Niezbędnym elementem wyposażenia każdego domu i posesji jest dzwonek, który umożliwia przybyłym gościom zasygnalizowanie swojego przybycia. Doskonałym rozwiązaniem dla osób ceniących wygodę i funkcjonalność jest dzwonek bezprzewodowy. Dzięki niemu unikniesz konieczności rozprowadzania przewodów (kopania, kucia w ścianach i innych związanych z tym niedogodności) oraz możesz dowolnie wybrać miejsce zamontowania dzwonka. Jak wybrać dobry dzwonek bezprzewodowy?
Przede wszystkim musisz pamiętać, że kompletny dzwonek bezprzewodowy składa się z nadajnika (przycisku wywoławczego) i odbiornika, czyli urządzenia, który wydaje odpowiedni dźwięk. Podstawową sprawą, nad którą musisz się zastanowić, będzie miejsce, w którym zamontujesz nadajnik, czyli przycisk. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę ilość nadajników, odbiorników, sposób zasilania oraz inne przydatne funkcje.
Jaki dzwonek bezprzewodowy do drzwi?
Jeśli na przykład mieszkasz w bloku bez domofonu albo w domu jednorodzinnym, a posesja jest nieogrodzona albo furtka nie jest zamykana na klucz, wtedy przybyli goście mają bezpośredni dostęp do twoich drzwi wejściowych. Wtedy możesz zamontować przycisk bezpośrednio na skrzydle drzwi albo zaraz obok. Jakie to ma znaczenie dla wyboru odpowiedniego modelu?
Zasięg
Po pierwsze nie musisz wtedy zbytnio przejmować się, jaki ma ten dzwonek bezprzewodowy zasięg. W tym przypadku odległość nadajnika od odbiornika wynosi od kilkudziesięciu centymetrów do kilkunastu metrów. Biorąc pod uwagę fakt, że dobre dzwonki bezprzewodowe mają zasięg w zakresie od kilkudziesięciu do kilkuset metrów, tutaj nie będzie to żadną przeszkodą.
Szczelność
Po drugie dzwonek będzie zapewne zamontowany pod jakimś zadaszeniem a w przypadku bloku, na klatce schodowej, więc nie grozi mu kontakt z wodą. Niekoniecznie musi więc to być dzwonek bezprzewodowy hermetyczny. Weź jednak pod uwagę taką ewentualność, że jeśli w przyszłości zamierzasz myć elewację, to musisz taki niehermetyczny przycisk dodatkowo zabezpieczyć przed zalaniem.
Montaż
Dobry dzwonek bezprzewodowy można zamontować zarówno za pomocą kołków rozporowych lub wkrętów, jak i dzięki zastosowaniu taśmy dwustronnej na gąbce. To drugie jest świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mają ochoty na wiercenie otworów montażowych. Dzięki temu można również w dowolnej chwili zmienić miejsce montażu przycisku, nie zostawiając śladów po kołkach czy wkrętach.
Jaki dzwonek bezprzewodowy do furtki?
Jeżeli chcesz zamontować dzwonek bezprzewodowy przy furtce, również powinieneś zwrócić uwagę na jego zasięg i szczelność.
Zasięg
Producenci dobrych dzwonków bezprzewodowych podają w specyfikacji produktu zasięg urządzenia. Najpopularniejsze dzwonki mają deklarowany przez producenta zasięg od 150 do 200 m. Najlepsze dzwonki bezprzewodowe mają zasięg do kilkuset metrów. Ale uwaga! Pamiętaj, że jest to odległość, w jakiej układ będzie bezproblemowo działał w terenie otwartym, czyli przy zminimalizowanej ilości fizycznych przeszkód. Jeżeli odbiornik znajduje się wewnątrz budynku, zasięg urządzenia się zmniejsza i jest tym mniejszy, im głębiej w obrębie budynku odbiornik zostanie zamontowany. Na przykład zasięg będzie większy, kiedy odbiornik jest zamontowany na ścianie budynku od strony nadajnika, a dużo mniejszy, jeśli zamontujesz go w pomieszczeniu znajdującym się z drugiej strony domu (wtedy sygnał wysłany z przycisku ma do „pokonania” kilka ścian i w wyniku tego jest znacząco osłabiony). Zasięg znacznie się skróci również, gdy baterie w nadajniku są słabe.
Szczelność
Przy furtce koniecznie zamontuj dzwonek bezprzewodowy hermetyczny, czyli odporny na kurz i przede wszystkim wodę. Żeby stwierdzić, jak bardzo szczelny jest konkretny model, sprawdź parametr IP. Najczęściej spotykane są przyciski IP44, czyli niepozwalające na dostanie się wody przy normalnych warunkach atmosferycznych, takich jak deszcz czy błoto. Jest to tak zwany przycisk bryzgoszczelny. Jednak nawet taki sprzęt nie jest odporny na działanie silnego strumienia wody, na przykład wydostającego się z myjki ciśnieniowej lub powstającego podczas silnych opadów deszczu. W takiej sytuacji musisz mieć przycisk o szczelności przynajmniej IP55 (obudowa odporna na działanie strumienia o sile 12,5l/min), a nawet IP66 lub IP67.
Montaż
W przypadku, gdy montujesz dzwonek bezprzewodowy zewnętrzny, przydatny może się okazać dodatkowy element wyposażenia, jakim jest daszek ochronny, który zapobiegnie bezpośredniemu działaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy promienie słoneczne. Chociaż większość dobrych dzwonków bezprzewodowych jest wyposażonych w obudowę odporną na promienie UV, to taki daszek dodatkowo go zabezpieczy
Więcej niż jeden dzwonek bezprzewodowy, czyli więcej nadajników i więcej odbiorników
Jeśli na twojej posesji znajduje się więcej niż jedno wejście (na przykład dwie furtki albo dwa wejścia do domu) możesz potrzebować systemu dzwonkowego z możliwością rozbudowy. Najlepsze dzwonki bezprzewodowe są przystosowane do konfiguracji wielu nadajników i wielu odbiorników jednocześnie.
Załóżmy, że masz jeden odbiornik (dzwonek) w domu, ale dwa wejścia. Możesz wybrać dobry dzwonek bezprzewodowy z nadajnikami programowalnymi. W takiej w sytuacji z jednym odbiornikiem można „sparować” dwa nadajniki. Robi się to na zasadzie programowania sygnału nadawczego i skojarzenia go z odbiornikiem. Oczywiście w wielu przypadkach istnieje możliwość zaprogramowania większej ilości przycisków.
A co jeśli sytuacja jest odwrotna? W dużym, wielokondygnacyjnym domu o sporej powierzchni użytkowej jeden odbiornik umieszczony przy drzwiach wejściowych może nie być dobrze słyszany w drugim końcu budynku. Może zaistnieć potrzeba, żeby miał jeden dzwonek bezprzewodowy 2 odbiorniki albo i więcej. Na szczęście nie stanowi to problemu dla większości dzwonków programowalnych. Odbiorniki można wtedy umiejscowić w różnych częściach domu (na przykład na każdej kondygnacji) i każdy z nich będzie bez problemu współpracował z pojedynczym przyciskiem.
Mocno rozbudowywane systemy dzwonkowe umożliwiają współpracę wielu urządzeń nadawczych i odbiorczych. Oznacza to, że jeden nadajnik może współpracować z kilkoma odbiornikami i jednocześnie każdy odbiornik będzie mógł być sparowany z kilkoma nadajnikami. Przy wyborze odpowiedniego modelu zwróć uwagę na specyfikację producenta – określono w niej, jak bardzo liczba możliwych konfiguracji jest ograniczona (na przykład maksymalna ilość odbiorników możliwa do sparowania z jednym nadajnikiem).
Dzwonek bezprzewodowy na baterie czy bezbateryjny?
Chociaż nadajnik dzwonka bezprzewodowego nie wymaga prowadzenia przewodów, to jest to układ elektroniczny i potrzebuje źródła zasilania.
Dzwonek bezprzewodowy na baterie
Standardowym rozwiązaniem jest zasilanie nadajnika z baterii lub akumulatorów. Baterie mogą być dostarczone razem z zakupionym zestawem lub trzeba je będzie dokupić oddzielnie. Takie rozwiązanie ma swoje plusy, ponieważ dzwonki bezprzewodowe na baterie są łatwo dostępne, bardzo popularne i konkurencyjne cenowo. Wadą takich urządzeń jest to, że co jakiś czas baterie ulegają wyczerpaniu i wymagają wymiany. Problem powstaje wtedy, gdy bateria się wyczerpie i dzwonek przestaje działać, a nie będziesz tego świadomy. Może się okazać, że przez dłuższy czas ktoś próbować się do ciebie dostać, a ty o tym nie wiesz.
Dzwonek bezprzewodowy bezbateryjny
Przycisk dzwonkowy bezbateryjny to inaczej przycisk kinetyczny. Jak to działa? Specjalny przetwornik umieszczony pod klawiszem przycisku zamienia energię kinetyczną wytworzoną podczas naciśnięcia przycisku na energię elektryczną zasilającą układ elektroniczny.
Będzie to najlepszy dzwonek bezprzewodowy dla osób, które nie chcą zaprzątać sobie głowy zastanawianiem się, czy ich dzwonek posiada sprawne baterie, czy też może już wymagają one wymiany.
A może dzwonek bezprzewodowy z kamerą?
To propozycja dla tych, którzy lubią mieć pod kontrolą to, co się dzieje w pobliżu, nawet jeśli są poza domem. Jak to działa? Przycisk, który umieszczamy przy furtce lub drzwiach ma wbudowaną kamerkę, która działa zarówno w dzień, jak i w nocy (dzięki technologii w podczerwieni). W momencie, gdy ktoś naciśnie przycisk, aparat robi zdjęcie i dzięki łączności Wi-Fi natychmiast przesyła zdjęcie na smartfon lub tablet. (W tym celu na urządzeniu mobilnym użytkownika musi być zainstalowana odpowiednia aplikacja). Zdjęcie może być również zapisane na karcie pamięci lub gdzieś na serwerze. Tą samą drogą może być przesyłany sygnał video w czasie rzeczywistym. Najlepszy dzwonek bezprzewodowy z kamerą będzie oferował możliwość nawiązania rozmowy głosowej z gośćmi, przy jednoczesnym przesyłaniu obrazu.
W celu zabezpieczenia i identyfikacji intruzów niektóre dzwonki z kamerą posiadają detektor ruchu i rejestrują obraz już w momencie, gdy ktoś pojawi się przy nadajniku. Poza tym specjalny sposób montażu uniemożliwia ewentualnemu włamywaczowi łatwe zniszczenie lub wyrwanie przycisku.
Montując dzwonek z kamerą, zwróć uwagę, żeby nic nie zasłaniało pola widzenia kamery. Kamery w dzwonkach mają szeroki kąt widzenia. Pamiętaj o tym na przykład wtedy, gdy chcesz zamontować daszek ochronny.
Konfiguracja odbiornika dzwonka
Chociaż w tym artykule skupiliśmy się głównie na funkcjonalnościach nadajników dzwonków bezprzewodowych, to wiele ciekawych rozwiązań znajdziesz również w odbiorniku. W zależności od konkretnego modelu można wyróżnić następujące opcje
- Zasilanie sieciowe lub bateryjne – najprostsze modele odbiorników są wpinane bezpośrednio do gniazda sieciowego 230V, modele zasilane bateryjnie można zamontować w dowolnym wybranym przez siebie miejscu, unikając prowadzenia przewodów zasilających
- Sygnalizacyjna dodatkowa dioda LED, która działa równocześnie z sygnałem dźwiękowym – może to być przydatna funkcja na przykład dla mieszkańców niesłyszących lub niedosłyszących
- Regulacja poziomu głośności dzwonka – można ją dopasować w zależności od miejsca zainstalowania dzwonka i osobistych upodobań
- Wybór melodii dzwonka – niektóre modele mają do wyboru kilkadziesiąt melodii, oprócz tradycyjnego gongu
Dzwonek bezprzewodowy - Ranking i Opinie 2024 - Ranking 2024
Poniżej ranking najlepszych produktów w kategorii Dzwonek bezprzewodowy - Ranking i Opinie 2024. Ranking aktualizowany jest codziennie na podstawie danych z serwisu Skąpiec.pl. Poniżej można znaleźć najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.
Dobry dzwonek bezprzewodowy na pewno świetnie się sprawdza w wielu miejscach. My mamy w dodatkowych drzwiach. Ale można stosować przecież w przedsionkach, na działkach… No wszędzie 🙂 Koszt niewielki, a jednak jest to pomocne i opłacalne urządzenie.
U nas sprawdza się dzwonek z Lidla 😉 Kiedyś wyłapałem na promocji ale dźwięk ma donośny, dobrze działa, jest dość duży, więc każdy go widzi i w niego trafia. Mamy przy drugich drzwiach i chyba do pracy też taki kupię. Bo kosztował bardzo mało, a jakość super według mnie. To najlepszy dzwonek bezprzewodowy jaki miałem do tej pory.
Posiadam dzwonek Orno. Zamontowałam go w drzwiach, bo często nie słychać naszego poprzedniego, tradycyjnego dzwonka, jak jesteśmy na dworze i musiałam go przenieść trochę dalej. Ten ma dobry dźwięk i rzeczywiście działa bezprzewodowo i bez większych problemów. Cena adekwatna.
Ja używam dzwonka do drzwi marki Ospel. Głośno dzwoni, a przy tym wygląda estetycznie i kosztował niewielkie pieniądze. Nic więcej mi nie potrzeba.
Nigdy nie słyszałam o takim dzwonku, ale teraz często jestem na ogrodzie i myślę, że coś takiego by mi się przydało. Już teraz wiem, który dzwonek bezprzewodowy jest najlepszy. Niedługo wybieram się na zakupy, więc zobaczę w sklepie, czy któryś z polecanych modeli jest dostępny. Jeżeli nie, to zamówię przez Internet. Chociaż wolę wszystko mieć od razu.