prostownik

Prostownik - Ranking i Opinie 2023

Prostownik jest to urządzenie lub zespół urządzeń, które służą do zmiany napięcia przemiennego na napięcie stałe, którym ładujemy akumulatory i zasilamy urządzenia napięć stałych.

Wybór dobrego prostownika jest dwuetapowym procesem. Przed kupnem warto zastanowić się, do jakich celów i na jaką skalę będziemy używać tego urządzenia. Po określeniu potrzeb musimy zdecydować się na jedno z trzech najpopularniejszych rozwiązań konstrukcyjnych.

Dobrze dobrany prostownik posłuży przez wiele lat, a stawiając na jego jakość, będziemy mieli pewność, że nie zawiedzie nas w najbardziej nieodpowiednim momencie.

Prostownik standardowy

Jest to najzwyklejszy i zarazem najtańszy rodzaj prostownika, który najczęściej można dostać w hipermarketach. Jego koszt wynosi średnio około 50 złotych i w tej cenie otrzymasz zwykły transformator. Wybierając prostowniki najtańsze, musisz liczyć się z podwyższonym ryzykiem ich awaryjności, dlatego przez pierwsze kilka ładowań akumulatora, należy kontrolować proces i nie zostawiać pracującego urządzenia bez nadzoru.

Dobre prostowniki standardowe zwykle wystarczają większości użytkownikom do pojedynczych podładowań akumulatora samochodu osobowego w okresie zimowym, jednak jeśli szukasz rozwiązania lepszego, mniej awaryjnego, bezpieczniejszego i bardziej wydajnego, musisz liczyć się ze wzrostem kosztów.

Prostownik mikroprocesorowy

Jeśli posiadasz więcej niż jeden samochód lub oczekujesz lepszych parametrów pracy, przy jednoczesnym zwiększonym komforcie i bezpieczeństwie ładowania akumulatora, prostownik mikroprocesorowy będzie dla Ciebie odpowiedni. Prostownik mikroprocesorowy dobrej klasy kosztuje około 300 złotych, a najdroższe można spotkać w cenie przekraczającej tysiąc złotych.

Te dobre prostowniki wyposażone są w stabilizatory napięcia, co zmniejsza wahania napięcia pobieranego z sieci i uniezależnia od niego prąd ładowania akumulatora. Poza tym automatycznie doregulowują prąd ładowania do możliwości ładowanego akumulatora. Prostowniki mikroprocesorowe automatycznie kończą proces ładowania, gdy w pełni naładują akumulator i mogą funkcjonować w trybie pracy buforowej. Dzięki temu stale podłączone do akumulatora mierzą jego napięcie i w razie konieczności doładowują go, a w przypadku braku konieczności ładowania, wyłączają się.

Niezwykle użyteczną cechą dobrych prostowników mikroprocesorowych jest możliwość ładowania akumulatora samochodowego bez odłączania go od instalacji elektrycznej pojazdu. Poza tym te prostowniki wyposażone są w systemy zabezpieczające chroniące przed przeładowaniem i zwarciami. Automatycznie zabezpieczają prostownik przed uszkodzeniem spowodowanym zwarciem zacisków lub ich odwrotnym podłączeniem do akumulatora.

Dobre prostowniki mikroprocesorowe są w stanie odsiarczyć akumulator. Proces odbywa się przez rozładowywanie akumulatora przy podłączonym stałym obciążeniu. Najłatwiej przeprowadzić proces odsiarczania, gdy akumulator jest podłączony do instalacji elektrycznej pojazdu.

Czasem na rynku można znaleźć urządzenia, które składają się z dwóch sprzężonych prostowników mikroprocesorowych w jednej obudowie. Tego typu rozwiązanie pozwala na ładowanie dwóch akumulatorów jednocześnie, co jest szczególnie przydatne dla właścicieli dwóch lub większej ilości pojazdów.

Prostownik trakcyjny

Tego rodzaju prostownikiem naładujesz największe akumulatory wykorzystywane w przemyśle oraz dużych urządzeniach elektrycznych, takich jak zwyżki elektryczne, czy samochody o napędzie elektrycznym. Prostowniki trakcyjne dzieli się na te, które naładują akumulatory żelowe oraz kwasowo-ołowiowe.

Parametry prostowników

Przy wyborze prostownika, należy jasno określić jego parametry. Dzięki temu będziesz miał pewność, że w odpowiedni sposób dopasujesz go do ładowanego akumulatora, a proces ładowania będzie skuteczny, szybki i bezpieczny.

Dobierając prostownik, należy zwrócić uwagę na podawany przed producenta prąd ładowania szczytowy oraz prąd ładowania skuteczny. Ten pierwszy zawsze będzie nieco większy. Prąd ładowania skuteczny powinien wynosić 10% całkowitej pojemności akumulatora. Prąd ten determinuje czas ładowania akumulatora.

Napięcie wyjściowe prostownika musi być takie samo, jak napięcie, na którym pracuje Twój akumulator. W przypadku samochodów osobowych będzie to 12 V, natomiast w motocyklach stosuje się akumulatory 6 V. Ciężki sprzęt, w tym maszyny rolnicze i ciężarówki wyposażone są najczęściej w 24 V akumulatory. Często prostowniki mają możliwość zmiany napięcia wyjściowego za pomocą przełącznika, przez co nie musisz kupować dwóch prostowników do np. motocykla i samochodu.

Poza tymi 3 najważniejszymi parametrami, warto zwrócić uwagę na dodatkowy osprzęt wskazujący oraz mobilność prostownika. Jeśli jesteś mało wymagającym użytkownikiem, w zupełności wystarczy Ci sygnalizacja o poziomie naładowania za pomocą diod LED. Jeśli wolisz zagłębić się w tajniki procesu ładowania akumulatora, wybierz prostownik z woltomierzem i amperomierzem.

W przypadku ładowania samochodów osobowych i motocykli prostownik z wyświetlaczem LCD może być przesadą, jednak jeśli prowadzisz warsztat samochodowy lub używasz prostownika do innych, bardziej zaawansowanych zastosowań, wyświetlacz LCD może okazać się przydatny.

Prostownik - Ranking i Opinie 2023 - Ranking 2024

Poniżej ranking najlepszych produktów w kategorii Prostownik - Ranking i Opinie 2023. Ranking aktualizowany jest codziennie na podstawie danych z serwisu Skąpiec.pl. Poniżej można znaleźć najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingProstownik - Ranking i Opinie 2023ProducentCena
1Yato YT-8301YatoAktualna Cena
2Prostownik Do Akumulatorów Mikroprocesor 6V 12V 4AAktualna Cena
3Yato YT-8304YatoAktualna Cena
4Trotec Ładowarka do akumulatora PBCS 2ATrotecAktualna Cena
5Yato YT-83051YatoAktualna Cena

Prostownik - Ranking i Opinie 2023 - Opinie

 1. Konrad
  Posted on 27 grudnia 2020
 2. Kalim
  Posted on 14 grudnia 2019
 3. Adam
  Posted on 5 listopada 2019
 4. Karolina
  Posted on 5 listopada 2019
 5. Michał
  Posted on 11 maja 2019
 6. Woj
  Posted on 16 grudnia 2018
 7. Tadek
  Posted on 22 maja 2018
 8. Marcin M
  Posted on 31 stycznia 2018
 9. Mechanik
  Posted on 27 stycznia 2018
  • Booster
   Posted on 4 października 2018
 10. Mateusz
  Posted on 22 stycznia 2018
 11. Elka
  Posted on 8 listopada 2016

Dodaj komentarz