Jedną z ważniejszych rzeczy przy codziennej eksploatacji domu czy mieszkania jest zapewnienie ciepłej wody. W dużych miastach często jest ona dostarczana z zewnątrz, z elektrociepłowni, więc nie trzeba posiadać specjalnego urządzenia do jej grzania. Jeśli takiej możliwości nie będzie, to pozostaje w jakiś sposób ją podgrzać. Jest na to kilka sposobów, uzależnionych między innymi od wielkości lokalu i dostarczonych do niego mediów. Jeśli w budynku znajduje się instalacja gazowa, to bardzo chętnie są wybierane podgrzewacze gazowe. Są one niezawodne, ekonomiczne i wygodne w użytkowaniu, ale wymagają regularnych przeglądów i dobrej wentylacji. Brak gazu wiąże się z koniecznością postawienia na modele elektryczne, które w praktyce także bardzo dobrze sobie radzą. Największym zainteresowaniem cieszą się podgrzewacze przepływowe, woda jest w nich ogrzewana tylko wtedy, gdy przepływa przez urządzenie. Dostępne są w wielu różnych wersjach, najmniejsze przepływowe podgrzewacze wody świetnie sprawdzają się przy pojedynczym kranie czy umywalce, a przy pomocy największych można zapewnić ciepłą wodę w całym domu.
Rodzaje podgrzewaczy przepływowych
Zasada działania podgrzewaczy przepływowych jest bardzo prosta. Włączają się one tylko wtedy, gdy zaczyna przez nie płynąć woda, czyli po odkręceniu kranu. Zaletą takiego rozwiązania jest zużywanie energii wyłącznie wtedy, gdy urządzenie pracuje, co oznacza, że energia ta jest w zdecydowanej większości wykorzystywana do ogrzewania. Jednak ich użytkowanie wiąże się z nieco większym zużyciem wody, gdyż na samym początku przeważnie płynie zalegająca w rurach zimna, a dopiero po chwili cieplejsza. Jak już było wspominane, podgrzewacze mogą być zasilane za pomocą gazu lub prądu elektrycznego. O ile w pierwszym przypadku konieczne jest posiadanie instalacji gazowej, to w drugim urządzenia mogą być montowane w praktycznie każdym budynku. Chyba że ktoś się zdecyduje na sprzęt o dużej mocy, który będzie wymagał zasilania z instalacji 3-fazowej. Sterowanie temperaturą wody może się odbywać albo hydraulicznie, albo elektronicznie. W pierwszym przypadku temperatura zależy od przepływu wody, im będzie on większy, tym woda chłodniejsza. Urządzenia sterowane elektronicznie posiadają specjalne układy, które są odpowiedzialne za ustawienie odpowiedniej temperatury.
Gazowy przepływowy podgrzewacz wody
Podgrzewacze gazowe najczęściej montuje się w łazienkach, ale nie ma też problemów, żeby używać ich w kuchniach. Niezbędne jest przy tym posiadanie instalacji gazowej, która musi być doprowadzona do budynku. Woda ogrzewana jest w specjalnym wymienniku umieszczonym nad palnikiem, dzięki gorącym spalinom ulatującym do góry. Ze względu na te ostatnie, pomieszczenie w którym będzie zamontowane urządzenie musi posiadać sprawną wentylację i komin, a także być regularnie kontrolowane pod kątem prawidłowego wentylowania. Niektóre z modeli posiadają w standardowym wyposażeniu czujnik spalin, jeśli ich nie ma, to ze względów bezpieczeństwa warto pomyśleć o montażu takiego. Gazowe podgrzewacze są tańsze w użytkowaniu od urządzeń elektrycznych, a także praktyczne i wygodne w codziennym użytkowaniu. Trzeba jednak na nie przeznaczyć przy zakupie większą kwotę, a dodatkowo co roku pamiętać o konieczności wykonania przeglądu. Do domów i mieszkań najczęściej wybierane są urządzenia o mocy 17-19 kW, która w zupełności wystarcza nawet przy kilku domownikach, ale na rynku dostępne są też modele znacznie większe.
Gazowy podgrzewacz przepływowy Termet Gazowy TERMAQ ECO 19 kW
➾Szczegóły TOP1: Termet Gazowy TERMAQ ECO 19 kWPrzepływowy podgrzewacz wody elektryczny
Zdobywającą coraz większą popularność alternatywą dla podgrzewaczy zasilanych gazem są urządzenia na prąd elektryczny. Nie wymagają one dostępu do sieci gazowej, dlatego też można je bardziej wszechstronnie wykorzystywać bez konieczności wykonywania skomplikowanych prac instalacyjnych. Przepływająca przez urządzenie woda jest podgrzewana za pomocą grzałek elektrycznych, co zapewnia dużą wydajność i szybkość działania. Kompaktowe modele, o mocy do kilku kW, są zasilane prądem jednofazowym. Można je instalować w kuchniach, a także w łazienkach – zarówno w wersji umywalkowej, jak też prysznicowej. Dostarczają 2 do 5 litrów ciepłej wody na minutę, co bez problemów wystarczy przy codziennym użytkowaniu. Większe przepływowe podgrzewacze wody elektryczne, o mocy od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu kW, umożliwiają bezproblemowe obsłużenie kilku punktów poboru. Wymagają one jednak odpowiednio zaprojektowanej i wykonanej trójfazowej instalacji elektrycznej, a także prawidłowego montażu.
Elektryczny podgrzewacz przepływowy NOVEEN Przepływowy podgrzewacz wody IWH965
➾Szczegóły TOP1: NOVEEN Przepływowy podgrzewacz wody IWH965Jaki przepływowy podgrzewacz wody wybrać?
Wybierając przepływowy podgrzewacz wody przede wszystkim należy zdecydować, czy będzie on zasilany gazem, czy prądem. Ale oprócz tego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które pozwolą idealnie dopasować urządzenie do swoich potrzeb.
Moc
Najczęściej wybierane podgrzewacze gazowe mają moc wynoszącą około 17-19 kW, są to urządzenia, które już obsłużą kilka punktów w łazience i kuchni. Na rynku są też dostępne urządzenia o mniejszej mocy, przeznaczone do montażu w jednym miejscu, ale cieszą się one dużo mniejszym zainteresowaniem. W przypadku podgrzewaczy elektrycznych jest nieco inaczej. Niewielkie, kompaktowe urządzenia o mocy do 3,5 kW sprawdzą się przy umywalkach i zlewozmywakach, ale do prysznica warto pomyśleć o mocniejszym sprzęcie, około 6 kW – zapewni on przepływ około 3 l/minutę, wystarczający do komfortowego mycia. Podgrzewacze wielopunktowe mogą mieć moc wynoszącą od kilkunastu do nawet 28 kW a także odpowiednio większy przepływ, ale najczęściej do ich zasilania niezbędna jest instalacja trójfazowa.
Ciśnienie wody
Ze względu na sposób działania ważną sprawą dla podgrzewaczy ciśnieniowych jest ciśnienie wody w rurach. Zgodnie z obowiązującymi normami powinno ono wynosić od 0,05 MPa do 0,6 MPa, co daje sporą rozpiętość. Warto przed zakupem dowiedzieć się, czego można się spodziewać w swoim domu czy mieszkaniu, i dopiero wtedy wybierać odpowiednie urządzenie. Uniknie się wtedy sytuacji, gdy z powodu zbyt niskiego ciśnienia podgrzewacz przestanie działać i na przykład nie będzie można się umyć.
Regulacja temperatury
Najprostsze modele podgrzewaczy mają regulację temperatury hydrauliczną. Oznacza to, że im przepływ wody będzie większy, tym woda będzie chłodniejsza, i odwrotnie. Takie rozwiązanie nie jest zbyt wygodne w użytkowaniu, szczególnie jeśli w sieci wodociągowej pojawiają się wahania ciśnienia. Znacznie praktyczniejsze i oszczędniejsze jest sterowanie elektroniczne. Urządzenie jest włączane tylko wtedy, gdy wykryje przepływ wody, co pozwala na pracę nawet przy niewielkim ciśnieniu i ogranicza pobór mocy koniecznej do ogrzania.
Producent
Zakup podgrzewacza jednego ze znanych, cenionych na rynku producentów to wysoka jakość wykonania, bezawaryjność i niskie koszty eksploatacji. Ważna jest także kwestia dostępności do serwisu – przecież nikt nie będzie chciał czekać kilku tygodni na naprawę, bo trzeba ściągnąć jakieś części zamienne.
Zabezpieczenia
Zarówno elektryczne jak i gazowe podgrzewacze muszą posiadać niezbędne zabezpieczenia. W tych pierwszych warto sprawdzić, jaki stopień ochrony przed wodą posiada urządzenie, szczególnie przeznaczone do montażu pod prysznicem czy w miejscach narażonych na zalanie. Przydatny będzie też system zabezpieczający przed przegrzaniem, chroniący sprzęt przed uszkodzeniem. Jeśli chodzi o piecyki gazowe, to ze względu na korzystanie z gazu powinny posiadać one co najmniej trzystopniowe zabezpieczenia: czujnik ciągu kominowego, ogranicznik temperatury zamontowany na wymienniku ciepła oraz mechanizm zapobiegający wypływowi gazu, gdy zgaśnie płomień w palniku. To jest niezbędne minimum, ale producenci często dokładają dodatkowe funkcje ochronne, na przykład czujniki czadu.
Przepływowe podgrzewacze wody jednopunktowe
Posiadają niewielką moc, wystarczającą do obsługi jednego kranu lub prysznica. Montuje się je bezpośrednio w pobliżu odbiornika, może to być nad lub pod umywalką czy zlewozmywakiem. Ciekawym rozwiązaniem są podgrzewacze z dodatkowymi akcesoriami, takimi jak bateria czy rączka natrysku.
- Przepływowy podgrzewacz wody do kuchni
W takiej roli dobrze sprawdzają się urządzenia o mocy do 3,5 kW, wyposażone we własny przewód zasilający i podłączane do sieci o napięciu 230 V. Zapewniają one wystarczający do mycia naczyń przepływ, a jednocześnie można je łatwo zamontować pod zlewozmywakiem lub nad nim.
- Przepływowy podgrzewacz wody elektryczny pod prysznic
Urządzenia używane do zasilania pryszniców powinny być nieco większej mocy, a tym samym i większym przepływie – zaleca się moc około 6 kW. Ze względów bezpieczeństwa powinny one posiadać odpowiedni stopień ochrony przed zalaniem, wynoszący minimum IP25.
Przepływowe podgrzewacze wody wielopunktowe
Instalacja wielopunktowa składa się z podgrzewacza o większej mocy oraz kilku punktów poboru cieczy. Takie urządzenie, zarówno w wersji elektrycznej, jak i gazowej, powinno mieć moc minimum kilkunastu kilowatów. Ze względu na oszczędności przy użytkowaniu taki ogrzewacz powinien być zainstalowany w centralnym miejscu, żeby jak najbardziej ograniczyć długość przewodów rozprowadzających.
Przepływowy ogrzewacz wody: elektryczny czy gazowy?
Wybór podgrzewacza wody w dużej mierze jest uzależniony od tego, czy w budynku znajduje się instalacja gazowa. Jeśli jest do niej dostęp, to urządzenie zasilane gazem powinno się świetnie sprawdzić. Mimo trochę wyższych kosztów zakupu będzie dużo bardziej ekonomiczne, więc inwestycja szybko powinna się zwrócić. Nowoczesne podgrzewacze zapewniają wysoki komfort codziennego użytkowania oraz bezpieczeństwo. Oczywiście przy ich montażu należy zadbać o odprowadzenie spalin i sprawną wentylację, oraz pamiętać o corocznym przeglądzie i regulacji. Brak instalacji gazowej oznacza konieczność zastosowania jednego z modeli elektrycznych. Niewielkie urządzenia, o mocy do kilku kilowatów, świetnie sprawdzą się przy zasilaniu jednego punktu, czy to zlewozmywaka, czy umywalki lub prysznica. Podgrzewacze o większej mocy umożliwią zasilenie kilku punktów, ale ich montaż wiąże się z koniecznością zasilenia prądem trójfazowym. Dla wygody użytkowania korzystniej jest wybrać urządzenie ze sterowaniem elektronicznym, łatwiej będzie uzyskać wodę o pożądanej temperaturze przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów eksploatacji.
Przepływowy podgrzewacz wody - Ranking i Opinie 2024 - Ranking 2024
Poniżej ranking najlepszych produktów w kategorii Przepływowy podgrzewacz wody - Ranking i Opinie 2024. Ranking aktualizowany jest codziennie na podstawie danych z serwisu Skąpiec.pl. Poniżej można znaleźć najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.
Ranking | Przepływowy podgrzewacz wody - Ranking i Opinie 2024 | Producent | Cena |
---|---|---|---|
1 | Termet Gazowy TERMAQ ECO 19 kW | Aktualna Cena | |
2 | Ariston FAST R X ONM 11 | Aktualna Cena | |
3 | Elektryczny pojemnościowy podgrzewacz wody Perla 50 l VR PL EU2 | Aktualna Cena | |
4 | Ariston Velis Dune Wi-Fi 50 4018000 | Aktualna Cena | |
5 | Podgrzewacz Ecofix 50 V EU2 50 l 3201275 | Aktualna Cena |
Posiadam przepływowy podgrzewacz wody, który znajduje się bezpośrednio przy kranie. Jestem bardzo zadowolony. Działa niezwykle szybko. Zamontowałem go mamie, bo mieszka w starej kamienicy, gdzie jeszcze nie robiliśmy zmian z instalacji… A więc, kosztował nie więcej niż 100 zł, podgrzewa bardzo szybko wodę do temperatury 60° C od 3 do 5 sekund. Posiada regulację, bardzo ładnie, prosto wygląda. Nie trzeba czasami kupować niczego większego, skoro takie rozwiązania też są dobre.
Mamy coś takiego w łazience i kuchni – świetnie to działa! W zestawie było wszystko co potrzeba, słuchawka prysznicowa, dosłownie wszystko. Dobry przepływowy podgrzewacz wody musi przede wszystkim szybko podgrzewać wodę i ten taki jest. Zakres temperatury wody ciepłej 30-60 stopni – więc to jest naprawdę gorąca woda! Przede wszystkim w takim podgrzewaczu podgrzewa się tylko tyle wody ile rzeczywiście potrzeba, więc oszczędność jest zauważalna.
Korzystając z waszej wiedzy, jaki przepływowy podgrzewacz do wody polecacie? Ale jaki, który nie wyróżnia się swoim wyglądem? Patrzę na te podgrzewacze ale niestety nic mi się nie podoba. Wydaje mi się, że wszystko jest takie toporne i przede wszystkim jak z dawnej epoki? Jak teraz wyglądają nowoczesne podgrzewacze? Wiem, że już nie są takie popularne, ale chyba coś fajnego można znaleźć??
Celino, może spodoba Ci się Kospel? Albo właśnie polecany wyżej Ariston? Moim zdaniem są to dwie firmy, które mają dobre przepływowe podgrzewacze wody. Ja nie uważam, że wygląd powinien być najważniejszy, ale jak już wybierzesz coś dla siebie to koniecznie sprawdź pojemność podgrzewanej wody, bo to jest niezbędne. Przepływowy podgrzewacz nie musi być duży, ale warto żeby ponad 10 litrów miał.
Posiadamy dobry przepływowy podgrzewacz wody, który musieliśmy umieścić w kuchni. Mamy mały domek letniskowy i był nam tam potrzebny. Zdecydowaliśmy się na podgrzewacz elektryczny Ariston Blu R 10 i jesteśmy z niego bardzo zadowoleni. Jeżeli szukacie czegoś małego, np. do kuchni, to zdecydowanie polecam ten model. Może nie jest najtańszy, ale jest dobry. Pojemność podgrzewania 10 litrów, więc nie wiem czy na co dzień by się nadawał, ale chyba również nie byłoby problemu.