Polerka samochodowa

Polerka samochodowa - Ranking i Opinie 2024

Niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg czy ostre słońce, czy po prostu codzienna eksploatacja sprawiają, że powierzchnia lakieru na samochodzie zaczyna się z czasem zmieniać. Pojawiają się różnego rodzaju zarysowania i odpryski, a kolor traci swój pierwotny blask i staje się matowy. Wielu kierowcom taki stan rzeczy zupełnie nie przeszkadza, ale wielu jest też takich, którzy chcieliby coś z tym zrobić. Oddanie auta w ręce profesjonalistów problem z pewnością rozwiąże, jednak w takim przypadku trzeba się liczyć z koniecznością wyłożenia sporej kwoty za usługę. Inną opcją jest samodzielne wypolerowanie lakieru, wbrew pozorom nie jest to ani bardzo skomplikowane, ani też drogie zajęcie. Trzeba się jednak do niego odpowiednio przygotować, poznać zasady pracy z lakierem, oraz wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Polerowanie można zrobić ręcznie – będzie to jednak wymagać dużej dokładności i zajmie sporo czasu. Ale można też wykorzystać specjalne urządzenie, zwane polerką samochodową, przy pomocy której całą pracę wykona się znacznie szybciej.

Dlaczego warto używać polerki samochodowej?

Najprostszym sposobem na przywrócenie blasku lakierowi samochodowemu będzie wypolerowanie go ręcznie. Wystarczy do tego celu zakupić odpowiednią pastę i kilka drobnych akcesoriów i można zabierać się do pracy. Z tej metody mogą skorzystać nawet osoby nie mające żadnego doświadczenia, przy odrobinie ostrożności nic się nie powinno stać lakierowi. Jednak polerowanie ręczne jest pracochłonne, a dodatkowo w taki sposób można się pozbyć jedynie niewielkich niedoskonałości. Dlatego też w zakładach lakierniczych powszechnie się stosuje dobre polerki samochodowe, coraz częściej po takie urządzenia sięgają też osoby prywatne. Z polerką przywrócenie blasku lakierowi będzie znacznie szybsze i łatwiejsze, jednak obsługa takiego sprzętu będzie wymagać pewnego doświadczenia. Łatwo bowiem w trakcie pracy uszkodzić powierzchnię lakieru, co zaowocuje koniecznością malowania całego elementu. Ale w zamian można uzyskać nieosiągalny ręcznie połysk, a także pozbyć się nawet większych rys i otarć.

Rodzaje polerek samochodowych

Polerki samochodowe są dostępne w kilku odmianach, różniących się sposobem pracy, wydajnością, ale też wymaganiami związanymi z umiejętnościami i doświadczeniem. Z jednej strony bowiem, przy użyciu odpowiednich urządzeń i materiałów, można uzyskać niesamowite efekty, ale z drugiej przy nieumiejętnym obchodzeniu się ze sprzętem łatwo uszkodzić lakier. Dlatego rodzaj polerki samochodowej powinno się dobierać do potrzeb i celów, do jakich będzie używana, krótka charakterystyka najpopularniejszych odmian tych urządzeń znajduje się poniżej.

Polerka samochodowa rotacyjna

Polerki z tej grupy często są nazywane po prostu obrotowymi, gdyż ich tarcze wykonują jedynie ruch obrotowy wokół własnej osi. O ile zasada działania takich urządzeń jest bardzo prosta, to ich użytkowanie już nie specjalnie. Ze względu na sposób pracy i działające w trakcie pracy siły praca z takimi polerkami wymaga sporego doświadczenia i umiejętności. Z tego też powodu taki sprzęt jest najczęściej wybierany przez profesjonalistów, na co dzień zajmujących się takimi rzeczami. W ich rękach najlepsza polerka samochodowa rotacyjna może naprawdę dać niesamowite efekty, ale w przypadku osób niedoświadczonych łatwo o trwałe uszkodzenie lakieru. Najważniejszymi zaletami tego typu urządzeń są przede wszystkim skuteczność oraz szybkość działania. Przy ich pomocy można usuwać nawet większe mechaniczne uszkodzenia powierzchni lakieru, a także odzyskiwać kolor bardzo wyblakłym elementom karoserii.

Polerka samochodowa orbitalna

Polerki orbitalne są znane pod kilkoma nazwami, między innymi jako mimośrodowe czy oscylacyjne (sprawdź też: szlifierka oscylacyjna). Dobra polerka samochodowa mimośrodowa jest znacznie łatwiejsza w użytkowaniu niż rotacyjna, dlatego też jest zalecana dla osób dopiero zaczynających przygodę z renowacją lakieru. Wynika to z tego, że ruch padu roboczego odbywa się po elipsie, a dodatkowo jest połączony z ruchem rotacyjnym. W czasie pracy wytwarza się mniejsza ilość ciepła, co ogranicza ryzyko powstania uszkodzeń, szczególnie w mało doświadczonych rękach. Jednak z uwagi na możliwości i parametry nawet najlepsza polerka samochodowa oscylacyjna może sobie nie poradzić z bardziej porysowanymi elementami. Taki sprzęt świetnie się sprawdzi przy lakierach o niewielkim stopniu zniszczenia, w pracach wykończeniowych czy nakładaniu wosku. Jednak eliminacja większych rys może się już nie udać, podobnie jak się nie uda uzyskać tak błyszczącej powierzchni, jak przy najlepszych polerkach samochodowych rotacyjnych.

Polerka kątowa

Urządzenia te mają uniwersalne zastosowanie, nie tylko do poprawy wyglądu lakieru. Posiadają możliwość regulacji kąta pracy, dzięki czemu świetnie sprawdzają się też w różnego rodzaju pracach związanych z majsterkowaniem. Przy użyciu odpowiednich krążków polerka kątowa może być stosowana powierzchni wykonanych z drewna, metalu, a nawet tworzyw sztucznych.

Polerka samochodowa na wiertarkę

Ciekawym, ale wymagającym dużej ostrożności rozwiązaniem jest polerka samochodowa na wiertarkę. W sprzedaży są dostępne specjalne tarcze, przeznaczone do montowania w uchwytach wiertarek. Praca takim zestawem przypomina pracę polerką rotacyjną, gdyż zapewniają one wyłącznie ruch obrotowy. Ze względu na to, że wiertarka nie jest urządzeniem dedykowanym do prac z lakierem, to wszelkie prace należy wykonywać delikatnie, żeby nie uszkodzić przypadkowo powierzchni.

Polerka samochodowa a zasilanie

Polerki samochodowe mogą być zasilane w różny sposób. Najczęściej używa się urządzeń elektrycznych, ale coraz większym zainteresowaniem, szczególnie w profesjonalnych warsztatach, cieszą się modele pneumatyczne. Rodzaj zasilania w dużej mierze jest uzależniony od miejsca, w którym polerka będzie używana, a także od jej przeznaczenia.

Elektryczna polerka samochodowa

Najbardziej popularna i ciesząca się największym powodzeniem rodzina urządzeń. W sprzedaży są dostępne zarówno modele przeznaczone do prac amatorskich, jak również w pełni profesjonalne, do użytkowania w wyspecjalizowanych zakładach. Dobra elektryczna polerka samochodowa charakteryzuje się wysoką jakością wykonania, niezawodnością i odpowiednimi parametrami. Pewną niedogodnością może być przewód zasilający, ale z reguły w miejscu wykonywania renowacji lakieru nie ma problemów z dostępem do sieci elektrycznej, a w razie potrzeby można użyć przedłużacza.

Polerka samochodowa akumulatorowa 12V

W sytuacji, gdy jednak mobilność jest potrzebna, szczególnie w amatorskich zastosowaniach, świetnie się sprawdzi dobra polerka samochodowa akumulatorowa 12V. Tego typu urządzenie jest zasilane ze znajdującego się w zestawie akumulatora, dzięki czemu w czasie pracy nie jest się uzależnionym od dostępu do sieci elektrycznej. Jednak nawet najlepsza polerka samochodowa akumulatorowa po jakimś czasie się rozładuje, więc planując prace trzeba uwzględnić też konieczność regularnego ładowania. Ze względu na dołączony akumulator polerka samochodowa bezprzewodowa może być nieco cięższa i mniej poręczna, trzeba się też liczyć z większymi kosztami zakupu.

Polerka samochodowa pneumatyczna

Sprzęt przeznaczony dla profesjonalistów, którzy zawodowo zajmują się pracami związanymi z renowacją lakieru. Polerka samochodowa pneumatyczna do swojej pracy wymaga specjalnej instalacji ze sprężonym powietrzem, która jednak jest dość rozpowszechniona w warsztatach i serwisach. Tego typu urządzenia posiadają zaawansowaną konstrukcję, z uwagi na sposób zasilania bardzo trwałą i niezawodną. Sama głowica robocza jest również lekka i wygodna, z uwagi na brak silnika, co zaczyna mieć duże znaczenie przy wielogodzinnej pracy. Pewną wadą, podobnie jak w przypadku polerek elektrycznych, jest konieczność stosowania przewodów zasilających.

Polerka samochodowa dla amatora i zawodowca – najważniejsze parametry

Bez względu na rodzaj urządzenia czy jego zasilanie trzeba przy zakupie zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Oczywiście czego innego będzie potrzebował zawodowy lakiernik, a czego innego ktoś, kto raz do roku będzie chciał poprawić wygląd swojego auta, ale w każdym przypadku warto wybrać sprzęt, który spełni wszystkie oczekiwania.

Moc

Podstawowy parametr, na który należy zwrócić uwagę. Jeśli urządzenie będzie zbyt słabe, to po pierwsze może sobie nie poradzić w niektórych sytuacjach, a po drugie praca może się znacznie przedłużać. Odpowiednia moc to komfort i efektywność, ale też i jakość polerowania. Zaleca się, żeby urządzenie miało co najmniej 1000W mocy, wtedy zapewni ono odpowiednią wydajność. Należy jednak wspomnieć, że są na rynku modele z teoretycznie słabymi silnikami, które jednak ze względu na zastosowane przez producenta technologie są bardzo efektywne.

Waga

Ponieważ polerowanie wykonuje się ręcznie, to każdy dodatkowy gram po kilku godzinach pracy będzie mocno odczuwalny. Szczególne znaczenie ma to przy zniszczonym lakierze, tak więc warto szukać urządzenia jak najlżejszego, dzięki czemu ręce nie będą się szybko męczyć.

Prędkość

Dobra polerka samochodowa z regulacją obrotów powinna posiadać szeroki zakres prędkości obrotowej oraz możliwość jej płynnej lub skokowej regulacji. Przydaje się to do tego, żeby móc wykonywać różne prace za pomocą urządzenia. Przy wysokich obrotach dobrze koryguje się poważniejsze wady, natomiast przy pracach wykończeniowych lepiej używać obrotów niższych. Dlatego też niezbędne minimum to zakres pomiędzy 1000-2000 obrotów/minutę, najlepiej z możliwością płynnej regulacji.

Nakładki

Nakładki robocze, służące do polerowania, nazywane potocznie padami, to kolejny ważny element, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie. Pady mogą być wykonane z gąbki lub wełny, ze względu na to, że to właśnie one mają bezpośredni kontakt z lakierem, to muszą być bardzo dobrze wykonane. Profesjonalna polerka samochodowa umożliwi stosowanie padów o różnej średnicy i ścieralności, dzięki czemu łatwo można będzie dopasować ich parametry do charakteru wykonywanych prac.

Ergonomia

Nawet lekka, mała polerka samochodowa po kilku godzinach trzymania może mocno zmęczyć, dlatego też jakość wykonania ma duże znaczenie dla komfortu pracy. Urządzenie powinno być wyposażone w wygodne uchwyty, często przydają się też różne dodatkowe akcesoria.

Ile kosztuje dobra Polerka samochodowa?

Zakup najlepszej polerki samochodowej nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza że ceny tych urządzeń są mocno zróżnicowane. Najtańsze modele kosztują w okolicach 100 złotych, jednak w takiej cenie nie należy się spodziewać nie wiadomo jakich parametrów. Jak się okazuje, dla przeciętnego amatora dobrym rozwiązaniem może być polerka samochodowa do 200 zł. Z jednej strony nie wyda się niepotrzebnie zbyt dużo pieniędzy, a z drugiej przy takim budżecie można już znaleźć naprawdę dobre, markowe urządzenie. Im kwota na zakupy będzie większa, tym większe będą też możliwości wyboru. Najlepsza elektryczna polerka samochodowa może kosztować nawet półtora tysiąca złotych, z tym że jest to już sprzęt niezawodny, przeznaczony do profesjonalnej pracy. Z większymi wydatkami trzeba się też liczyć, decydując się na model zasilany powietrzem. Dobra polerka samochodowa pneumatyczna to koszt od tysiąca złotych w górę, ale taki zakup będzie naprawdę dobrą inwestycją na długie lata.

Polerka samochodowa - Ranking i Opinie 2024 - Ranking 2024

Poniżej ranking najlepszych produktów w kategorii Polerka samochodowa - Ranking i Opinie 2024. Ranking aktualizowany jest codziennie na podstawie danych z serwisu Skąpiec.pl. Poniżej można znaleźć najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingPolerka samochodowa - Ranking i Opinie 2024ProducentCena
1YATO YT-82200YatoAktualna Cena
2Caterpillar Polerka CAT DX38 CaterpillarAktualna Cena
3Worx Polerka Samochodowa Wx856.9 WORXAktualna Cena
4NEO Polerka 04-700NEO-TOOLSAktualna Cena
5DeWalt akumulatorowa polerka rotacyjno-mimośrodowa 125mm, 18V XR [DCM848N] DCM848N-XJDeWaltAktualna Cena
6ADBL Roller D09125-01ADBLAktualna Cena

Polerka samochodowa - Ranking i Opinie 2024 - Opinie

  1. Staszek
    Posted on 15 sierpnia 2020
  2. Marek
    Posted on 15 sierpnia 2020
  3. Olaf
    Posted on 15 lipca 2020
  4. Natan
    Posted on 10 czerwca 2020
  5. Igor
    Posted on 10 czerwca 2020

Dodaj komentarz