezpłatny transport
Empik.com

Siekiera kanadyjska JUCO, 1,80 kg
Mediaexpert.pl
Ocena:
4.4/5.0
Ilość opinii:
10525
Siekiera JUCO 33022 1.8 kg | Bezpłatny transport
ELECTRO.pl
Ocena:
4.4/5.0
Ilość opinii:
74130
Siekiera JUCO 33022 1.8 kg | Bezpłatny transport
toya24.pl

Ilość opinii:
1991
Siekiera kanadyjska 1,8kg Juco 33022 - ZYSKAJ RABAT 30 ZŁ


Porównanie TOP 3

Fiskars Siekiera rozłupująca 1500g Fiskars X17 1015641/122463 + Ostrzałka XSHARP 1000601 Fiskars Siekiera rozłupująca 1500g Fiskars X17 1015641/122463 + Ostrzałka XSHARP 1000601 Fiskars WoodXpert 126004 Fiskars WoodXpert 126004 Fiskars zestaw siekiera do rozłupywania X21 + nóż Hardware Fiskars zestaw siekiera do rozłupywania X21 + nóż Hardware
Cena
ProducentFiskarsFiskarsFiskars
RodzajSiekiera rozłupującan/aSiekiera rozłupująca

Podsumowanie

Pomimo swojej niezwykle nieskomplikowanej budowy siekiera ma bardzo wiele zastosowań. Może być siekanie, wycinanie, kształtowanie, czy też rozłupywanie drewna opałowego na ognisko. W przypadku tak prostego narzędzia zadziwiającym jest fakt, jak wiele parametrów trzeba wziąć pod uwagę naprawdę przy jego zakupie. Ale jeśli poświęcisz czas, aby znaleźć odpowiednie ostrze dla siebie, będziesz mógł się nim cieszyć przez wiele lat, gdyż siekiery nie wymagają szczególnie trudnej i żmudnej konserwacji, a także ich uszkodzenia zdarzają się niezwykle rzadko.

Siekiera - Ranking i Opinie 2023 - Opinie

 1. giterka
  Posted on 10 listopada 2022
 2. roibek
  Posted on 10 listopada 2022
 3. Daniel
  Posted on 10 czerwca 2020
 4. romanek
  Posted on 2 kwietnia 2019
 5. Antek
  Posted on 8 lutego 2019
 6. Ania i Marek
  Posted on 6 listopada 2018
 7. Olek
  Posted on 28 maja 2018

Dodaj komentarz