Przepływowy podgrzewacz wody

Przepływowy podgrzewacz wody

Jedną z ważniejszych rzeczy przy codziennej eksploatacji domu czy mieszkania jest zapewnienie ciepłej wody. W dużych miastach często jest ona dostarczana z zewnątrz, z elektrociepłowni, więc nie trzeba posiadać specjalnego urządzenia do jej grzania. Jeśli takiej możliwości nie będzie, to pozostaje w jakiś sposób ją podgrzać. Jest na to kilka sposobów, uzależnionych między innymi od wielkości lokalu i dostarczonych do niego mediów. Jeśli w budynku znajduje się instalacja gazowa, to bardzo chętnie są wybierane podgrzewacze gazowe. Są one niezawodne, ekonomiczne i wygodne w użytkowaniu, ale wymagają regularnych przeglądów i dobrej wentylacji. Brak gazu wiąże się z koniecznością postawienia na modele elektryczne, które w praktyce także bardzo dobrze sobie radzą. Największym zainteresowaniem cieszą się podgrzewacze przepływowe, woda jest w nich ogrzewana tylko wtedy, gdy przepływa przez urządzenie. Dostępne są w wielu różnych wersjach, najmniejsze przepływowe podgrzewacze wody świetnie sprawdzają się przy pojedynczym kranie czy umywalce, a przy pomocy największych można zapewnić ciepłą wodę w całym domu.

Rodzaje podgrzewaczy przepływowych

Zasada działania podgrzewaczy przepływowych jest bardzo prosta. Włączają się one tylko wtedy, gdy zaczyna przez nie płynąć woda, czyli po odkręceniu kranu. Zaletą takiego rozwiązania jest zużywanie energii wyłącznie wtedy, gdy urządzenie pracuje, co oznacza, że energia ta jest w zdecydowanej większości wykorzystywana do ogrzewania. Jednak ich użytkowanie wiąże się z nieco większym zużyciem wody, gdyż na samym początku przeważnie płynie zalegająca w rurach zimna, a dopiero po chwili cieplejsza. Jak już było wspominane, podgrzewacze mogą być zasilane za pomocą gazu lub prądu elektrycznego. O ile w pierwszym przypadku konieczne jest posiadanie instalacji gazowej, to w drugim urządzenia mogą być montowane w praktycznie każdym budynku. Chyba że ktoś się zdecyduje na sprzęt o dużej mocy, który będzie wymagał zasilania z instalacji 3-fazowej. Sterowanie temperaturą wody może się odbywać albo hydraulicznie, albo elektronicznie. W pierwszym przypadku temperatura zależy od przepływu wody, im będzie on większy, tym woda chłodniejsza. Urządzenia sterowane elektronicznie posiadają specjalne układy, które są odpowiedzialne za ustawienie odpowiedniej temperatury.

Gazowy przepływowy podgrzewacz wody

Podgrzewacze gazowe najczęściej montuje się w łazienkach, ale nie ma też problemów, żeby używać ich w kuchniach. Niezbędne jest przy tym posiadanie instalacji gazowej, która musi być doprowadzona do budynku. Woda ogrzewana jest w specjalnym wymienniku umieszczonym nad palnikiem, dzięki gorącym spalinom ulatującym do góry. Ze względu na te ostatnie, pomieszczenie w którym będzie zamontowane urządzenie musi posiadać sprawną wentylację i komin, a także być regularnie kontrolowane pod kątem prawidłowego wentylowania. Niektóre z modeli posiadają w standardowym wyposażeniu czujnik spalin, jeśli ich nie ma, to ze względów bezpieczeństwa warto pomyśleć o montażu takiego. Gazowe podgrzewacze są tańsze w użytkowaniu od urządzeń elektrycznych, a także praktyczne i wygodne w codziennym użytkowaniu. Trzeba jednak na nie przeznaczyć przy zakupie większą kwotę, a dodatkowo co roku pamiętać o konieczności wykonania przeglądu. Do domów i mieszkań najczęściej wybierane są urządzenia o mocy 17-19 kW, która w zupełności wystarcza nawet przy kilku domownikach, ale na rynku dostępne są też modele znacznie większe.

RankingGazowy podgrzewacz przepływowyProducentCena
1Junkers Ogrzewacz gazowy 4200 WRD 10-4KB 7736504936JunkersAktualna Cena
2Junkers 4200 WR 10-4KBJunkersAktualna Cena
3Termica P120sTermicaAktualna Cena
4Podgrzewacz gazowy S/SGA x 80 l 3211025Aktualna Cena
5Podgrzewacz gazowy S/SGA x 100 l 3211026Aktualna Cena
Gazowy podgrzewacz przepływowy

Gazowy podgrzewacz przepływowy Junkers Ogrzewacz gazowy 4200 WRD 10-4KB 7736504936

➾Szczegóły TOP1: Junkers Ogrzewacz gazowy 4200 WRD 10-4KB 7736504936

Przepływowy podgrzewacz wody elektryczny

Zdobywającą coraz większą popularność alternatywą dla podgrzewaczy zasilanych gazem są urządzenia na prąd elektryczny. Nie wymagają one dostępu do sieci gazowej, dlatego też można je bardziej wszechstronnie wykorzystywać bez konieczności wykonywania skomplikowanych prac instalacyjnych. Przepływająca przez urządzenie woda jest podgrzewana za pomocą grzałek elektrycznych, co zapewnia dużą wydajność i szybkość działania. Kompaktowe modele, o mocy do kilku kW, są zasilane prądem jednofazowym. Można je instalować w kuchniach, a także w łazienkach – zarówno w wersji umywalkowej, jak też prysznicowej. Dostarczają 2 do 5 litrów ciepłej wody na minutę, co bez problemów wystarczy przy codziennym użytkowaniu. Większe przepływowe podgrzewacze wody elektryczne, o mocy od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu kW, umożliwiają bezproblemowe obsłużenie kilku punktów poboru. Wymagają one jednak odpowiednio zaprojektowanej i wykonanej trójfazowej instalacji elektrycznej, a także prawidłowego montażu.

RankingElektryczny podgrzewacz przepływowyProducentCena
1Bosch TR2000 7736504723BoschAktualna Cena
2Bosch TR2000 7736504721BoschAktualna Cena
3Bosch TRONIC TR2000 7736504720BoschAktualna Cena
4Kospel EPS 2 Twister 3,5kWKospelAktualna Cena
5Bosch TR7000 21/24 DESOB 7736504701BoschAktualna Cena
Elektryczny podgrzewacz przepływowy

Elektryczny podgrzewacz przepływowy Bosch TR2000 7736504723

➾Szczegóły TOP1: Bosch TR2000 7736504723

Jaki przepływowy podgrzewacz wody wybrać?

Wybierając przepływowy podgrzewacz wody przede wszystkim należy zdecydować, czy będzie on zasilany gazem, czy prądem. Ale oprócz tego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które pozwolą idealnie dopasować urządzenie do swoich potrzeb.

Moc

Najczęściej wybierane podgrzewacze gazowe mają moc wynoszącą około 17-19 kW, są to urządzenia, które już obsłużą kilka punktów w łazience i kuchni. Na rynku są też dostępne urządzenia o mniejszej mocy, przeznaczone do montażu w jednym miejscu, ale cieszą się one dużo mniejszym zainteresowaniem. W przypadku podgrzewaczy elektrycznych jest nieco inaczej. Niewielkie, kompaktowe urządzenia o mocy do 3,5 kW sprawdzą się przy umywalkach i zlewozmywakach, ale do prysznica warto pomyśleć o mocniejszym sprzęcie, około 6 kW – zapewni on przepływ około 3 l/minutę, wystarczający do komfortowego mycia. Podgrzewacze wielopunktowe mogą mieć moc wynoszącą od kilkunastu do nawet 28 kW a także odpowiednio większy przepływ, ale najczęściej do ich zasilania niezbędna jest instalacja trójfazowa.

Ciśnienie wody

Ze względu na sposób działania ważną sprawą dla podgrzewaczy ciśnieniowych jest ciśnienie wody w rurach. Zgodnie z obowiązującymi normami powinno ono wynosić od 0,05 MPa do 0,6 MPa, co  daje sporą rozpiętość. Warto przed zakupem dowiedzieć się, czego można się spodziewać w swoim domu czy mieszkaniu, i dopiero wtedy wybierać odpowiednie urządzenie. Uniknie się wtedy sytuacji, gdy z powodu zbyt niskiego ciśnienia podgrzewacz przestanie działać i na przykład nie będzie można się umyć.

Regulacja temperatury

Najprostsze modele podgrzewaczy mają regulację temperatury hydrauliczną. Oznacza to, że im przepływ wody będzie większy, tym woda będzie chłodniejsza, i odwrotnie. Takie rozwiązanie nie jest zbyt wygodne w użytkowaniu, szczególnie jeśli w sieci wodociągowej pojawiają się wahania ciśnienia. Znacznie praktyczniejsze i oszczędniejsze jest sterowanie elektroniczne. Urządzenie jest włączane tylko wtedy, gdy wykryje przepływ wody, co pozwala na pracę nawet przy niewielkim ciśnieniu i ogranicza pobór mocy koniecznej do ogrzania.

Producent

Zakup podgrzewacza jednego ze znanych, cenionych na rynku producentów to wysoka jakość wykonania, bezawaryjność i niskie koszty eksploatacji. Ważna jest także kwestia dostępności do serwisu – przecież nikt nie będzie chciał czekać kilku tygodni na naprawę, bo trzeba ściągnąć jakieś części zamienne.

Zabezpieczenia

Zarówno elektryczne jak i gazowe podgrzewacze muszą posiadać niezbędne zabezpieczenia. W tych pierwszych warto sprawdzić, jaki stopień ochrony przed wodą posiada urządzenie, szczególnie przeznaczone do montażu pod prysznicem czy w miejscach narażonych na zalanie. Przydatny będzie też system zabezpieczający przed przegrzaniem, chroniący sprzęt przed uszkodzeniem. Jeśli chodzi o piecyki gazowe, to ze względu na korzystanie z gazu powinny posiadać one co najmniej trzystopniowe zabezpieczenia: czujnik ciągu kominowego, ogranicznik temperatury zamontowany na wymienniku ciepła oraz mechanizm zapobiegający wypływowi gazu, gdy zgaśnie płomień w palniku. To jest niezbędne minimum, ale producenci często dokładają dodatkowe funkcje ochronne, na przykład czujniki czadu.

Przepływowe podgrzewacze wody jednopunktowe

Posiadają niewielką moc, wystarczającą do obsługi jednego kranu lub prysznica. Montuje się je bezpośrednio w pobliżu odbiornika, może to być nad lub pod umywalką czy zlewozmywakiem. Ciekawym rozwiązaniem są podgrzewacze z dodatkowymi akcesoriami, takimi jak bateria czy rączka natrysku.

 • Przepływowy podgrzewacz wody do kuchni

W takiej roli dobrze sprawdzają się urządzenia o mocy do 3,5 kW, wyposażone we własny przewód zasilający i podłączane do sieci o napięciu 230 V. Zapewniają one wystarczający do mycia naczyń przepływ, a jednocześnie można je łatwo zamontować pod zlewozmywakiem lub nad nim.

 • Przepływowy podgrzewacz wody elektryczny pod prysznic

Urządzenia używane do zasilania pryszniców powinny być nieco większej mocy, a tym samym i większym przepływie – zaleca się moc około 6 kW. Ze względów bezpieczeństwa powinny one posiadać odpowiedni stopień ochrony przed zalaniem, wynoszący minimum IP25.

Przepływowe podgrzewacze wody wielopunktowe

Instalacja wielopunktowa składa się z podgrzewacza o większej mocy oraz kilku punktów poboru cieczy. Takie urządzenie, zarówno w wersji elektrycznej, jak i gazowej, powinno mieć moc minimum kilkunastu kilowatów. Ze względu na oszczędności przy użytkowaniu taki ogrzewacz powinien być zainstalowany w centralnym miejscu, żeby jak najbardziej ograniczyć długość przewodów rozprowadzających.

Przepływowy ogrzewacz wody: elektryczny czy gazowy?

Wybór podgrzewacza wody w dużej mierze jest uzależniony od tego, czy w budynku znajduje się instalacja gazowa. Jeśli jest do niej dostęp, to urządzenie zasilane gazem powinno się świetnie sprawdzić. Mimo trochę wyższych kosztów zakupu będzie dużo bardziej ekonomiczne, więc inwestycja szybko powinna się zwrócić. Nowoczesne podgrzewacze zapewniają wysoki komfort codziennego użytkowania oraz bezpieczeństwo. Oczywiście przy ich montażu należy zadbać o odprowadzenie spalin i sprawną wentylację, oraz pamiętać o corocznym przeglądzie i regulacji. Brak instalacji gazowej oznacza konieczność zastosowania jednego z modeli elektrycznych. Niewielkie urządzenia, o mocy do kilku kilowatów, świetnie sprawdzą się przy zasilaniu jednego punktu, czy to zlewozmywaka, czy umywalki lub prysznica. Podgrzewacze o większej mocy umożliwią zasilenie kilku punktów, ale ich montaż wiąże się z koniecznością zasilenia prądem trójfazowym. Dla wygody użytkowania korzystniej jest wybrać urządzenie ze sterowaniem elektronicznym, łatwiej będzie uzyskać wodę o pożądanej temperaturze przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów eksploatacji.

Przepływowy podgrzewacz wody - Ranking 2020

Poniżej ranking najlepszych produktów w kategorii Przepływowy podgrzewacz wody. Ranking aktualizowany jest codziennie na podstawie danych z serwisu Skąpiec.pl. Poniżej można znaleźć najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingPrzepływowy podgrzewacz wodyProducentCena
1Ariston VELIS 50 EVO 50l 3626145AristonAktualna Cena
2Bosch TR2000 7736504723BoschAktualna Cena
3Delimano przepływowy podgrzewacz wody ProDelimanoAktualna Cena
4Dafi podgrzewacz przepływowy wody 5,5kW z przyłączem 55PDafiAktualna Cena
5Noveen IWH360 20190829132719NoveenAktualna Cena

Przepływowy podgrzewacz wody - Opinie

 1. Iga
  Posted on 7 listopada 2019
 2. Celina
  Posted on 7 listopada 2019
  • Arek
   Posted on 7 listopada 2019
 3. Marcel
  Posted on 7 listopada 2019
  • Antoni
   Posted on 7 listopada 2019

Dodaj komentarz