Stelaż podtynkowy

Stelaż podtynkowy

Stelaż podtynkowy

Trudno sobie wyobrazić współczesne mieszkanie bez dostępu do łazienki i toalety. Chciałoby się, żeby ubikacja była nie tylko czysta, ale i praktyczna oraz nowoczesna. Jeśli więc planujesz budowę domu lub remont łazienki, dobrym rozwiązaniem może się okazać stelaż podtynkowy. Dzisiaj zajmiemy się tematem jaki stelaż podtynkowy wybrać? Przedstawimy też nasz ranking razem z komentarzem do poszczególnych producentów.

Dlaczego warto zainwestować w stelaż podtynkowy?

W praktyce zastosowanie stelaża będzie oznaczać, że wszelkie elementy instalacji wodno-kanalizacyjnej, takie jak rury zasilające w wodę, zbiornik spłuczki oraz rury odprowadzające wodę zanieczyszczoną, będą ukryte wewnątrz ściany, a na jej powierzchni będzie widoczna tylko bateria lub przycisk spłuczki. Takie rozwiązanie powoduje, że łazienka wydaje się optycznie większa, a sprzątanie jej staje się dużo łatwiejsze i przyjemniejsze. Jeżeli poświęcisz  wystarczającą ilość czasu, żeby wybrać możliwie najlepszy stelaż podtynkowy, możesz liczyć na jego wieloletnią, bezproblemową obsługę.

Jak kupić dobry stelaż podtynkowy?

Żeby to osiągnąć, powinieneś ustalić kilka kwestii, czyli dowiedzieć się, jakie ma być zastosowanie, sposób montażu (zabudowy) i funkcjonalność danego modelu. Zdobycie tej wiedzy pomoże ci wybrać egzemplarz na miarę twoich potrzeb.

Rodzaje stelaży podtynkowych

W zależności od tego, jakiego typu armaturę chcesz zamontować w swojej łazience, masz do wyboru między innymi stelaże podtynkowe dedykowane:

 • do toalety (miski) wiszącej
 • do toalety (miski) stojącej
 • do toalety myjącej
 • do pisuaru
 • do bidetu
 • do umywalki
 • do baterii

Rodzaje zabudowy

W zależności od sposobu i miejsca montażu stelaże podtynkowe dzielimy na:

 • stelaże do zabudowy lekkiej, czyli przeznaczone do montażu wewnątrz ścianki wykonanej z płyt karton gips
 • stelaże do zabudowy ciężkiej, czyli przystosowane do zamontowania (zamurowania) w ścianie pełnej

A jaki stelaż podtynkowy zastosować, jeśli istnieje potrzeba umiejscowienia toalety w narożniku pomieszczenia? Wybierz stelaż podtynkowy narożny. Montuje się go do ściany, a następnie zabudowuje, na przykład płytą karton gips.

Warto wspomnieć, że oprócz stelaży podtynkowych na rynku występują również stelaże bez zabudowy, czyli w wykonaniu natynkowym, które można zabudować w przyszłości (jakiś czas po zamontowaniu).

Wymiary stelaży podtynkowych

Stelaż podtynkowy wymiary może posiadać różne w zależności od przeznaczenia i konkretnego modelu.

Wysokość

Jeśli masz ograniczoną ilość miejsca, możesz zdecydować się na stelaż podtynkowy niski, którego wysokość zabudowy zaczyna się od kilkudziesięciu centymetrów. Przykładowy stelaż podtynkowy Grohe ma wysokość zabudowy 82 cm.

Natomiast typowe stelaże mają wysokość powyżej 100 cm, zazwyczaj ok. 112-114 cm

Głębokość zabudowy

Na ten wymiar musisz zwrócić szczególną uwagę, gdyż jest on nieodłącznie związany z grubością ściany, w której ma być zamontowany.

Standardowa głębokość zabudowy stelaża wynosi  mniej więcej 15-23 cm

W przypadkach, gdy głębokość ściany  jest w sposób naturalny ograniczona, można zastosować tak zwany stelaż podtynkowy slim. Na rynku jest spory wybór bardzo płytkich stelaży o głębokości zaczynającej się od 8 cm, czym mogą się poszczycić na przykład stelaże podtynkowe Tece.

Szerokość stelaża

Większość modeli dostępnych w sprzedaży ma szerokość około 50 cm, choć zdarzają się większe, co prezentuje na przykład solidny stelaż podtynkowy Roca, o szerokości 58 cm.

Dostosowanie stelaża podtynkowego do miski

Oprócz wymagań dotyczących wymiarów montażowych stelaża, należy zwrócić uwagę na wymagania dotyczące miski, jaka będzie do niego przymocowana. W specyfikacji producenta mogą być określone następujące parametry:

 • maksymalna długość miski
 • rozstaw otworów montażowych
 • ewentualnie wykaz konkretnych urządzeń kompatybilnych z danym stelażem

Podczas wyboru konkretnego modelu warto również zwrócić uwagę na umiejscowienie przyłączy wody oraz kolana odpływowego. Co ważne, wiele urządzeń posiada sporą regulację, pozwalającą na bezproblemowe podłączenie stelaża, bez użycia specjalistycznych narzędzi.

Funkcje dobrego stelaża podtynkowego

Stelaż jest z założenia urządzeniem praktyczniejszym niż typowa nawierzchniowa spłuczka, stosowana chociażby w tradycyjnych toaletach kompaktowych. Weź pod uwagę kilka udogodnień.

Możliwość zastosowania różnych przycisków spłukujących

Producent zazwyczaj definiuje jaka seria przycisków pasuje do konkretnego modelu stelaża. Zwróć uwagę, czy panel przyciskowy jest na wyposażeniu stelaża. Jeśli go nie ma, nie jest to błędem, a celowym zabiegiem, który daje ci możliwość wybrania przycisku spośród kilku modeli i dopasowania jego wyglądu do całej łazienki lub toalety.

Regulacja ilości wody

Większość klientów wybiera stelaże z możliwością zamontowania podwójnego przycisku spłukującego (do tak zwanego spłukiwania dwudzielnego), co pozwala zdecydować, jaką ilość wody spuścimy po skorzystaniu z toalety. Każdy stelaż podtynkowy posiada ustawienia fabryczne, na przykład w układzie 3/6, co oznacza, że po naciśnięciu mniejszego przycisku spuścisz 3 l wody, a po naciśnięciu większego – 6 l. Ustawienia te można również zmieniać według własnego uznania.

Wygłuszenie

Cechą dobrego stelaża podtynkowego jest wygłuszenie niepożądanych dźwięków dzięki zastosowaniu specjalnych mat wygłuszających. Dzięki nim możemy wyciszyć dźwięk napełniania zbiornika wodą albo wyeliminować niepotrzebne odgłosy pojawiające się na zetknięciu miski ze stelażem.

Łatwy dostęp do wnętrza i bezpieczeństwo

Umiejscowienie stelaża wewnątrz ściany nie oznacza, że potencjalna awaria lub konieczność wymiany komponentów przysporzy ci kłopotu. Większości napraw możesz z powodzeniem dokonać, korzystając z otworu znajdującego się pod płaszczyzną panelu przyciskowego.

A co powiedzieć o ryzyku przecieku? Jest ono niewielkie z uwagi na wykonanie spłuczki. Na przykład typowy stelaż podtynkowy Geberit jest wyposażony w spłuczkę wykonaną z jednego kawałka materiału (PE-HD), co daje gwarancję szczelności przez wiele lat.

Ponadto  Geberit gwarantuje 25-letnią gwarancję dostępności części, co pozwoli na długoletnie użytkowania sprzętu bez konieczności wymiany na nowy, co w tym przypadku oznaczałoby skuwanie glazury, a może nawet ścian.

Systemy odświeżające

Najlepsze stelaże podtynkowe posiadają specjalne pojemniki / komory, w których umieszcza się środek odświeżający. Na przykład stelaż podtynkowy Koło ma do tego przystosowany system SmartFresh. Tym sposobem unikasz konieczności stosowania niewygodnych kostek toaletowych, zawieszanych na krawędzi miski.

Toalety myjące

Chcąc wejść na wyższy poziom komfortu korzystania z toalety, możesz zakupić toaletę myjącą, która zapewnia wysoki poziom higieny. Jest to rzecz jasna odrębny temat, ale warto przed zakupem stelaża zorientować się, czy wybrany model współpracuje z toaletami myjącymi.

Montaż innych elementów armatury

Jeśli ściany w łazience są wykonane z płyt karton gips, może się okazać konieczne zastosowanie dodatkowych elementów mocujących inne elementy armatury (oprócz spłuczki). Jak wiadomo sama płyta K/G nie jest przystosowana do trwałego i bezpiecznego mocowania przedmiotów ciężkich lub narażonych na wyrwanie. Wtedy właśnie możesz zastosować stelaż podtynkowy zaprojektowany na przykład do zamocowania samej baterii lub umywalki. Rzecz jasna taki stelaż musi być umieszczony wewnątrz ściany, zanim zostanie ona zabudowana płytą.

Coraz częściej w toaletach umiejscowionych w budynkach użyteczności publicznej, ale również w domach prywatnych zachodzi potrzeba zamontowania uchwytów dla osób niepełnosprawnych. Możesz w takim przypadku zastosować na przykład specjalnie do tego przeznaczony stelaż podtynkowy Cersanit.

Producenci stelaży podtynkowych – co oferują?

Stelaż podtynkowy Geberit

RankingStelaż podtynkowe GeberitProducentCena
1Geberit DUOFIX OMEGA Stelaż podtynkowy do WC H 112 + przycisk Omega30 BIAŁY/CHROM/BIAŁY 111.060.00.1 + 115.080.KJ WSPOR+50PL 111060001 + 115080KJ1GeberitAktualna Cena
2Geberit Stelaż podtynkowy do WC DUOFIX BASIC - 111.153.00.1GeberitAktualna Cena
3Geberit Duofix Stelaż podtynkowy do misek WC wiszących, UP320, Sigma, H112 111.320.00.5GeberitAktualna Cena
4Geberit Concept Duofix H112 stelaż do WC lekka UP320 conceptGeberitAktualna Cena
5Geberit Stelaż podtynkowy WC Unifi X Delta 50 cm chromGeberitAktualna Cena
Stelaż podtynkowe Geberit

Stelaż podtynkowe Geberit Geberit DUOFIX OMEGA Stelaż podtynkowy do WC H 112 + przycisk Omega30 BIAŁY/CHROM/BIAŁY 111.060.00.1 + 115.080.KJ WSPOR+50PL 111060001 + 115080KJ1

➾Szczegóły TOP1: Geberit DUOFIX OMEGA Stelaż podtynkowy do WC H 112 + przycisk Omega30 BIAŁY/CHROM/BIAŁY 111.060.00.1 + 115.080.KJ WSPOR+50PL 111060001 + 115080KJ1

Jest to chyba najbardziej znany i rozpoznawalny na rynku producent stelaży podtynkowych i pionier w ich produkcji. (Nie bez powodu stelaże potocznie nazywa się geberitami.) Przeglądając ofertę stelaży podtynkowych Geberit, przekonasz się też, że posiadają bardzo szeroką gamę urządzeń  –  zarówno do zabudowy lekkiej, jak i ciężkiej oraz bez zabudowy lub do montażu narożnego. Znajdziesz tu stelaże dedykowane do misek WC wiszących i stojących (również toalet myjących), do umywalek, do pisuarów, do bidetów, do baterii, do uchwytów dla niepełnosprawnych, do natrysków.

Sporo modeli posiada w zestawie matę wygłuszającą i wsporniki mocujące.

Ze względu na wieloletnie doświadczenie w branży Geberit może się poszczycić doskonałą jakością wykonania, ale również relatywnie wysoką ceną produktów.

Stelaż podtynkowy Grohe

RankingStelaż podtynkowe GroheProducentCena
1Grohe Stelaż podtynkowy WC RAPID SL 5w1 z miską SUBWAY 2.0 compact Villeroy&GroheAktualna Cena
2Grohe Rapid SL Fresh 5w1 Cosmopolitan 38827GroheAktualna Cena
3Grohe Rapid SL, stelaż podtynkowy do WC 5w1 Cosmopolitan z zaworem AV1 6/9l HAP104GroheAktualna Cena
4Grohe Rapid SL f Stelaż podtynkowy 4w1 do WC z przyciskiem uruchamiającym kątownikiem i matą 38840000+38732000+3855800MGroheAktualna Cena
5Grohe RAPID SL 5 w 1 Stelaż Podtynkowy WC stelaż wsporniki przekładka akustyczna system fresh + przycisk Nova Cosmopolitan biały ) 39451000 39451000GroheAktualna Cena
Stelaż podtynkowe Grohe

Stelaż podtynkowe Grohe Grohe Stelaż podtynkowy WC RAPID SL 5w1 z miską SUBWAY 2.0 compact Villeroy&

➾Szczegóły TOP1: Grohe Stelaż podtynkowy WC RAPID SL 5w1 z miską SUBWAY 2.0 compact Villeroy&

Ta niemiecka marka również może się pochwalić sukcesami na rynku armatury sanitarnej. Oglądając stelaż podtynkowy Grohe, od razu możesz zauważyć, że firma stawia nie tylko na jakość wykonania, ale również dba o design swoich produktów. Znaczna część stelaży podtynkowych Grohe jest sprzedawanych w komplecie z eleganckimi przyciskami. Praktyczne okazują się również pojemniki Fresh na środki odświeżające. Oczywiście poza tym niemało zestawów jest wyposażonych w maty wygłuszające i  wsporniki mocujące. W ofercie Grohe znajdują się w większości stelaże przystosowane do współpracy z miskami WC wiszącymi, ale nie tylko.

Stelaż podtynkowy Koło

RankingStelaż podtynkowe KołoProducentCena
1Koło Stelaż podtynkowy Technic GTKołoAktualna Cena
2Koło SLIM 2 Stelaż do WC 99640KołoAktualna Cena
3Koło Sanitec Group Technic GT Stelaż podtynkowy do WC z systemem Smart FresKołoAktualna Cena
4Koło Stelaż podtynkowy WC Silim 2 99640000KołoAktualna Cena
5Koło Nova Pro przycisk spłukujący do stelaża Technic GT do WC biały antybakteryjny 94160100KołoAktualna Cena
Stelaż podtynkowe Koło

Stelaż podtynkowe Koło Koło Stelaż podtynkowy Technic GT

➾Szczegóły TOP1: Koło Stelaż podtynkowy Technic GT

Nasz rodzimy producent armatury może nie ma tak bogatej oferty produktów, jak wspomniani wcześniej jego zachodni konkurenci, ale oferowane przez niego produkty w zupełności zaspokajają podstawowe zapotrzebowanie. Poza tym znajdziemy tu innowacyjne rozwiązanie, jakim jest system odświeżania Smart Fresh. Walorem przemawiającym za tym, żeby wybrać stelaż podtynkowy Koło, jest konkurencyjna cena.

Co ważne, stelaże podtynkowe Koło można kupić w zestawach razem z miskami.

Stelaż podtynkowy Cersanit

RankingStelaż podtynkowe CersanitProducentCena
1Cersanit HI-TEC Stelaż do WC K97-255CersanitAktualna Cena
2Cersanit Stelaż podtynkowy do WC LINKCersanitAktualna Cena
3Cersanit Stelaż podtynkowy WC LINKCersanitAktualna Cena
4Cersanit Stelaż podtynkowy do WC HI-TECCersanitAktualna Cena
5Cersanit Stelaż podtynkowy WC VectorCersanitAktualna Cena
Stelaż podtynkowe Cersanit

Stelaż podtynkowe Cersanit Cersanit HI-TEC Stelaż do WC K97-255

➾Szczegóły TOP1: Cersanit HI-TEC Stelaż do WC K97-255

To kolejna polska marka bardzo popularna na polskim rynku ceramiki sanitarnej. W ofercie znajdziesz tu głównie stelaże podtynkowe do WC. Ciekawą propozycją są stelaże o wyjątkowo niewielkich rozmiarach, co docenią klienci szukający oszczędności miejsca w łazience. Na przykład stelaż podtynkowy Cersanit TARGET ma zaledwie 35 cm szerokości. To jeden z najwęższych stelaży na rynku.

Stelaż podtynkowy Tece

RankingStelaż podtynkowe TeceProducentCena
1Tece Profil stelaż do WC 112x50 cm (do lekkiej zabudowy)TeceAktualna Cena
2Tece profil - Uniwersalny Stelaż podtynkowy Do kompaktu WC ze spłuczką podtynkową uruchamianą z góry lub z przodu, wysokość 820 mm 9.300.001TeceAktualna Cena
3Tece base - stelaż podtynkowy do WC ze spłuczką podtynkową uruchamianą z przodu iTeceAktualna Cena
4Tece Lux 9600100 stelaż podtynkowy do miski wiszącejTeceAktualna Cena
5Tece profil - Uniwersalny Stelaż podtynkowy Do kompaktu WC ze spłuczką podtynkową uruchamianą z góry lub z przodu, wysokość 980 mm 9.300.022TeceAktualna Cena
Stelaż podtynkowe Tece

Stelaż podtynkowe Tece Tece Profil stelaż do WC 112x50 cm (do lekkiej zabudowy)

➾Szczegóły TOP1: Tece Profil stelaż do WC 112x50 cm (do lekkiej zabudowy)

W gamie stelaży podtynkowych Tece, oprócz stelaży do WC, warto zwrócić uwagę na uniwersalne rozwiązania, pozwalające na montaż różnego rodzaju urządzeń i armatury natynkowej i podtynkowej oraz uchwytów.

Stelaż podtynkowy Roca

RankingStelaż podtynkowe RocaProducentCena
1Roca stelaż podtynkowy Duplo h82 do WC zabudowa lekka A890121010RocaAktualna Cena
2Roca Stelaż do WC Duplo Compacto A890080020RocaAktualna Cena
3Roca Stelaż podtynkowy WC Duplo Smart A890090800RocaAktualna Cena
4Roca Stelaż podtynkowy do WC Duplo A890090020RocaAktualna Cena
5Roca PRO - Stelaż podtynkowy Do kompaktu WC 3/6L (zabudowa lekka) A89009000KRocaAktualna Cena
Stelaż podtynkowe Roca

Stelaż podtynkowe Roca Roca stelaż podtynkowy Duplo h82 do WC zabudowa lekka A890121010

➾Szczegóły TOP1: Roca stelaż podtynkowy Duplo h82 do WC zabudowa lekka A890121010

Wybierając stelaż podtynkowy Roca, masz możliwość dokonać zakupu w zestawie razem z miską. Firma Roca stosuje innowacyjną technologię – powłokę Maxi Clean ułatwiającą utrzymanie czystości. Gwarantujesz sobie tym samych nie tylko wysokiej jakości stelaż, ale również najwyższy poziom higieny. Tego typu rozwiązania mogą mieć szczególne zastosowanie w budynkach użyteczności publicznej, na przykład w szpitalach.

Stelaż podtynkowy” - Opinie i komentarze

 1. Mam doświadczenie ze stelażami takich firm jak KOŁO i GEBERIT. Jeżeli chodzi o estetykę, to wydaje mi się, że ta druga firma mnie bardziej przekonuje. Myślę, że stelaże mają takie same “moce” i są tak samo trwałe. W montażu zarówno jeden i drugi bardzo prosty i nie było żadnych problemów. Jeżeli miałabym teraz jeszcze raz wybierać, to chyba zdecydowałabym się znowu na stelaż podtynkowy do WC z Geberit.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *