Wertykulator

Wertykulator

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia, na gałęziach pojawiają się pierwsze pąki, a trawniki zaczynają pokrywać się piękną zielenią. Ale w okresie tym zaczynają się też intensywne prace ogrodowe, których jak się okazuje jest całkiem sporo. Szczególną uwagę należy poświęcić trawnikowi, po zimie może on bowiem być w nie najlepszej formie. Twarda, zbyt mocno ubita ziemia to problem z dostępem powietrza i przepuszczalnością wody, co jednocześnie jest powodem rozrostu mchów. Takie warunki nie sprzyjają rośnięciu trawy, będzie ona wtedy rzadka i w słabej kondycji, a to ostatecznie spowoduje niezbyt ładny wygląd trawnika przez cały sezon. Dlatego jedną z kluczowych prac ogrodowych wiosną jest rozluźnienie i napowietrzenie gleby, co poprawi przepuszczalność i zwiększy dopływ wody do korzeni. Najlepiej w tej roli sprawdzają się urządzenia zwane wertykulatorami, które dzięki swoim możliwościom skutecznie usuwają też stare źdźbła oraz mech.

Co to jest wertykulator?

Przez wiele osób wertykulator jest uważany za jeden z dwóch podstawowych sprzętów ogrodowych, obok kosiarki elektrycznej lub kosiarki spalinowej. W tym stwierdzeniu jest sporo racji, bowiem wertykulacja ma bardzo duże znaczenie dla wyglądu i kondycji trawnika. Urządzenia te występują w kilku rodzajach, od niewielkich ręcznych, poprzez różne rodzaje elektrycznych i akumulatorowych, a kończąc na wydajnych modelach spalinowych. Wyposażone są one w specjalne ostrza, które obracając się nacinają delikatnie murawę, jednocześnie usuwając zbitą warstwę pędów i kłączy. Warstwa ta jest niepożądana przy trawniku, może bowiem spowodować rozwój bakterii i grzybów, co objawia się między innymi żółknięciem trawy. Konstrukcje wertykulatorów są bardzo różne, od bardzo prostych, składających się z kilku elementów, po skomplikowane urządzenia wyposażone w silniki elektryczne czy spalinowe. Mogą one swoim wyglądem przypominać grabie albo kosiarkę, jednak bez względu na budowę każde posiada przymocowane do obracającego się bębna noże nacinające glebę.

Zasady stosowania wertykulatorów

Podczas obracania noże wykonują charakterystyczne cięcia, co może przypominać koszenie trawnika, tyle że w pionie. Głębokość nacinania uzależniona jest od modelu urządzenia, niektóre z nich pozwalają nawet na uzyskanie 8-10 centymetrów. Jeśli ktoś chce mieć trawnik w dobrej kondycji, to powinien wertykulację stosować co najmniej trzy razy w roku, zaraz po zakończeniu zimy, w maju oraz na jesień. Ale wszelkie niepokojące objawy, zauważone na trawniku, także powinny skłonić do wertykulacji. Jeśli na glebie pojawi się kilkucentymetrowa warstwa filcu, trawa przestanie rosnąć lub stanie się pożółkła, czy też woda będzie się gorzej wchłaniać, to na pewno przydadzą się odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Trzeba przy tym pamiętać, że przy całej swojej solidności dobry wertykulator jest urządzeniem, które można nieświadomie uszkodzić. Dlatego też bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża przed rozpoczęciem pracy, w szczególności pozbieranie dużych gałęzi i kamieni, a także metalowych i szklanych elementów.

Podstawowe rodzaje wertykulatorów

Decydując się na zakup wertykulatora przede wszystkim trzeba wybrać rodzaj urządzenia. A to z kolei najczęściej będzie uzależnione od wielkości trawnika, do małych powierzchni spokojnie bowiem wystarczy jeden z ręcznych modeli, ale w przypadku większych lepiej będzie pomyśleć o jakimś urządzeniu wyposażonym w napęd.

Wertykulator ręczny

Swoim wyglądem przypomina duże grabie na kółkach, dzięki prostej konstrukcji jest to urządzenie tanie i niezawodne. Do wykonania nacięć wertykulator ręczny wymaga siły mięśni, dlatego użytkowanie go jest zajęciem dość czaso i pracochłonnym. W celu ułatwienia użytkowania wielu producentów wyposaża taki sprzęt w specjalne kółka, o średnicy porównywalnej ze średnicą bębna roboczego. Dzięki temu proces werykulacji jest szybszy i nie wymaga tak dużego wysiłku. Ale nawet przy takim rozwiązaniu ręczny wertykulator przeznaczony jest przede wszystkim do niewielkich trawników, które nie wymagają intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jego głównymi zaletami są niewielkie rozmiary, umożliwiające łatwe przechowywanie, prosta budowa, a tym samym mała awaryjność i brak skomplikowanego serwisowania, a także atrakcyjne ceny zakupu. Warto też wspomnieć o ekologii, na którą coraz więcej osób zwraca uwagę – takie modele nie potrzebują energii elektrycznej ani nie emitują spalin, dzięki czemu są bardzo przyjazne dla środowiska. Niektóre ręczne wertykulatory posiadają bębny z zestawem dwóch ostrzy, krótsze służą wtedy do wykonania kilkumilimetrowych nacięć, a dłuższe robią te nacięcia znacznie głębsze, przy okazji zbierając mech, zaschniętą trawę, gałązki i liście.

Wertykulator elektryczny

Przy większych trawnikach wertykulator ręczny może wymagać zbyt dużo wysiłku i czasu, dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w takim przypadku będzie model elektryczny. Urządzenia tego typu charakteryzują się cichą pracą oraz dużą wydajnością, dzięki czemu świetnie się sprawdzają w ogrodach o powierzchni nawet 1000 m2. Werykulatory elektryczne są bardzo skuteczne, bez większego wysiłku umożliwiają skuteczną pielęgnację trawnika. Ze względu na zasilanie prądem nie wymagają skomplikowanego serwisu, są łatwe w utrzymaniu, ekonomiczne i ciche, nie emitują też szkodliwych spalin do otoczenia. Jednak mają jedną zasadniczą wadę, którą jest właśnie zasilanie. Wertykulator elektryczny z przewodem będzie wymagał dostępu do prądu, co ogranicza jego możliwości użycia oraz często powoduje konieczność stosowania niewygodnych przedłużaczy. Z kolei modele akumulatorowe zapewniają większą mobilność, jednak wymagają częstego ładowania.

RankingWertykulator elektrycznyProducentCena
1Fieldmann FZV 4003 EFieldmannAktualna Cena
2Makita UV3600MakitaAktualna Cena
3Fieldmann FZV 2004 EFieldmannAktualna Cena
4Fieldmann FZV 4010 EFieldmannAktualna Cena
5Makita UV3200MakitaAktualna Cena
Wertykulator elektryczny

Wertykulator elektryczny Fieldmann FZV 4003 E

➾Szczegóły TOP1: Fieldmann FZV 4003 E

Wertykulator spalinowy

Urządzenia spalinowe są największe i najwydajniejsze spośród wertykulatorów. Przeznaczone są głównie do dużych powierzchni, powyżej 1000 m2. Dzięki dużej mocy posiadają one szerokie bębny, dzięki czemu pracują znacznie szybciej od innych modeli. Wyposażone są w silniki spalinowe, dzięki czemu cechują się wysoką mobilnością. Bez problemów można je stosować w miejscach, które nie posiadają dostępu do sieci elektrycznej. Nawet najlepszy wertykulator spalinowy ma jednak dwie istotne wady. Pierwszą z nich jest spory hałas, generowany w czasie pracy. Mimo, że producenci takiego sprzętu starają się go jak najbardziej wyciszyć, to i tak w trakcie pracy warto używać słuchawek ochronnych. Drugą wadą jest emisja spalin do otoczenia, wytwarzanych przez zasilany benzyną silnik. Ze względu na zastosowany rodzaj napędu wertykulatory spalinowe będą też wymagać częstszych przeglądów, a ewentualne naprawy mogą więcej kosztować.

RankingWertykulator elektrycznyProducentCena
1Nac LPR40-118-CHNacAktualna Cena
2Hecht 5654HechtAktualna Cena
3EUROSYSTEMS SC42 BS450EEUROSYSTEMSAktualna Cena
4GREENSO WER02 DR40-BSGREENSOAktualna Cena
5Texas PROCUT 460 BTexasAktualna Cena
Wertykulator elektryczny

Wertykulator elektryczny Nac LPR40-118-CH

➾Szczegóły TOP1: Nac LPR40-118-CH

Wertykulator do traktorka

Traktorki mogą służyć do wielu różnych prac ogrodowych, jest to możliwe dzięki przypięciu do nich dodatkowych akcesoriów. Jednym z nich może być wertykulator, co pozwala rozszerzyć możliwości posiadanego sprzętu, bez konieczności kupowania oddzielnego urządzenia. Wertykulatory montuje się za pomocą specjalnego uchwytu, a traktorek służy wtedy jako napęd.

Wertykulator do trawy – na co zwracać uwagę

Podstawową decyzją przy zakupie wertykulatora do trawy będzie określenie rodzaju napędu. Ale urządzenia z tej samej grupy mogą się znacznie od siebie różnić, dlatego warto też zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów.

 • Szerokość robocza

Podawana jest w centymetrach, oznacza, jak szeroki pas trawnika można naciąć przy jednym przejeździe. Szerokość wałka roboczego najczęściej waha się pomiędzy 35 a 50 cm, im będzie ona mniejsza, tym więcej czasu trzeba będzie poświęcić na pracę. Warto pamiętać, że większa szerokość to także większe rozmiary sprzętu, a tym samym jego większa waga.

 • Głębokość robocza

Skuteczność wertykulatora zależy od tego, jak głęboko zostanie nacięta gleba (głębokość ta też jest podawana w centymetrach). Najlepsze są urządzenia posiadające możliwość regulacji głębokości nacięć, można nimi wtedy wykonywać różne rodzaje prac, w zależności od potrzeb.

 • Moc

Parametr ten dotyczy urządzeń elektrycznych i spalinowych. Słabsze urządzenia mogą sobie nie poradzić przy twardej, mocno zarośniętej glebie, dlatego dobrze jest dopasować wydajność sprzętu do miejsca, w którym będzie on używany. Przy niewielkich trawnikach w zupełności powinno wystarczyć, w przypadku modeli elektrycznych, około 1000 W, przy dużych warto się zdecydować na dobry wertykulator do trawy o mocy nawet 2000 W. Moc wertykulatorów spalinowych może sięgać nawet 6 KM.

 • Jakość wykonania

Jak każdy sprzęt stosowany w ogrodzie, dobry wertykulator powinien być trwały, solidnie wykonany i wygodny w użytkowaniu. Dlatego warto sprawdzić materiał i wykonanie kół, elementów roboczych oraz obudowy. Najlepsze wertykulatory mają koła na łożyskach, obudowy stalowe lub z mocnego tworzywa, a bębny z twardej stali nierdzewnej.

Wertykulator czy aerator?

Areatory i wertykulatory są bardzo do siebie podobne, jednak różnią się zasadniczo jeśli chodzi o funkcjonalność. O ile za pomocą wertykulatora można nacinać glebę i jednocześnie usuwać wierzchnią warstwę mchu, liści i pnączy, to areatory służą do napowietrzania, zapewniając szybszy wzrost trawy. Jeśli ktoś ma wątpliwości co wybrać, to powinien przyjrzeć się samemu trawnikowi. Jeśli będzie on pożółknięty czy porośniętym mchem, to lepszy będzie wertykulator, natomiast jeżeli powierzchnia trawnika jest czysta, a mimo to są problemy ze wzrostem, to lepszy będzie aerator.

Niezależny wertykulator i aerator

Rozwiązanie droższe w zakupie, dwa osobne urządzenia to także więcej miejsca potrzebnego na ich przechowywanie. Jeśli jednak ktoś dysponuje dużym schowkiem na narzędzia i zapasem gotówki, to taka opcja jest praktyczniejsza, gdyż nie trzeba wymieniać wałków.

Wertykulator i aerator 2w1

Coraz większym zainteresowaniem na rynku cieszą się urządzenia spełniające obie funkcje. Dobry wertykulator i aerator 2w1 pozwoli skutecznie wykonać oba rodzaje prac, zwłaszcza jeśli się zakupi model z dużym zakresem regulacji. Decydując się na taką opcję warto sprawdzić, w jaki sposób są wymieniane wałki, czynność ta powinna być w miarę prosta i szybka.

Dobry wertykulator – jak wybrać najlepiej?

Poniżej znajduje się krótkie podsumowanie, jak wybrać dobry wertykulator.

Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę wielkość trawnika, i do tego dopasowywać rodzaj urządzenia. Nie ma za bardzo sensu kupować do malutkiego ogrodu modelu spalinowego, bo nie wykorzysta się jego możliwości, z kolei ręczne nacinanie na dużym trawniku to wiele godzin ciężkiej pracy. Przy modelach elektrycznych obecnie odpadł już problem przewodowego zasilania, gdyż modele z akumulatorem zapewnią pełną mobilność. Ważna jest trwałość i jakość wykonania, przełoży się to na dłuższy żywot urządzenia i bezawaryjną pracę. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe akcesoria, takie jak składane rączki czy kosze na odpadki. Nie są one niezbędne, ale w niektórych przypadkach mogą bardzo ułatwić użytkowanie. Nawet najlepszy wertykulator do trawy może się kiedyś zepsuć, i wtedy ważne jest, jak wygląda kwestia serwisu i dostępu do części zamiennych. Lepiej wybierać produkty sprawdzonych, znanych na rynku firm, nawet jeśli przy zakupie zapłaci się nieco więcej, to nie będzie z nimi problemów przy naprawach.

Ile kosztuje wertykulator do trawy?

Ceny wertykulatorów do trawy są bardzo zróżnicowane, zależą przede wszystkim od rodzaju napędu, ale też marki, jakości wykonania czy mocy roboczej. Najmniej kosztują urządzenia ręczne, najtańsze można już kupić za kilkadziesiąt złotych. Jednak w tej cenie nie należy się spodziewać wysokiej jakości wykonania i dużej trwałości, zakup dobrego wertykulatora ręcznego to wydatek co najmniej 200 złotych. Modele elektryczne to znacznie większy koszt, ceny zaczynają się bowiem od 300 złotych, jednak taka kwota jest adekwatna do jakości. Za naprawdę dobry wertykulator elektryczny trzeba zapłacić nawet do tysiąca, ale w zamian dostanie się markowe, solidne urządzenie. Najdroższe są urządzenia wyposażone w silniki na benzynę. Tu wydatki za najlepsze wertykulatory spalinowe mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Decydując się na taki sprzęt trzeba też pamiętać o tym, że jego eksploatacja także będzie droższa, niż na przykład modelu elektrycznego.

Wertykulator - Ranking 2020

Poniżej ranking najlepszych produktów w kategorii Wertykulator. Ranking aktualizowany jest codziennie na podstawie danych z serwisu Skąpiec.pl. Poniżej można znaleźć najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingWertykulatorProducentCena
1Fieldmann FZV 4003 EFieldmannAktualna Cena
2Makita UV3600MakitaAktualna Cena
3Fieldmann FZV 2004 EFieldmannAktualna Cena
4Fieldmann FZV 4010 EFieldmannAktualna Cena
5Nac LPR40-118-CHNacAktualna Cena
6Hecht 5654HechtAktualna Cena

Wertykulator - Opinie

 1. Czesław
  Posted on 10 czerwca 2020
  • Staszek
   Posted on 15 sierpnia 2020
 2. Kamil
  Posted on 15 lipca 2020
  • JAREK
   Posted on 15 lipca 2020
 3. Andrzej
  Posted on 15 sierpnia 2020

Dodaj komentarz