Basen ogrodowy

Basen ogrodowy

Basen ogrodowy

Dom z basenem – to marzenie wielu z nas. Brzmi pięknie, ale żeby ten cel udało się zrealizować trzeba się nieźle napracować, a przy okazji na główkować. Najpierw fundamenty, potem cała konstrukcja, na koniec jeszcze zaaranżowanie wnętrz. Na deser same przyjemności, czyli wybór idealnego basenu ogrodowego. Na tym właśnie się skupimy. Jak wybrać najlepszy model?

Niby taka prosta rzecz. Postawiliśmy dom, to już nic nie jest w stanie nas zaskoczyć. A jednak – wybór najlepszego basenu ogrodowego to wcale nie taka łatwa sztuka. Powód? Producenci oferują nam tak różnorodne modele, że sam ich przegląd może zająć mnóstwo czasu, a co dopiero wybór. Jak zwykle przychodzimy z pomocą i podpowiadamy, czym się kierować podczas zakupu idealnego basenu ogrodowego.

Jak wybrać najlepszy basen ogrodowy?

Myślisz sobie może – basen jak basen, ważne, żeby była w nim woda. Okazuje się jednak, że zakup tego produktu trzeba bardzo dobrze przemyśleć. Na początek, warto zastanowić się, jaki budżet chcemy przeznaczyć na ten mały luksus. Nie bez powodu to określenie. Jeśli bowiem interesuje nas stały basen ogrodowy do wkopania, musimy liczyć się ze sporymi kosztami. Zdecydowanie mniej obciążający dla budżetu jest zakup basenu przenośnego. Dowiedzmy się, jakie konkretnie mamy opcje.

Basen ogrodowy do wkopania

Zacznijmy od mniej przyjemnych kwestii, czyli ceny. Budowa stałego, przeciętnych rozmiarów basenu ogrodowego, to koszt około 40 tysięcy złotych. Mówimy tutaj o wersji podstawowej, bez natrysków czy zadaszenia. Koszty jego użytkowania, zwłaszcza w sezonie, to maksymalnie 2 tysiące złotych. Aby je ograniczyć możemy postawić na ogrzewanie słoneczne. Wówczas musimy jednak więcej zainwestować na początku (około 3-5 tysięcy złotych).

Jeśli zdecydujemy się na basen ogrodowy do wkopania, wybierzmy odpowiednie miejsce. Przede wszystkim dobrze nasłonecznione (zaoszczędzimy na ogrzewaniu wody). Stały basen potrzebuje odpowiedniego gruntu. Musimy mieć pewność, że nie spowodujemy zwilgotnienia na sąsiednich działkach czy nie obniżymy bezpieczeństwa konstrukcji własnego domu. Niestety, nie każde wybrane przez nas miejsce będzie się nadawało na budowę basenu. Jeśli wody gruntowe znajdują się zbyt wysoko, mogą pokrzyżować nam plany. Możemy, oczywiście, umieścić basen na wyższym poziomie, wykonać nasyp, ale to dodatkowo zwiększy koszty. Należy również pamiętać, że jeśli basen będzie miał powierzchnię większą niż 30 metrów kwadratowych, niezbędne będzie uzyskanie pozwolenia na jego budowę. Wniosek o pozwolenie należy złożyć w starostwie. Jeśli planujemy basen o mniejszej powierzchni, musimy jedynie zgłosić taki zamiar.

Następnym krokiem jest wybór odpowiedniej niecki. Do wyboru mamy:

  • Nieckę betonową (lub marmurową) – wyjątkowo trwałą i odporną na warunki atmosferyczne. Ich koszt jest jednak bardzo wysoki. Przy przeciętnym rozmiarze basenu (długość: około 8 metrów, szerokość: około 4 metry i głębokość: do 2 metrów) musimy zapłacić 30-40 tysięcy złotych, łącznie z wykonaniem.
  • Poliestrową – jej zalety to szybki montaż, wytrzymała konstrukcja i stosunkowo niewielka cena (ok. 20 tysięcy złotych). Możemy wybierać spośród wielu kształtów – basen ogrodowy prostokątny, okrągły czy kwadratowy. Dodatkowo, tego typu niecka jest łatwa w utrzymaniu czystości.
  • Stalową – główną zaletą jest jej elegancki wygląd. Koszt to około 25 tysięcy złotych.
  • Drewnianą – najczęściej spotykana jest niecka drewniana z sosny. To wybór dla tych, którzy stawiają na ekologiczne rozwiązania. Basen ogrodowy drewniany dobrze utrzymuje temperaturę wody. Koszt – około 25 tysięcy złotych.

Warto zadbać również o otoczenie stałego basenu ogrodowego – bezpieczne i komfortowe.

Kolejnym krokiem jest wybór odpowiednich akcesoriów: do czyszczenia wody, dezynfekujących, do ogrzewania i oświetlenia oraz przesłony basenowej. Należy również zadbać o takie wyposażenie jak: drabinka, filtry, środki uzdatniające wodę, odkurzacz dna czy tester do badania wody. Bardziej wymagający muszą jeszcze zainwestować w urządzenia podgrzewające wodę, oświetlenie podwodne, pokrycie basenu czy dodatkowe atrakcje (np. zjeżdżalnie czy natryski). To wszystko wpływa oczywiście na efekt końcowy oraz na cenę całej inwestycji. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem są baseny ogrodowe przenośne. W naszym klimacie również znacznie bardziej opłacalne.

Basen ogrodowy przenośny

Koszt basenu rozkładanego jest nieporównywalnie mniejszy. Dobrej jakości basen kupimy do 1000 zł. Chyba że chcemy, aby był naprawdę duży. Wówczas koszty mogą wzrosnąć dwukrotnie. Daleko im jednak do cen stałych basenów do wkopania. Wybór odpowiedniego basenu rozkładanego, mimo to, łatwy nie jest. Na rynku mamy bowiem szeroką gamę produktów. Wyróżniamy:

  • Basen ogrodowy dmuchany – najmniejsza i najtańsza wersja, przeznaczona głównie dla dzieci. Może być duży, ale zwykle i tak jest bardzo płytki. Tego typu basen kupimy już do 100 złotych. Nie wymaga dodatkowych akcesoriów (filtry, podgrzewacze). Można go szybko napełnić wodą i równie szybko się jej pozbyć. Woda w basenie ogrodowym dmuchanym łatwo się nagrzewa. Trzeba jednak dbać o jej czystość, bo robi się zielona, a dno staje się wówczas bardzo śliskie.
  • Basen ogrodowy rozporowy – to już droższa i większa wersja. Basen ogrodowy rozporowy ma dmuchany kołnierz, a w trakcie napełniania wodą, podłoże samo się rozkłada. Na rynku spotkamy różnorodne modele, o rozmaitych kształtach i pojemnościach. Są dosyć łatwe w obsłudze, ale płytsze niż na przykład baseny stelażowe. Nie potrzeba do nich drabinki. Ich wadą jest jednak średnia wytrzymałość – kołnierz z łatwością może zostać przebity (przez psa lub kota). Trudno je również zakryć.
  • Basen ogrodowy na stelażu – to droższa wersja i zazwyczaj wyższa. Basen tego typu oparty jest na stelażu. Zwykle dołączana jest do niego drabinka. Wymaga nieco więcej pracy przy rozstawianiu, ale jest bardziej wytrzymały. Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać basen ogrodowy rozporowy czy stelażowy zwróć uwagę na te szczegóły. Jeśli jesteś na przykład posiadaczem dużego psa, postaw na stelaż.
  • Basen ogrodowy – jacuzzi – we własnym ogrodzie możemy mieć również małe jacuzzi. To dmuchany basen wyposażony w pompę, która podgrzewa wodę i wytwarza bąbelki. To już nieco większy koszt (nawet do czterech tysięcy złotych). Warto dodać, że woda w tego typu basenach podgrzewa się stosunkowo wolno, a pompka dość głośno pracuje.

Basen ogrodowy – wymiary

Zarówno rozmiar basenu dmuchanego, jak i stałego należy dostosować do własnych potrzeb. W zależności od tego, kto i jak często będzie z niego korzystał. Trzeba mieć na uwadze kilka kwestii, między innymi to, że duży basen bardzo długo się napełnia i jest trudniejszy w utrzymaniu czystości. Wiele zależy również od tego, czy mamy dzieci i w jakim wieku. Zbyt duży i głęboki basen może być niebezpieczny dla maluchów. Warto również pamiętać, jaki mamy klimat.

Co istotne, basen ogrodowy należy umieścić na prostym i równym terenie. Można pod niego podłożyć specjalną matę, która ułatwi późniejsze czyszczenie.

Basen ogrodowy dla dzieci

Dla najmłodszych przeznaczone są niewielkie baseny dmuchane, o różnych kształtach, kolorach, wyposażone w dodatkowe, bezpieczne atrakcje (mała zjeżdżalnia, fontanna czy basen z kulkami). Nie mogą być zbyt głębokie i wysokie. Basen ogrodowy dla dzieci powinien być przede wszystkim bezpieczny. Jeśli zdecydujemy się na większy model, powinniśmy go odpowiednio zabezpieczyć, ogrodzić.

Basen ogrodowy – jak dbać?

Wybrać i zamontować odpowiedni basen ogrodowy to jedno. Druga, równie ważna kwestia, to utrzymać go w czystości. Warto zainwestować w proste gadżety typu miska na stopy, w której umyjemy nogi przed wejściem do basenu. Trzeba liczyć się z tym, że w basenie będzie pojawiać się trawa, ziemia, liście i inne zanieczyszczenia. Dobrze umieścić basen z daleka od drzew, ale nie zawsze jest to możliwe. Warto go również przykrywać. Mimo wszystko, basen regularnie trzeba będzie czyścić. Przyda się do tego specjalna siatka na kiju czy odkurzacz do dna. Jeśli jednak woda w basenie ma stać dłużej, trzeba już sięgnąć po dodatkowe akcesoria, takie jak odczynniki PH- i PH+ (by utrzymać właściwy poziom PH wody), specjalne środki do chlorowania lub ozonowania oraz pompę filtracyjną. Ta dołączana jest do większości basenów. Zwykle jednak nie spełnia swojej funkcji, nie jest zbyt wydajna. Przy większych basenach warto kupić pompę piaskową – to dość drogi, ale skuteczny gadżet.

Posiadanie basenu ogrodowego wiąże się z niemałym zaangażowaniem i pochłania trochę czasu, nie wspominając o kosztach. Warto zatem bardzo dokładnie przeanalizować swój wybór.

Basen ogrodowy - Ranking 2018

Poniższy ranking zawiera listę najpopularniejszych produktów w kategorii Basen ogrodowy. Mamy nadzieję, że propozycje te pomogą w wyborze najlepszego sprzętu. Ranking aktualizowany jest codziennie i jest udostępniany przez porównywarkę cen Skąpiec.pl.

TOP 5 Basen ogrodowy Producent Cena
1Bestway Basen ogrodowy stelażowy Steel Pro 366 x 100 cm 9w1 56418BestwayAktualna Cena
2Bestway Basen ogrodowy stelażowy z pompą 305 x 76 cm 9w1 56059/56408BestwayAktualna Cena
3Bestway Basenik 57241BestwayAktualna Cena
4Bestway Basen 51027BestwayAktualna Cena
5Bestway Basen ogrodowy stelażowy 732 x 366 x 132 cm 5w1 56475 56475BestwayAktualna Cena

Basen ogrodowy” - Opinie i komentarze (2)

  1. Wybrać najlepszy basen ogrodowy nie jest łatwo. Trzeba zwrócić uwagę nie tylko na wielkość ale również na głębokość, pojemność… Masa tego jest. Dobry basen ogrodowy w naszym przypadku to dość duża średnica, która posiada zewnętrzną barierką i drabinkę. Moim zdaniem warto zapłacić nieco więcej ale mieć super basen na lata. Bo to frajda nie tylko dla dzieci.

  2. Najlepszy basen ogrodowy to dla mnie ten przenośny ale na stelażu. Dmuchane się u nas nie sprawdzały. Mamy psa i czasami jak mu się nudziło to zadrapał basen, niestety przedziurawił się on bardzo szybko. Dlatego kolejny już kupiliśmy inny. Zdecydowanie lepszy. Nie kosztują dużo, na pewno mniej niż wejściówki na basen, a przyjemniej we własnym ogrodzie się wypluskać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *