Siekiery są używane przez właścicieli domów, leśników i każdego, kto spędza czas na świeżym powietrzu. Prawdopodobnie nie ma osoby, która nie będzie potrzebować siekiery w pewnym momencie. Można z powodzeniem użyć jej podczas remontu, kształtowania ogrodu, biwaków. Jeśli w Twoim warsztacie miałyby się znaleźć tylko trzy narzędzia, to siekiera powinna być jednym z nich. Dlaczego?
Siekiera ma trzy główne funkcje:
- cięcie,
- rozszczepianie,
- kształtowanie.
To fantastyczne narzędzie, które można wykorzystać z doskonałym skutkiem, nawet jeśli jest się zupełnym laikiem w majsterkowaniu czy obróbce drewna. Siekiera pomaga wykonywać zadania szybciej i łatwiej, a jeśli dobierze się narzędzie specjalnie do swoich potrzeb, to praca z nią nie będzie sprawiała żadnych problemów. Istnieje pewne błędne przekonanie, że narzędzia te nie ewoluują wraz duchem czasu, co jest w pewnym stopniu zrozumiałe, zwłaszcza gdy niektóre style nie zmieniły się od dziesięcioleci. Jednak „siekiery” to bardzo szeroka kategoria obejmująca zarówno niewielkie, kompaktowe ostrza, jak i ogromne topory. Każda z tych odmian jest stworzona do innego celu. Na przykład topór wycinkowy jest przeznaczony do ścinania grubych konarów, a z kolei tomahawk jest wykorzystywany głównie w sporcie lub podczas usuwania niewielkich krzaków.
Różne rodzaje siekier
Profil
Profil siekiery jest prawdopodobnie głównym elementem decydującym o tym, czy Twój topór będzie dobry w cięciu czy rozłupywaniu. Profile do cięcia są znacznie cieńsze niż te dzielące. Przy zastosowaniu cienkiego ostrza cała moc przechodzi przez pierwszy punkt kontaktu (gdy krawędź tnąca styka się z drewnem), dzięki czemu to do niego dociskana jest siła. Pozwala to na uzyskanie precyzyjnego, gładkiego cięcia, bez rozszarpywania struktury drewna.
Klinowaty, bardziej szeroki profil ostrza rozdzieli drewno na dwie części, ponieważ na kłodzie jest wymuszany ruch w dwóch różnych kierunkach. Taki rodzaj noża sprawdzi się wtedy, gdy nie zależy Ci na dokładności, a jedynie na szybkości wykonania zadania. Jest więc idealne w przypadku cięcia drewna na opał.
Krawędź tnąca
Mimo że profile są różne, to przeważnie ostrze tnące ma ten sam styl. Dzieje się tak dlatego, aby jak najmniejszy obszar nawiązał początkowy kontakt z drewnem. Zapewnia to znacznie lepszą penetrację, a zatem dogodniejsze cięcie lub dzielenie.
Jednak nawet krawędź tnąca może się różnić w zależności od typu siekiery. Na przykład modele z szerokim profilem mają jedną część ściętą pod skosem, a drugą prostą. Pozwala to na uzyskanie czystego, płaskiego odcinka z drewna.
Uwaga! Przy wyborze właściwiej siekiery zwróć uwagę na to, z której strony krawędź jest prosta, gdyż zwykle powinno być to dopasowane do Twojej dominującej ręki.
Ilość ostrzy
Niektórzy wolą ostrze pojedyncze, inni podwójne. Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady. Modele jednostronne są zdecydowanie najbardziej popularne, ponieważ zapewniają prostą i skuteczną pracę, a wszystkie zadania można wykonać przy używaniu tylko jednej powierzchni. Druga, płaska część, może służyć jako młotek. Dodatkowo takie rozwiązanie pozwala na lepsze rozdysponowanie siły uderzenia.
Podwójne ostrza są mniej powszechne, ale nadal mają wiele zalet. Pierwsza z nich dotyczy równowagi oferowanej ze względu na zwykle symetryczną oś głowicy. W większości modeli takich siekier stosuje się dwa różne ostrza, dzięki czemu narzędzie staje się jeszcze bardziej uniwersalne i pasuje do różnych zadań. Przykładem tego jest rozszczepiająca i kształtująca krawędź tnąca lub profile do cięcia i dzielenia.
Uwaga! Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że używanie siekiery z podwójnymi ostrzami jest bardziej niebezpieczne, więc na pewno nie jest to dobry wybór dla początkujących majsterkowiczów.
Waga głowicy
Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze siekiery, jest waga głowicy. Większość osób jest zdania, że to te najbardziej pokaźne narzędzia są w stanie poradzić sobie z nawet najtwardszymi materiałami. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ na taki efekt składa się wiele parametrów. Głowica, która waży więcej niż 3 kg, będzie dla przeciętnego użytkownika już zbyt ciężka, aby można było nią rąbać drewno przez kilkanaście minut. Taka waga uniemożliwia również wykonanie precyzyjnych cieć, szczególnie na niewielkich materiałach. Zaleca się, aby do zwykłych przydomowych prac wybierać siekiery, których głowice ważą ok. 2 kg. Te lżejsze są świetne w przypadku wyjazdów na biwak lub podczas organizowania ogrodu, jednak już pocięcie dzięki nim sterty drewna może być wyjątkowo frustrujące.
Długość rękojeści
Znajdziesz ogromny wybór różnych rozmiarów siekier – od małych do ogromnych. Podobnie jak kształt głowicy jest inny, rozmiar uchwytu również sprawia znaczącą różnicę w zależności od zamierzonych zastosowań.
Wielkość rękojeści może kształtować się w następujący sposób:
- 30 cm w modelach kompaktowych, przeznaczonych do niewymagających prac,
- 45 cm dla siekier umożliwiających wykonanie większość przydomowych zadań,
- 60 cm w narzędziach dedykowanych cięciu drewna,
- Niestandardowe wielkości tomahawków i toporków do rzucania, co wiąże się z regułami panującymi w danym sporcie.
Większa długość uchwytu zwykle oznacza, że generowana jest większa moc, tym samym jest lepsza w przypadku trudniejszych zadań, w których dokładność nie jest niezbędna. Jeśli szukasz siekiery z większą kontrolą i mniejszą mocą, to zdecyduj się na bardziej filigranową rękojeść.
Wykonanie uchwytów
Na rynku można znaleźć siekiery, których rękojeści są wykonane z przeróżnych materiałów, jednak do najpopularniejszych należą:
- drewno,
- metal,
- FRN (nylon wzmocniony włóknem szklanym),
- G10 (laminat szklano-epoksydowy).
Zaczynając od G10 i FRN. Zazwyczaj pokrywają one metalową ramę, dodając komfort, przyczepność, a jednocześnie nie wpływają one znacząco na wagę siekiery. Są to bardzo dobre uchwyty, które są dostępne w wielu różnych kształtach i stylach.
Metalowe uchwyty znajdują się tylko w mniejszych modelach, takich jak topory do rzucania. Są naprawdę mocne i trwałe, ale niezbyt dobre w amortyzacji wstrząsów. Znajdziesz także modele, które mają jedynie szkielet rękojeści, a w środku są puste, co nadal nie jest idealnym rozwiązaniem, jeśli masz zamiar używać siekiery przez dłuższy czas do ciężkich zadań.
Drewniane rękojeści są proste i skuteczne. Są świetnymi amortyzatorami i można je łatwo wymienić, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zapewniają również tradycyjny wygląd siekiery, który lubi wiele osób. Wybierając narzędzie z drewnianym uchwytem zwróć uwagę na to, w jaki sposób przechodzi przez nie ziarno. Te biegnące pionowo wzdłuż rękojeści najprawdopodobniej będą najlepszej jakości. Ziarno w drewnianym uchwycie siekiery powinno przebiegać równolegle do ostrza topora. Te prostopadłe są słabsze i mogą pękać, gdy uderzysz w drzewo. Najlepszymi drewnianymi rękojeściami są te wykonane z orzecha lub jesionu – te gatunki charakteryzują się niezwykła trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne, a jednocześnie nie mają przytłaczającej wagi. Pierścienie wzrostu w drewnie rękojeści powinny być ciasne, liczne i wąskie. Drewno o tym wzorze jest znacznie mocniejsze niż drewno z mniejszymi, szeroko rozstawionymi zwojami.
Zagięcie rękojeści
Większość pojedynczych siekier ma zakrzywione uchwyty. Zapewniają one większy komfort użytkowania, a do tego nieco bardziej naturalnie układają się w dłoniach. Należy jednak zwrócić uwagę na to, jak bardzo wygięta jest rękojeść, ponieważ wiele modeli ma łukowaty kształt, jednak znajdą się i takie, które są wręcz półokrągłe. Wszystko zależy od preferencji i rodzaju wykonywanych prac, a nawet miejsca, w którym będą się one odbywać. Na początek lepiej jednak zdecydować się na bardziej standardowy model.
W przypadku podwójnych ostrzy jedyną opcją jest prosty uchwyt, co jest oczywiście konsekwencją całej konstrukcji. Nawet niewielkie zagięcie uniemożliwiłoby wygodne korzystanie z któregoś noża, co zaprzeczyłoby całej idei takich siekier.
Wykończenie uchwytów
Tańsze modele siekier, które są przeważnie dostępne w popularnych sklepach budowalnych, będą prawdopodobnie lakierowane. Takie rozwiązanie sprawia, że uchwyt jest śliski, przez co wykonanie jakikolwiek cięcia jest niezwykle trudne, a przy pracy w ciepłych warunkach, kiedy dłonie stają się mokre, może być to po prostu niebezpieczne. Dodatkowo długi kontakt z lakierem może podrażniać skórę, więc z takimi modelami trzeba pracować w rękawiczkach, co znacznie ogranicza precyzję działania. Dobra wiadomość jest taka, że lakier zawsze można zeszlifować przy użycia smaru i najprostszych urządzeń ścierających. Należy jednak zadbać o to, aby nie naruszyć struktury drewna, które zostało zakryte. Jedynym minusem nielakierowanych uchwytów jest to, że przy wyjątkowo wymagającej pracy możesz nabawić się pęcherzy na dłoniach.
Ranking TOP 20
Najlepsze produkty: Siekiera - Ranking i Opinie 2024
1. Fiskars zestaw siekiera do rozłupywania X21 + nóż Hardware
Dane techniczne:
Rodzaj | Siekiera rozłupująca |
Gdzie kupić:
2. Fiskars SIEKIERA ROZŁUPUJĄCA X27 (1015644)
Dane techniczne:
Rodzaj | Siekiera rozłupująca |
3. Fiskars SIEKIERA ROZŁUPUJĄCA X21-L 122473 (1015642)
Dane techniczne:
Rodzaj | Siekiera rozłupująca |
Najtańsze produkty: Siekiera - Ranking i Opinie 2024
1. BRADAS Siekiera uniwersalna WOOD 600g Bradas 5129 KT-SW1060
Dane techniczne:
Rodzaj | Siekiera uniwersalna |
2. Siekiera Rozłupująca Ostra Ubniwersalna Toporek XL
Dane techniczne:
Rodzaj | Siekiera rozłupująca |
3. BRADAS Siekiera rozłupująca FIBERGLASS 1500g Bradas 5105 KT-SF2150
Dane techniczne:
Rodzaj | Siekiera rozłupująca |
Porównanie TOP 3
Podsumowanie
Pomimo swojej niezwykle nieskomplikowanej budowy siekiera ma bardzo wiele zastosowań. Może być siekanie, wycinanie, kształtowanie, czy też rozłupywanie drewna opałowego na ognisko. W przypadku tak prostego narzędzia zadziwiającym jest fakt, jak wiele parametrów trzeba wziąć pod uwagę naprawdę przy jego zakupie. Ale jeśli poświęcisz czas, aby znaleźć odpowiednie ostrze dla siebie, będziesz mógł się nim cieszyć przez wiele lat, gdyż siekiery nie wymagają szczególnie trudnej i żmudnej konserwacji, a także ich uszkodzenia zdarzają się niezwykle rzadko.
Fiskars WoodXpert 126004: super
Gardena 1600S (08718-48): polecam
Kupiłem ostatnio nowy sprzęt. Dobra siekiera i dość długa z Jobi świetnie się sprawdza. Teraz rzadko wykorzystuję ale w okresie jesiennym już częściej po nią sięgam. Nie jest droga, ale bardzo dobrze się ją trzyma, nie ślizga się, jest wystarczająco długa, żeby dobrze rąbać drewno.
Wybór siekiery jest ważną kwestią! Jakoś trzeba porąbać to drewno do kominka. U nas używamy siekiery z cellfastu i bardzo dobrze się nią pracuje. Stabilna, dobra rękojeść i mocne ostrze. Trzeba też umieć dobrać sprzęt pod siebie.
a jaką siekierę polubi teściowa ?
Decydując się na życie na wsi, niezbędne było, żeby w domu była siekiera. Najczęściej to mąż rąbie drewno, ale ja też mam swoją małą siekierkę z którą sobie bardzo dobrze radzę. Więc nie ma żadnych problemów! W sklepach można dobrać coś małego, dużego, ciężkiego… Masa jest tego sprzętu i naprawdę jest w czym wybierać. Jednak najlepsza jest ta z drewnianym trzonkiem.
Najlepsza siekiera to nie jest łatwy wybór. Sami podajecie bardzo wiele elementów, które mogą mieć znaczenie. Ja kupiłem kilka, bo do różnych rzeczy inne się przydają. Ja na przykład lubię siekierki do drewna, które mają krótki trzonek. Mój ojciec jednak woli dłuższy. Najlepiej dopasować pod siebie bezpośrednio w sklepie.