Agregat malarski

agregat malarski

Agregat malarski Graco

Agregaty malarskie pozwalają na szybkie malowanie dużych powierzchni. Są wykorzystywane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Można nimi malować drewno, ściany, asfalt, metalowe konstrukcje, tworzywa sztuczne. Na rynku znajdziemy również agregaty malarskie, które dodatkowo nanoszą gładź, tynki oraz szpachle. Rozróżniamy agregaty elektryczne, pneumatyczne, hydrauliczne oraz benzynowe. Cena agregatu malarskiego w głównej mierze uzależniona jest od ilości stanowisk, przeznaczenia sprzętu, rodzaju farby i dodatkowych akcesoriów.

Jak planujemy malować?

Na jakie aspekty powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając agregat malarski? Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie, na jaką skalę zamierzamy używać tego urządzenia. Prywatnie, do jednego, dwóch użyć w ciągu roku? Może parę razy miesięcznie? Co jeśli potrzebujemy agregatu do firmy? Jednak najważniejszym czynnikiem wyboru odpowiedniego agregatu malarskiego, jest rodzaj natryskiwanego materiału (farby).

Dobór urządzenia do wielkości inwestycji

Często malowanie jest wyścigiem z czasem. Jeśli mamy zamiar pomalować konkretną powierzchnię, w odpowiednim czasie, musimy postawić na sprzęt, który będzie na tyle wydajny, że bez problemów zmieścimy się w odgórnie ustalonych ramach czasowych.

Przed kupnem agregatu malarskiego należy zwrócić uwagę na to, ile metrów kwadratowych chcemy pomalować w ciągu dnia. Na nasz wynik składa się wydajność farby liczona w metrach kwadratowych na litr oraz wydajność pompy, przedstawiana w litrach na minutę.

Parametry natryskiwanej farby

Musimy jasno sprecyzować lepkość oraz gęstość farby. Poza tym musimy znać wielkość wypełniaczy. Zbyt ciężka farba będzie stwarzała problemy w przepompowywaniu. Z kolei zbyt lekka będzie ciężka do rozpylenia. Największą rolę w ciężkości farby grają jej cząstki. Im większe, tym większych dysz wymagają. Za wąskie dysze będą się zwyczajnie zapychać.

Popularne zestawienia farb i cech agregatów

Dla farb elewacyjnych należy zaopatrzyć się w urządzenie, którego wydajność oscyluje w granicach 3 litrów na minutę. Dla tego rodzaju farb, od agregatu wymaga się ciśnienia na poziomie 230 barów. Poza tym otwór zastosowanych dysz musi wynosić od 0,021” do 0,028” .

W przypadku farb olejnych, które są rzadkie, lekkie i mają niewielki wypełniacz, agregat malarski nie musi mieć dużych dysz, ani sporej mocy. Jest to najmniej wymagający rodzaj farby. Farby olejne wymagają wydajności na poziomie od 0,7 do 1,25 litra na minutę. Poza tym ciśnienie w granicach od 100 do 200 barów. Wielkość stosowanych dysz w przypadku farb olejnych wynosi najczęściej 0,013 m, jednak możemy zastosować inne dysze – od 0,011” do 0,017”.

Farby akrylowe, lateksowe oraz emulsyjne mogą być stosowane z agregatem, którego wydajność wynosi od 1,25 do 1,8 litrów na minutę. Poza tym musimy dostarczyć ciśnienie rzędu 200 – 230 barów. Otwór dysz w przypadku farb akrylowych, lateksowych i emulsyjnych musi wynosić od 0,017” do 0,021”.

Największej wydajności od agregatu malarskiego wymagają ciężkie farby antykorozyjne, szpachle akrylowe oraz farby przeciwpożarowe (pęczniejące). W przypadku tak gęstych materiałów musimy zastosować sprzęt o dużej pompie, który odznacza się mniejszą ilością skoków, które potrzebne są do przepompowania materiału. W przypadku gęstych materiałów najlepiej użyć agregatów hydraulicznych, gdzie użytkownik nie ma dostępu do bezpośredniego obciążania mechanizmów agregatu. W przypadku pracy z tymi materiałami musimy zapewnić urządzenie o wydajności na poziomie 5 litrów na minutę, o ciśnieniu minimum 230 barów oraz o rozmiarze dysz od 0,043”.

Agregat malarski z funkcją szpachlowania

W przypadku, gdy potrzebujemy urządzenia, które będzie w stanie zarówno szpachlować, jak i malować, możemy zdecydować się na agregat malarsko-szpachlarski. Dobry sprzęt tego typu powinien posiadać kilka ważnych cech. Przede wszystkim moc jego silnika powinna być równa bądź większa 1,65 kW, natomiast wydajność pompy nie może być mniejsza niż 4 litry na minutę. Świetnie do tego typu rozwiązań sprawdzają się agregaty hydrauliczne, które cechują się najtrwalszą jednostką napędową i topornym wykonaniem, które zniesie najcięższe materiały i pracę.

Poza tym agregat malarsko-szpachlarski powinien mieć zawory podające o przepustowości powyżej 3/8 cala, tak samo, jak wąż. Dolny zawór zasysający musi być bezpośrednio zanurzony w masie materiałowej, a w przypadku używania gładzi, urządzenie powinno mieć możliwość wymiany kuli na ceramiczną. Ostatnią ważną cechą tego typu agregatów jest obecność specjalnego pistoletu z grubymi iglicami i cofniętą sprężyną, który przystosowany jest do rozpylania gęstych materiałów.

Na jaką firmę warto postawić?

Nie warto oszczędzać na tego typu sprzęcie. Wybierz sprawdzone firmy oraz rozwiązania. Cieszącymi się dużą popularnością i solidną marką w Polsce są takie firmy, jak KOMATZ, GRACO czy Wagner. Rozpiętość cen dobrej klasy agregatów na polskim rynku waha się od 3 tysięcy złotych, do nawet 30 tysięcy, w przypadku profesjonalnych agregatów służących dużym firmom malarskim.

Agregat malarski - Ranking 2018

Poniższy ranking zawiera listę najpopularniejszych produktów w kategorii Agregat malarski. Mamy nadzieję, że propozycje te pomogą w wyborze najlepszego sprzętu. Ranking aktualizowany jest codziennie i jest udostępniany przez porównywarkę cen Skąpiec.pl.

TOP 5 Agregat malarski Producent Cena
1Dedra Agregat malarski DED7413 HVLP +DedraAktualna Cena
2Geko Agregat malarski pistolet lakierniczy 8 litrówGekoAktualna Cena
3Dedra Agregat malarski bezpowietrzny 650 W 1 l/minDedraAktualna Cena
4Raw-Pol Kombinezon malarski UNIWERSALNY Biały N-52Raw-PolAktualna Cena
5Dedra Pistolet malarski z kompresorem DED7410DedraAktualna Cena

Wpis dotyczy:

 • agregat malarski opinie

Agregat malarski” - Opinie i komentarze (4)

 1. Fajne urządzenie, szczególnie dla firm, które zajmują się malowaniem. Wtedy najlepiej się sprawdza i przede wszystkim ma zastosowanie. Bo przecież nikt nie będzie używał takiego urządzenie w domu 🙂

 2. Donos
  Uprzejmie donoszę, iż w związku z rażącym zachowaniem Pana Dawida Malinowskiego, który:
  • odmawia przedstawienia dokumentów CE urządzeń Komatz
  • odmawia wskazania kraju produkcji urządzeń Komatz
  • odmawia zrekompensowania klientom faktu, iż fabryczne uszczelnienia posiadały wadę fabryczną
  • przedstawia błędne parametry urządzeń w instrukcji obsługi
  • zmienia warunki gwarancyjne bez informowania o tym dystrybutorów
  • nie stosuje właściwych oznaczeń na “naklejeczkach” znamionowych
  • narzuca zmowę cenową
  • prowadzi nieuczciwą politykę handlową, m. in. – wykupuje “własne” urządzenia na moich aukcjach, grozi komentarzami, a w konsekwencji je wystawia – dlatego, iż nie chcę dostosować cen do wartości jakie Państwo przedstawiacie na Waszych aukcjach i serwisach sprzedażowych a które stosujecie w porozumieniu z ww.
  • stosuje szantaż i groźby karane
  Ponadto poinformuję wszystkich klientów, którym sprzedałem rzekomo australijskie urządzenia (około 250 000 zł obrotu) o moich wątpliwościach aby zmusili Pana Dawida do przedstawienia stosownych dokumentów. Biorę na siebie odpowiedzialność finansową za obsługę prawną pozwu zbiorowego.
  Żądam ścigania i ukarania sprawcy .
  Załączam płytę DVD z dowodami w sprawie.

 3. nie bardzo wiem kolego czemu ma służyć twój wpis tutaj. Jak się nie myle to piszemy tu opinie na temat agregatow a ty jakies wstawiasz dziwne teksty. Nijak sie to ma do opisu dotyczącego malowania agregatami malarskimi .A apropo samego sprzetu to ja akurat mam agregat komatz i jestem zaje…cie zadowolony. Robi swoja robote jak nalezy i jakby ktos pytał to mogę go polecić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *