Siekiera jaka najlepsza

Siekiera - Ranking i Opinie 2023

Siekiery są używane przez właścicieli domów, leśników i każdego, kto spędza czas na świeżym powietrzu. Prawdopodobnie nie ma osoby, która nie będzie potrzebować siekiery w pewnym momencie. Można z powodzeniem użyć jej podczas remontu, kształtowania ogrodu, biwaków. Jeśli w Twoim warsztacie miałyby się znaleźć tylko trzy narzędzia, to siekiera powinna być jednym z nich. Dlaczego?

Zadania siekiery

Siekiera ma trzy główne funkcje:

 • cięcie,
 • rozszczepianie,
 • kształtowanie.

To fantastyczne narzędzie, które można wykorzystać z doskonałym skutkiem, nawet jeśli jest się zupełnym laikiem w majsterkowaniu czy obróbce drewna. Siekiera pomaga wykonywać zadania szybciej i łatwiej, a jeśli dobierze się narzędzie specjalnie do swoich potrzeb, to praca z nią nie będzie sprawiała żadnych problemów. Istnieje pewne błędne przekonanie, że narzędzia te nie ewoluują wraz duchem czasu, co jest w pewnym stopniu zrozumiałe, zwłaszcza gdy niektóre style nie zmieniły się od dziesięcioleci. Jednak „siekiery” to bardzo szeroka kategoria obejmująca zarówno niewielkie, kompaktowe ostrza, jak i ogromne topory. Każda z tych odmian jest stworzona do innego celu. Na przykład topór wycinkowy jest przeznaczony do ścinania grubych konarów, a z kolei tomahawk jest wykorzystywany głównie w sporcie lub podczas usuwania niewielkich krzaków.

 

Różne rodzaje siekier

 1. Profil

Profil siekiery jest prawdopodobnie głównym elementem decydującym o tym, czy Twój topór będzie dobry w cięciu czy rozłupywaniu. Profile do cięcia są znacznie cieńsze niż te dzielące. Przy zastosowaniu cienkiego ostrza cała moc przechodzi przez pierwszy punkt kontaktu (gdy krawędź tnąca styka się z drewnem), dzięki czemu to do niego dociskana jest siła. Pozwala to na uzyskanie precyzyjnego, gładkiego cięcia, bez rozszarpywania struktury drewna.

Klinowaty, bardziej szeroki profil ostrza rozdzieli drewno na dwie części, ponieważ na kłodzie jest wymuszany ruch w dwóch różnych kierunkach. Taki rodzaj noża sprawdzi się wtedy, gdy nie zależy Ci na dokładności, a jedynie na szybkości wykonania zadania. Jest więc idealne w przypadku cięcia drewna na opał.

 1. Krawędź tnąca

Mimo że profile są różne, to przeważnie ostrze tnące ma ten sam styl. Dzieje się tak dlatego, aby jak najmniejszy obszar nawiązał początkowy kontakt z drewnem. Zapewnia to znacznie lepszą penetrację, a zatem dogodniejsze cięcie lub dzielenie.

Jednak nawet krawędź tnąca może się różnić w zależności od typu siekiery. Na przykład modele z szerokim profilem mają jedną część ściętą pod skosem, a drugą prostą. Pozwala to na uzyskanie czystego, płaskiego odcinka z drewna.

Uwaga! Przy wyborze właściwiej siekiery zwróć uwagę na to, z której strony krawędź jest prosta, gdyż zwykle powinno być to dopasowane do Twojej dominującej ręki.

 1. Ilość ostrzy

Niektórzy wolą ostrze pojedyncze, inni podwójne. Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady. Modele jednostronne są zdecydowanie najbardziej popularne, ponieważ zapewniają prostą i skuteczną pracę, a wszystkie zadania można wykonać przy używaniu tylko jednej powierzchni. Druga, płaska część, może służyć jako młotek. Dodatkowo takie rozwiązanie pozwala na lepsze rozdysponowanie siły uderzenia.

Podwójne ostrza są mniej powszechne, ale nadal mają wiele zalet. Pierwsza z nich dotyczy równowagi oferowanej ze względu na zwykle symetryczną oś głowicy. W większości modeli takich siekier stosuje się dwa różne ostrza, dzięki czemu narzędzie staje się jeszcze bardziej uniwersalne i pasuje do różnych zadań. Przykładem tego jest rozszczepiająca i kształtująca krawędź tnąca lub profile do cięcia i dzielenia.

Uwaga! Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że używanie siekiery z podwójnymi ostrzami jest bardziej niebezpieczne, więc na pewno nie jest to dobry wybór dla początkujących majsterkowiczów.

 1. Waga głowicy

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze siekiery, jest waga głowicy. Większość osób jest zdania, że to te najbardziej pokaźne narzędzia są w stanie poradzić sobie z nawet najtwardszymi materiałami. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ na taki efekt składa się wiele parametrów. Głowica, która waży więcej niż 3 kg, będzie dla przeciętnego użytkownika już zbyt ciężka, aby można było nią rąbać drewno przez kilkanaście minut. Taka waga uniemożliwia również wykonanie precyzyjnych cieć, szczególnie na niewielkich materiałach. Zaleca się, aby do zwykłych przydomowych prac wybierać siekiery, których głowice ważą ok. 2 kg. Te lżejsze są świetne w przypadku wyjazdów na biwak lub podczas organizowania ogrodu, jednak już pocięcie dzięki nim sterty drewna może być wyjątkowo frustrujące.

 1. Długość rękojeści

Znajdziesz ogromny wybór różnych rozmiarów siekier – od małych do ogromnych. Podobnie jak kształt głowicy jest inny, rozmiar uchwytu również sprawia znaczącą różnicę w zależności od zamierzonych zastosowań.

Wielkość rękojeści może kształtować się w następujący sposób:

 • 30 cm w modelach kompaktowych, przeznaczonych do niewymagających prac,
 • 45 cm dla siekier umożliwiających wykonanie większość przydomowych zadań,
 • 60 cm w narzędziach dedykowanych cięciu drewna,
 • Niestandardowe wielkości tomahawków i toporków do rzucania, co wiąże się z regułami panującymi w danym sporcie.

Większa długość uchwytu zwykle oznacza, że ​​generowana jest większa moc, tym samym jest lepsza w przypadku trudniejszych zadań, w których dokładność nie jest niezbędna. Jeśli szukasz siekiery z większą kontrolą i mniejszą mocą, to zdecyduj się na bardziej filigranową rękojeść.

 1. Wykonanie uchwytów

Na rynku można znaleźć siekiery, których rękojeści są wykonane z przeróżnych materiałów, jednak do najpopularniejszych należą:

 • drewno,
 • metal,
 • FRN (nylon wzmocniony włóknem szklanym),
 • G10 (laminat szklano-epoksydowy).

Zaczynając od G10 i FRN. Zazwyczaj pokrywają one metalową ramę, dodając komfort, przyczepność, a jednocześnie nie wpływają one znacząco na wagę siekiery. Są to bardzo dobre uchwyty, które są dostępne w wielu różnych kształtach i stylach.

Metalowe uchwyty znajdują się tylko w mniejszych modelach, takich jak topory do rzucania. Są naprawdę mocne i trwałe, ale niezbyt dobre w amortyzacji wstrząsów. Znajdziesz także modele, które mają jedynie szkielet rękojeści, a w środku są puste, co nadal nie jest idealnym rozwiązaniem, jeśli masz zamiar używać siekiery przez dłuższy czas do ciężkich zadań.

Drewniane rękojeści są proste i skuteczne. Są świetnymi amortyzatorami i można je łatwo wymienić, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zapewniają również tradycyjny wygląd siekiery, który lubi wiele osób. Wybierając narzędzie z drewnianym uchwytem zwróć uwagę na to, w jaki sposób przechodzi przez nie ziarno. Te biegnące pionowo wzdłuż rękojeści najprawdopodobniej będą najlepszej jakości. Ziarno w drewnianym uchwycie siekiery powinno przebiegać równolegle do ostrza topora. Te prostopadłe są słabsze i mogą pękać, gdy uderzysz w drzewo. Najlepszymi drewnianymi rękojeściami są te wykonane z orzecha lub jesionu – te gatunki charakteryzują się niezwykła trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne, a jednocześnie nie mają przytłaczającej wagi. Pierścienie wzrostu w drewnie rękojeści powinny być ciasne, liczne i wąskie. Drewno o tym wzorze jest znacznie mocniejsze niż drewno z mniejszymi, szeroko rozstawionymi zwojami.

 1. Zagięcie rękojeści

Większość pojedynczych siekier ma zakrzywione uchwyty. Zapewniają one większy komfort użytkowania, a do tego nieco bardziej naturalnie układają się w dłoniach. Należy jednak zwrócić uwagę na to, jak bardzo wygięta jest rękojeść, ponieważ wiele modeli ma łukowaty kształt, jednak znajdą się i takie, które są wręcz półokrągłe. Wszystko zależy od preferencji i rodzaju wykonywanych prac, a nawet miejsca, w którym będą się one odbywać. Na początek lepiej jednak zdecydować się na bardziej standardowy model.

W przypadku podwójnych ostrzy jedyną opcją jest prosty uchwyt, co jest oczywiście konsekwencją całej konstrukcji. Nawet niewielkie zagięcie uniemożliwiłoby wygodne korzystanie z któregoś noża, co zaprzeczyłoby całej idei takich siekier.

 1. Wykończenie uchwytów

Tańsze modele siekier, które są przeważnie dostępne w  popularnych sklepach budowalnych, będą prawdopodobnie lakierowane. Takie rozwiązanie sprawia, że ​​uchwyt jest śliski, przez co wykonanie jakikolwiek cięcia jest niezwykle trudne, a przy pracy w ciepłych warunkach, kiedy dłonie stają się mokre, może być to po prostu niebezpieczne. Dodatkowo długi kontakt z lakierem może podrażniać skórę, więc z takimi modelami trzeba pracować w rękawiczkach, co znacznie ogranicza precyzję działania. Dobra wiadomość jest taka, że lakier zawsze można zeszlifować przy użycia smaru i najprostszych urządzeń ścierających. Należy jednak zadbać o to, aby nie naruszyć struktury drewna, które zostało zakryte. Jedynym minusem nielakierowanych uchwytów jest to, że przy wyjątkowo wymagającej pracy możesz nabawić się pęcherzy na dłoniach.

Podsumowanie

Pomimo swojej niezwykle nieskomplikowanej budowy siekiera ma bardzo wiele zastosowań. Może być siekanie, wycinanie, kształtowanie, czy też rozłupywanie drewna opałowego na ognisko. W przypadku tak prostego narzędzia zadziwiającym jest fakt, jak wiele parametrów trzeba wziąć pod uwagę naprawdę przy jego zakupie. Ale jeśli poświęcisz czas, aby znaleźć odpowiednie ostrze dla siebie, będziesz mógł się nim cieszyć przez wiele lat, gdyż siekiery nie wymagają szczególnie trudnej i żmudnej konserwacji, a także ich uszkodzenia zdarzają się niezwykle rzadko.

Siekiera - Ranking i Opinie 2023 - Ranking 2023

Poniżej ranking najlepszych produktów w kategorii Siekiera - Ranking i Opinie 2023. Ranking aktualizowany jest codziennie na podstawie danych z serwisu Skąpiec.pl. Poniżej można znaleźć najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingSiekiera - Ranking i Opinie 2023ProducentCena
1Fiskars siekiera X25 rozłupująca- XL (122483)FiskarsAktualna Cena
2GEOLIA Siekiera TU600WR 0,6 kg GEOLIAAktualna Cena
3EXTOL PREMIUM Siekiera z klinem do łupania,rękojeść z włókna szklanego 1000g/60cm 8871280ExtolAktualna Cena
4GEOLIA Siekiera GEOLIA rozłupująca 1.5 kgAktualna Cena
5GEOLIA Siekiera GEOLIA rozłupująca 2.5 kgAktualna Cena

Siekiera - Ranking i Opinie 2023 - Opinie

 1. Daniel
  Posted on 10 czerwca 2020
 2. romanek
  Posted on 2 kwietnia 2019
 3. Antek
  Posted on 8 lutego 2019
 4. Ania i Marek
  Posted on 6 listopada 2018
 5. Olek
  Posted on 28 maja 2018

Dodaj komentarz