impregnat do drewna

Impregnat do drewna - Ranking i Opinie 2023

W suchych i ciepłych pomieszczeniach trwałość drewna i materiałów drewnopochodnych sięga kilkuset lat. Ale wiele drewnianych elementów konstrukcji budynku i małej architektury takich jak ploty, czy też altany, narażona jest na zmienne warunki atmosferyczne. Jeśli ich odpowiednio nie zabezpieczymy, czas ich użytkowania znacznie się skróci. Dlatego też wiele lat temu opracowano impregnat do drewna, który jest jednym ze sposobów na jego zabezpieczenie przed wilgocią.

Dlaczego warto zabezpieczać drewno impregnatami?

W budownictwie konstrukcyjnym najczęściej stosowane jest drewno z drzew iglastych takich jak sosna, świerk, czy też jodła, które jest uznawane za materiał o średniej wytrzymałości. Materiały te stosowane zewnętrznie bez jakiegokolwiek zabezpieczenia wytrzymują od kilku do kilkunastu lat. W takich warunkach jego struktura niszczy się pod wpływem zmian temperatury i wilgotności. Prowadzą one do cyklicznego kurczenia się i pęcznienia drewna, w efekcie czego następuje rozluźnienie jego spoistości i powstają spękania. Warto zauważyć, że fakt ten sprzyja rozwojowi mikroorganizmów niszczących drewno takich owady, a one wówczas znajdują sobie warunki do złożenia jaj, z których wylęgają się żerujące na drewnie larwy. Materiał ten niszczeje też szybciej w warunkach podwyższonej wilgotności i przy małym przepływie powietrza. Wtedy to powstają idealne warunki dla rozwoju grzybów domowych i pleśniowych, które mogą całkowicie zniszczyć drewniany materiał w ciągu kilku miesięcy. Grzyby ponadto posiadają tendencję do szybkiego rozprzestrzeniania się na inne elementy budynku i tworzą szkodliwy dla mieszkańców klimat.

Ze względu na środowisko, w jakim znajdują się elementy drewniane, możemy też przewidzieć, co będzie największym zagrożeniem dla nich.

 • Warunki suche i wietrzne panujące w miejscach zadaszonych, przewiewnych, ale nieogrzewanych są idealnym środowiskiem dla rozwoju owadów, które zagrażają wówczas m.in. konstrukcjom dachów bez poddaszy użytkowych, wewnętrznym elementom altan itp.
 • Warunki o podwyższonej wilgotności powietrza narażają materiały drewniane na zainfekowanie wszelkiego rodzaju grzybami. Najczęściej takimi miejscami są konstrukcje domów szkieletowych oraz poddasza użytkowe, które wówczas wymagają zabezpieczenia preparatami grzybobójczymi.
 • Płoty, elewacje i inne konstrukcje drewniane w szczególności są narażone na bezpośredni wpływ warunków atmosferycznych i powinniśmy je chronić powłokami zapobiegającymi wnikaniu wody, ale pozwalającymi na tzw. „oddychanie” drewna.
 • Najbardziej narażonymi elementami drewnianymi na zawilgocenie są legary podłogowe i słupki wkopane w ziemię. W szczególności należy je chronić przed wnikaniem wody nie tylko powierzchniowo, ale i w całym przekroju materiału z jakiego zostały wykonane.
 • Pamiętajmy też, że drewno jest materiałem łatwo palnym. Dlatego też warto większe, a nawet wszystkie konstrukcje drewniane dodatkowo zabezpieczać preparatami zmniejszającymi ich zapalność.

Impregnat do drewna – Właściwości

 • Toksyczność. Impregnaty oraz środki owado- oraz grzybobójcze są toksyczne, dlatego też należy je stosować w odpowiednich miejscach, w jakich je użyjemy. Nie wolno ich stosować w zamkniętych pomieszczenia, ponieważ impregnat do drewna zawieraja szkodliwe substancje, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Należy także pamiętać, aby przestrzegać zalecanych przez producenta okresów karencji, czyli czasu, jaki musi upłynąć od momentu zaimpregnowania drewna do chwili zajęcia pomieszczenia przez domowników.
 • O skuteczności ochrony drewna decyduje nie tylko rodzaj substancji czynnych w impregnacie, ale także ich zdolność do wnikania w drewno. Warto zaznaczyć, że środki o działaniu powierzchniowym zabezpieczają warstwę o grubości 2-3 mm, natomiast te głębiej penetrujące wnikają nawet na 8-10 mm.
 • Wypłukiwanie przez opady. Najmniej odporne na tzw. wymywanie są preparaty wyprodukowane na bazie soli stosowane jako wodne roztwory substancji czynnej. Bardziej odporne są środki wodorozcieńczalne zawierające dyspersje wodoodporne. Najodporniejsze jednak są impregnaty oleiste rozpuszczalnikowe zalecane zwłaszcza do ochrony elementów drewnianych narażonych na stałe działanie wody.
 • Bardzo często, oprócz ochrony przed zniszczeniem, trzeba drewnu nadać estetyczny wygląd. Więc jeśli zastosujemy impregnat do drewna bezbarwny, to zachowamy jego naturalną barwę i rysunek drewna. Jednak potem możemy je pomalować przeźroczystym lakierem nawierzchniowym. Można także zastosować gotowe lakiery impregnujące, ale one gorzej zabezpieczają drewno, a ich właściwości są bardziej estetyczne niżeli ochronne.

Metody impregnacji drewna

Drewno przeznaczone do zabezpieczenia impregnatami powinno być wysuszone do tzw. stanu suchego (wilgotności względnej ok 17%) oraz wstępnie obrobione (ostrugane i/lub przycięte). Przy konstrukcjach wymagających dopasowania w czasie montażu zalecane jest powtórzenie zabiegu impregnacji przed i po zmontowaniu elementu. Najskuteczniejszą ochronę uzyskamy w momencie, gdy drewno zostanie poddane impregnacji próżniowej lub próżniowo-ciśnieniowej. Elementy wówczas umieszczane są w komorze o obniżonym ciśnieniu, dzięki czemu z porów drewna skutecznie usuwana jest wilgoć, woda i powietrze. Po zanurzeniu w impregnacie drewno chłonie substancję ochronną jak gąbka, wsysając preparat do środka swoich włókien. Zwiększenie ciśnienia impregnatu dodatkowo poprawi współczynnik jego wnikania w drewno. Tego typu zabiegi prowadzone są jedynie przez wyspecjalizowane firmy dysponujące odpowiednimi urządzeniami.  W warunkach budowy dostępną metodą jest kąpiel w środku impregnującym. Drewno w impregnacie zanurza się w odpowiednio ukształtowanym zbiorniku (najlepiej w kształcie rynny) na około pół godziny. Mniejsze elementy zabezpiecza się malując je dwu lub trzykrotnie za pomocą pędzla malarskiego. Przy zwalczaniu szkodników w zaatakowanym już drewnie stosujemy wstrzykiwanie preparatu (np. strzykawką lekarską) w widoczne otwory.

Impregnaty do drewna – Przegląd

W sklepach specjalistycznych znajdziemy wszelkiego rodzaju preparaty do ochrony drewna. Wyróżniamy kilka rodzajów impregnatów:

 • Impregnaty solne – oferowane są one w postaci proszku do sporządzania roztworów impregnujących. Są bezbarwne lub lekko zielone, niebieskie i różowe. Preparat ten stosowany jest wyłącznie do drewna nienarażonego na opady. Warto zaznaczyć, że są to substancje mało toksyczne, a niektóre nadają się nawet do drewna mającego bezpośredni kontakt z żywnością. Zabezpieczenie to nakładane jest pędzlem lub przez zanurzenie i pozwala na wykończenie drewna lakierami bądź farbami. Impregnaty te należą do najtańszych przeciw owadom i grzybom.
 • Impregnaty wodorozcieńczalne – preparaty te oprócz własności grzybobójczych uszczelniają pory drewna i zapobiegają wypłukiwaniu substancji czynnych. Nadają się do okresowego zabezpieczania zawilgoconych elementów takich jak elewacje i konstrukcje szkieletowe. Dostarczane są w postaci roztworu gotowego do użycia lub koncentratu do rozcieńczania. Wymagają ochrony przed opadami do czasu wyschnięcia powierzchni, czyli przez około dobę. Impregnaty te nie zawierają rozpuszczalnika i zabezpieczone nimi drewno można dowolnie malować i lakierować. Impregnaty rozpuszczalnikowe – mają dużą zdolność penetracji. Dostępne są wyroby bezbarwne i barwiące na zielono. Wymagają kilkudniowej karencji ze względu na parowanie rozcieńczalnika. Dobrze chronią drewno tak w konstrukcji budynku, jak i na zewnątrz. Elementy zewnętrzne zabezpieczone tym preparatem z czasem tracą barwę na skutek promieniowania UV, ale nie ulegają korozji biologicznej.
 • Impregnaty oleiste – są to preparaty zawierające substancje grzybo- i owadobójcze oraz oleje, które po wyschnięciu zmniejszają nasiąkliwość drewna. Najczęściej występują jako impregnaty do drewna przeznaczone do stosowania na zewnątrz i trwale barwią drewno na ciemny kolor. Stosowane są zwłaszcza do zabezpieczenia elementów mających kontakt z gruntem lub w miejscach trwale zawilgoconych. Przy ich nakładaniu należy zastosować środki ochrony zabezpieczające przed zatruciem.
 • Impregnaty barwiące – jest to duża grupa wyrobów jednocześnie chroniących i barwiących drewno. Mogą stanowić samodzielną warstwę ochronną lub też nakładaną na zaimpregnowane drewno. Ożywiają słoje drewna i chronią je przed promieniowaniem Stosuje się je do dekoracyjnego wykańczania struganych elementów ogrodzenia, ławek, balustrad itp.
 • Farby i lakiery nawierzchniowe – są one stosowane jako dodatkowa ochrona wcześniej zaimpregnowanych powierzchni. Gładka powłoka utrudnia przyleganie brudu, zapobiega wnikaniu wody, nadaje odpowiednią barwę. Środki te są bardzo elastyczne, co zapobiega złuszczaniu się powłoki pod wpływem pęcznienia i kurczenia się drewna. Można je stosować zarówno na nowe drewno, jak i przy renowacji zniszczonych powierzchni. W tej grupie wyróżniamy środki wodorozcieńczalne lub rozpuszczalnikowe. Szczególnie dużą odporność na zmienne warunki atmosferyczne wykazują tzw. farby mikroporowe, które umożliwiają drewnu „oddychanie” i odprowadzanie zawartej w nim wilgoci.

Impregnat do drewna - Ranking i Opinie 2023 - Ranking 2024

Poniżej ranking najlepszych produktów w kategorii Impregnat do drewna - Ranking i Opinie 2023. Ranking aktualizowany jest codziennie na podstawie danych z serwisu Skąpiec.pl. Poniżej można znaleźć najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingImpregnat do drewna - Ranking i Opinie 2023ProducentCena
1Drewnochron Impregnat Extra d$65b 4 5 lDrewnochronAktualna Cena
2Drewnochron Impregnat Extra d$358b ciemny 9 lDrewnochronAktualna Cena
3Impregnat do drewna ogrodowego JEDNA WARSTWA 6 l Tik AltaxAltaxAktualna Cena
4Drewnochron Impregnat do drewna EXTRA 4,5 lDrewnochronAktualna Cena
5V33 Impregnat do drewna budowlanego 5 lAktualna Cena

Impregnat do drewna - Ranking i Opinie 2023 - Opinie

 1. JACEK
  Posted on 15 lipca 2020
 2. maciej
  Posted on 30 września 2018
  • Daniela
   Posted on 10 czerwca 2020
 3. Judyta
  Posted on 28 maja 2018
 4. Czesław
  Posted on 22 stycznia 2018

Dodaj komentarz