Myjka ultradźwiękowa

Myjka ultradźwiękowa - Ranking i Opinie 2023

Pierwsze myjki ultradźwiękowe produkowano już w latach pięćdziesiątych XX wieku. Obecnie ta technologia ma niezwykle szerokie zastosowanie. Coraz częściej używana jest również w warunkach domowych. Jak jednak wybrać najlepszą myjkę ultradźwiękową?

Myjka ultradźwiękowa bardzo precyzyjnie i skutecznie usuwa wszelkie zabrudzenia i zanieczyszczenia. Wszystko dzięki wyjątkowej konstrukcji urządzenia i zastosowaniu nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązań oraz technologii. Najogólniej rzecz ujmując, myjka ultradźwiękowa wytwarza fale o wysokim ciśnieniu i dużej częstotliwości. To sprawia, że środki czyszczące mogą dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

Jak działa myjka ultradźwiękowa?

To pytanie pojawia się bardzo często, a odpowiedź na nie wcale nie jest prosta. Działanie urządzenia jest bowiem dość skomplikowane. Można podzielić je na kilka etapów. W pierwszej kolejności specjalny ultradźwiękowy generator emituje sygnały o bardzo dużej częstotliwości. Te z kolei przetwarzane są na drgania mechaniczne (za pomocą przetwornika piezoceramicznego). Częstotliwość uzależniona jest od rodzaju myjki. Następny etap to wytwarzanie fal ciśnieniowych o zmiennej częstotliwości. Fale te rozchodzą się na powierzchni przedmiotów poddanych czyszczeniu i powodują powstawanie pęcherzyków, które implodując, gwarantują dokładne usunięcie wszelkich zabrudzeń, osadów czy bakterii.

Myjka ultradźwiękowa ma niezwykle szerokie zastosowanie. Sprawdza się między innymi podczas czyszczenia:

 • Narzędzi stosowanych w gabinetach stomatologicznych (oraz ich sterylizacji)
 • Narzędzi medycznych w szpitalach oraz przychodniach
 • Maszyn oraz podzespołów mechanicznych
 • Szkieł czy sit w laboratoriach
 • Wtryskiwaczy oraz elementów wykonanych z metali lekkich, na przykład gaźników
 • Dysz aerografów
 • Zegarów
 • Drobnych przedmiotów, takich jak aparaty słuchowe czy biżuteria
 • Okularów
 • Płyt PCB
 • Tonerów drukarek atramentowych
 • Detali aluminiowych
 • Sprzętu nurkowego
 • Pocisków broni palnej

To tylko część zastosowań myjki ultradźwiękowej. Niezwykle ważny jest dobór odpowiedniego środka czyszczącego oraz dobranie odpowiednich parametrów urządzenia, w zależności od powierzchni, którą mamy zamiar wyczyścić. Niektóre przedmioty po czyszczeniu myjką należy dokładnie umyć wodą, aby usunąć resztki detergentów.

Coraz częściej myjka ultradźwiękowa wykorzystywana jest również do domowego użytku, między innymi do oczyszczania okularów, biżuterii, monet czy sztućców. Takie domowe urządzenia są stosunkowo niewielkie, ale równie skuteczne.

Jak kupić dobrą myjkę ultradźwiękową?

W ofercie znajdziemy duży wybór różnorodnych myjek ultradźwiękowych. Na co warto zwrócić uwagę kupując tego typu urządzenie? Dobra myjka ultradźwiękowa powinna być przede wszystkim wykonana z wysokiej jakości materiałów. Jakie parametry jeszcze powinniśmy sprawdzić?

 • Wymiary kosza oraz zbiornika – to jeden z najistotniejszych parametrów. Wymiar zbiornika oraz kosza myjki należy dobrać do własnych potrzeb. W tym celu musimy zastanowić się, jakiej wielkości przedmioty będziemy czyścić w urządzeniu. Powinny one bowiem swobodnie zmieścić się w zbiorniku, by została jeszcze przestrzeń dla płynu czyszczącego. Do większości myjek ultradźwiękowych dołączony jest odpowiedni kosz na czyszczone produkty. W niektórych modelach taki kosz musimy dokupić oddzielnie. Warto to zrobić, bowiem kosz zapobiega niedoczyszczeniu powierzchni, które przylegają do zbiornika. Ułatwia również wyciąganie przedmiotów z urządzenia. Czyszczone przedmioty powinny zatem swobodnie mieścić się w koszyku. Jeżeli wybieramy większą myjkę ultradźwiękową, a będziemy wykorzystywać ją również do czyszczenia niewielkich przedmiotów, powinniśmy dokupić specjalną pokrywę ze szklanym pojemnikiem zawieszanym w urządzeniu, co znacznie ułatwi to zadanie i pozwoli zaoszczędzić płyn czyszczący. Myjka ultradźwiękowa może mieć pojemność 0,5 litra, ale równie dobrze może być wyposażona w zbiornik o pojemności 42 litrów.
 • Moc i częstotliwość ultradźwięków – to kolejny ważny czynnik. Moc i częstotliwość ultradźwięków decydują o sile czyszczenia urządzenia. Moc podawana jest w Watach, natomiast częstotliwość  w kHz. Najprościej rzecz ujmując – im wyższa częstotliwość, tym mniejsza siła, ale jednocześnie zdecydowanie większa precyzja czyszczenia. Jeśli zamierzamy czyścić przedmioty z trudnych do usunięcia zabrudzeń, powinniśmy wybrać myjkę o niższej częstotliwości, a większej mocy. Jeżeli natomiast zależy nam na najwyższej precyzji (czyszczenie przedmiotów w laboratoriach czy szpitalach), wybierzmy myjkę o wyższej częstotliwości. Moc powinna być odpowiednio dobrana do wielkości myjki ultradźwiękowej. Większy model musi być wyposażony w przetworniki o większej mocy, by czyszczenie odbywało się w całym urządzeniu, a nie jedynie w pobliżu przetworników. Najczęściej większa pojemność myjki jest równoznaczna z większą mocą urządzenia.
 • Podgrzewanie – im wyższa temperatura, tym szybsze czyszczenie. W domowym urządzeniu podgrzewanie nie jest konieczne. Jeśli jednak planujemy czyścić mocno zabrudzone przedmioty, na przykład elementy silnika, musimy wybrać urządzenie z podgrzewaniem, a najlepiej z regulacją temperatury.
 • Rodzaj sterowania – do wyboru mamy myjkę ultradźwiękową ze sterowaniem cyfrowym (za pomocą specjalnych przycisków) oraz myjkę ultradźwiękową ze sterowaniem analogowym (wyposażoną w pokrętła). Pierwsze rozwiązanie jest bardziej precyzyjne, drugie bardziej niezawodne. Jeśli urządzenie będzie stosowane w pomieszczeniu, w którym panuje wysoka temperatura lub duża wilgotność, lepiej postawić na sterowanie analogowe.

Wybór dobrej myjki ultradźwiękowej to jedno. Równie ważny jest zakup odpowiedniego środka czyszczącego. W ofercie znajdziemy specjalne koncentraty dostosowane do różnych rodzajów zabrudzeń. Należy dobrać je również do rodzaju czyszczonej powierzchni.

Ile kosztuje dobra myjka ultradźwiękowa? Najprostsze urządzenie kupimy już w granicach 100-200 złotych. Najdroższe myjki ultradźwiękowe kosztują nawet kilka tysięcy złotych.

Myjka ultradźwiękowa - Ranking i Opinie 2023 - Ranking 2024

Poniżej ranking najlepszych produktów w kategorii Myjka ultradźwiękowa - Ranking i Opinie 2023. Ranking aktualizowany jest codziennie na podstawie danych z serwisu Skąpiec.pl. Poniżej można znaleźć najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingMyjka ultradźwiękowa - Ranking i Opinie 2023ProducentCena
1Caso Germany Myjka ultradźwiękowa UltraSonic 1510Caso GermanyAktualna Cena
2Grundig UC 5620 50 W Biały, Ultrasonic cleaner 4013833016908GrundigAktualna Cena
3Ulsonix Proclean 10.0SUlsonixAktualna Cena
4ActiveShop MYJKA ULTRADŹWIĘKOWA ACDS-100 POJ. 0,6L 50W ACDS-100ActiveshopAktualna Cena
5MYJKA ULTRADŹWIĘKOWA SONICZNA STERYLIZATOR KOSMETYCZNY 0,6L 82398021RetooAktualna Cena

Myjka ultradźwiękowa - Ranking i Opinie 2023 - Opinie

 1. JACEK
  Posted on 15 lipca 2020
 2. 09annie
  Posted on 10 czerwca 2020
 3. Kamila
  Posted on 6 czerwca 2019
 4. Amelia
  Posted on 16 lutego 2019
 5. Magdalena
  Posted on 6 listopada 2018

Dodaj komentarz