Siekiera jaka najlepsza

Siekiera - Ranking i Opinie 2023

Siekiery są używane przez właścicieli domów, leśników i każdego, kto spędza czas na świeżym powietrzu. Prawdopodobnie nie ma osoby, która nie będzie potrzebować siekiery w pewnym momencie. Można z powodzeniem użyć jej podczas remontu, kształtowania ogrodu, biwaków. Jeśli w Twoim warsztacie miałyby się znaleźć tylko trzy narzędzia, to siekiera powinna być jednym z nich. Dlaczego?

Siekiera ma trzy główne funkcje:

 • cięcie,
 • rozszczepianie,
 • kształtowanie.

To fantastyczne narzędzie, które można wykorzystać z doskonałym skutkiem, nawet jeśli jest się zupełnym laikiem w majsterkowaniu czy obróbce drewna. Siekiera pomaga wykonywać zadania szybciej i łatwiej, a jeśli dobierze się narzędzie specjalnie do swoich potrzeb, to praca z nią nie będzie sprawiała żadnych problemów. Istnieje pewne błędne przekonanie, że narzędzia te nie ewoluują wraz duchem czasu, co jest w pewnym stopniu zrozumiałe, zwłaszcza gdy niektóre style nie zmieniły się od dziesięcioleci. Jednak „siekiery” to bardzo szeroka kategoria obejmująca zarówno niewielkie, kompaktowe ostrza, jak i ogromne topory. Każda z tych odmian jest stworzona do innego celu. Na przykład topór wycinkowy jest przeznaczony do ścinania grubych konarów, a z kolei tomahawk jest wykorzystywany głównie w sporcie lub podczas usuwania niewielkich krzaków.

Różne rodzaje siekier

 1. Profil

Profil siekiery jest prawdopodobnie głównym elementem decydującym o tym, czy Twój topór będzie dobry w cięciu czy rozłupywaniu. Profile do cięcia są znacznie cieńsze niż te dzielące. Przy zastosowaniu cienkiego ostrza cała moc przechodzi przez pierwszy punkt kontaktu (gdy krawędź tnąca styka się z drewnem), dzięki czemu to do niego dociskana jest siła. Pozwala to na uzyskanie precyzyjnego, gładkiego cięcia, bez rozszarpywania struktury drewna.

Klinowaty, bardziej szeroki profil ostrza rozdzieli drewno na dwie części, ponieważ na kłodzie jest wymuszany ruch w dwóch różnych kierunkach. Taki rodzaj noża sprawdzi się wtedy, gdy nie zależy Ci na dokładności, a jedynie na szybkości wykonania zadania. Jest więc idealne w przypadku cięcia drewna na opał.

 1. Krawędź tnąca

Mimo że profile są różne, to przeważnie ostrze tnące ma ten sam styl. Dzieje się tak dlatego, aby jak najmniejszy obszar nawiązał początkowy kontakt z drewnem. Zapewnia to znacznie lepszą penetrację, a zatem dogodniejsze cięcie lub dzielenie.

Jednak nawet krawędź tnąca może się różnić w zależności od typu siekiery. Na przykład modele z szerokim profilem mają jedną część ściętą pod skosem, a drugą prostą. Pozwala to na uzyskanie czystego, płaskiego odcinka z drewna.

Uwaga! Przy wyborze właściwiej siekiery zwróć uwagę na to, z której strony krawędź jest prosta, gdyż zwykle powinno być to dopasowane do Twojej dominującej ręki.

 1. Ilość ostrzy

Niektórzy wolą ostrze pojedyncze, inni podwójne. Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady. Modele jednostronne są zdecydowanie najbardziej popularne, ponieważ zapewniają prostą i skuteczną pracę, a wszystkie zadania można wykonać przy używaniu tylko jednej powierzchni. Druga, płaska część, może służyć jako młotek. Dodatkowo takie rozwiązanie pozwala na lepsze rozdysponowanie siły uderzenia.

Podwójne ostrza są mniej powszechne, ale nadal mają wiele zalet. Pierwsza z nich dotyczy równowagi oferowanej ze względu na zwykle symetryczną oś głowicy. W większości modeli takich siekier stosuje się dwa różne ostrza, dzięki czemu narzędzie staje się jeszcze bardziej uniwersalne i pasuje do różnych zadań. Przykładem tego jest rozszczepiająca i kształtująca krawędź tnąca lub profile do cięcia i dzielenia.

Uwaga! Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że używanie siekiery z podwójnymi ostrzami jest bardziej niebezpieczne, więc na pewno nie jest to dobry wybór dla początkujących majsterkowiczów.

 1. Waga głowicy

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze siekiery, jest waga głowicy. Większość osób jest zdania, że to te najbardziej pokaźne narzędzia są w stanie poradzić sobie z nawet najtwardszymi materiałami. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ na taki efekt składa się wiele parametrów. Głowica, która waży więcej niż 3 kg, będzie dla przeciętnego użytkownika już zbyt ciężka, aby można było nią rąbać drewno przez kilkanaście minut. Taka waga uniemożliwia również wykonanie precyzyjnych cieć, szczególnie na niewielkich materiałach. Zaleca się, aby do zwykłych przydomowych prac wybierać siekiery, których głowice ważą ok. 2 kg. Te lżejsze są świetne w przypadku wyjazdów na biwak lub podczas organizowania ogrodu, jednak już pocięcie dzięki nim sterty drewna może być wyjątkowo frustrujące.

 1. Długość rękojeści

Znajdziesz ogromny wybór różnych rozmiarów siekier – od małych do ogromnych. Podobnie jak kształt głowicy jest inny, rozmiar uchwytu również sprawia znaczącą różnicę w zależności od zamierzonych zastosowań.

Wielkość rękojeści może kształtować się w następujący sposób:

 • 30 cm w modelach kompaktowych, przeznaczonych do niewymagających prac,
 • 45 cm dla siekier umożliwiających wykonanie większość przydomowych zadań,
 • 60 cm w narzędziach dedykowanych cięciu drewna,
 • Niestandardowe wielkości tomahawków i toporków do rzucania, co wiąże się z regułami panującymi w danym sporcie.

Większa długość uchwytu zwykle oznacza, że ​​generowana jest większa moc, tym samym jest lepsza w przypadku trudniejszych zadań, w których dokładność nie jest niezbędna. Jeśli szukasz siekiery z większą kontrolą i mniejszą mocą, to zdecyduj się na bardziej filigranową rękojeść.

 1. Wykonanie uchwytów

Na rynku można znaleźć siekiery, których rękojeści są wykonane z przeróżnych materiałów, jednak do najpopularniejszych należą:

 • drewno,
 • metal,
 • FRN (nylon wzmocniony włóknem szklanym),
 • G10 (laminat szklano-epoksydowy).

Zaczynając od G10 i FRN. Zazwyczaj pokrywają one metalową ramę, dodając komfort, przyczepność, a jednocześnie nie wpływają one znacząco na wagę siekiery. Są to bardzo dobre uchwyty, które są dostępne w wielu różnych kształtach i stylach.

Metalowe uchwyty znajdują się tylko w mniejszych modelach, takich jak topory do rzucania. Są naprawdę mocne i trwałe, ale niezbyt dobre w amortyzacji wstrząsów. Znajdziesz także modele, które mają jedynie szkielet rękojeści, a w środku są puste, co nadal nie jest idealnym rozwiązaniem, jeśli masz zamiar używać siekiery przez dłuższy czas do ciężkich zadań.

Drewniane rękojeści są proste i skuteczne. Są świetnymi amortyzatorami i można je łatwo wymienić, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zapewniają również tradycyjny wygląd siekiery, który lubi wiele osób. Wybierając narzędzie z drewnianym uchwytem zwróć uwagę na to, w jaki sposób przechodzi przez nie ziarno. Te biegnące pionowo wzdłuż rękojeści najprawdopodobniej będą najlepszej jakości. Ziarno w drewnianym uchwycie siekiery powinno przebiegać równolegle do ostrza topora. Te prostopadłe są słabsze i mogą pękać, gdy uderzysz w drzewo. Najlepszymi drewnianymi rękojeściami są te wykonane z orzecha lub jesionu – te gatunki charakteryzują się niezwykła trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne, a jednocześnie nie mają przytłaczającej wagi. Pierścienie wzrostu w drewnie rękojeści powinny być ciasne, liczne i wąskie. Drewno o tym wzorze jest znacznie mocniejsze niż drewno z mniejszymi, szeroko rozstawionymi zwojami.

 1. Zagięcie rękojeści

Większość pojedynczych siekier ma zakrzywione uchwyty. Zapewniają one większy komfort użytkowania, a do tego nieco bardziej naturalnie układają się w dłoniach. Należy jednak zwrócić uwagę na to, jak bardzo wygięta jest rękojeść, ponieważ wiele modeli ma łukowaty kształt, jednak znajdą się i takie, które są wręcz półokrągłe. Wszystko zależy od preferencji i rodzaju wykonywanych prac, a nawet miejsca, w którym będą się one odbywać. Na początek lepiej jednak zdecydować się na bardziej standardowy model.

W przypadku podwójnych ostrzy jedyną opcją jest prosty uchwyt, co jest oczywiście konsekwencją całej konstrukcji. Nawet niewielkie zagięcie uniemożliwiłoby wygodne korzystanie z któregoś noża, co zaprzeczyłoby całej idei takich siekier.

 1. Wykończenie uchwytów

Tańsze modele siekier, które są przeważnie dostępne w  popularnych sklepach budowalnych, będą prawdopodobnie lakierowane. Takie rozwiązanie sprawia, że ​​uchwyt jest śliski, przez co wykonanie jakikolwiek cięcia jest niezwykle trudne, a przy pracy w ciepłych warunkach, kiedy dłonie stają się mokre, może być to po prostu niebezpieczne. Dodatkowo długi kontakt z lakierem może podrażniać skórę, więc z takimi modelami trzeba pracować w rękawiczkach, co znacznie ogranicza precyzję działania. Dobra wiadomość jest taka, że lakier zawsze można zeszlifować przy użycia smaru i najprostszych urządzeń ścierających. Należy jednak zadbać o to, aby nie naruszyć struktury drewna, które zostało zakryte. Jedynym minusem nielakierowanych uchwytów jest to, że przy wyjątkowo wymagającej pracy możesz nabawić się pęcherzy na dłoniach.

Ranking TOP 20

Lp.ZdjęcieNazwaCenaOpinieProducentRodzaj
1 Fiskars siekiera X7 + ostrzałka Fiskars siekiera X7 + ostrzałka
1 opinia
Fiskarsn/a
2 Siekiera Rozłupująca Toporek Zestaw Siekier 3 El. Siekiera Rozłupująca Toporek Zestaw Siekier 3 El.
1 opinia
Siekiera rozłupująca
3 Fiskars Siekiera rozłupująca X25-XL Czarno-żółty 122500 Fiskars Siekiera rozłupująca X25-XL Czarno-żółty 122500
1 opinia
FiskarsSiekiera rozłupująca
4 BRADAS Siekiera uniwersalna FIBERGLASS 1250g Bradas 5068 KT-SF1125 BRADAS Siekiera uniwersalna FIBERGLASS 1250g Bradas 5068 KT-SF1125
1 opinia
BradasSiekiera uniwersalna
5 Fiskars WoodXpert 126004 Fiskars WoodXpert 126004
2 opinie
Fiskarsn/a
6 Fiskars siekiera X25 rozłupująca- XL (122483) Fiskars siekiera X25 rozłupująca- XL (122483)
19 opinii
FiskarsSiekiera rozłupująca
7 Fiskars Siekiera ciesielska Norden N7 1051142 1051142 Fiskars Siekiera ciesielska Norden N7 1051142 1051142
1 opinia
FiskarsSiekiera ciesielska
8 Gardena 900B (08713-48) Gardena 900B (08713-48)
1 opinia
Gardenan/a
9 CELLFAST CELLFAST Siekiera CELLFAST U600 CELLFAST CELLFAST Siekiera CELLFAST U600
1 opinia
Cellfastn/a
10 Fiskars siekiero młot XXL 1020220) Fiskars siekiero młot XXL 1020220)
2 opinie
Fiskarsn/a
11 Fiskars XXL X27 (122503) Fiskars XXL X27 (122503)
5 opinii
FiskarsSiekiera rozłupująca
12 Stanley IMADŁO ŚLUSARSKIE OBROTOWE HD 150MM 83-066 1-83-068 Stanley IMADŁO ŚLUSARSKIE OBROTOWE HD 150MM 83-066 1-83-068
1 opinia
Stanleyn/a
13 Siekiera FISKARS 10579913 0.56 kg + Nóż uniwersalny + Ostrzałka | Bezpłatny transport Siekiera FISKARS 10579913 0.56 kg + Nóż uniwersalny + Ostrzałka | Bezpłatny transport
1 opinia
Fiskarsn/a
14 Fiskars M X17 (122463) Fiskars M X17 (122463)
2 opinie
Fiskarsn/a
15 Siekiera FISKARS Norden N7 1051146 0.79 kg + Ostrzałka | Bezpłatny transport | Raty Siekiera FISKARS Norden N7 1051146 0.79 kg + Ostrzałka | Bezpłatny transport | Raty
1 opinia
Fiskarsn/a
16 KUŹNIA Siekiera KUŹNIA, 1 kg KUŹNIA Siekiera KUŹNIA, 1 kg
1 opinia
Kuźnian/a
17 YATO siekiera do rozłupywania z klinem z trzonkiem hikorowym 1000 g (YT-8011) YATO siekiera do rozłupywania z klinem z trzonkiem hikorowym 1000 g (YT-8011)
1 opinia
Yaton/a
18 Vorel siekiera oprawiona stal-kuta fiber TUV/GS 800g 33085 Vorel siekiera oprawiona stal-kuta fiber TUV/GS 800g 33085
1 opinia
VORELn/a
19 Fiskars Ostrzałka Xsharp 120740 Fiskars Ostrzałka Xsharp 120740
1 opinia
Fiskarsn/a
20 Fiskars Siekiera Ciesielska Norden N10 1051143 Fiskars Siekiera Ciesielska Norden N10 1051143
1 opinia
FiskarsSiekiera ciesielska

Najlepsze produkty: Siekiera - Ranking i Opinie 2023

1). Fiskars siekiera X7 + ostrzałka

Fiskars siekiera X7 + ostrzałka
Zestaw: siekiera uniwersalna X7 + ostrzałka Xsharp Fiskars Dwuczęściowy zestaw do prac ogrodowych składający się z uniwersalnej siekiery i ostrzałki do siekier. Zestaw idealnie przydaje się w ogródkach czy w gospodarstwach gdzie zachodzi potrzeba rąbania mniejszych polan lub porąbania gałęzi. Jako narzędzie do rąbania mniejszych kawałków drewna, siekiera nadaje się również, jako doskonałe narzędzie w podróży dla wszystkich, którzy kochają spędzanie urlopu pod namiotem czy w terenie. Siekiera ...

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

Siekiera FISKARS X7 z ostrzałką XS, SHARP SET
bricomarche.pl

Zestaw siekiera uniwersalna X7 + ostrzałka Xsharp Fiskars
Avans.pl
Ocena:
3.9/5.0
Ilość opinii:
4181
Siekiera FISKARS X7 0.64 kg + Ostrzałka Xsharp 1020183 | Bezpłatny transport
Mediaexpert.pl
Ocena:
4.5/5.0
Ilość opinii:
11496
Siekiera FISKARS X7 0.64 kg + Ostrzałka Xsharp 1020183 | Bezpłatny transport
ELECTRO.pl
Ocena:
4.0/5.0
Ilość opinii:
74175
Siekiera FISKARS X7 0.64 kg + Ostrzałka Xsharp 1020183 | Bezpłatny transport


2). Siekiera Rozłupująca Toporek Zestaw Siekier 3 El.

Siekiera Rozłupująca Toporek Zestaw Siekier 3 El.

Zestaw trzech różnych siekier marki Powermat. Doskonałe wyważenie i antypoślizgowa rękojeść sprawiają, że siekiery świetnie leżą w dłoni. Odpowiednio dobrany stosunek długości siekier POWERMAT do ich wagi pozwala na uzyskanie maksymalnej efektywności podczas pracy przy niskim wykorzystaniu siły.

W SKŁAD ZESTAWU WCHODZĄ 3 SIEKIERY

600 g / 36 cm

1000 g / 36 cm

2000 g / 85 cm

SIEKIERA POWERMAT 860 mm

Producent: POWERMAT

Waga głowicy: 1000 g

Waga siekiery: 2000 g

Długość całkowita: 85 cm

SIEKIERA...

Dane techniczne:

RodzajSiekiera rozłupująca

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

Zestaw Siekier Siekiera Rozłupująca Toporek 3 Szt
erli.pl

Zestaw Siekier Siekiera Rozłupująca Toporek 3 Szt
erli.pl

Zestaw Siekier Siekiera Rozłupująca Toporek 3 Szt
erli.pl

Siekiera Rozłupująca Toporek Zestaw Siekier 3 El.
erli.pl

Siekiera Rozłupująca Toporek Zestaw Siekier 3 El.


3). Fiskars Siekiera rozłupująca X25-XL Czarno-żółty 122500

Fiskars Siekiera rozłupująca X25-XL Czarno-żółty 122500
Siekiera dedykowana do rozłupywania dużych pieńków > 30 cm. Rozłupuje duże pieńki nawet przy pierwszym uderzeniu. Jest to możliwe, dzięki profilowanemu ostrzu. Specjalna geometria ostrza gwarantuje wytrzymałość i łatwość rozłupywania drewna o różnych strukturach. Poszerzona strefa chwytu (oraz specjalna struktura 3D) umożliwia komfortową pracę oburącz i większą kontrolę nad narzędziem podczas uderzenia. Lekki i bardzo wytrzymały trzonek FiberComp(TM) minimalizuje zmęczenie podczas pracy. Spec...

Dane techniczne:

RodzajSiekiera rozłupująca

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
maxelektro.pl
Ocena:
4.2/5.0
Ilość opinii:
1028
Siekiera rozłupująca Fiskars X25 (XL) Darmowa dostawa od 99 zł!
Bricoman

Siekiera rozłupująca X25 rozmiar XL
Inlago

Siekiera rozłupująca Fiskars X25 (XL) Darmowa dostawa od 89 zł!
ICB.pl

Siekiera rozłupująca Fiskars X25-XL
Avans.pl
Ocena:
3.9/5.0
Ilość opinii:
4181
Siekiera FISKARS X25-XL 2.4 kg | Bezpłatny transport


Najtańsze produkty: Siekiera - Ranking i Opinie 2023

1). Vorel siekiera oprawiona stal-kuta fiber TUV/GS 800g 33085

Vorel siekiera oprawiona stal-kuta fiber TUV/GS 800g 33085
Toporek odkuwany ze stali szerokie ostrze przeznaczone do różnych zastosowań . Trzonek wykonany z tworzywa na bazie włókna szklanego w dolnej części uchwyt pokryty antypoślizgową osłona . Przeznaczenie / zastosowanie Rąbanie ,ścinanie , prace ogrodnicze i domowe Parametry
 • Waga [kg]: 0,8
 • Rodzaj trzonka: włókno szklane

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

Siekiera TOYA Vorel 33085, 0,8 kg
Avans.pl
Ocena:
3.9/5.0
Ilość opinii:
4181
Siekiera VOREL 33085 0.8 kg
ELECTRO.pl
Ocena:
4.0/5.0
Ilość opinii:
74175
Siekiera VOREL 33085 0.8 kg
Mediaexpert.pl
Ocena:
4.5/5.0
Ilość opinii:
11496
Siekiera VOREL 33085 0.8 kg
toya24.pl

Ilość opinii:
1991
Toporek 800g,trzonek z tworzywa-tuv/gs Vorel 33085 - ZYSKAJ RABAT 30 ZŁ


2). YATO siekiera do rozłupywania z klinem z trzonkiem hikorowym 1000 g (YT-8011)

YATO siekiera do rozłupywania z klinem z trzonkiem hikorowym 1000 g (YT-8011)
Obuch siekiery wykonany ze stali węglowej, powierzchnia szlifowana. Osadzona na trzonku wykonanym z bezsękowego drewna hikorowego. Gatunek tego drewna ceniony jest za elastyczność i twardość, wytrzymałość oraz odporność na złamania. Połączenie obucha z trzonkiem zabezpieczone jest dużym klinem drewnianym oraz stalowym klinem pierścieniowym. Waga 1000 g. Obuch w kształcie klina ułatwia rozłupywanie klocków drewna. Przeznaczenie / zastosowanie Klinowy kształt siekiery powoduje łatwe rozłupywani...

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
toya24.pl

Ilość opinii:
1991
Siekiera z klinem 1kg trzonek z hikory Yato YT-8011 - ZYSKAJ RABAT 30 ZŁ
Mediaexpert.pl
Ocena:
4.5/5.0
Ilość opinii:
11496
Siekiera YATO YT-8011 1 kg
Avans.pl
Ocena:
3.9/5.0
Ilość opinii:
4181
Siekiera YATO YT-8011 1 kg
ELECTRO.pl
Ocena:
4.0/5.0
Ilość opinii:
74175
Siekiera YATO YT-8011 1 kg
Empik.com

Siekiera z klinem YATO, 1 kg


3). Fiskars Ostrzałka Xsharp 120740

Fiskars Ostrzałka Xsharp 120740
Ostrzałka Fiskars Xsharp(TM) jest cennym dodatkiem do narzędzi ogrodowych. Łatwa do przenoszenia, może być obsługiwana zarówno lewą, jak i prawą rękę. Posiada mechanizm, który jest łatwy w obsłudze. Składa się z osi i z ceramicznej szpulki. Zapewnia optymalne ostrzenie i długą żywotność ostrzonych siekier i noży. Nakładka antypoślizgowa zapewnia bezpieczne ostrzenie. Łatwo się rozkłada i składa, a co za tym idzie, jest łatwa w czyszczeniu. Fiskars Xsharp (TM) zapewnia bezproblemowe użycie. Ką...

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
4home.pl

Ilość opinii:
5
Fiskars 120740
wasserman.eu

Ilość opinii:
6017
FS120740 Ostrzałka do siekier i noży Xsharp, Fiskars
ELECTRO.pl
Ocena:
4.0/5.0
Ilość opinii:
74175
Ostrzałka FISKARS Xsharp 1000601
Avans.pl
Ocena:
3.9/5.0
Ilość opinii:
4181
Ostrzałka FISKARS Xsharp 1000601
Empik.com

Ostrzałka FISKARS Xsharp 1000601, 16,5 cm


Porównanie TOP 3

Fiskars siekiera X7 + ostrzałka Fiskars siekiera X7 + ostrzałka Siekiera Rozłupująca Toporek Zestaw Siekier 3 El. Siekiera Rozłupująca Toporek Zestaw Siekier 3 El. Fiskars Siekiera rozłupująca X25-XL Czarno-żółty 122500 Fiskars Siekiera rozłupująca X25-XL Czarno-żółty 122500
Cena
ProducentFiskarsFiskars
Rodzajn/aSiekiera rozłupującaSiekiera rozłupująca

Podsumowanie

Pomimo swojej niezwykle nieskomplikowanej budowy siekiera ma bardzo wiele zastosowań. Może być siekanie, wycinanie, kształtowanie, czy też rozłupywanie drewna opałowego na ognisko. W przypadku tak prostego narzędzia zadziwiającym jest fakt, jak wiele parametrów trzeba wziąć pod uwagę naprawdę przy jego zakupie. Ale jeśli poświęcisz czas, aby znaleźć odpowiednie ostrze dla siebie, będziesz mógł się nim cieszyć przez wiele lat, gdyż siekiery nie wymagają szczególnie trudnej i żmudnej konserwacji, a także ich uszkodzenia zdarzają się niezwykle rzadko.

Siekiera - Ranking i Opinie 2023 - Opinie

 1. giterka
  Posted on 10 listopada 2022
 2. roibek
  Posted on 10 listopada 2022
 3. Daniel
  Posted on 10 czerwca 2020
 4. romanek
  Posted on 2 kwietnia 2019
 5. Antek
  Posted on 8 lutego 2019
 6. Ania i Marek
  Posted on 6 listopada 2018
 7. Olek
  Posted on 28 maja 2018

Dodaj komentarz