Prostownik

prostownik

Prostownik TELWIN LEADER 400 START

Prostownik jest to urządzenie lub zespół urządzeń, które służą do zmiany napięcia przemiennego na napięcie stałe, którym ładujemy akumulatory i zasilamy urządzenia napięć stałych.

Wybór dobrego prostownika jest dwuetapowym procesem. Przed kupnem warto zastanowić się, do jakich celów i na jaką skalę będziemy używać tego urządzenia. Po określeniu potrzeb musimy zdecydować się na jedno z trzech najpopularniejszych rozwiązań konstrukcyjnych.

Dobrze dobrany prostownik posłuży przez wiele lat, a stawiając na jego jakość, będziemy mieli pewność, że nie zawiedzie nas w najbardziej nieodpowiednim momencie.

Prostownik standardowy

Jest to najzwyklejszy i zarazem najtańszy rodzaj prostownika, który najczęściej można dostać w hipermarketach. Jego koszt wynosi średnio około 50 złotych i w tej cenie otrzymasz zwykły transformator. Wybierając prostowniki najtańsze, musisz liczyć się z podwyższonym ryzykiem ich awaryjności, dlatego przez pierwsze kilka ładowań akumulatora, należy kontrolować proces i nie zostawiać pracującego urządzenia bez nadzoru.

Dobre prostowniki standardowe zwykle wystarczają większości użytkownikom do pojedynczych podładowań akumulatora samochodu osobowego w okresie zimowym, jednak jeśli szukasz rozwiązania lepszego, mniej awaryjnego, bezpieczniejszego i bardziej wydajnego, musisz liczyć się ze wzrostem kosztów.

Prostownik mikroprocesorowy

Jeśli posiadasz więcej niż jeden samochód lub oczekujesz lepszych parametrów pracy, przy jednoczesnym zwiększonym komforcie i bezpieczeństwie ładowania akumulatora, prostownik mikroprocesorowy będzie dla Ciebie odpowiedni. Prostownik mikroprocesorowy dobrej klasy kosztuje około 300 złotych, a najdroższe można spotkać w cenie przekraczającej tysiąc złotych.

Te dobre prostowniki wyposażone są w stabilizatory napięcia, co zmniejsza wahania napięcia pobieranego z sieci i uniezależnia od niego prąd ładowania akumulatora. Poza tym automatycznie doregulowują prąd ładowania do możliwości ładowanego akumulatora. Prostowniki mikroprocesorowe automatycznie kończą proces ładowania, gdy w pełni naładują akumulator i mogą funkcjonować w trybie pracy buforowej. Dzięki temu stale podłączone do akumulatora mierzą jego napięcie i w razie konieczności doładowują go, a w przypadku braku konieczności ładowania, wyłączają się.

Niezwykle użyteczną cechą dobrych prostowników mikroprocesorowych jest możliwość ładowania akumulatora samochodowego bez odłączania go od instalacji elektrycznej pojazdu. Poza tym te prostowniki wyposażone są w systemy zabezpieczające chroniące przed przeładowaniem i zwarciami. Automatycznie zabezpieczają prostownik przed uszkodzeniem spowodowanym zwarciem zacisków lub ich odwrotnym podłączeniem do akumulatora.

Dobre prostowniki mikroprocesorowe są w stanie odsiarczyć akumulator. Proces odbywa się przez rozładowywanie akumulatora przy podłączonym stałym obciążeniu. Najłatwiej przeprowadzić proces odsiarczania, gdy akumulator jest podłączony do instalacji elektrycznej pojazdu.

Czasem na rynku można znaleźć urządzenia, które składają się z dwóch sprzężonych prostowników mikroprocesorowych w jednej obudowie. Tego typu rozwiązanie pozwala na ładowanie dwóch akumulatorów jednocześnie, co jest szczególnie przydatne dla właścicieli dwóch lub większej ilości pojazdów.

Prostownik trakcyjny

Tego rodzaju prostownikiem naładujesz największe akumulatory wykorzystywane w przemyśle oraz dużych urządzeniach elektrycznych, takich jak zwyżki elektryczne, czy samochody o napędzie elektrycznym. Prostowniki trakcyjne dzieli się na te, które naładują akumulatory żelowe oraz kwasowo-ołowiowe.

Parametry prostowników

Przy wyborze prostownika, należy jasno określić jego parametry. Dzięki temu będziesz miał pewność, że w odpowiedni sposób dopasujesz go do ładowanego akumulatora, a proces ładowania będzie skuteczny, szybki i bezpieczny.

Dobierając prostownik, należy zwrócić uwagę na podawany przed producenta prąd ładowania szczytowy oraz prąd ładowania skuteczny. Ten pierwszy zawsze będzie nieco większy. Prąd ładowania skuteczny powinien wynosić 10% całkowitej pojemności akumulatora. Prąd ten determinuje czas ładowania akumulatora.

Napięcie wyjściowe prostownika musi być takie samo, jak napięcie, na którym pracuje Twój akumulator. W przypadku samochodów osobowych będzie to 12 V, natomiast w motocyklach stosuje się akumulatory 6 V. Ciężki sprzęt, w tym maszyny rolnicze i ciężarówki wyposażone są najczęściej w 24 V akumulatory. Często prostowniki mają możliwość zmiany napięcia wyjściowego za pomocą przełącznika, przez co nie musisz kupować dwóch prostowników do np. motocykla i samochodu.

Poza tymi 3 najważniejszymi parametrami, warto zwrócić uwagę na dodatkowy osprzęt wskazujący oraz mobilność prostownika. Jeśli jesteś mało wymagającym użytkownikiem, w zupełności wystarczy Ci sygnalizacja o poziomie naładowania za pomocą diod LED. Jeśli wolisz zagłębić się w tajniki procesu ładowania akumulatora, wybierz prostownik z woltomierzem i amperomierzem.

W przypadku ładowania samochodów osobowych i motocykli prostownik z wyświetlaczem LCD może być przesadą, jednak jeśli prowadzisz warsztat samochodowy lub używasz prostownika do innych, bardziej zaawansowanych zastosowań, wyświetlacz LCD może okazać się przydatny.

Prostownik - Ranking 2018

Poniższy ranking zawiera listę najpopularniejszych produktów w kategorii Prostownik. Mamy nadzieję, że propozycje te pomogą w wyborze najlepszego sprzętu. Ranking aktualizowany jest codziennie i jest udostępniany przez porównywarkę cen Skąpiec.pl.

TOP 5 Prostownik Producent Cena
1 Kukla Prostownik 10A - 12V - BK1210Aktualna Cena
2CTEK MXS 5.0CTEKAktualna Cena
3CarCommerce Wysokiej Jakości Automatyczny Prostownik 6V~12V 6A ze Wskaźnikiem StCarCommerceAktualna Cena
4Yato YT-8304YatoAktualna Cena
5everActive CBC-10everActiveAktualna Cena

Wpis dotyczy:

 • dobry prostownik mikroprocesorowy
 • jaki prostownik
 • dobry prostownik samochodowy
 • ranking prostowników
 • dobry prostownik

Prostownik” - Opinie i komentarze (5)

 1. Mam najzwyklejszy prostownik, nawet nie wiem jakiej firmy ale działa nadal przez wiele lat. Nieraz już niestety (hehe) musiałam z niego korzystać. Nie jest to trudne urządzenie i z łatwością może z niego korzystać kobieta.

 2. Mój ojciec ma mały warsztat samochodowy. Ostatnio postanowiłem wymienić mu nieco sprzętu i szukałem takiego niewielkiego ale mocnego prostownika. Okazuje się, że jest ich naprawdę sporo na rynku. Najlepszy prostownik wcale nie kosztuje dużo – byłem w szoku 😉 Teraz tato ma bardziej nowoczesny warsztat, więc lepiej mu się pracuje.

 3. Dobry prostownik nie przekracza 14.7v podczas ladowania i przechodzi w stan czuwania.
  To podstawa do nie uszkodzenia pojazdu i akumulatora.

  Pozostale opcje to tylko czas niezbedny do ladowania.

  Do uzytku domowego wystarczy maly prostownik z micro procesorem.
  Sa to zazwyczaj bezpieczne urzadzenia.
  Pozdrawiam

 4. Jest taka polska firma jak Semi, oni robią nowoczesne prostowniki z mikroprocesorami, także w zasadzie wszystko dzieje się automatycznie, ingerencja człowieka jest ograniczona do minimum. Na stronie semi.com.pl jest sklep internetowy z ich sprzętem, ale najlepiej zadzwonić do nich i podpytać konkretny wariant.

 5. używam prostownika z RING, zamówiłem na amjoil.pl polecam, bo sie dobrze sprawdza i przesyłka tez szybko doszla

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *