Pierwsze myjki ultradźwiękowe produkowano już w latach pięćdziesiątych XX wieku. Obecnie ta technologia ma niezwykle szerokie zastosowanie. Coraz częściej używana jest również w warunkach domowych. Jak jednak wybrać najlepszą myjkę ultradźwiękową?
Myjka ultradźwiękowa bardzo precyzyjnie i skutecznie usuwa wszelkie zabrudzenia i zanieczyszczenia. Wszystko dzięki wyjątkowej konstrukcji urządzenia i zastosowaniu nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązań oraz technologii. Najogólniej rzecz ujmując, myjka ultradźwiękowa wytwarza fale o wysokim ciśnieniu i dużej częstotliwości. To sprawia, że środki czyszczące mogą dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.
Jak działa myjka ultradźwiękowa?
To pytanie pojawia się bardzo często, a odpowiedź na nie wcale nie jest prosta. Działanie urządzenia jest bowiem dość skomplikowane. Można podzielić je na kilka etapów. W pierwszej kolejności specjalny ultradźwiękowy generator emituje sygnały o bardzo dużej częstotliwości. Te z kolei przetwarzane są na drgania mechaniczne (za pomocą przetwornika piezoceramicznego). Częstotliwość uzależniona jest od rodzaju myjki. Następny etap to wytwarzanie fal ciśnieniowych o zmiennej częstotliwości. Fale te rozchodzą się na powierzchni przedmiotów poddanych czyszczeniu i powodują powstawanie pęcherzyków, które implodując, gwarantują dokładne usunięcie wszelkich zabrudzeń, osadów czy bakterii.
Myjka ultradźwiękowa ma niezwykle szerokie zastosowanie. Sprawdza się między innymi podczas czyszczenia:
- Narzędzi stosowanych w gabinetach stomatologicznych (oraz ich sterylizacji)
- Narzędzi medycznych w szpitalach oraz przychodniach
- Maszyn oraz podzespołów mechanicznych
- Szkieł czy sit w laboratoriach
- Wtryskiwaczy oraz elementów wykonanych z metali lekkich, na przykład gaźników
- Dysz aerografów
- Zegarów
- Drobnych przedmiotów, takich jak aparaty słuchowe czy biżuteria
- Okularów
- Płyt PCB
- Tonerów drukarek atramentowych
- Detali aluminiowych
- Sprzętu nurkowego
- Pocisków broni palnej
To tylko część zastosowań myjki ultradźwiękowej. Niezwykle ważny jest dobór odpowiedniego środka czyszczącego oraz dobranie odpowiednich parametrów urządzenia, w zależności od powierzchni, którą mamy zamiar wyczyścić. Niektóre przedmioty po czyszczeniu myjką należy dokładnie umyć wodą, aby usunąć resztki detergentów.
Coraz częściej myjka ultradźwiękowa wykorzystywana jest również do domowego użytku, między innymi do oczyszczania okularów, biżuterii, monet czy sztućców. Takie domowe urządzenia są stosunkowo niewielkie, ale równie skuteczne.
Jak kupić dobrą myjkę ultradźwiękową?
W ofercie znajdziemy duży wybór różnorodnych myjek ultradźwiękowych. Na co warto zwrócić uwagę kupując tego typu urządzenie? Dobra myjka ultradźwiękowa powinna być przede wszystkim wykonana z wysokiej jakości materiałów. Jakie parametry jeszcze powinniśmy sprawdzić?
- Wymiary kosza oraz zbiornika – to jeden z najistotniejszych parametrów. Wymiar zbiornika oraz kosza myjki należy dobrać do własnych potrzeb. W tym celu musimy zastanowić się, jakiej wielkości przedmioty będziemy czyścić w urządzeniu. Powinny one bowiem swobodnie zmieścić się w zbiorniku, by została jeszcze przestrzeń dla płynu czyszczącego. Do większości myjek ultradźwiękowych dołączony jest odpowiedni kosz na czyszczone produkty. W niektórych modelach taki kosz musimy dokupić oddzielnie. Warto to zrobić, bowiem kosz zapobiega niedoczyszczeniu powierzchni, które przylegają do zbiornika. Ułatwia również wyciąganie przedmiotów z urządzenia. Czyszczone przedmioty powinny zatem swobodnie mieścić się w koszyku. Jeżeli wybieramy większą myjkę ultradźwiękową, a będziemy wykorzystywać ją również do czyszczenia niewielkich przedmiotów, powinniśmy dokupić specjalną pokrywę ze szklanym pojemnikiem zawieszanym w urządzeniu, co znacznie ułatwi to zadanie i pozwoli zaoszczędzić płyn czyszczący. Myjka ultradźwiękowa może mieć pojemność 0,5 litra, ale równie dobrze może być wyposażona w zbiornik o pojemności 42 litrów.
- Moc i częstotliwość ultradźwięków – to kolejny ważny czynnik. Moc i częstotliwość ultradźwięków decydują o sile czyszczenia urządzenia. Moc podawana jest w Watach, natomiast częstotliwość w kHz. Najprościej rzecz ujmując – im wyższa częstotliwość, tym mniejsza siła, ale jednocześnie zdecydowanie większa precyzja czyszczenia. Jeśli zamierzamy czyścić przedmioty z trudnych do usunięcia zabrudzeń, powinniśmy wybrać myjkę o niższej częstotliwości, a większej mocy. Jeżeli natomiast zależy nam na najwyższej precyzji (czyszczenie przedmiotów w laboratoriach czy szpitalach), wybierzmy myjkę o wyższej częstotliwości. Moc powinna być odpowiednio dobrana do wielkości myjki ultradźwiękowej. Większy model musi być wyposażony w przetworniki o większej mocy, by czyszczenie odbywało się w całym urządzeniu, a nie jedynie w pobliżu przetworników. Najczęściej większa pojemność myjki jest równoznaczna z większą mocą urządzenia.
- Podgrzewanie – im wyższa temperatura, tym szybsze czyszczenie. W domowym urządzeniu podgrzewanie nie jest konieczne. Jeśli jednak planujemy czyścić mocno zabrudzone przedmioty, na przykład elementy silnika, musimy wybrać urządzenie z podgrzewaniem, a najlepiej z regulacją temperatury.
- Rodzaj sterowania – do wyboru mamy myjkę ultradźwiękową ze sterowaniem cyfrowym (za pomocą specjalnych przycisków) oraz myjkę ultradźwiękową ze sterowaniem analogowym (wyposażoną w pokrętła). Pierwsze rozwiązanie jest bardziej precyzyjne, drugie bardziej niezawodne. Jeśli urządzenie będzie stosowane w pomieszczeniu, w którym panuje wysoka temperatura lub duża wilgotność, lepiej postawić na sterowanie analogowe.
Wybór dobrej myjki ultradźwiękowej to jedno. Równie ważny jest zakup odpowiedniego środka czyszczącego. W ofercie znajdziemy specjalne koncentraty dostosowane do różnych rodzajów zabrudzeń. Należy dobrać je również do rodzaju czyszczonej powierzchni.
Ile kosztuje dobra myjka ultradźwiękowa? Najprostsze urządzenie kupimy już w granicach 100-200 złotych. Najdroższe myjki ultradźwiękowe kosztują nawet kilka tysięcy złotych.
Myjka ultradźwiękowa - Ranking i Opinie 2024 - Ranking 2024
Poniżej ranking najlepszych produktów w kategorii Myjka ultradźwiękowa - Ranking i Opinie 2024. Ranking aktualizowany jest codziennie na podstawie danych z serwisu Skąpiec.pl. Poniżej można znaleźć najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.
Osobiście w pracy przetestowałem już kilka tego typu urządzeń. Obecnie dobra myjka ultadźwiękowa, w takiej niskiej cenie dla każdego, to np. ACDS-100 o pojemności 0,6 L czyli takiej właśnie dla każdego, niewymagającej. Radzi sobie bardzo dobrze
Dobra myjka ultradźwiękowa moim zdaniem jest zrobiona przez Vanity. Nie miałam z nią nigdy problemów, a używam jej naprawdę dużo. Jest to profesjonalny sprzęt, który dostępny jest w przystępnej cenie. Kosztuje około 200 zł, więc koszt znikomy, a w zakładzie jest to koniecznością. Nawet nie myślę o tym, że mogłoby jej nie być.
Chciałabym, żeby myjka ultradźwiękowa była na wyposażeniu mojego „salonu”. Nie chciałabym w niej myć dużych elementów, więc wydaje mi się, że taka myjka na 42 litry będzie zdecydowanie za duża. Nie chciałabym jednak kupować za małej, więc zastanawiam się jaką powinnam wybrać? Jaką powinna mieć pojemność?
Od stycznia zaczęłam praktyki w salonie kosmetycznym i korzystamy właśnie z myjki ultradźwiękowej. To niezwykle ważny sprzęt, z którego naprawdę trzeba korzystać. To gwarancja tego, że klient będzie bezpieczny i zadowolony. Myjka to bardziej profesjonalny sprzęt, ale np. osoby, które robią paznokcie czy zabiegi w domu, powinny go mieć.
Myjka Ultradźwiękowa to sprzęt, który nadaje się przede wszystkim dla profesjonalistów. Ja patrząc na siebie, na pewno nie potrzebowałabym go w domu. Ale to rzeczywiście może być przydatne i pomocne, na przykład w gabinetach.